LEIDSCHE COURANT. 1880. DINGSDAG 23 NOVEMBER. BINNEN LA NDSCHE BERIGTEN. M*. 275. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 14 regels/ 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 22 November. Zaturdag avond 11.. ten ongeveer 7 ure. is een begin van brand ont staan teR huize van den slager d. L.boek Groenesteeg en Vesteslraat, door het trekken der kinderen aan eeue peiroleum-banglamp, die daardoor naar beneden viel. De pogingen, door de huisgenooten in het werk gesteld, om de vlammen met melk te blusschenmogten niet baten, dat echter aan een politie-agent gelukte, door het daarop werpen van een deken. Zaturdag avond is de dienstbode van den winkelier v. N.t bezig met het scheppen van een emmer water, uitgegleden en in den Nieuwen Rijn te water geraakt; zij werd door een voorbijvarenden schipper gered. Nog is dienzelfden avond een 15-jarige jongen in liet water aan de Groenhazen- gracht gevallen, doch door eeu paar aldaar passerende personen gered. Gisteren namiddag ten 1 ure is de persoon van J. v. N.oud 23 jaren, die ongeuoegen met een meisje had gehad, aan de Heerengracht in het water gesprongen, doch door cenige burgers daaruit gehaald en in eeue tapperij gebragt. Eeuige oogenblikken daarna van daar weggeloopen, is hij weder in het water gesprongen en toen door een drietal agenten van politie daaruit gebaald en naar de ouderlijke woning gebragt. lieden is alhier door de politie aangehouden eene vrouw, die in den avoud van den 17'" November jl. van een meisje een spaarboekje zonde hebben afgenomen, waarop zjj thans bet geld, daarin vermeld, wilde halen. Dy de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40, ƒ20.50, ƒ4 60 en ƒ2.05, de laagste /40, ƒ20, ƒ4 en f2. lieden was het een jaar gebeden dat de plegtige opening plaats had van den Leidschen tram. Ter herinnering aan dat feit waren heden de rjjtuigen met vlaggen getooid. Wij vernemendat de onderlinge verkoop van de verschillende voor werpen die overgebleven waren van den in Junij gehouden gecostumeerden optogt, welke, zooals wjj vroeger hebben gemeld, in de stndentcn-societeit ten voordeele van de corps-kas heeft plaats gehad, de som van ongeveer ƒ6000 heelt opgebragt. Ter vervulling der opengevallen betrekking van opziener der gemeentewer ken alhier, op eene jaarwedde van ƒ1000, is, volgens het D. v.'sGr., door de commissie van fabricage uit de 60 sollicitanten aanbevolen een alpha- betiscli gesteld drietal, bestaande uit de hh. L. Arnolt, gemeente-architect te Weesp, M. H. D. van Gelder, architect en aannemer te Leiden, en G. Looman, chef-de-bureau van den architect J. Moll te Hengelo. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 18 November te Ba tavia aangekomen. Te Velp overleed op 19 November II,, in den ouderdom van ruim 74 jaar, de heer dr. Bernard ter Haar, OHd-hoogleeraar der Utrechtsche hooge- school. Als beoefenaar der kerkhistorie en niet minder als dichter was hij gunstig bekend. Voor zijne benoeming tot hoogleeraar nam hij gedurende eenige jaren het leeraarsambt waar bij de Ned. lierv. gemeente alhier en vertrok van hier als predikant naar Amsterdam. Onder de laatstelijk met de Madura naar Indië vertrokken kolonialen bevonden zich 4 gewezen Pruissische officieren; drie hunner gaan als ser geant en een als korporaal naar Indië. In eene vergadering van hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsver vangers van Delfland is. na verwerping met 12 tegen 10 stemmen van een voorstel om zich als college tot de tweede kamer te wenden, ten einde, daar de benoemde hoogheemraad niet voorkomt op de door de vergadering van hoofdingelanden gedane voordragt, de intrekking der benoeming te verkrjjgen, met 17 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van dezen inhoud: »De vergadering van hoofdingelanden van Delfland wenscht een adres in te dienen aan de slaten-generaalten einde eene interpellatie van den minister van waterstaat uit te lokken over de benoeming van een hoogheemraad van Delfland buiten de volgens het reglement van dal college gedane voordragt". Vrijdag middag werd, naar men aan de B.C. mededeelt, te Amster dam van eene voorbereidende school op de Nieuwe Markt een knaapje met geweld ontvoerd en naar een gereedstaand rijtuig overgebragt, waarna de koetsier zijne zweep op de paarden legde en in volle vaart wegreed. Op angstgeschrei van de schoolhouderes