Kaar men aan het li. I). meldt is liet berigl in de iV. R: C.\ betref fende de verzakking van eenige honderden meter lengte in den Noorder- Lekdijk boven het dorp Vreeswijk, niet weinig overdreven. In de maand Augustus heeft zich aldaar eene verzakking geopenbaard over eene lengte van nagenoeg 100 M. op eene plaats, welke als gescheurd bekend was en waar vroeger herhaaldelijk, laatst nog in 1871, eenige zakking bespeurd was. Die verzakking heeft zich verder uitgebreid tot eene lengte van bijna 300 M. over de halve breedte der kruin van den ouden dijkschijnbaar strekt die breedte zich uit tol nabij de buitenkruinlijn door den nieuw op- gebragten grond. De grootste zakking bedraagt op een paar punten 1.40 a 1.50 M., over bel grootste gedeelte 0.10 tot 0.40 M. aan de binnen zijde, terwijl de buiten- of waterkecrende zijde nog op de volle hoogte is. Blijkens gedane boringen zegt men, dat de ondergrond bestaat uit eene slappe veenlaag ter dikte van 3 M.die door het regtstandig naar beneden zakken van den daarop rustenden last aanmerkelijk vaster wordt en daar door meer draagvermogen krijgt. Van afschuiven of zijdelings uitwijken is niets te bespeuren terwijl het maaiveld aan buiten- en binnenzijde niet zigtbaar is opgeperst. Reeds sedert een paar weken is men bezig daar ter plaatse een zwaren, breeden berm te leggen; de benoodigde grond wordt per spoor aangevoerd en de trillingdoor de talrijke zware grondlreinen veroorzaakt, moee aanvankelijk de verzakking niet zoo spoedig doen op houden, de ondergrond wordt door de zamendrukking belangrijk vaster en na de voltooijing zal vrij zeker hel gevaar van verdere verzakking gewe ken zijn. Te Amsterdam heeft weder eene poging lot diefstal plaats gehad, die door de gevatheid van eene dienstbode verijdeld werd. Maandag avond ver voegden zieti aan een huis op de Heerengracht een man en eene vrouw. De man gaf voor geheim dienaar van de politie te wezen en te weten, dat de dienstmaagd een paar gevonden oorbellen in haar bezit had, welke toebe hoorden aan de vrouw, die hem vergezelde. Of zij dus eens terstond haar goud wilde afhalen en hun dit vertoonen. De vrouw, die bjj hem was, zou wel zien wal haar toebehoorde. De dienstbode was wel wat ont steld, doch niet zoo vervaard, of zij vroeg den /'Stillen diender" hel bewijs, dal lig een zoodanig persuon was als hij voorgaf. Toen den man op deze wijze om zijne papieren gevraagd werd veranderde hij van toonen verzekerde ze dadelijk te zullen gaan halen, hetgeen hij ook met groole gezwindheid scheen ie doen, vergezeld van zijne gezellin. Hij heeft zich echter niet meer vertoond, en bij de politie was niels van een zoodauigen rechercheur bekend. Gisteren heeft te Amsterdam een treurig ongeluk plaats gehad. Bg het in aanbouw zijnde rijks-museum is bij het stellen van de overkapping een gedeelte van een ijzeren balk gebrokenen leregt gekomen op het hoofd van een der zich op de sleigers bevindende werklieden, len gevolge waar van deze onmiddellijk dood bleef en een ander mede wonden ontving, die evenwel niet gevaarlijk bleken te zijn. Eergisteren is op eene jaglparlij op YVoIfheezen de heer v. d. YV.uit Nijmegen, bij ongeluk door een der andere jagers doodgeschoten. Het schot drong door zijn hoofdwaardoor hij onmiddellijk een lijk was. Men schrijft uit YVeststellingwerf aan de IV. R. C.: Een onzer inge zetenen kreeg dezer dagen eene aanmaning om de verschenen rente te betalen van een hypotheek van 12000 op zijne landerijen. De man wist van de geheele hypotheek niels af, ging dadelijk een onderzoek instellen op het kantoor van den hypotheek-bewaarder te Heerenveen en kwam tot de ontdekking, dat zijne bezittingen, buiten zijn weten, werkelijk met 12000 waren bezwaard. Deze zaak schijnt in verband te staan met de knoeijerijen van den gewezen notaris de Haan die vroeger de interest van die som schijnt betaald te hebben. De zaak is in handen der justitie. Uit een te Oolmarsum ingesteld onderzoek is gebleken, wie de stroo- pers waren, die in de vorige week Ie Iloog-Hezinghe (Pruissen), door een gendarme achtervolgd, in een boschje ontvlugtten en van daar hem vervol gens met een geweerschot hebben gewond. Het zjjn twee broeders en Nederlanders van geboorte. