BUiTKiN LAN DSCll K BKMf.TKW De lieer H Pol, le Hoorn, is voor den lijd van e'én jaar benoemd tof leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer. De ministers van financien en van oorlog zullen Donderdag aanst, geen gehoor verlecnen. Graaf Lelebvre de Behaine, gezant der Fransche republiek bij ons hol, heelt zich heden namiddag met verlof naar het buitenland begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de Indische begrootiug gevorderd tot de 6C afdeeling. De minister beloofde de overlegging van den zakelijken inhoud der stukken, betreffende conversie, zooveel doenlijk woordelijk. In den loop van het volgend jaar is een voor stel tot gedeeltelijke afschaffing der heerediensten te verwachten. Hij ver dedigde voorts de neutraliteit in zake van godsJienst op Java. Morgen voortzetting. De hooge raad heeft bij arrest van heden verworpen de cassatie-voor ziening, ingesteld door den gewezen curator in een Leidsch faillissement tegen een arrest van het hof le 's Gravenhage, houdende zijne veroordeeling lot zes maanden celstraf Ier zake van verduistering van hem als zoodanig toevertrouwde gelden. Bij arrest in raadkamer van heden heeft het gereglshof le 's Graven hage, beschikkende op het requisitoir van den procureur-generaal, de lereglstelling overeenkomstig den Vdtn titel van het wetb. van strafvord. bevolen van Willem Marianus de Jongb, thans alhier gedetineerd en wel ter zake van: 1». hel, door middel van bedrog, medenemen en wegleiden van een min derjarige van de plaats, waar hij door zijne ouders gesteld was; 2°. doodslag met voorbedachten rade en geleider lage, voorafgegaan eu gevolgd door twee andere misdaden, met de strekking de ontdekking daar van te voorkomen; 3". het bij naamloos geschrift bedreigen met moord, geschied met bevel om eehige voorwaarden te vervullen. De student v. D. is door de regtbank alhier schuldig verklaard aan feitelijkheid jegens een Leidsch politiebeambte en te dier zake tot de ge- eischtc gevangenisstraf van 3 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, veroordeeld. Gelijk wij indertijd mededeelden, werd omtrent liet veranderen der beweegbare spoorwegbrug van de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij in eene vaste over den Trckvliet alhier, door burg. en weth. voorgesteld de vergunning daartoe onder eenige voorwaarden te vcrleenen, maar dit voor stel in de zitting van den gemeenteraad van 2 dezer, naar aanleiding van daartegen ingebragte bedenkingenter nadere overweging aan burg. en en weth. gerenvoyeerd. Bij nadere overweging is het burg. en weth. echter voorgekomenwat betrclt hel weglaten der voorwaarde ook eene of meerdere vaste bruggen over de grachten in of om 's Gravenhage beweegbaar le maken; dal dit zou zijn aan te bevelen, wanneer men de zekerheid kon erlangen, dat men zich met een binnenhaven achter de fabriek van de firma Enlhoveii te vreden stelde. Wordt de binnenhaven ter vermelde plaatse niet verlangd, dan zal toch by uitbreiding der scheepvaartbewegiug ten gevolge van ver- belering van den Trekvliei, de wijziging van een of meer vaste bruggen in en om 'sGravenhage in beweegbare niet achterwege kunnen blijven, daar anders de schepen, die dan naar 's Gravenhage koers zettenniet verder zullen kunnen komen dan door de spoorwegbrug en aan de noordzijde moeten blijven liggen. Wat het bezwaar aangaat van de breedte en hoogte der poort op den Trekweg, zijn burg. en weth. van meening, dat het jaagpad en de Vliet voldoende breedle bezitten om daarin een tunnel aan te leggen, zonder dat het jaagpad als waterkeering wordt geschaad, ja zelfs achten zij het moge lijk hel nieuwe jaagpad geheel buiten het bestaande om le leggen, of iu eene vergroole brugopening te begrijpen. Wal betreft de opnening der voorwaarde tot den aanleg van een rij