Willem II. voldoende zal zyn om ieder weldenkende de overtuiging le geven, dat hel zaak is mede te werken om onze stad de schande le bespa ren dat in deze gemeente eene dergelijke goede zaak, bij gemis van de zoo-hoog noodige geldelijke bijdragen, zou moeten worden prijs gegeven, en zulks te meer, daar, wanneer het gerucht bewaarheid wordt, dat de staf van het 4e reg. infanterie naar elders zal worden verplaatst en men bij gevolg ook voorlaan het muziekcorps onder directie van den heer Grent- zitts zal moeten missen, men voor het vervolg in Leiden geheel van een goed muziekcorps zon verstoken zijn. Aan het verzoek, om van deze circulaire in ons blad melding te maken, werd nog de opmerking toegevoegd, dat niet alleen groote, maar ook klei nere bijdragen, hoe gering ook, welkom zouden zijn, zoodat Wij ieder, die in de instandhouding van de muziek der schutterij belang stelt, met vrij moedigheid kunnen aansporen om door liet brengen van een grooter of kleiner geldelijk offer te trachten niet alleen dit corps in stand te doen blijven, maar het zoo mogelijk in slaat te stellen nog degelijker in gehalte toe te nemen. Wij vertrouwen, dat, wanneer de inteekenbilletten namens de commissie zullen worden teruggehaald, hare goede verwachting, die zij op de hulpvaardigheid hater stadgenooteii vestigde, niet zal worden teleurgesteld. Gisteren hield de Leidsche uldeeling der llollandsche Maatschappij van fiaaije kunsten en wetenschappen hare eerste vergadering met dames gedu rende dit wintersaizoen. W7as de zaal slecht bezet, het mag aan hel ongun stige weder worden geweien, niet aan den spreker, die hier ter stede nog vele vrienden bezit, niet aan het onderwerp, door hem behandeld: «Michel Augelo en zijne omgeving", toegelicht door photographiënwelke tijdens de lezing en gedurende de pauze op muzieklessenaars waren ten toon gesteld, lie in vele opzigten merkwaardige, over hel geheel belangrijke, rede werd door het auditorium met blijkbare ingenomenheid gevolgd en herhaaldelijk toegejuicht. Wij vernemen, dat Z. H. II. prins Frederik der Nederlanden de lieeren Helling, handelende onder de firma Weduwe C. II. Moens. stoom- oliefabriekanten te Leiderdorp, benoemd heeft tot zijn hofleveranciers, met het regt lloogsideszelfs wapen le voeren. Heden nacht, ongeveer 3 ure. is eene vletschuit, beladen met steenkolen, in den Nieuwen Rijn Ier hoogte van de Vischmarkt vol water geloopen. lie mannen, die zich daarop bevonden, hebben zich, ofschoon doornat, gered. Zij begaven zich naar het politiebureau en zijn aldaar verpleegd. Ongelukken hebben bij dat voorval niet plaats gehad, ca men is bezig de schuit weder vlot te brengen. Op 23 Nov. aanst. zal aan het ministerie van marine le 's Hage de aanbesteding plaats hebben van de levering van 1500 meter voeringbaai en 1400 stuks wollen dekens. Van het onlangs aangekondigde Militair Weekblad is het ferste nom- mer van «Maandag 3 Januarij 1881" in druk verschenen. Behalve een in leidend woord en eeltige kleinere bijdragen, bevat het een artikel o»cr de voorge telde legerorganisatie. Dc uitgave geschiedt hij Gebrs. Belinfante, le 's Graveuhage. Naar hel l'ad. verneemt, is er hij den raad van state een wetsont werp lot verbetering van de Kritische vaart aanhangig. Duir den minister van oorlog is bepaald, dat de in de magazijnen aanwezige voorraad patronen voor geweren klein kaliber gaandeweg zal worden opgebruikt, zullende hij den aanmaak van nieuwe het door den majoor llarsveldl uitgedachte kogelsysteem worden toegepast. Het stoomschip Utrecht is op 15 November te Batavia aangekomen. De Drentheop weg naar Rotterdam, passeerde Sagress op 15 Nov. j -- De schipper, die te Rotterdam bij een twist met een haak in het hoofd werd getrofleu. is aan de gevolgen overleden. In zake H. W. B. Knuyfl, beschuldigd van moord op zijne znster. heeft het geregtshof te Amsterdam heropening gelast van het onderzoek en tot deskundigen ter voorlichting over den zielstoestand van den beschuldigde benoemd de lilt. d'. J. N. Ramaer van 's Gravenhage, inspecteur der gestich ten voor krankzinnigen, en dr. van Persyneersten geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Meerenberg Gisteren avond, omstreeks elf uur, nadat men zich in perceel 147 P. C. Hooftstraat te Amsterdam naar de slaapkamers boven had hegeven, hoorden mr. J. W. Ailing Mees, subst.-grifïier bij de arrond.