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Te 's Ilertogenbosch is gevankelijk uit Bergen-op-Zoom binnengebragt een 19-jarig arbeider, beschuldigd van moedwillige brandstichting. Door de rijkspolitie te Venlo is aangehouden zekere Janssen, een knaap van 17 jaren, uit Belfort, omdat tegen hem sterke vermoedens ge- I rezen zijn, dat hij de dader is van een diefstal in de r. k. kerk aldaar I gepleegd. Het voorloopig verslag van de tweede kamer over hoofdstuk V (binnen), zaken) der staatsbegrooting voor 1881 is verschenen. Daaruit blijkt, dat al dadelijk de vraag werd gedaan of de splitsing der vroegere vereenigde depar- lementen van biunenl zaken en van waterstaat, handel en nijverheid, niet eene 'te groole opdrijving van kosten heeft ten gevolge gehad. Algemeen werd geklaagd over de schrale en soms verwarde toelichting dezer begroo ting, en werd de wensch kenbaar gemaakt, dal de minister alsnog meer dere toelichting zou geven. Er werd aangedrongen op herziening van enkele wetten tot dit departement in verband slaande, als: over de militie en schutterij; herziening der gemeentewet, in verband met eene noodzake lijke wijziging in de regeling der verhouding van de rijks- en gemeente belastingen; wijziging der kieswet, der provinciale wet, alsmede regeling van de zaak der openbaie collecten. Y'iij algemeen werd bezwaar gemaakt tegen den hij art. 4 uitgetrokken memoriepost, die het middel zou kunnen zijn om. zonder dat de kamer er iets van wist, een paleis voor binnenl. zaken te zien verrijzen, gelijk er thans een voor justitie wordt gebouwd, zeer tot schade voor 's lands geldmiddelen. De ondervinding, opgedaan bij andere rijksgebouwen, noodzaakt de vertegenwoordiging voorziglig te zijn en geen gelden voor aanbouw of verbouw, in welken vorm ook, toe te staan, zoolang zij niet door inzage van plannen en bestekken zoojuist mogelijk over den omvang van liet werk kan oordcelen. Men drong er dus ernstig bij den minister op aan dezen post terug te nemen. Verscheidene leden hadden bezw aar legen het oprigten van een rjjkskrankzinnigengesticht. Vele leden achtten, hoezeer tot bezuiniging gezind, de uitgaven onvermjjde- Ijjk. Over de vraag of Medemblik casu quo eene geschikte plaats zou zijn, waren de gevoelens verdeeld. Sommige leden waren met het voorstel, tot vestiging van een centraal-bureau voor de statistiek, niet ingenomen. Er is geen behoefte aan dergelijk bureau. In geen land wordt zoo uitgebreide en deugdelijke regerings-statistiek gele»erd als in Nederland. Aan deze beden kingen sloot zich het financiëel bezwaar aan. Door vele andere leden werd de oprigting van een centraal-bureau zeer toegejuicht. Er werd gevraagd hoe de minister thans denkt over de zaak der lijkverbranding. Heeft hij nog bezwaar om het absoluut verbod door vryheid tot crematie te vervan gen Door vele leden werd geklaagd over de opdrijving van de kosten van het hooger onderwijs, geheel afgescheiden nog van de vraag of ons klein land niet te veel heeft aan vier universiteiten. Hok had men eene grief tegen hel aanstellen van onbezoldigde personen bij het hooger onderwjjs onder den titel van adsistent, conservator ol iets dergelijks. Algemeen werd de wenschelijkheid erkend eener wijziging der wet op het middelbaar onderwijs. Het is in confesso, dat het aantal vakken, waarin eind-examen wordt afgelegd, veel te groot is. Ook werd geklaagd, dat de eischen voor de taal examens te hoog waren, zoodal er gebrek kwam aan docenten. Met genoegen had men bespeurd, dat de minister de overtuiging is toegedaan, dat de gelegenheid tot het ontvangen van middelbaar onderwijs niet voldoet aan de beslaande behoeften, maar toch waarschuwden enkele leden in het algemeen legen eene uitbreiding van het getal der rijksscholen, voor dat in het bestaande gebrek aan leeraren zou zijn voorzien. Enkele leden ver klaarden zich tegen het subsidiëren van