lll.H K.NLAiMtSCIIK ISKJUUTKV PEK TELEGRAAF. daaromtrent twijfel doen ontstaan. Pleiter bragt hulde aan de goede trouw en naauwkeurigheid der drie gehoorde deskundigen, maar achtte zich ver- pligt op te merkendat geen huDner op psychiatrisch terrein als speciali teit is te beschouwen. Hij verwonderde er zich over, dat de deskundigen geen acht hadden geslagen op den belangrijken factor voor krankzinnigheidde herediteit. Hij wees op de vroeger aangenomen krankzinnigheid en op zijn 2-jarig verblijf in een krankzinnigengesticht. H(j wees op een aantal voor beelden van soortgelijke krankzinnigheidsvormen uil een aangeboren pbysiek ziekelijke» toestand voortspruitende. Pleiter concludeerde tot vrijspraak op grond van ontoerekenbaarheid of subsidair tot het gelasten van een nieuw onderzoek door van wege het hof te benoemen krankzinnigenartsen. De uitspraak werd bepaald op Dingsdag 1G November e. k. Als een bewijs van de vriendschappelijke gezindheid van sommige ver oordeelden jegens de politie, meldt het Dl. v. d. D., dat een van de gebroe ders Lavertu den politie-commissaris Steenbergen, die deze lieden bij hun bekende inbraak op de Keizersgracht arresteerde, zijn complimenten heeft talen brengen door zijne vrouw, die hem in Leeuwarden bezocht had. Te Zwollerkerspel had eergisteren avond een treurig voorval plaats. Een knecht van den landbouwer Snel te Berkum-Veldhoek, in den hooiberg bezig zijnde, had het ongeluk eene hooivork te laten vallen, die op het hoofd te- rcgt kwam van den juist op die plek zich bevindenden daghuurder Koetsier. De punten drongen in de hersenen door. De toestand van den man is zeer zorgelijk. Op de ontdekking van den moordenaar der vroedvrouw te Rochum zijn de volgende premiën uitgeloofd: door de regering te Arnsberg 3000, door het gemeentebestuur te Bochnm 1500 en door dat van Alt-Bochum. op welks grondgebied de moord gepleegd is, ook 1500 mark. Twintig perso nen hebben geziendat de vrouw op weg vergezeld was van een mandie echter onkenbaar bleef, doordien hij eene parapluie ophield, die hij, telkens wanneer er iemand voorbijkwam, zoodanig liet overhelIen.dat niemand hem in het gelaat kon zien. Te Steenbergen is eergisteren avond eene bouwhoeve afgebrand. De schuur met den geheelen oogst, 17 stuks hoornvee en twee jonge paarden werden eene prooi der vlammen. 'sGRAVENllAGE. 10 November. Door Z. M. is de heer L. de Taeye, directeur der kunstakademie te Leuvenbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer D. van der Sluys. veearts te Oude Tonge, is voor den tijd van drie jaren benoemd tol adsisient bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, na de aanneming van het ontwerp-wetboek van strafresH, bragt een der leden, de heer van Kerk wijk hulde aan de wijze van verdediging van dit wetboek door den mi nister, die hij zoo uitstekend noemde, dat zelfs hij, die zich nimmer met strafregt ophoudtnaar zijne redevoeringen had geluisterd. Niet alleen aan den minister, maar ook aan de commissie dankt men de totstandkoming van dit wetboek. Z. i. had de commissie regt op eene dankbetuiging van de kamer. De voorzitter zeide, dat de commissie evenzeer als de kamer het beste loon voor haar werk zou vinden in het bewustzijn een groot werk verrigt te hebben. In de zitting van heden zyn verschillende ontwerpen aangenomen. Bij de begrooting voor den arbeid der gevangenissen is aangenomenmet 38 tegen 14 stemmen, eene vermindering niet ƒ1980, uitgetrokken voor trac- temeuts-verhooging der opzigters, met het oog op den toestand der schat kist. Morgen is de ijk-wet aan de orde. In de vergadering van den raad van state, aldeeling voor de geschillen van bestuur, is lieden o. a. mededeeling gedaan van het kon. besluit, hou dende beslissing in zake het beroep van mevrouw de wed. des Amorie van der Hoeven, geb. Hubrecht, tegen een besluit van gedep. staten van Zuid holland waarbij zij in