-regtbank aldaar, en echtgenoote beneden een geweldigen slag, gevolgd door eenige andere ver dachte geluiden. De heer Ailing Mees vroeg hierop aan de dienstboden of gij zeker wisten, dat alles goed gesloten was, en toen deze die vraag zeer stellig bevestigden, begaf hij zich met een geladen revolver, gevolgd door een der dienstboden, naar beneden, waar hij al spoedig bemerkte, dat de tuindeur wijd openstondalsmede in den gang de deur van eene kast. Na deze kast en het privaat voorloopig onderzocht le hebben, ging hij in de straat een agent van politie roepen, die onmiddellijk bij de hand was, waarop heiden den tuin, den kelder en het kolenhok onderzochten, zonder iemand te bespeuren. Waarschijnlijk is de tuindeur met een looper open gemaaktdoch de dieven hebben buiten den waard, dat is in deze builen den wind gerekend, daar toch, toen de tuindeur geopend was, de deur van voormelde kast, zooals gewoonlijk, met een grooten slag opensprong, waardoor liet alarm ontstond. De agent moet eeuigen lijd later drie mans personen achter de percelen aldaar gezien hebben, en na hen achtervolgd en alarm gemaakt te hebben, over het nieuwe terrein in de rigting van de Jacob van Gampenstraat uit het oog hebben verloren. ("&'-) Door wylcn vrouwe C. A. van der Linden, wed. van den heer p. J. A. Sundorfl. is en legaat van ƒ8000 vermaakt aan het R. K. oude armen kantoor le Amsterdam. Dcor hei kiescollegie der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam zijn tot predikanten aldaar beroepen: voor de vacature ds. Brumund. d». J. Hul- sebos te de Lemmer, en voor de vacature d». lloedemaker, d'. E. E. Gewin te Renkum. Gisteren ten 12 ure derailleerde op het slation te Zwolle eene ran- geermacliiue op een wissel, die de Meppelsche en Zutphensche lijn verbindt. Daar de weg naar Mrppel hierdoor versperd was. werd een hulptrein ge formeerd om de reizigers, die ten 1 ure van Groningen en Leeuwarden kwamen, aan den Schellerweg gelegenheid te geven desverkiezende over te slappen en lol aan het station te worden gebragt. De hulptrein vertrok daarna over eene andere verbinding naar Ziitphen. Door spoedig aauge- bragte hulp gelukte het den weg naar Mrppel voor den sneltrein van 1 u. 48 m. vrij te krijgen, zoodat door het ongeval gcenerlei vertraging in den loop der treinen is ontstaan. j Gisteren oclncnd zijn in dc nabijheid van het station Antwerpen bij het rangeren twee locomotiven tegen elkander geloopen, waardoor een is ontspoord en beide zware schade hebben bekomen. Persoonlijke ongeluk ken hadden daarbij niet plaats. Dc weg naar Holland en Brussel was zoo danig versperd, dat een trein ruim twee uien te laat le Rotterdam is aan gekomen. 'sGRAVENHaGE 17 IVovember Tot burgemeester der gemeente Heythuysen is benoemd de heer J. B. Janssen van Son Aan den heer J. P. de Zwaan is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-piaatsvervanger te Medemblik. Aan mej. J, S. B. A. de Wundt, wed. van dr. Marqttard, geboren le Stuttgart (VVurtemberg)is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischlen voldoet, vergunning verleend lot het geven van lager onderwijs hier te lande. Aan den heer F. W. J. Dillow, zich schrijvende Dilloo, geb. te Stralstind (Pruissen), is vergunning verleend tol het geven van hooger onderwijs hier le lande. Tol directeur van de rijkspostspaarbank is benoemd de heer oir. A. Kerdijk, te Delft. De kapitein ter zee K. C. Bitnnik wordt eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Willemsoord en op non-activiteit gesteld, en ver vangen door den kapitein ter zee J. D. J. van der Hegge Spies. Het schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlandenliggende te Willemsoord, wordt met December aanst. in dienst gesteld, met bestemming voor buitenlandsche dienst, en het bevel daarover opgedragen aan den kapi tein ter zee jh'. M. W. van Rensselaar Bowier. De officier van gezondheid 2' kl. van de landmagt, gedetacheerd hij de zeemagt, dr. J. E. L. Kraft, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non activiteit gesteld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het debat over het ontwerp tol regeling der Indische bijdrage voortgezet. De minister van ko loniën verdedigde het ontwerp in het belang vau de zekerheid der Nederl. financien. Daardoor zou mru ook wegnemen de grieven der Europesche maat schappij in Indië en een prikkel geven tot zuinigheid in Indië. Na vele re plieken is het algemeen debat gesloten. Morgen komen de artikelen in be handeling. De gemeenteraad alhier heeft gisteren afwijzend beschikt op een ver zoek