hoogere burgerscholen voor meisjes. Niet algemeen was men met hel besluit over den bouw en de inrigting der lagere scholen ingenomen. Andere leden waren echter van oordeel, dat de regelen nopens den schoolbouw over het geheel vrij practise!) zijn en dat de minister in deze met gematigdheid is te werk gegaan. Tegen weelde in de uitvoering der wet werd de minister van meer dan eene zijde gewaar schuwd. Er waren leden, die bij de regering er op aandrongen, om toch vooral de eischen voor de hoofdonderwijzers-examens niet te hoog te stel len. Er werd aangedrongen op het aannemen van de nieuwe spelling in regeringsstukken en men gaf zelfs in overweging om van regeringswege een geleerde speciaal Lot bespoediging van de uitgave van het woordenboek aan te stellen. 'sGRAVENHAGE11 November. Z. K. H. prins Frederik zal zich Zaturdag ochtend ten 8y2 ure per Itjjnspoor naar Neuwicd begeven. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Een zonderling geval werd gisteren voor het geregtshof alhier bepleit. Zekere heer van H. te Rotterdam was gehuwd met eene jufvrouw de B. Hel huwelijk was ongelukkig en de man werd na eenige jaren door zijne vrouw kwaadwillig verlaten. Terwijl zij alsnu weder bij hare familie woonde, stierf haar vader. Men vond nu een middeltje om den heer van H., die nog steeds te Rotterdam woonde, geheel builen de erfenis Ie houden. Zjjne vrouw diende namelijk bg den kantonregter tc Goes een verzoekschrift in om zonder haar man zelfstandig tot de scheiding van de vaderlijke nala tenschap te mogen medewei ken, op grond, dat het verblijf van haar echt genoot haar onbekend was. Dit gelukte en ten overstaan van een notaris te Kruiningen werd de scheiding gepasseerd. Na deze zonderlinge handeling verkocht de vrouw haar aandeel in de vaderlijke nalatenschap en in die van een broeder, welke inmiddels ook overleden was, aan een ander van hare broeders. A. de B. Toen de heer van 11. deze knoeijerij gewaarwerd, dag vaardde hij den kooper tot vernietiging van de beide koopovereenkomsten, welke deze met de vrouw had aangegaan. Deze vordering werd intusscheu door de Middelburgsche regtbank ontzegd, op grond, dat de appellant niet bevoegd was de ontbinding der twee koopovereenkomsten Ie vragen, zon der tegelijk de vernietiging te vorderen van de beslissing des kantonregters te Goes. Dit vonnis werd gisteren namens den heer van 11 bij pleidooi be streden door mr. W. A. van Hoek uit Middelburg en namens den heer de B. verdedigd door mr. B. M. Vlielander Hein. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen aengevangen over het ontwerp Maten en Gewiglen. Art 3 is, volgens voorstel der commissie van rapporteurs, met 56 tegen 12 stemmen, zoo danig gewijzigddat de Nederlandsche benamingen in de w et worden be houden en art. 4 is beperkt lot het verbod in officiële stukken of acten. Morgen voortzetting. Er is besloten de Indische begrootiug 1881 te behan delen na de Indische bijdragen. De voorzitter van de tweede kamer der staten-generaalde heer Dul- lert, heeft de eerste serie der leden van dit vertegenwoordigend ligchaam, ten getale van 50, uitgenoodigd lot een diner, hetwelk door hem gegeven zal worden in het Hötel Paulez, op Donderdag 18 dezer. Een man, die eergisteren avond in het YVesteinde door een tramwagen werd overreden, is nog denzelfden avond in hel gasthuis overleden. BUITENLAiNDSCllK BEIUGTEA. ENGELAND. LONDEN, 10 November Door de meeste bladen wordt de redevoering van den heer Gladstone, op het feestmaal van den lord-mayor, geprezenvooral het besluit der rege ring om de wet in Ierland te doen eerbiedigen. De Standard doet uitko men dat de heer Gladstone schijnt te erkennen, dat het, zoowel wat de Iersche als wat de Oostersche quaestie betreftdoelmatig is de openbare meening niet te ignoreren. Op de Zondag gehouden meetings der «Land-League" ontbrak het weder niet aan pogingen om aan boeren en burgerlui geld uit den zak te kloppen voor het ondersteuningsfonds ten behoeve van de oproerige landbe-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2