haar verzoek om wijziging van den legger der we gen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp niet ontvankelijk is verklaard. Het bestreden besluit van gedep. staten van Zuidholland is vernietigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat het koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis), van 22 November a. s. tot en met 6 December daaraanvolgendevoor het publiek zal gesloten zijn. BHfiELAND, LONDEN, 9 November De Pall Mall Gaz. werpt de schuld van den opstand van de Kaffers aan de Kaap geheel op de regering aldaar. De toeleg van het Kaapsche gouvernement is geweest de inboorlingen stap bij stap uit hun land te drijven, en thans ziet men het einde van eene zaak, die al jaren geleden haar begin had. Eerst een resident, dan een magistraat, vervolgens een twist gezocht, en ten slotte eene inlijving. Dit is tallooze malen zoo ver toond; en de politiek van ontwapening was slechts eene poging om het nu eens op groote schaal te beproeven. FRANKRIJK. De regering heelt in den senaat en in de kamer van afgevaardigden ee e verklaring voorgelezenwaarin gezegd wordt, dat de wjjziging van het ministerie geen verandering heeft gebragt in de leiding der openbare aangelegenheden. Wij zijn getrouw gebleven, wordt daarin gezegdaan de staatkunde door de kamer aangewezen. De wetten op de geestelijke orden zijn geen toevallige wetten, maar noodzakelijke en wijze wetten, door de traditie voorgeschreven. Zij zijn een waarborg voor de burger maatschappij en raken noch een dogma noch het geweten. Zeker aantal geestelijke orden hebben een verzet tegen die wetten georganiseerd. Het was noodig een einde te maken aan dien voor den openbaren vrede storenden toestand. 2G1 niet erkende orden, verspreid over het geheele land, zijn thans verstrooid en ontbonden. De regering is voornemens de wetten insgelijks toe te passen op de vrouwelijke orden. Hierna beveelt de regering in hare verklaring de vertegenwoordiging aan, de wetten op het onderwijs tot stand te brengen, die het peil der verstandelijke ontwikkeling van het opkomend geslacht verhoogen en het toezigt van den staat op het onderwijs versterken zullen. Voorts wordt de behandeling der wet tot herziening van de regterlijke iiirigting aanbe volen. De vertegenwoordiging zal er een punt van eer uit makende ont werpen op het regt van vergadering en op de drukpers af te doen. Zóólang de nieuwe wekten niet zijn goedgekeurd, zal de regering de thans bestaande toepassen. De regering kan niet ongewapend blijven tegenover de ophitsin gen tot den burgeroorlog. Zij gelooft niet, dal de omstandigheden thans het tot stand komen eener algemeene wet op hel regt van vcreeniging toe laten. Zij meent, dat men zich bepalen moet tol eene wet op het regt van beroeps-vereenigingen. Den senaat wordt het aannemen van het alge meen tarief aanbevolen. De regering zal mededeeling doen van de onderhandelingendie er plaats hadden nadat het traciaat van Berlijn geteekend was. Uit die mededeelin- gen zal blijken, dat Frankrijks betrekkingen met alle mogendheden goed zijn en dat de regering eene vredelievende staatkunde heeft voorgestaan. Wjj hebben vertrouwen, volgt er op, dat de wil der mogendheden ten slotte zal zegevieren. In het voortduren der gemeenschappelijke beraadsla gingen is de zekerste waarborg gelegen voor de rust van Europa. In den senaat is de voorlezing der verklaring van het ministerie afge broken door levendige interrupties van de regterzijde. Tusschen regter- en linkerzijde zijn scherpe woorden gewisseld --Nadat de verklaring in de kamer van afgevaardigden voorgelezen was, vroeg de heer Delafosse verlof de regering te interpelleren over hare bui- tenlandsche staatkunde. De dag daarvoor is bepaald ter gelegenheid van het overleggen der diplomatieke stukken. De heer Laisant heeft een voor stel ter tafel gelegd, volgens hetwelk eene commissie benoemd zal worden