LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 13 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANUSCUK IJKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de crpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n'. 85). in zjjne vergadering van heden, het 1» suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1880 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedcrgelegdterwjjl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bjj verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie, kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 November 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 12 November. Morgen is het 50 jaar geleden, dat het vrijwillig jagercorps van de studenten der Leidsche hoogeschool naar den Moerdijk vertrok, om zich te voegen bij het Nederlandsche leger, dat ten gevolge van den opstand in de zuidelijke gewesten op de grenzen was vcreenigd. Zaturdag 13 November 1830 ontving men hei corpsvaandcl met eenc toe spraak van den curator mr. II. baron Collol d'Escury van llcinenoord en trok men naar de Pieterskerk, om eeu woord van afscheid te ontvangen van den rector-magr.ificus, prof. mr. G. J. van Assen. Van d3ar begaf zich hel corps naar de Breedestraalom vóór hel Stadhuis te worden toegespro ken door den burgemeester jhr. mr. J. G. de Mey. Begeleid door een detachement vrijwillige schutters en een gedeelte van het corps rustbewaarders naar hel Haagsche veer builen dc Wittepoort, werd hel corps verder in schuiten vervoerd naar Delft en Rotterdam, om van daar naar zijne bestemming te trekken. Dc Remonstrantsche predikant J. Roemer heelt den uitlogt en de krijgsbedrijven te bock gesteld en alzoo aan de vergetelheid ontrukt. En nilna verloop van 50 jarenvindt men binnen Leiden nog overgeble ven de vrijwillige jagers den wethouder dc Fremery, prof. H. Schlegel, dr. C. Leemans, dr. W. M. S. Junius en den hoornblazer P. Zirkzee, en in de nabijheid dezer gemeente nog den burgemeester van llazerswoude, m'. C. van der Vlies, en den emeritus predikant J. J Sluiter, te Voorschoten. Van de vijjwillige schutters, onder kommaudo van den kapitein Scheltema, zijn nog in leven de 74-jarige heer A. Tieleman, en van het corps vrijwillige rustbewaarders, onder kommando van den heer Paul du Rieu, de onder officieren A. de Mare, P. Venker en H. W. Hazenberg, en waarschijnlijk nog enkelen meer. Men schrijft ons: De vrees, dal hel melkvee uit de opbrengst zou ge raken, deed eenige bouwlieden besluiten dat vee op stal te halen, doch liet meeste loopt nog in de weide. Als het weer dragelijk en het gras niet op •is, kan over het algemeen het vee zich beter in de weide vergenoegen dan op stal. Want de koude deert het vee minder dan de nattigheiddie onlangs wel het nog jeugdig gras met vernietiging dreigde, doch opgehouden heeft, terwijl de poldermolens telkens wind genoeg hadden om het overtollige wa ter uil te malen. Als echter de regen op nieuw zoo aanhoudend begint te komen, valt er niet lang over te deuken om het vee binnen te halen. Men hoopt op nog ééne veertien dagen uitstel en dan heeft niemand reden tot klagen. In het laatst van October heeft het hard gevroren, ook in de vorige week. Het loof was nog groen en had bijna nog niet verloren. Maar de vorst tastte het geducht aan en in weinig tjjds viel niet het ver welkte, maar het brooze als papier, bevroren blad, bij menigte. Dat van de appel- en perenboomen was zwart gevroren, alsof liet door brand was verschroeid. De herfst heeft dus, naar dichterlijke zegswijze, dit jaar niet zijn goudgeel kleed afgelegd, maar het is hem. nog voordat het die kleur had aangenomenontroofd. 's Lands middelen over de tien eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 83,742,418.52%, zijnde f 2,577,932.94% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. 