en bet geroep van ^kinderdieven!" werd de vigilante spoedig achterhaalddoor eeue volksmenigte omsingeld en door een paar ageuten naar het naastbij zijnde politie-bttrcau gebragt, alwaar de ontvoerders van hel kind, twee vrouwen en twee mannen, na een kort verhoor voor den commissaris van politie, weder op vrije voeten gesteld werden, lerwjjl het ontvoerde kind bjj degenen, aan wier zorgen het was toevertrouwd, werd teruggebragt. De ontvoerder van het kind was de vader, van zijne vrouw van tafel en bed gescheiden en wien tevens bjj regterlijk vonnis het vaderlijk gezag was ontzegd. Dit voorval bad eene aanzienlijke volksmenigte op de been gebragt. Men meldt uit Vreeswijk aan hel 11. Donderdag ochtend is in den Lekdijk tusschen Vreeswjjk en het Klaphek eene belangrijke afschui ving ontslaan in het binnenlalud van den djjkdat over eene lengte van 100 M. nagenoeg 3 M. naar beneden gegaan is. De grond is op 10 M. uit den hinnenteen ter hoogte van 1 M. opgeperst. De kruin is ter breedte van 5 M. met het buitentalud staande gebleven. Door het djjkbcstuur zijn ter stond krachtige maatregelen genomen om nadeelige gevolgen der verzakking te voorkomen. Het gcregtshof te Arnhem heeft J. Smit, die den heer v. S. te Wagc- ningen in een brief voorwaardelijk bedreigd had met brand en moord, veroordeeld lol eene tuchthuisstraf van 10 jaren. Uit 's Ilertogenboscb meldt men dat gisteren morgen aldaar ccn treurig voorval plaats had. Toen dr. van den Bogaert, directeur van hel krankzin nigengesticht te Coudewater bij Rosmalen, naar het spoorwegstation reed, is het paard door het aankomen van eene locomotief op hol geslagen. De doctor sprong uit het rjjtuig, maar viel met het hoofd tegen de steenen en was binnen enkele minuten een lijk. Hij was een zeer verdienstelijk man en gedecoreerd met den Ned. Leeuw. Men meldt uit Rozendaal, in Noordbrabant: Het water is hier zoo hoog gestegen, dat zelfs een steenen heul op den weg naar Nispen doorge broken de weg langs de Turfvaart naar Rucphen bemoeijelijkt werdde Vughtweg ondergeloopen en hier en daar tot iu de kelders en enkele huizen het water doorgedrongen is. Omtrent het geval van mishandeling eener vrouw te Ovezande deelt de G. Ct. de volgende bijzonderheden mede: Sedert eenige maanden waren de inwoners der gemeente verbitterd op zekeren M. G.. vroeger landbou wer, gehuwd met K, R.maar die, naar men zegt, sinds bijna vier jaren op ongeoorloofde wjjzc leefde met zijne dienstmeid C. V. Men had alle vermoeden, dat bedoelde man zjjne vrouw daarom slecht bejegende. Den 21st" October jl.toen de meubelen enz. van G. voor schuld moesten wor den verkocht, bleek dit vermoeden waarheid te bevatten. Zijne vrouw was opgesloten in een zeer klein kamertje, waar zelden versche lucht werd in gelaten, terwjjl de opgeslotene niet voldoend voedsel ontving. De algemeene verontwaardiging uitte zich des avonds door het werpen van steenen op de deur van G.'s woning. Eerst den 10d" November 11. werd de vrouw, nadat de dienstmeid baar de haren had afgeknipt, door deze op straat gezonden. De vrouw zag er allertreurigst uit. Uitgemergeld van honger en vol onge dierte, geleek zjj op een geraamte, terwijl op haar ligchaam vele ga ten zigtbaar waren. Van een en ander was de justitie spoedig op de hoogte. Donderdag verscheen de jnstilie uit Middelburg, vergezeld van dr. Bolle. Laatstgenoemde, en de geneesheer Bogaert van Driewegen, onder zochten de vrouwen constateerden sporen van krankzinnigheid als gevolg der ondervonden behandeling. Den geheelen namiddag duurde het onder zoek voort, met het gevolg; dat G. en zijne dienstmeid V. gearresteerd werden, naar het huis van arrest te Goes overgebragt en verder naar de gevangenis te Middelburg vervoerd zjjn. Eene groote menigte had ijjdens het onderzoek rondom het gemeentehuis gestaan, en onder luid hoera deed deze de gearresteerden tot buiten bet dorp uitgeleide. 'sGRAVENIlAGE. 22 November. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aan den iulandschen matroos 2' kl. Jasiman, we gens moed eu menschlievendheidbeloond bjj de redding vau den luit. ter zee 2' kl. P. F. van der Velden Erdbrink voor de monding der rivier van Samalangan op 23 Julij 1880. De heer F. J. van Grasstekontvanger der directe belastingen te Haaks bergen is in dezelfde betrekking benoemd te Diever.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1