van den hier J. M. Kierdorft', wonende aan het Kanaal builen den lol, om vrijdom van tol voor den zijnen zoon bezoekenden geneesheer en heelmeester. De raad betoonde zich daardoor eensgezind met burg. en welli., die tot de afwijzing hadden geadviseerd, op grond, dat de heffing van tolgelden, ingevolge art. 238 der Gemeentewei, wordt gelijk gesteld met belastingen en art. 172 der Grondwet verbiedt in het stuk van belastingen privilegie te verleenen. De raad besloot voorts tot den aankoop van een terrein tusschcn de van Dijck- en Rembrandstratenvoor het bouwen eener lagere school. Hoewei de heeren Eysseli en Rietslap den prijs van /8.50 per centiare enorm hoog oordeelden en de heer Rietstap zelfs nog eene poging trachtte te doen om grond voor een minderen prijs le verkrijgen, keurde de raad echter goed den genoemden prijs van /8.50 per centiare te besteden. De hh. Gratis en G*. hebben een nader adres aan den gemeenteraad inge diend, houdende verzoek om concessie voor den aanleg van een stoom- tramway. aansluitende aan den pa.-.rdenspoorwcg, dien zij wenschen ie exploiteren. Ter herinnering aan den 67'" verjaardag van Neêriands onafhankelijk heid wapperde lieden de oranje-vlag van den Haagschen toren. lieden werd aan het dep. van waterstaat enz. aanbesteed de levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen rn van haakhotilen, in twee percelen. Minste inschrijvers: voor de levering van spoorslaven en eind verbindingen was de Union Actiën Gesellschalt, te Dortmund, voor 326.554; voor de levering van haakbouten de hh. G. Delfos en C"., te Sennef, voor 9945. Voor het maken eu leveren van 150 tongbewegingen voof spoor- wissels waren de minste inschrijvers de hh. L. J. Enthoven en C°.alhier, voor ƒ13479. De geabonneerden van den kon. Hollandschen schouwburg hebben bij de voorstelling van gisteren gestemd over hel al ol niet weder invoeren van muziek bij de voorstellingen. Het getal abonnés, dat zich vóór de muziek verklaarde, bedroeg 116; dat der tegenstemmers 35. De muziek uitvoeringen'bij den aanvang en gedurende dc pauzes zijn mitsdien ge handhaafd. BUITENLANDSGI1E BEH1GTEN. ËUCKhA i i. LONDEN. 16 November Te Longhrea, in Galway, wil men eene contra-demonstratie doen tegen de Boycotl-expeditie. Twee honderd werklieden gaan een nieuw huis hou wen voor eene weduwe, op het land. waarvan zij ontzet werd, en vieihon derd «Leaguers" zullen deze arbeiders beschermen. Kapitein Boycott zal de streek verlaten, zoodra hij zijn oogst in ze kerheid gebragt heeft. Dit zal nog wel een tien dagen duren. De oogst wordt door de noodhulp-arbeiders op hunne eigen wagens geladen en, begeleid door militairen, naar de noordelijke markten gebragt. Te Lahore is eene groote wapenschouwing gehouden over 10000 man. die den A'gaanschen oorlog hadden medegemaakt. De onderkoning prees hen en deelde hun mede. dat zij allen gedecoreerd zouden worden. Eene afdeeling veroordeelden in het luchthuis le Dartmoor. die in de steengroeven van Princetown weikt, heelt eene poging gedaan om te ont snappen. Een hoofaopzigter kreeg een hevigen slag met een ijzeren stang, die tieni erne zware wond aan het lioold toebragt. Dit was het tccken van een algemeenen opstand onder de gevangenen. De beambten maakten onmiddellijk van hunne vuurwapenen gebruik en scholen er op. Verschei den belhamels werden gewond, een op de plaats gedood en een ander zoo ernstig petrollendat hij voor dood werd weggedragen. FRANHR IJ K. In de Üingsdag gehouden zitting van den senaat heeft de regering weder verschillende aanvallen moeten doorstaan Met eene kleine meerder heid heeft zij echter het hoofd boven gehouden. De heer Chesnelong ver weet der regering nat zij hare verbindlenis tegenover den l'aus verloochend heeft oit vrees voor de bliksems van Gaoibella. Bellot protesteerde legen den aanval op het leger. Ilij verklaarde, dat het slechts de wel gehoor zaamde en zijn pligt deed. een schoon voorbeeld gevende van gehoorzaam heid aan de wetten, zelfs wanneer deze niet in den smaak valhn. Ook de heer Labouiaye viel de politiek van het kabinet aan. ilij zeide, dat, aan gezien de tribunalen geen uitspraak hadden gedaan, de houding der cou- gregaties geen opstand was, maar wettig verzet. De beer Jules Simon stelde de volgende motie voor: «De senaat, zich niet kunnende vereenigen met eene willekeurige polilick die den openharen vrede verstoort, gaal over tot de orde van den dag".

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2