10/12 der raming bedroeg ƒ81,164,485.58. De Staatscourant bevat eene naamlijst van 74 gewezen schepelingen voor wie de achter hunne namen vermelde bedragen uit Oost-Indië zijn ontvangen zijnde hun aandeel in de opbrengst van op de kust van Aljeh in 1874 gemaakten buit, De Staatscourant bevat eene opgave van dc bevolking der provincie Gelderland op 31 December jl.volgens de tptkomstcn der zesde algemecne tienjarige volkstelling. Die bevolking bedroeg 466.805 zielenals 235,766 mannen en 231,039 vrouwen. Arnhem telde 40978 inwoners, Zaltbommel 3812, Doesburg 4541, Harderwijk 6840, Nijkerk 7602, Nijmegen 24980, Tiel 8933, Zutphen 14822. Het stoomschip Koningin Emmavan Batavia naar Amsterdam, ver trok op 10 November van Aden. De Voorwaarts is op 11 November van Napels naar Amsterdam vertrokken. Voor de beroeping van een predikant bjj de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam is een tweetal opgemaakt, waarop geplaatst zijn: dr. J. II. Maronier, te Utrecht, en dr. J. A. Beijerman, te Leiden. Te Rotterdam ontstond gisteren middag twist tusschen tweeschippers, waarvan de een van de Maas de Leuvehaven in, de ander daaruit wilde varen, en wel over het elkander eenigzins aanvaren. Na eene hevige woor denwisseling wierp een dier schippers met zijn haak naar den ander, met het ongelukkig gevolg, dat deze in het hoofd werd getroffen en eene zware woud bekwamwaardoor hij bewusteloos neerzonk. Hij werd naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd en verkeert in zorgvollen toestand. Te Amsterdam is in den nacht van Dingsdag op Woensdag een aeent van politie, die op het Jan Hansenpad nabij Kwakersdijk op surveillance was, door drie personen aangevallen. Deze lieden hebben den agent deer lijk toegetakeld met een slok en ook eene flesch schijnt als wapen gediend te hebben. Half bewusteloos geslagen, heeft men daarna den ongelukkige medegesleept en getracht in het water te werpen. Dc agent, die niettegen staande zjjnc hevige verwondingen zich zoo krachtig mogeljjk verdedigde en om hulp riep, werd nog in tjjds ontzet door eeu paar bewoners van een nabjj gelegen paud, terwijl zijne aanvallers op de vlugt gingen. Over het gcheele ligchaam pijnlijk gekneusd en ook waarschijnlijk inwendig be- leedigd, daar bij telkens bloed opgeeft, moest de man naar zijne woning gebragl worden. Later is hij ter verpleging in het gasthuis opgenomen. De verwonde schijnt te zwak te wezen om aanwijzingen te kunnen doen. Het schijnt ook, dat hij zjjne aanvallers niet kende en dat hjj deze lieden 's nachts had nagespeurd. Men meldt uit Deventer aan de N.B.C.: De oud-officieren der Deventer schutterij, die dezer dagen ten huize van den oud-kommandant, den heer A. G. Besier, den 50steB verjaardag van hun vertrek naar de Belgische gren zen vierdenhebben zich het lot aangetrokken van de oud-markelenster dier schutterij. Vernemende dat de 81-jarige vrouw door de diaconie be deeld wordt met ƒ1.25 per week, hebben zij zich verbonden om daaraan 2 per week toe te voegen en bovendien hebben zij de noodige maatrege len genomen om haar voor haar leven in een der gestichten van liefdadig heid te doen opnemenwaartoe eene inteekeningslijst aan de ingezetenen zal worden aangeboden. De oud-flankeurs Groninger en Franeker studenten zullen eene reünie houden op den 25,n November en volgende dagen te Groningen. Van de 138 leden dier compagnie, zooals die in 1830 de akademiestad verliet, zjjn nog 55 in leven, van welke zich 40 voor hel jubilé hebben aangemeld. Het diner wordt gehouden op den 26e° November en het afscheidsfeest is be paald op den derden dag. De lieer mr. F. baron de Bieberstein, die de candidaluur voor het lid maatschap van dc tweede kamer, hem door de Maastrichtsche kiesverecni- ging aangeboden, had aangenomen, heeft bij nadere overweging gemeend, daarvoor te moeten bedanken, op grond, dat hjj, andere beginselen dan zijn overleden vader toegedaan zijnde, niet wil, dat zjjn naam de kiezers op een dwaalspoor zoude brengen. Aan het station Vlodrop (Limburg) zijn door de rjjksambtenaren op eeu spoorwegreiziger aangehaald en verbeurd verklaard 3 gouden en 29 zilveren horloges, 1 gouden horlogeketting en dito ring, welke goederen men frauduleus uit Pruissen naar Nederland trachtte in te voeren. Een 20-jarig jongmanin de ijzer-stoomgielerjj van den heer Hillen Ie Blerik bij Venlo, heeft het ongeluk gehad tusschen eenc in werking zjjnde machine te gerakenhij werd geheel verpletterd. 'sGRAVENHAGE12 November. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Schiedam is benoemd de heer mr. L. Reeser. notaris te Maassluis. Door Z. M. is de gedane benoeming van een schoolopziener in het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1