Hij waarschuwde daarom ernstig legen de overdreven vrees, dat zóó velen door verhooging der conlributie de Maatschappij zouden verlaten, wanneer die later zagen wat voor hel meerdere geld werd gedaan zouden zjj even spoedig terugkeeren. liet was dus verkeerde liefde lot de Maatschappij indien men zich daardoor liet leiden om tegen het voorstel te zijn. Door zoodanige lielde zou meu de Maatschappij dood drukken. Hij zou het dus zeer bejammeren, indien Leiden, dat in deze het initiatief had genomen, de zaak op de algemcene vergadering niet krachtig steunde. De vergadering besloot daarop bij acclamatie de heeren van Geer en de Clercq ter algemeene vergadering af te vaardigen, met last 111 deze naar gelang van omstandigheden te handelen. Naar aanleiding van het onlangs vastgestelde huishoudelijk reglement wer den in de bus de volgende vragen gevondendie zoo mogelijk in de vol gende vergadering zullen worden beantwoord: 1. "Het is bekend dat de plaats en de wijze van verkoop der boter te Leiden veel te wenschen overlaat. Wordt voorgesteld in de volgende vergadering te behandelen de vraag, of er van wege de afd. Leiden ook iels gedaan kan worden om in deze verbetering aan te brengen." 2. "Bestaan er ook middelen ter voorkoming van rijzing of heft in de kaas. Het bestuur wordt verzocht in eene der volgende vergaderingen deze vraag op het oproepingsbriefje te plaatsen en gelegenheid te geven daarover mededeelingen te doen. Mogt het antwoord alsdan niet bevredigend zijn, dan wordt het denkbeeld aan de hand gedaan de vraag hij het hoofdbestuur aanhangig te maken, met verzoek om óf door eene speciale commissie van theoretische en practische deskundigen, óf door het uitschrijven eener prijs vraag te trachten de quaestie op te lossen". De avond van gisteren deed (gelijk men ons mededeelt) menigen muzenzoon zich de maskeradeweek herinneren. De sociëteit Minerva leverde een vermakelijk schouwspel op. Gecostumeerden, half-gecostumeerdenniet ge- coslumeerdenallen bewogen zich in eene bonte mengeling door elkander Dit alles had plaats bij gelegenheid dat de reliquiëndie den studenten uit den noodlottigen brand in het leestgebouw overgebleven waren, aan den hoogstbiedende werden verkocht, ten voordeele van de corpskas, terwjjl trommelslagers en een orgeldraaijer het feest met hunne muziek opluisterden. Fabttleuse sommen werden besteed, daar een iéder hetgeen tijdens den ommegang lot zijn costmim behoord had. wilde meester worden. Tot laat in den nacht duurde het feest voort; daar de verkoop echter niet ten einde is gebragt kunnen worden, wordt hij heden avond voortgezet. Dij eene gisteren door het dep. van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding is 0. a. de levering eener partij vlaggedoek aangenomen door de firma P. Clos en Leembruggen alhier, voor ƒ3634.25. Gisteren zijn door het kiescollegie der herv. gemeente van Voorschoten .en Veur gekozen, in plaats van den heer J. Verhoog, volgens periodieke aftreding, de heer M. Slruick tot ouderling; in plaats van de heeren D. P. Yperlaan en C. de Ruyter, de heeren J. P. Schmal en J. M. de Ruyter tot diakenen. Wjj vernemendat de heer J. Steenstra Toussaintburgemeester van Bodegravengisteren na eene korte, doch hevige ongesteldheid is overleden. Door de geneeskundige staals-commissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. J. H. B. Iias- tiaanse, Q. C. Collard en A. 