De lord-mayor van Londen heeft eene inschrijving geopend tot onder* steuning van de noodlijdenden te Agram. Het Teniple-Bar-nionnment in het Strand te Londen waarvan de op- rigting zooveel tegenkanting ondervond, heeft reeds veel van baldadige han den te lijden, ofschoon het dag en nacht door politieagenten wordt be waakt. Een der beelden, die het voetstuk versieren, is geheel van zijn hoofd beroofd. Op het in October II. te Edinburg gehouden /'Social Science Congress" heeft', naar de Revue Brittannique zegt. de heer Kay Suttleworth ver zekerd, dat-er aan de Engelsche bank ten bedrage van 2 tnillioen fondsen bestaan, die indertijd bestemd zijn lot een of ander doel, dat vervallen is, en' die dus niet' gebruikt worden. Er is een legaat, bestemd tot het vrij- koopen van Engelschendie door de Mooren gevangen genomen zijner be staat een fonds, ten einde maatregelen tot het wakker houden van in de kerk slapende personen, tot het weren van honden uit de kerken te bekos tigen nog een ander om stieren te onderhouden, bestemd om met honden te vechten. Uit' Lough Mask wordt gemeld, dat kapitein Boycott nog altijd'bezig is zijn oogst en zelfs zijn vee met behulp van de gewapende magt binnen te halen. Zijn vee en schapen waren door kwaadwilligen van zijn erf weg gedreven. Om- deze weder op te halen moest de kapitein door troepen ge ëscorteerd worden, daar hij anders zijn leven niet zeker zou zijn geweest. Dezer dagen ontving een grondeigenaar in het graafschap Westmeath een briet van den volgenden inhoud: «Geëerde heer, daar gij uw pacht niet verminderd hebt, hebben de landlieden regt over u gesproken en u ter dood veroordeeld. Neem deze waarschuwing ter harte en vertoon u nergens onbeschermd of ongewapend. Dit is geen dreigbrief, maar wordt u door iemand gezonden, wien grj vroeger eene dienst hebt bewezen". In het lersche graafschap Galway, nabij Longhren, werd, zooals gemeld is, onlangs eene weduwe met vijf kinderen van eene hoeve verdreven ei» daarna haar huis gesloopt. De Land-League besloot haar weder in het bezit van de hoeve te stellen, en 500 man kwamen bijeen om het huis weder op te bouwen. Toen den volgenden dag het huis gereed was, hield men eene feestelijke zamenkomstwaarbij een paar duizend personen tegen woordig waren. Daar verscheen de man, die na de verdrijving der weduwe het land gepacht had, en verklaarde, dat hij' afstand deed van de hoeve, waarop de vertegenwoordiger van de Land-League betoogde, dal dit een der grootste overwinningen was, die de League behaald heeft. Het berigtdat de weduwe de woning in bezit genomen had, werd met groote geestdrift ont vangen. Troepen muzikanten trokken door de straten, gevolgd door hon derden menschen, die luide kreten aanhieven ter eere van mr. PameU en de Land-League. FRANKRIJK. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Donderdag heeft bisschop Freppel deelgenomen aan de beraadslaging, ter verdediging van de onafzetbaarheid der regterlijke magt, die hij vooral voor eene republiek noodzakelijk achtte. Indien men eene nieuwe investituur voor de regter lijke ambtenaren wilde, dan moet men die ook aannemen voor de officieren van het leger en voor allen die het land dienen, onverschillig in welke be trekking. Die spreker gaf zijne verwondering er over te kennen, dat men van de Fransche tribune eene eerbiedwaardige magistratuur eene oproerige magistratuur had durven noemen. Iudien zij mogt vallen, dan zou het eene onvergankelijke eer voor haar wezen gevallen te zijn op een oosen- blik, dat zij het eigendomsregt stond te verdedigen. De historie zou haar regt laten wedervaren. Het geschil in het socialistisch arbeiders-congres te HSvre heeft ten gevolge gehad, dat het zich in ^tweeën gesplitst heeft, zoodat er thans twee congressen gehouden worden, het een zamengesteld uit werklieden, die met den tijd en de omstandigheden willen te rade gaan, het ander uit collecti- vislen bestaande, bij wie de revolutie, als middel tot het beoogde doel, voorop staat. Aan dit congres nemen vooral ook vele vrouwen deel. OUIT9CHLAND. De Zaturdag door Hanel in het huis van afgevaardigden te ontwikke len interpellatie over de houdingdie de regering denkt aan te nemen tegenóver de moderne Joden-vervolgers, trekt zeer de aandacht. De vraag naar entrees tot de tribunes is zoo groot als vroeger nooit het geval was, en de regering neemt bijzondere maatregelen om voor de orde te kunnen waken. De begrafenis van het stoffelijk overschot van generaal von Goeben heeft te Coblenz met groote plegtigheid plaats gehad. Bij de godsdienstige plegtigheid in het sterfhuis, die aan de begrafenis zelve voorafging, was ook de keizerin verschenende keizer liet zich door den kroonprins ver tegenwoordigen. Toen de lijkstoet hel sterfhuis verliet, gingen twee adju danten van den overleden generaal voor den lijkwagen, op fluweelen kussens de bijna ontelbare ridderorden dragende, die de generaal verworven bad. De menigte kransen, die ter versiering van de lijkkist gezonden waren, werden door 12 onderofficieren achter den lijkwagen gedragen. Toen de kist op de begraafplaats in het graf was nedergelatengaven de kanonnen der forten en de baiaillons, die aan beide zijden van het