BIJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant van Maandag 22 J) ovember d&bO, JY". 274. BUIT Ei\ LAN DSCllE BLBIGTEN. - Dingsdag avond 11. is zekere Th. Meerlens, een oppassend man, vader van een talrijk gezin, door de duisternis misleid, in een waterpoel te Mar graten geloopen en verdronken. Des morgens heeft men daaruit zijn lijk opgehaald. Gisteren namiddag is een van Breda vertrekkende goederentrein naar Roozendaaleven voorbjj de spoorwegbrug bij het station, ontspoord en de locomoiief in eene sloot geraakt. Het personeel kon er tijdig afspringen. Naar het huis van arrest te Middelburg zijn overgebragt zekere M. Goense en zijne dienstbode C. Vette, wonende te Overzande. Zij zijn be schuldigd van te zamen de vrouw van eerstgenoemde onwettig te hebben opgesloten en haar zonder behoorlijke verzorging te hebben gelalen. Aan den bekenden gepensioneerden opperstuurman der kon. Ned. ma rine te Vlissingen J. Hobein, ridder der Militaire Willemsorde en broeder van den Nederl. Leeuw, is vanwege den prins van Oranje een fraai portret geschonken. De minister van financiën heeft geantwoord op de verslagen der kamer ten aanzien van hoofdstuk VII/g. (na ionale schuld) en VII.fi. (dep. van financiën) der staatsbegrooting voor 1881. Wat hel eindcijfer der begrooting van hoofdslnk VII fi betreft, treedt de minister in eenige becijferingen, waaruit blijkt, dat hel totaal-cijfer in 1881 ƒ587,000 hooger dan in 1879 en ƒ507,000 hooger dan in 1880 is, zoodat er, als men de posten der uitkeering van 4/5 aan de gemeenten en de kos ten voor herziening der belasting op de ongebouwde eigendommen aftrekt, de overige artikelen der begrooting in plaats van opdrijving der uitgaven, veeleer inkrimping valt waar te nemen bij vergelijking tusschen 1879 en 1881.— De in den laatsten tijd met steeds klimmenden aandrang ter sprake gebragte vraag omtrent het pensioneren der ambtenaren en van hunne we duwen en weezenis de aandacht der regering niet ontgaan. In den te- genwoordigen stand der zaak kan de minister nog niet van bepaalde voor nemens betrekkelijk dit onderwerp gewagen. Hij bljjft de meeningvroeger reeds door hem uilgesprokentoegedaan, dat een nieuw onderzoek op bree- den groudslag aan het nemen van maatregelen vooraf zal moeien gaan. Omtrent den stand der procedure van den staat tegen de kloosterlingen van St. Agatha, deelt de minister eenige bijzonderheden mede, waaruil blijkt, dat den 29t0 October jl. de pleidooijen voor de regibank te 's Bosch hebben plaats gehad en dat het openb. min. den 19'° Nov. conclusie zou nemen. In de voorwaarden der ln 1877 en 1878 gehouden verkoopingen van Si. Agatha- goederen, was de bepaling gevoegd, dat, zoo de levering twee volle jaren belet wordt, de koop geacht wordt nooit te hebben plaats gehad en het be taalde van wege den verkooper teruggegeven, zonder dat de verkooper tot meer dan de voorbepaable rente gehouden zal zijn. De koopers van alle perce len, met uitzondering van de boschgronden onder Coyck en een perceel wei land onder Nijmegen zijn door de personen die vroeger de gronden van de kloos terlingen in gebruik hadden, belet het gekochte in bezit te nemen, zoodat, daar het veronderstelde geval zich voordeed het door hen betaalde met de be paalde rente is teruggegeven. - De groote hoeveelheid der aanhangige zaken weer houdt den minister om nopens de aanbieding eener comptabiliteitswet vooralsnog eenige toezegging te doen. Naar des ministers inzien zou eene nieuwe wetgeving op de grootboeken der Nat Schuldal ware zij nog zoo volledigtoch nooit de mogelijkheid uitsluiten van het ontstaan van moeijelijkheden en zou toch steeds bij aanvragen om afschrijving de beoordeeling van de bevoegd heid der aanvragers en van de toereikendheid der overgelegde bewijzen in de eerste plaats moeten worden overgelaten aan de directie der grootboe ken. Toen de minister als hoold van het