c oukant. LEIDSCBE V. 27%, ZATURDAG 20 NOVEMBER. ST AD S-BE RICHTEN. BfNN EN L A N DSCIIE BE BIG TEN I KSO. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk ie verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van liet Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad li". 142). in verband met Zijner Majesteils besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n». 80), op den SÖ1™ November a. s., 's middags te twaalf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de Heeren: P. I. DE FREMERY, 51r. P. DU R1EU, J I. VAN WENSEN, A. H EIGEMAN, en C. J. LEEMBRUGGEN, die met hel einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten afireden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn: dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op boven- genoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 29 October 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. LEIDEN, 19 November. De Staatscourant bevat een kon. besluit van 30 Oct., houdende vast stelling van een reglement betreffende de toelating van studenten in de ge neeskunde aan de universiteiten hier te lande tot de verbindtenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 Graaf A. de Marsy. te Compiègne, die zich vroeger reeds verdienste lijk heeft gemaakt door zijne geschenken aan het rijksmuseum van oudheden te Leiden, heeft andermaal voor dat museum eene verzameling voorwerpen aangeboden. Dit geschenk omvat 36 voorwerpen van gebakken aarde, alle op hel eiland Rliodus in 1879 opgezameld, en, behoudens enkele uitzon deringen, in hun geheel bewaard gebleven. Al deze voorwerpen zijn uit graven afkomstig en dragen de sporen van een langdurig verblijf in een grond, die niet vrij bleef van vocht. Daardoor bevinden zich de geschil derde voorstellingen en versieringen in geschonden slaat. Toch zijn vele er van nog vrij goed te herkennen en blijken door ouderdomaard en wijze van bewerking uit te munten. Tot predikant te Valkenburg is beroepen d". F. Lion Cachet, vroeger pred. in Zuid-Afrika. wonende te Haarlem. Tot predikant bij de Remonstrantsche gemeente Ie Rotterdam is be roepen dr. J. H. Maronier, pred. te Utrecht. -- In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam heeft de voorzitter, de heer Joost van Vollenhoven, medegedeeld, dat hij aan Z. M. den koning verzocht had hem eervol te ontslaan als burgemeester van Rotterdam. Te Amsterdam werd gisteren in bel gasthuis gebragt een werkman, die aan boord van ie Madura verschrikkelijke brandwonden kreeg, ten gevolge van ontvlamming van terpentijn, die op zijne kleèren wasgeloopen. Onvoorzigligheid was de oorzaak van liet ongeluk. Het 14-jarig dochtertje van den brievenbesteller A. te Terborgh, te Doetinchem, belast met het overbrengen van een telegram naar Ulft, is waarschijnlijk door den wind aan het zoogenaamde melkvonder, liggende over den Strank van den Ouden IJssel, afgewaaid; althans 's avonds is zij niet teruggekeerd, en den volgenden dag vond men haar lijk in de na bijheid. Te Harlingen en omstreken was Dingsdag avond de storm zoo gewel dig, dat een groot nieuw gebouwd pakhuis tegen den grond werd geworpen en de schepen in de Binnen- of Zuiderhaven van de kettingen werden geslagen. Uit Winschoten meldt men, als ccn bewijs, hoezeer in die grensstre ken het smokkelen, inzonderheid van jenever, op groote schaal wordt ge dreven, dat alleen in de zitting der regtbank alhier van 12 Nov. lot boelen of gevangenisstraf, wegens smokkelen, zijn veroordeeld 15 personen, lil. 9 mannen en C vrouwen. Te Sleeuwijk is in den nacht van Maandag op Dingsdag eene koe uit de weide gestolen. Dader of daders zjjn onbekend. Uit 'sHertogenbosch meldt men, dat de gemeenschap met de Lang straat hersteld is. De Dreumelsche overlaat had opgehouden te werken. Te Tilburg ontstond eergisteren in de fabriek van den heer J. Verbunt Janssen brand, die in hevigheid zoozeer toenam, dal de