LEIDSCHE m. COURANT. ISSO. MAANDAG 15 NOVEMBER. BINNENLANDSCUE UKRÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk it verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. IQ deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 13 November. Voor de geldlcening Rijnland groot 185,000 4 pCt. werd 494,000 ingeschreven; laagste koers 95 pCt., hoogste 101 r'„ pCt.; de leening werd geheel tegen en boven pari geplaatst. Heden bij gelegenheid der overreiking van het vaandeldoor de jonge Leidsche dames aan het gezelschap "Pro Patria" geschonken, ter vergoeding van het zoo noodlottig verlies van het vorige, was de ge- hecle gehoorzaal prachtig met groen en llollandsche driekleuren versierd. Boven het tooneel was eene vlaggen-gnirlande aangebragt waar in het midden de woorden «Pro Patria" te lezen waren, terwijl aan beide zjjden de jaargetallen 1830 en 1880 ons den roemvollen dag van heden herinner den, den dag, waarop vijftig jaar geleden het Leidsch studentencorps uit trok om mede ons vaderland te verdedigen. De zijwanden waren bedekt door frisch groente midden van hetwelk de borstbeelden van Willem I en Minerva prijkten. Op hel tooneel zelf stond hel straks te overhandigen vaandel door een digt gaaz omhuld. Om een uur opende de muziek van de kapel van het 4e reg infanterie directeur de heer Grentzius, het feest met de welbekende Pro Patria-Marsch. Spoedig hierna werd de presidente der damesvereeniging mejufvrouw Si mon Thomas door den president van «ProPatria" den heer van Limburg Sti- rum opgeleid, terwijl de overige dames, die de commissie vormden, door andere leden van «Pro Patria" geleid werden. Eindelijk was het plegtig oogenblik daar; de overreiking van het vaandel. Mejufvrouw Simon Thomasals voorzitster, nam het woord en sprak ongeveer het volgende; «Leden van Pro Patria. Hel is slechts weinige maanden geleden, dat het vaandel, u in 1867 geschonken, verbrand is. 12% jaar vergezelde het u en was getuige van menige overwinning door u op de schietbaan behaald. Treurig te moede voeldet gij u over dit verlies. Daarom hebben dan ecnige Leidsche dames het plan opgevat om u een nieuw vaandel te schenkendat plan werd door zeer velen ondersteund en zij hebben daartoe dezen dag uitgekozen, den dag, waarop 50 jaar geleden de Leidsche studenten ter verdediging van bun vaderland uittogen. Dat gij dit niet vergeten hebt bewijst deze dag. Gjj zult hier echter menigen broeder mis sen maar deze zal zich toch verheugen in uwe feestvreugde en zich ge lukkig achten, dat gij hen bij de viering van den dag van heden niet ver geten hebt en ook zjj verwachten van u dat, mogt ons land ooit in gevaar komengij hel zult verdedigen. Dubbel aangenaam is ons derhalve u dat vaandel op dezen dag Ie kunnen overhandigen. Thans werd het geschenk onthuld. Voorwaar een prachtig vaandel van donkerrood fluweel, waarop een prachtig gouden lauwerkrans geborduurd was, te midden van welke wij lazen: «1867 Pro Patria 1880". Aan de binnenzijde is het Leidsche wapen geborduurd. Hel vaandel is vervaar digd door de hh. Gebr. van Oven, hofborduurwerkers. Na de onthulling liet de muziek eene fanfare hooren. Blijft getrouw, zoo vervolgde thans de spreekster, aan deze leus, en mogt ooit het vaderland in gevaar verkeeren, dan vertrouwen wij dat deze door u zal gehandhaafd worden, dat het u immer moge vergezellen enutot eer verstrekken. Leve Pro Patria, dat het immer een sieraad moge zijn van Leidens hooge- schooldat bljjve ons aller wensch. Het is onnoodig te zeggen dat luide bijvalsbetuigingen de spreekster na deze woorden te beurt vielen. Na haar nam de president van Pro Patria, de heer van Limburg Stirum, het woord Geachte toehoorders, oud-strjjders en leden van Pro Patria, zoo begon hij. Voor 50 jaar, toen Willem I ter verdediging van den vaderlandschen bodem allen ten strijde geroepen had, aarzelden ook niet de kinderen dezerhooge- school voor ons vaderland op te treden. Zij vroegen aait Z. M. vergunning om mede te mogen uittrekken en verkregen die. Reeds hadden zij zich een geruimen tijd in den wapenhandel kunnen oefenen, toen zj] ten tweede maal toestemming moesten vragen; ook die werd weder verkregeu. Verzameld den 13dfn November op de Ruïne, gingen zjj naar den curator Gollot d'Escnry om hun vaandel te halen, waarop