LË1D8CDE m. COIIRAN |SSO. VRIJDAG 12 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNEN LA N DSCUG BKRIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel ju ars 1.50, franco p. p. 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke rummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n». 80), op den 30" November a. s., 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de Heeren P. I. DE FBEMERY, Mr. P. DU RIEU J. I. VAN WENSEN. A. II. EIGEMAN, en C. J. LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen. Ie rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dal de inlevering der stembriefjes op boven- genoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de slemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 October 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene keunis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan F. Van Kampenhout en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij, in hel pand aan het Levendaal n°. 44. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 November 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden hebben de onlangs nieuw gekozen leden, de hh. J. M. E Dercksen, S. de Clercq Wz.mr. J. Bredius en dr. G. Zaalberg, na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. De voorzitter wenschte hen gelnk met hunne benoeming en drukte den wensch uit, dat ook hun werk mogt bevorderlijk zijn aan het welzijn der gemeente. Ingekomen was eene missive van den heer Jula, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid der commissie van financiën. Hij was daartoe overgegaanomdat hij het besluit, door den raad genomen, het niet kapitaliseren van gelden voor schoolbouw enz. aangewend, verderfelijk acht voor de financiën der gemeente. Nog was ingekomen eene missive van de commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, waarbij deze mededeelt, dal zij zich niet kan vereenigen met de bepalingen nedergelegd in het aangenomen reglement voor eene hoogere burgerschool voor meisjes en tegen 15 November haar ontslag neemt. De voorzitter zeide. dat de raad zeer zeker dit met leedwezen zou vernemenvooral was dit echter het geval bij het dagelyksch bestuur. Het verschil lag in de interpretatie van de wet op het middelbaar onderwijs. Verscheidene leden der commissie had den, van het begin der invoering van het middelbaar onderwijs af. de leiding der zaak gehad en, men wist het, met zoo goede vruchten. Hij behoefde niet te zeggendat het dagclijkscli bestuur hel besluit der commissie betreurde, vooral aan den vooravond van hel lol stand ko men van de hoogere burgerschool voor meisjes. Het zou gaarne nog eene poging willen doen om de commissie over le halen op haar besluit terug te komen. Daar men toch haar werk zoozeer op prijs stelde, wilde hij daartoe nog eene ernstige poging doen en de commissie nitnoodigen haar besluit in te trekken en zich aan de goede zaak te blijven wijden. Het kon toch niet anders of men moest eene zaak, die men gedurende zoovele jaren had behartigdlief hebben gekregen. Hij stelde dientengevolge voor, namens den raad, een dergelijk verzoek aan de commissie le doen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Van den heer mr. van der Lith was ingekomen zijn vroeger aangekon digd voorstel betreffende de Ruïne. Hij stelt voor zich tot de tweede kamer der staten-generaal le wenden, met verzoek, op de staats-begrooling een post te brengen voor het stichten van een akademie-gebottw op de Ruïne of anders de zaak zoo te leiden, dat de Ruïne weder aan de ge meente terugkomt. Dit voorstel is in handen van burg. en weth. gesteld. De voorzitter deelde mede, dat, na meer naatiwkeurige berekening, het eindcijfer der begrooting, in ontvangst en uitgaaf, bedroeg ƒ690.481 en het cijfer der onvoorziene uitgaven ƒ45040. Tot hulponderwijzeres aan de school n°. 3 voor minvermogenden werd be noemd mej. M. M.Vrijhof! alhier; en tot hulponderwijzeressen aan de meisjesschool der 2dt klasse mej. C. B. Renaud en mej. A. J. van Loghem. Voorts werd, ingevolge zijn verzoek, de heer J. L. A. Desertine als stads-heelmeesler ge continueerd en aan mej. F. Middelkoop, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als hulponderwijzcres aan de school n». I voor onvermogenden. Aan P. Arnoldus en T. Strengers werd vergunning verleend tol het leg gen eencr brug. Het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belastingdienst 1880werd goedgekeurd. Ook werden goedgekeurd een snppletoire staat van begrooting, dienst 1879, van het Ned. Israëlitsche armbestuur, de rekening van dat armbestuur over 1879 en de begrooting van dat armbestuur over 1881. De voordragt betreffende den verkoop van gronden bij hel Plantsoen werd aangenomen. De voorwaarden dier verkon- ping zullen later bij den raad worden overgelegd. Aan de orde was verder de behandeling van de ontwerp-verordeningen voor de hoogere burgerschool voor meisjes, waarvan de eerste, bevattende het reglement voor die school, reeds vroeger was aangenomen. Die verorde ningen. regelende het getalde jaarwedden enz. van de leeraars en leerares- sen en de heffing en invordering der schoolgelden, werden, hier en daar eenigzins gewjjzigd, achtereenvolgens aangenomen. Een voorstel van den heer Cock, om hel schoolgeld van ƒ60 op 100 'sjaars te brengen, werd met 13 legen 7 stemmen verworpen. Vervolgens kwamen in behandeling de ontwerpen tot regeling van liet lager onderwijs en daarvan dc ontwerpen I—VII, zijnde VIII en IX reeds vroeger behandeld. By de behandeling der eerste verordening, bepalende het getal der scholenden omvang van het onderwijs enz.vestigde de heer Le Poole bij art. 2 er de aandaeht op, dat volgens het daarin voor gestelde men hel peil van het onderwijs voor meisjes op de school le kl. ging verlagen, hetgeen volgens hem in strijd was met de wet. Hij vroeg of het de bedoeling was een deel der meisjes van die school af te voeren om die te dryven naar de hoogere burgerschool voor meisjes, hetgeen toch niet door alle ouders zou verlangd worden en waardoor men tot schooldwang zou komen. Hieruit ontstond eene discussie, waaraan nog werd deelge nomen door de hh. de Goeje, Cock en de voorzitter. De heer Le Poole bleef zyne meening handhavendat menvolgens de wet op dc bedoelde school, ook de gelegenheid moest opstellen om de beginselen van het En- gelsch en Duitsch te lecreu. Het artikel werd ten slotte met 13 tegen 6 stemmen aangenomen. De overige verordeningen, betreffende de inwen dige inrigling der scholen, de instructie der hoofden enz., gaven weinig stof tol aanmerking; met eenige wijzigingen werden zij allen goedgekeurd. Na de aanneming dezer verordeningen bragt de heer de Goeje nog de regeling vau het herhalings-onderwys alhier ter sprake, waarop de plaatse lijke schoolcommissie, in de memorie van toelichting tot de verordeningen, reeds de aandacht bad gevestigd. De voorzitter zeide, dat dit onderwijs een punt van gezette overweging bij hel dagelijksch bestuur zou uitmaken. D". E. A. G. van Iloogeuhuyze, pred. te Dordrecht, heeft voor het be roep naar de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van liet arts-examen uitgereikt aan de hh. T. L. Dijkstcrhuis en A. Lofvers. Dc Staatscourant beval de opgave van de bevolking der provincie Noordholland op 31 December jl.volgens de uilkomsten der zesde tienjarige volkstelling. Zy bedroeg 679,900 zielenals 328,688 mannen en 357,302 vronwen. Amsterdam telde 317,011 inwoners, Haarlem 36976Alkmaar 13304, Edam 5600, Enkhuizen 5774, Haarlemmermeer 14318, Helder 19676. Hoorn 10200, Medemblik 2172, Monnikendam 2668, Naarden 2845, Pur- merettd 4994, Schagen 3200, Wecsp 3607, Zaandam 13171.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1