fabriek spoedig geheel uitgebrand was. De vlammen deelden zich ook mede aan het woon huis, waarvan hel bovengedeelte vernield werd. De schade is zeer aan zienlijk, en een honderdtal werklieden zijn door deze ramp zonder werk. De directeuren van het paardenspel Rlanus en Bassie, die te Bergen op Zoom de verloting van een paard hadden aangekondigd en later wei gerden hel paard aan den winner af te slaan, zijn, met medeneming van het verlote paard, naar elders vertrokken, daar de justitie geene termen heeft kunnen vinden om hen tot de afgifte te dwingen. Nabij Eindhoven heeft een hevige brand gewoed, waardoor een aan zienlijk landbouwersbedrijf met den geheelen inboedel is vernield. Ai de voorhanden granen stroo en hooi werden eene prooi der vlamuien. Er wordt tegenwoordig te Londen dagelijks melk aangevoerd uit Ne derland. De ontvangers beklagen zich nog over de groote onkostenaan het vervoer verbonden, en trachten die op den minimum terug te brengen. Het verdient vermelding, dat de eerste stoot tot uitbreiding van dezen handel gegeven is door de op de jongste vee- en zniveltentoonsieliing te Londen door Hollandsche koeijen behaalde melkprijzen. (M.v.d. D.\ 'sGRAVENHAGE. 19 November. Door Z M. is aan den voor de dienst in Indig bestemden soldaat K. J. Janker, van het koloniaal werldepót, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71. -- De heer S. B. Drijber Bz. is benoemd tot burgemeester der gemeente Tietjerksteradeelmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Oostdongeradeel; voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. Kievit Mz. als burgemeester der gemeente Stellendam, en aan den heer mr. S. Witteveen als burgemeester van Wijmbritseradecl. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerairs bij het bestuurder directe belastingen, invoerregten en accijnsen: C. F. L. Mirandolle te Kam pen, H. W. J. Callenfels te Dordrecht, O. Verhagen te Dordrecht, J. Blok te Dordrecht, J. H. Roggenkamp te Helder, J. van Lith Az te Helder, J. M. du Celliée Muller te Delft, A. J. Zonnevijlle te Delft, L. R. Wenlholi te Zwolle, H. F, baron van Raders te Hellevoelsluis, A. J. J. Maas te Ilelle- voetsluis. K. de Graaf te 's Gravenhage, W. C de Wijs te 's Gravenhage, J. G. Verslelt te 's Gravenhage, F. S. van der Goot te Bolsward, G. J. Land weer Jzn. te NieuweschansH. W, Houw ink te Texel, E. F. Manden te Am sterdam en H. P. J. Moonen te Heerlen. De commies der posterijen 4« kl. L. C. von Slernbach is uit 'srjjks dienst ontslagen. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der artillerie, tot 1'° luit. bjj de Ve afdeeling vesting-artillerie, de 2e luit. E. J. H. van der Veen, van het corps; de 1' luit. der infanterie P. J. Reineke, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en zijn bij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2' kl.de burgergeneeskundigen dr. J. Ch. Schönfeld, arts te Ulrum en J. R. Meijeringh, arts te Avereest. De officier van administratie le kl. P. F. van Wage, uit 0. I. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De eerste kamer der statcn-generaal is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 29 November, des avonds ten 3 ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is het debat over de Indische begrooting voortgezet. Vooral is gediscussieerd over de bekende conversie-circulaire. De minister handhaafde het neutraal standpunt der regering in zake de conversie, maar achtte onuoodig de overlegging van stukken daaromtrent, die door verscheidene sprekers ernstig werd verlangd, ook ten einde van de conversiezaak geen politieke te maken. De heer van der Hoeven kondigde eene motie aan tot overlegging dier stukken. Maan dag voortzetting. De graaf de Stolipine, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van het Russische keizerrijk hier te lande, is gisteren van een langdurig

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1