graf geschaard waren, de gebruikelijke eeresalvo's en daarna wierp de kroonprins eene handvol aarde op de kist; de overige deelnemers aan den stoet volgden dat voorbeeld en de plegtigheid was afgeloopen. Rf SLAND. Het sfoomjagt Livadia, dat op reis een' lek heeft gekregen door het stootrn op een wrak, is niet zoo zwaar beschadigd, dat het de reis niet zou kunnen voortzetten, maar hel zal niettemin dezen winter te Ferrol blijven, omdat het dok te Sebastopel nog niel gereed is. Aangaande de schade zelve, die het schip geleden heeft, wordt nog gemeld, dat het lek geworden is in een gedeelte, dat geheel en al waterdigt kan worden afge sloten, zoodat het jagt in het voorjaar zonder bezwaar Ferrol zal kunnen verlaten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 November De kabinetsraad werd heden door alle ministers bijgewoond. Dodsnn uitgezonderd, die naar Balmoral is vertrokken. ST. PETERSBURG, 19 November. De sJgence Russe spreekt de geruch ten, die gisteren te Parijs in omloop waren, tegen en verklaart, dat niet hel minste gebeurd is, hetwelk tol zulke geruchten aanleiding heeft kunnen geven en dat zij dus aan beurs-manoeuvres moeten worden toegeschreven. BERLIJN, 19 November. lieden is verschenen het kon. besluit, waarbij voor Prutssen een volkshuishoudkundige raad wordt ingesteld. In de zit tingwelke de Duitscbe handelsdag lieden hield, deelde minister Boetticher mede. hoe die raad is ingerigl. Hij is zoo ingerigt, dat ten allen tijde uitbreiding over alle bondsstaten mogelijk is. De regeringen der bonds staten hadden het voorstel tot oprigting van dien raad slechts voorloopig van de hand gewezen, omdat zij vonden, dat het tijdstip van zijne zamen- stelling te digt bij de bijeenkomst van den rijksdag viel. LONDEN, 20 November. Daily Neivs verneemt, dat de gisteren gehouden ministerraad nog lot geen besluit is gekomen ten opzigte van het tijdstip der bijeenroeping van het parlement. De regering heeft besloten de lersche landbill in te dienen. Lord Salesbnry bekleedde gisteren het voorzitterschap in eene bijeenkomst van conservative!! te Londen. Hij gaf bij deze gelegenheid zijn genoegen te kennen over de rede van den heer Gladstone in Guildhall, omdat daaruit blijkt dat de regering ten opzigte van het Oosten de staatkunde van lord Beaconsfïeld wil volgen. Hij verklaarde verder, dat de regering verantwoor delijk was voor de regeringloosheid in Ierland, omdat zij de beweging door hare redevoeringen in het parlement had aangewakkerd en weigerde dwang maatregelen voor te stellen. BERLIJN, 20 November. De vice-minister-president Stolberg, in het huis van afgevaardigden de interpellatie van den heer Hanel betreffende de Joden- quaestie beantwoordende, heeft geconstateerd, dat de bij de interpellatie bedoelde petitie tot dusverre niet bij de staatsregering was ingekomen. De laatste kon dus daaromtrent niet in uitvoerige beschouwingen treden; alleen wilde zij van deze gelegenheid gebruik maken om te verklaren, dat volgens de bestaande wetten alle belijdenissen gelijke aanspraken hebben en dat de regering niel voornemens is daarin verandering te brengen. INGEZJNDEN. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou tk het publiek willen waarschuwen tegen het gevaar van weigering tot plaatsing van advertenties in het eidsch Dagblad. Mij is zulks voorgekomen, en wel omdat ik reflecteerenden verzocht zich te wen den tot een persoon, die op geen goeden voet staal met den uitgever van ge noemd blad. Mij dunkt bet is hoogst onaangenaamdat hel publiek de dupe moet zijn van dergelijke personeele geschillen. U dank zeggende voor de plaatsing van deze regelen, teeken ik hoog achtend Uw dienstw. L. P. H. EYKMAN, Leides 20 November 1880. Leeraar a/d II. B. School. ZWOLLE, 19 November. Tarwe 10 k 10 50; rogge ƒ8 11 850boekweit f 6.50 k f 7; gerst ƒ6 k 6 50; paardeboonen ƒ3 k ƒ8.50; aardappelen 2 k ƒ2.50, alles per HL Boter. Aanvoer 640/8, 380/16 vat en 240/2 KG. stuk goed. Totaal 32440/2 KG. Middelmarkt ƒ1 45 per KG. Handelswaarde ƒ23519. Notitie van heden: per KG. 1.25 k 1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. 28.50 k ƒ31; afwijkende soort 25 k 27 en tweede soort ƒ21.50 k ƒ23. Eijeren 5 k f 6 per 100 stuks. ZWOLLE, 19 November. De voormarkt, stalhandel en weekmarkt waren deze week willig gestemd. Niettegenstaande de groote veemarkt, die in den aanvang van November zoowel in België als ons land druk gehouden is worden en waarop bijna zonder eenige uitzondering van druk bezoek en dito handel der buitenland- sehe kooplieden werd gewaagd, was de omzet zeer beduidend, waren de prijzen vlugger en wedijverden de Duitsche en Belgische kooplieden om de beste soorten aan te knopen Vet vee goed; puike koeijen en ossen 75 'a 80 ets; dito stieren 60 k 65 etsdito kalveren 85 k 90 ets; dito schapen 5 7{. a 62J ets, alles per KG. Op de varkensmarkt bedroeg de aanvoer p. m. 350 biggen en 200 overloopers. De markt is beduidend williger. Voor biggen werd 1.50 k ƒ1.75 per week besteed. Magere varkens ƒ24 a ƒ50. Vette dito eerste soort 55 k 60 ets; tweede soort 48 k 52 ets de KG. ruw. De aanvoer op de veemarki bedroeg ruim 1400 stuks. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6