dep. van financiën optrad viel er aan den uilerlijken vorm der nieuwe muntbilletten niets meer te* veran deren. Uit de omstandigheid, dat de bankbilletten van ƒ25 zeer gewild zijn, valt, naar het inzien van den minister, niet af te leiden, dat munt billetten van ƒ50 dit evenzeer zouden zijn. Bij de betaalmeesters zijn steeds stukken van 10 cents op aanvrage legen ander wettig betaalmiddel verkrijgbaar. De aanmunting schijnt aan de behoefte te voldoen, klagten over weigering om die pasmunt op aanvrage beschikbaar te stellen, zijn bij het departement niet ingekomen Met de geleidelijke intrekking van de koperen en ruimere uitgifte van de bronzen centen, wordt steeds bij de betaalmeesters-kantoren voortgegaan, zoodat thans reeds weder voor ongeveer ƒ218,000 aan koperen munt lot verkoop aanwezig is. De minister heeft een onderzoek doen instellen naar de wijze waarop de staatsloterij, zonder de belangen van een groot aantal personendie bij die instelling eene broodwinning vinden, al te veel te benadeelen, te eeniger tijd zou kunnen worden opgeheven. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. Het heelt echter reeds aan het licht gebragt, dat men hier met zeer ingewikkelde toe standen te doen heeft, waarin geen forsche greep mag worden gedaan. Daargelaten of men zich van de emolumenten, die te dezer zake worden genoten, geene overdrevene voorstellingen maakt, het tegenwoordig tijdstip, waarin van geheele afschaffing der loterij sprake is, schijnt weinig geschikt om in den reeds zoovele jaren bestaanden toestand verandering te brengen. De regering heeft zich bij den aanleg van kantoren van de hypotheken en hel kadaster tot het onvermijdelijke bepaald. 'sGRAVENHAGË20 November. Tot adjunct-commies bij het departement van financiën is benoemd de heer mr. J. W. S. A. Versteeg, advocaat bij den hoogen raad der Neder landen. Tot burgemeester der gemeente Horst is benoemd de heer J. Th. van ter Velden. Aan dr. F. W. Fitz, geb., te Kaiserslautern (Beijeren), is vergunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen; ouder voorwaarde, dat hij de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipte- lijk nakome. De volgende officieren der zeemagt worden met 1 December aanst. ge plaatstte weten: op het schroefstoomschip koningin Emma der Nederlan den: luit. ter zee le kt. P. G. Bruch, als le officier, thans op non-activiteit; idem G. J. A. van der Mieden, idem; luit ter zee 2e kl. M. F. Tydeman, van het artillerie-instrtic'lieschip het Looidem W. L. baron van Verschuer, van het ramschip Stier; idem J. H. Calmeyer, van het wachtschip te Am sterdam; idem C. F. de Rttyter de Wildt, van de instructiebrik Zeehond: adelboisten le kl. J. G. A. Goedhart. J. H. Commijs, B. Nierstrasz, J. J. van Laar, jhr. B. L. Wichers, E. E. Dullemond en P. D. Holtzaplielvan het wachtschip te Willemsoord; offic. van gez. 1' kl. D. Matak Fontein, thans op non activ.offic. van adm. le kl. C. U. S. Pastor, van het opleidingschip Admiraal van tfassenaer; scheepskl. J. Lombaard en J. S. de Bruyn, van het wachtschip te Willemsoord; op het ramschip Stier luit. ter zee 2e kl. L. C. Koster, van het wachtschip te Willemsoord; op de instructiebrik Zee hond idem W. Allirol, van non-activ.; op het wachtschip te Willemsoord idem B. Brutel de la Rivière, van idem; idem te Amsterdam idem J. B. Snethlage, van idem; op het art illerie-inst ructieschip het Loo idem H. Backer, van idem; op het wachtschip te Hellevoetsluis idem J. M. .Wijers, van idem. Ter vervanging van den officier van administratie 1' kl. C. H. S. Pastor wordt aan boord van het opleidingsschip Admiraal van ffassenaer ge plaatst de officier van administratie le kl. L. M. van Onselen. Ten overstaan van twee leden der algemeene rekenkamer werden heden in een der localen van het ministerie van financiën door den directeur der staatsloterij van de nog overgebleven 1340 reeksen der 3% percents schuld bekentenissenten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, uitgeloot de navolgende 30 reeksen, te weten: 57, 97, 190, 214, 305, 368, 375, 410, 455, 482, 521. 