'J. van der Weyde, med. doctorandi. Tot tandmeester is bevorderd de heer W. F. Duker. Door het prov. bestuur van Drenthe zijn na afgelegd examen tot de evangeliebediening toegelaten de heeren N. P. van Es en A. Visch. -- liet stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 17 Nov. te Port-Saïd aangekomen. Op een verzoekschrift, door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan den koning gerigt, om van regeringswege de goede hoedanigheid van het drinkwater in ons geheele land zooveel mogeljjk te verzekeren, is door den minister van binnenlandsche zaken namens den koning geantwoord: "dat blijkens de jaarlijkschc verslagen aan den koning van de bevinding en handeling van het geneeskundig staatstoezigtde geneeskundige ambte naren. zooveel in hun vermogen is, het verkrijgen van zuiver drinkwater door de ingezetenen des rijks trachten te bevorderen; dat die pogingen reeds op vele plaatsen een gunstig gevolg hebben gehad, maar dat daar, waar dit niet het geval is geweest, dit noch aan bet geneeskundig staatstoezigt noch aan de regering te wijten is, die zich in zaken als deze, waarvan de zorg door de gemeentewet aan de gemeentebesturen is opgedragenvan directe inmenging behoort te onthouden en alleen raadgevend kan optreden Derhalve is de regering niet bjj magte aan het verzoek te voldoen". Van eene pakschuit van Schied3m op Amsterdam, welk vaartuig door eene sleepboot werd gelrokkenis bij de Kaag de knecht te water geraakt en verdronken. Te Oud-Beijerland viel eergisteren een jongen, bij het afloopen van de brug der stoomboot Oude Maas, in het water. Eene achter hem komende koe, die hem had doen schrikken, viel boven op hem. Door spoedig aange- bragte hulp werden beide op den wal gebragt. Te Amsterdam is eergisieren avond op den Haarlemmerdijk een be jaard man door een tram overreden. De man bekwam op verschillende plaatsen kneuzingen en zijne beeuen werden verbrijzeld. Hij is kort na zijne opneming in het gasthuis overleden. Ook aan het r. k. oude vrouwen- en manncngesticht St. Jacob te Amsterdam is door wijlen vrouwe C. A. van der Linden, wed. van den heer Sundorfl, een legaat vermaakt, en wel van 5000. Onlangs is eene vroedvrouw nabij Bcchum vermoord gevonden, blijk baar met een touw verworgd. Thans is eene andere vrouw in dien omtrek aangevallen door een man, die trachtte haar een touw om den hals te slaan, doch 11a eene korte worsteling, wegens de komst van een derden persoon, de vlugt nam. De vrouw had den aanrander herkend. In de zitting van de Luxemburgsohe kamer van 16 November is rap. port uitgebragt over het wets-ontwerp tot oprigting van een gcdenktceken ter nagedachtenis van wijlen Z. M. koning Willem 1. De commissie steldt een ruiterstandbeeld voor van Florent jjnsch brons, ter hoogte van 3 meiert 45 centimeter. De commissie verklaarde zich ten gunste van eene prijsvraag tusschen vijf beeldbouwers van naam uit naburige landen en schatte dt vermoedelijke kosten op 80000 a 90000 fr. Voor de plaatsing van het beeld! wordt aan de Place Gnillaume de voorkeur gegeven. Blijkens berigten uit de Kaapstad is de synode der Ned. geref. kerk aldaar, die om de 4 jaren bjjeenkomt, den 124t* October geopend. 92 ge meenten waren daarin vertegenwoordigd. De assessor, dr. I'. E. Fanre, hield de openingsrede. In de zitting van 15 October kwam hel voorstel van d\ Luckhoff, derde predikant van de Kaapstadin behandeling. Dat voor stel luidt als volgt: De synode bepale, dat in het vervolg de verkiezing van predikanten en kerkeraadsleden geschiede: a. door kerkeraadsleden, 6. door oud kerkeraadsledeu, c. door afgevaardigden uit de gemeenten. Dit vooorstel is, na uitvoerige discussie, met groote meerderheid van stemmen verworpen. 'sGRAVENHAGE18 November. De 2C luitt. D. Schoonman, van het 4', en A. Kniphorst, van het 7' reg. infanterie, zijn voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de land- magt in West-Indië. Bij kon. besluit van 7 Nov. jl. is geschorst een besluit van gede puteerde staten van Zuidhollanddd. 