lunnelbogen tusschen den Schenk weg en de Eendenkooi, en eene aanvulling daarvan met de bepaling tot het drooghouden van den verlaagden tunnel in den Rijswijkschen weg, kunnen burg. en weth. niet toegeven, dat er te weinige toegangen lot de stad van de zijde van Rijswijk zouden blijven. Ecu viaduct tusschen den Vliet en het stations-terrein zou wel uit hel oog punt van welstand zeer zijn aan te bevelen, maar dit zou zeer kostbaar zijn in uitvoering zonder betrekkelijk veel nul le verschaffen. De kon. nat. zangschool voor handwerkslieden bood haar groot natio naal feest-concerl dit jaar den oud-stryders van 1815 en van 1830—31 aan. De zaal van het Gebouw van kunsten en weienschappen bood een verras- seuden aanblik, zoowel door de talrijke menigte, die haar vulde als door de toepasselijke versiering voor en hoven de estrade aangebragt. Aan den voet van hei orchest prijkten de beeldienissen van 1111. MM. den koning en de koningin en van Z. K. II. prins Frcderik, welke busten op liet daarachter geplaatste groen goed uitkwamen, (lp dcu achtergrond stelde eene decoratie liet Zilveren en Metalen kruis voor, geval in eene lauwerkrans. De oud- strijders hadden beneden in de eerste rijen plaats genomen. Deerlijk klonk het gezang uit den mond van zoovele nijvere handwerks- zonen. De werklieden-cantate bragt een overweldigenden indruk op de dui zenden toehoorders teweeg, die zich in daverende toejuichingen openbaarde. De solo's, voorgedragen door de heereu B. J. de Goey en Willem C. Deckers, waren schoone oogeublikkcn te midden van het krachtige en verheflende koor. Zaturdag middag werd alhier, op het Binnenhof, een brutale diefstal gepleegd. Even als dit gewoonlijk geschiedt, werden voor de uitbetaling van het werkvolk, werkzaam bij de landsgebouwen aldaar, twee bankbil- letten, elk van 300, in eene keet nedergelegd. Op het oogenblik toen men de billenen noodig had, waren die spoorloos verdwenen. De politie werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gestelddoch de dader werd niet ontdekt. Heden vermeent men, dat de bedoelde som van /600 is terugverkre gen. Men verzekert, dat een der werklieden wegens die vermissing is aan gehouden. IS N O K li A IS LONDEN. 21 November In den Privy Council, te Balmoral onder voorzitting der koningin ge houden, is besloten om het parlement verder tot 2 December le verdagen. Deze bepaling laat nog in hel onzekere, wanneer het parlement bijeen komen zal. Volgens de Daily Chronicle heeft het Engelsche kabinet thans defini tief besloten, tegen het einde van Februarij of het begin van Maart, al naar mate het weêr zulks toelaat, de troepen, die in Afganislan nog achterge bleven zijn, naar Britsch-Indië en Engeland terug te zenden. Ook Kandahar zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden. De Indische regering heeft te gen deze locale ontruiming ernstige prolesten ingebragt. Het kabinet heeft echter gemeend bij zijn besluit te moeten volharden. De minister van koloniën, heeft eene deputatie van de "Aborigines Protection Society" ontvangen die tusschenkomst der regering in de Zuid- Afrikaansche zaken verlangde, opdat de oorlog tegen de Basuto's niet in een geest van wraakzucht en hebzucht zou gevoerd worden. De minister antwoordde, dat de regering op dit oogenblik nog geen plan had zich regtstreeks met den oorlog tusschen de Kaapkolonie en de Basuto's te bemoeijen. Zoo de kolonie verpligt mogt zijn de hulp van rijks troepen te vragen, zon de geheele toestand in Zuid-Afrika een onder werp van de ernstigste overweging moeten worden. Intusschen verzekerde de minister, dat het berigt onjuist was, als zou de regering aan het kabinet van de Kaapkolonie beloofd hebbendat hel met de Basuto's naar welge vallen kon handelen, indien deze zonder den bijstand van rijks-troepen overwonnen