voor een onderzoek naar hetgeen er bij het proces Jung-de YVoestyne ten opzigte van generaal de Cissey aan het licht gekomen is. Hij vroeg voor zijn voorstel de urgentie, die aangenomen werd met 263 stemmen tegen 108. Hierna had er een debat plaats tusschen den minister president Ferry en Baltue over het vaststellen van de orde der werkzaamheden. Ferry vroeg de prioriteit voor de wet op het lager onderwijs, Baltue vroeg die voor de wet op de regterlijke inrigling. De kamer stelde de regterlijke inrigting bovenaan op de lijst der werkzaamheden. Hel lijk van Claudius Cros, die te Lyonterwijl hij een rustig toe schouwer was van hetgeen er rondom het klooster der Capucijnen gebeurde, door een student aan de katholieke hoogeschool met een degenstok is ge dood, is met veel plegtigheid ter aarde besteld. Een onafzienbare stoet was voor hel huis van den doode bijeengekomen. Een pastoor, een kapelaan en de misdienaren gingen aan het hoofd van den stoet. Terwijl de stoel hier en daar in de straten voorbpirok, schoten vele personen uit hnn huis en drongen naar de kist om er kranseu op te leggen, waarvan de hoop einde lijk zoo groot werd, dat de betrekkingen er eenige van moesten afnemen en in de hand houden. Aan het graf hield een gewezen schoolmakker eene afscheidsrede. Aan het slot zeide hij: /'Dierbare vriend, vaarwel. Gij zijt gevallen als slagtoffer van hen, die 's lands wetten onder den voet gehaald hebben. Uwe laatste woorden waren: Leve de republiek! Wij zeggen het n na op den doodenakker". Allen hieven toen dien kreet aan. Van de te Parijs in hechtenis genomen personen zijn vijf veroordeeld. De zwaarste straf was eene maand gevangenisstraf voor iemand, die de po litie vergeleken had bij honden, die het hoogwaardige naliepen. Felix Pyat bevindt zich thans te Londen, werwaarls hij zich begeven heeft om eene gevangenisstraf van twee jaren te ontgaan. Hij schrijft arti kelen voor de Marseillaise. UCITICH LAND. Er is thans algemeen een adres verspreidw aarbij van de regering maatregelen worden gevraagd tegen de Joden, eene quaeslie waarvoor men reeds sedert lang getracht heelt de gemoederen in beweging te brengen. De adressanten verlangen o. a. het volgende: Geen Jood van buiten zal zich in Duitschland mogen vestigen dan op zeer strenge, beperkende voorwaar den. Geen Jood kan in aanmerking komen voor burgerlijke of militaire betrekkingen, waaraan eenig gezag verbonden is, en slechts bjj uitzonde ring mag hij fungeren als regter. Ook slechts bij uitzondering en in enkele leervakken mogen Israëlitische onderwijzers les geven op de opeubare scholen enz. Te Leer heeft zich dezer dagen een geëmployeerde aan eene stroopa- pierfabriek aldaar, gehuwd en vader van 5 kinderen, uit de voeten gemaakt met achterlating van zijn gezin, doch medenemende de 22-jarige dochter van zijn patroon, in het bezit van ƒ9000 uit haar vaders kas. WEENEN, 9 November. Heden ochtend omstreeks 7% ure is alhier een tameljjk sterke en zich herhalende schok van aardbeving gevoeld. De bewe ging was op- en neergaande. Aan het meteorologisch instituut zjjn vele telegrammen ontvangen, waarin gemeld wordt, dal de schokken ook waar genomen zijn te Serajewo, Pola, Derwenik, Triest, Zilli, Klagenftirth, Fiinf- kirclien, Odenburg, Marburg, Laibach en in andereplaatsen. Te Agram heeft bovendien eene tweede en een uur later eene derde aardschudding plaats ge had. Bijna elk huis is er beschadigd. Ook zijn er huizen ingestort. De schade is buitengewoon groot. Tot dusver is men te welen gekomen, dat 30 personen min of meer gewond zijn. De overheid neemt zooveel mogelijk maatregelen van voorzorg, ook voor het verlaten van woningen. Er heerscht een algemeene schrik te Agram. PABUS, 9 November. Het kabinet heeft ten gevolge der beslisling van de kamer omtrent de orde der werkzaamheden het voornemen te kennen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2