11 October 1880. houdende goedkeuring van eene door de vereenigde vergadering van Schieland vastgestelde veror dening op de stoombootvaart in de boezemwateren van dat hoogheemraad schap, op grond dat, ter beoordeeling of dit besluit met hel algemeen belang strijdig is, een nader onderzoek wordt vereischt. In de zitting van de tweede kamer van heden is art. 1 van het ont werp regelende de uitkeering eener Indische bijdrageverworpen met 45 tegen 19 stemmen. De minister heeft daarop het ontwerp ingetrokken. Het algemeen debat over de Indische begrootins is afgeloopen. De minister verklaarde 0. a. niet te kunnen terugkomen op het besluit, betredende de pensioen regeling van officieren. Morgen is hooldstuk II aan de orde. Bjj de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen eene nadere nota van wijzigingen in hoofdstuk I der uiigaveu van de begrooling van Ned.-Indië voor 1881. Daarbjj wordt voorgesteld: de onderafdeeling 1. Gouverneur-generaal, te verhoogen met 100,000 en te brengen op 123,000; j de onderafdeeling 20. Koffij, te verminderen met ƒ152,191 en alzoo te brengen op 5,090,606. Tot toelichting van deze wjjzigingen wordt o. a. I gezegd, dat met hel oog op de waarschijnlijkheid, dal zal worden gevolg gegeven aan het onlangs ingekomen verzoek van den legenwoordigen gou verneur-generaal, ont zijne betrekking in Maart 1881 te mogen nederleggen ter voorziening in de kosten zijner vervanging even als vroeger - eene som van 100,000 wordt uitgetrokken, waarvan voor den aftredende» gouverneur-generaal 20,000, wegens pensioen en vergoeding der kosten van terugtogt, voor den nieuw benoemden landvoogd 60000 wegens kosten van uitrusting en 20000 wegens reiskosten naar Indië en tracte- ment gedurende het tjjdperk tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aankomst in Indië; en dat de vermindering der onderafdeeling koffij in verband staat met de lagere raming der te veilen hoeveelheid. De kosten van vervoer, bewaring, verkoop en aflevering zjjn nu geraamd op ƒ4,690,606. Het geregtshof alhier heeft heden de llaagsche vrouw, die haren man. om hem het drinken af te loeren met petroleum begoot en vervolgens in brand stak, ten gevolge waarvan hij echter binnen weinige dagen bezweek, schuldig verklaard aan moedwiiligeu doodslag en veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Vervolgens werd de persoon van S. V.. uit 'sliage, die jl. Donderdag teregt stond wegens diefstal van zeven horologiën onder verzwarende om standigheden. op grond van gebrek aan bewijs vrijgesproken wat betreft den diefstal van zes der bedoelde uurwerken, maar ten opzigtc van het zevende, dat hij te Rotterdam had verpand, niettegenstaande zijne volge houden ontkentenis, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot 18 maanden eenzame opsluiting. Hel t). M. had slechts 1 jaar celstraf geëischt. BU1TENLANÜSCIIE BERIGTE.N. ENGELAND. LONDEN. 17 November Te Lahore, waar de onderkoning van Indië, lord Ripon, vertoelt. is een groote durbar, of bijeenkomst, gehouden, waarbij de inlandsche hooiden van de Punjab-districten tegenwoordig waren. De plegtigheid ge schiedde met den meest mogelijken luister. De hoofden en sirdars werden aan den onderkoning voorgesteld en boden hem geschenken aan, die door hem met geschenken beantwoord werden. Aan de inlandsche officieren, die zich in den oorlog tegen de Afganen onderscheiden haddenw erden eeresabels uitgereikt. De overwinnaar van Ayoeb-Khan. generaal Roberts, is Maandag te Dover aangekomen. In het officiële blad van Dublin wordt nog eene verhooging van 500 uitgeloofd voor de arrestatie der moordenaars van lord Monntmorris. liet totaal der premie bedraagt dus 1500 f. In eene te Thurles gehouden openbare vergadering voerde de heer Dillon het woord en verklaarde, dal. zoo de habeas corpus acte geschorst werd, aan de grondeigenaars eene tuchtiging moest worden toegediend, die zij nooit zonden vergeten. Hij gaf aan het volk den raad om zich tot de worsteling voor te bereiden en daarover onderling van gedachten te wisse len. omdat de tijd voor de meetings weldra zou verstreken zijn. Te I'ortadown is de volgende circulaire in groot aantal verspreid: "Op eene onlangs door handwerkslieden en arbeiders van I'ortadown en om streken gehouden vergadering is eenparig besloten, voorlaan met geen lid

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2