stond «Moed en Trouw'', en dit vaandel zijn zjj getrouw gebleven. Ook nu zjjn wij in een zoodanig geval, ook thans wordt ons een vaandel overhandigd, maar op meer vriendschappeljjken voet. Daaromledenaanvaart dit vaandel met den eed het immer getrouw te bij)ven en het te verdedigen tot in den uitersten nood. Ook hij werd luide toegejuicht. Na hem trad de heer J. J. Sluiter, oud-jager, als woordvoerder op. Wjj zijn hier de eenigen van beu, die den tiendaagsche veldtogt hebben medegemaakt (behalve den heer Sluiter waren alleen tegenwoordig de oud jager L. E. van Grasstek en de hoornblazer Zirkzee), die gehoor hebben gegeven aan de kameraadschappelijke oproeping van Pro Patria. Dit hindert echter niet dat ik u ook dank zeg uit naam mijner kameraden voor de uitnoodiging om getuigen te mogen zijn van de pleglige overreiking van uw vaandel door de dames van Leiden. Er behoort moed toe om te sprekenna de schoone redevoeringen van de eerste spreekster, zoo goed beantwoord door den president van Pro Patria, maar het is slechts om u te zeggen dat het ons, een jager van de 4de en een van 3d>' sectie van ons bataillon, aangenaam is hier tegenwoordig te zjjn. Wjj kunnen ons nog den dag levendia herinneren, waarop wij, begroet door Leidens ingezetenenuit Leiden naar de grenzeu togenom ons vader land tegen den euvelmoed der Belgen te verdedigen. Nog slechts 30 percent van ons zijn in leven en daarbij geloof ik dat menig oud-strijder hier niet aanwezig is om het volgend jaar den 131,D Augustus, den dag dat Leuven ingenomen is, te herdenken. Ons vaandel is niet verbrand, het heelt eene eervolle plaats in ons geliefd Leiden ingenomenwaar ons aller Alma maler nog steeds woont. Mijne heerenzoo eindigde de heer Sluiter: Leve het Leidsche studenten corps! Leve Pro Patria! tn moge het nog lang bestaan en bloejjen in de liefde van Leidens ingezetenen. Hierna werd de matinée musicale voortgezet. Na afloop hiervan werd aan de nagedachtenis van Beeckman, die in den tiendaagschen veldtogt in den jeugdigen ouderdom van 19 jaren sneuvelde, door een groot aantal studenten hulde gebragt door een lauwerkrans te hechten aan het voor hem gesticht gedenkteeken in de Pieterskerkwaarbij de heer van Limburg Stirum een gevoelvol woord aan zjjne nagedachtenis wijdde. Naar wjj vernemen zal het lloogduitsche opera-gezelschap op Maandag 22 November, eene voorstelling geven en alsdan de «Freischutz" opvoeren. Bjj voldoende deelneming zou de directie genegen zijn in dit saizoen maan delijks eene voorstelling te geven. Men meldt ons uit 'sllage: De vereeniging het Nederlandsch Tooneel zal aanstaanden Donderdag in den Leidschen schouwburg eene voorstelling geven van Talent en Geboorte en De afwezige, met medewerking van me vrouw Kleine-Gartman en de heeren Louis Bouwmeester en Morin. Deze stukken geuoten steeds uitbundig succès. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 69 volwassen personen en 6 tot 12 kinderen. De algemeene synode der Ned. herv. kerk, deze week in buitengewone vergadering bjjeengekomenop verzoek van den heer Jb Eigeman, predi kant te Dordrecht, bij vonnis der synodus contracla van 20 Augustus II. veroordeeld tot ée'n jaar schorsing met verlies van tractemmt, heeft drie zittingen aan de behandeling dier zaak gewijd en ten slotte de schorsing tot de helft verminderd, voorts bepaalddal de verloopige schorsing door het prov. kerkbestuur uitgesproken, die reeds over de drie maanden duurde, mede in mindering zoude gebragt worden, en bovendien den beklaagde ontheven van de betaling van de kosten der procedure. De schorsing van den heer Eigeman zal alsnu eindigen met 2 Februarij aanstaande. In de maand April 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bjj het vak der pos- terjjenwaartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor Maart aanst.bjj een op zegel geschreven request, lot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden builen aanmerking gelaten. De adspiranten moeten geboren zjjn tusschen 1 Jul ij 1860 en 1 Julij 1863. liet stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, is op 12 November van Port-Saïd vertrokken. De Drenthe, op weg naar Rotter dam, vertrok op 11 Nov. van Marseille. Zie verder het Hijvoegsefj

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1