werden. Het Brilscbe schip Galathea leed Dingsdag 11., gedurende een hevigeu storm in den Atlantischen Oceaan, schipbreuk. Zeven matrozen en een scheepsjongen redden zich in eene boot en werdenua eene worsteling van zes uren tegen de woedende elementen, door de Noorweegsche baik Bril liant opgenomen en op den Britschen schoener Falcon overgehragt. De overige manschap verdronk. De Glasgower stoomboot Mercury strandde te Ushaat. De kapitein, de scheepstimmerman, drie matrozen en een passagier verdronken. De overige opvarenden kwamen te Liverpool aan. Volgens berigten, te New-York uit Alaska ontvangen, heeft op 26 Oc tober in Sitka een wervelwind met groote woede en gepaard met aard- schuddingen geheerscht, waardoor groote verwoestingen zijn aangerigt. Iu de Vereenigde Staten is het pensionneren van ambtenaren van staat of gewest onbekend. Ook een ex-president heeft dus geen pensioen te wach ten. De ex-president Grant schijnt echter door zijne reis om de wereld zoo aan lager wal te zijn gekomen, dal nu eene openbare inschrijving voor hem is geopend. De IVew-York-Herald heeft 91000 dollars bijeengebragtde heer John M Forbes, van wien hel denkbeeld uitging, 50000 dollars. FRANHRUK. Bij besluit van den president, in het Journ. off. opgenomen, zyn 18 prefecten en 58 onderprefecten ontslagen of verplaatst. Zaturdag is in de kamer van afgevaardigden, bij de discussie over art. 18 der wet op de regterlyke organisatie, het eerste amendement van Iteauqiiier. betreffende de opheffing van de onafzetbaarheid, verworpen met 204 tegen 203, en het tweede, betreffende de verkiezing der regters, ver worpen met 191 legen 136 stemmen. De heer Margon stelde een amende ment voor om den termijn, aan de regering toegestaan voor de reorgani satie der magistratuur, tot drie jaar uit te breiden. De kamer zal, zoodra het wets-voorstel tol reorganisatie der regter lijke magt afgehandeld is, een aanvang maken met de behandeling van het voorstel Laisant. in zake de Cissey. De regering zal zich in deze zaak geen partij stellen, doch afwachten, wat de kamer besluit. De minister van open bare werken heeft Donderdag een wels-onlwerp ingediend, waarbij een cre- diet van 120 millioen fr. wordt gevraagd voor de voltooijing van het straal- wegeii-net. De heer Lavieille, afgevaardigde van Cherbourg, heeft den voorzitter van den ministerraad kennis gegeven, dat hij hem in de kamer wenscht te interpelleren over het opnemen van admiraal Cloué iu hel kabinet. Cloné, die zee-prefect te Cherbourg was onder het ministerie van 16 Mei, moet, naar de meening van Lavieille en van anderen zijner party, uit een repu- blikeinsch oogpunt niet zuiver zyn. De heer Wittersheim heeft bij eene overeenkomst met de regering den eigendom van het Journal officiel met 1 January a. s. afgestaan aan den staal. De staat zal derhalve van dien dag af het blad voor eigen rekening uitgeven. De minister zal nu bij dc kamers een crediet aanvragen van 1,700,000 fr. tot aankoop van de drukkerij en het daaraan verbonden materiëcl. De graaf de Chambord heeft aan den heer Baudry d'Asson de belui- ging zijner sympathie doen toekomen, naar aanleiding zijner uitzetting uil de kamer. De waarnemende burgemeester van Amiens heeft in een brief aan den prefect der Somme de wegneming van het kruisbeeld op de begraafplaats aldaar, waarover zich de bisschop zoo nadrukkelijk beklaagde, verdedigd, op grond dat bedoelde maatregel in het belang van de gelijke regten der verschillende gezindten logisch en noodzakelijk was. De proiestantsche Temps, het legt des burgemeesters onbetwistbaar achtende, keurt het ge beurde niettemin zeer af. Op hel oogenblik zelf, zegt dat blad dat de wetten tegen de congregatiën werden uitgevoerd, was het voor het minst

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2