668, 741. 859, 969, 1178, 1194, 1213, 1286,1362,1409,1450, 1787, 1809, 1878, 1879, 1964, 2114, 2216, 2374. Naar men verneemt, zal de zaak van de Jongh eerst in het begin van 1881 in openbare behandeling komen. Bij vonnis van den krijgsraad in het le militaire arrondissement (Zuid holland en Zeeland, standplaats 'sGravenhage) is L. C. H., oud 21 jaren, geb. te 's Gravenhagemilitien-loteling van de ligting van 1879, bij de 4« batterij van het 2' reg. veld-artillerielaatst in garnizoen alhier, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal onder eenigzins verzachtende omstandig heden. (Deze artillerist, die beschonken was, heeft in den laten avond^an 23 Augustus 11. van de publiek-huishoudster M. W.aan het Hof-singel te dezer stede, die eerst, voor haar open raam binnenshuis was gezeten, doch aan de open straatdeur was gekomen, met een greep in haren zak ont vreemd vier rijksdaalders, waarmede hij hard is weggeloopeu en waarvan hij een gedeelte verteerde. Bij aanhouding en visitatie werden er van den buit nog twee rijksdaalders en eenig klein geld bij hem gevonden). Hij is veroor deeld tot eene correctionele gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging van het regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Van dit vonnis is de advocaat-fiscaal van 's konings zee- en landmagt geko men in hooger beroep en heeft het hoog militair geregtshof het bij sententie van 9 November jl. gecorrigeerd, alleen, voor zooveel den duur der aan den gedetineerde opgelegde correctionele gevangenisstraf betreft door den duur daarvan le bepalen op vijf maanden eenzame opsluiting. BELGIE. Vrijdag heeft er eene gasontploffing plaats gehad in de steenkolenmijn "le grand Buisson" te Hornu, in Henegouwen. 27 mcnschen werden er het slagtoffer van; vijftien werden gekwetst bovengebragt, twaalf zijn waarschijnlijk dood. Een beruchte bedrieger, Grenville Murray, heeft in een hotel te Calais de jonge vrouw achtergelatenmet welke hij te Brugge in de maand Januarij jl. getrouwd was en die hem sedert eene maand was gevolgd, zonder iets van zijne schurkenstreken te kennen Hare familie heeft haar twee dagen geleden naar Brugge teruggebragt. Wat Murray zelf betreft, men weel niet in welke rigting hij is vertrokken. EUGfiliANa LONDEN, 19 November, De Standard heeft de volgende berigten uit Kandahar ontvangen om trent den staat van zaken in Afganistan: Uit Herat wordt gemeld, da Ayoeb nog geenszins heeft afgezien van zijn plan om op nieuw tegen de Engelschen op te rukken, en met dit doel eene groote ligting onder de stammen van Ferrab gelast heeft. Olschoon Ayoeb's invloed onder de Pothans van westelijk Afganistan niet te betwijfelen valt, schijnt zijn aanhang onder de bevolking van Herat verzwakt te zijn. Zelfs wordt verzekerd, dat on langs eenige invloedrijke sirdars van Herat aan de overheid van Kandahar schriftelijk het voorstel deden, Ayoeb te vatten en gevangen te houden totdat eene Brilsche strijdmagt voorwaarts zou rukken om Herat te bezetten. Uit Ghuzni komt het belangrijke berigt, dat de groote stam der Ghilzai's zich bepaaldelijk tegen Abderrahman en voor de partij van Yakob verklaard heeft. Kolonel St. John meldt, dat de stam der Kakars weder bijeenschoolt en aanvallen op proviand-colonnes en geïsoleerde troepenafdeelingen te wach ten zijn. In de nabijheid van Kuch heeft men reeds van de inboorlingen te lijden. Naar men verneemt heeft de Canadasche minister van landbouw aan de Britsche regering een plan voorgelegd tot het doen emigreren van eene massa noodlijdende Iersche landbouwers naar het noord-westen van Canada, waar goed land in overvloed is,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5