LEIDSCHE COURANT. 1RS0. i\T°. 264, WOENSDAG 10 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. g De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 November. Gisteren avond, omstreeks 8 ure, heeft er in de Morschstraat eene vechtpartij plaats gehad tusschcn zekeren A. K., wonende te 'sGravenhage, en D. K., waarbij op dat oogenblik zich voegde de persoon van P. V. spoorlooper, die met een scherp werktuig bovengenoemde A. K. verwondin gen aan den pols en in de borst toebragt, welke zijne overbrenging naar het akademisch ziekenhuis noodzakelijk maakten. Volgens een onderzoekheden morgen ingesteld, moeten echter de wonden van A. K. van geen gevaar lijken aard zijn. Heden is de persoon van II. B., die zich in deze gemeente aan bede larij had schuldig gemaakt en door de politie was aangehouden, naar het huis van arrest te 's Gravenhage overgebragt. De vereenigde 1"« en 2d' sectie /'Het Metalen Kruis", afdeeling Leiden, hield gisteren avond weder hare jaarljjksche feestviering, in het lokaal Eigenzorg op den Stationsweg. Even als vroeger werd deze ook thans weder door een groot getal leden met hunne dames en talrijke genoodigden bijgewoond, onder welke wij o. a. de bestuursleden der ondcrolficieren- vereeniging van het garnizoen en de dd. schutterij opmerkten. De feestviering werd geopend met eene hartelijke toespraak van den pre sident, den heer Themps, die zjjne wapenbroeders uil de jaren 1830 en 31 aan de batige dagen van weleer herinnerde, toen de koning hen te wapen had geroepen. De feestviering, beslaande in zang en dans, liep geregeld volgens het programma ten tinde en onderscheidde zich ook nu weder door gulle vro lijkheid. Verschillende sprekers deden zich gedurende de pauze hooren en zelfs werden de aanwezigen verrast door mej. 11., dochter van een der oud strijders, welke een zangstukje ten beste gaf. Wij mogen niet eindigen zonder hulde te hebben gebragl aan het zoowel toepasselijke als smaakvolle decoratief der zaal. Door den minister van financiën is vastgesteld de 305' staatsloterij. Die loterij beslaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij op Maagdag 6 December en gesloten op Zaturdag 18 December. De trekking der eerste klasse begint op den 3en Januarij 1881 en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 26 Maart. Bij kon. besluit van 14 Oct. jl. is, met intrekking van al de bepalin gen nopens de traclemenlen en soldijen van voor Indië bestemde of daarvan teruggekeerde militairen o. a. bepaald: Door de officieren, die zich, in af wachting van hun vertrek naar Oost- of Wcst-Iudië, bij bet koloniaal werf-depót in betaling bevinden, alsmede door hen, die a la suite van genoemd depót zijnde alvorens naar de Overzeesche bezittingen te ver trekken, bij de staven of corpsen of bjj eenige inrigting hier te lande wor den geplaatst, en eindelijk door hen, die uit de koloniën zijn teruggekeerd en, in afwachting van hunne indeeling bij het leger hier te lande, a la suite van het koloniaal werf-depót verblijvenzullen de tractemeuten lot dezelfde bedragen en volgens dezelfde bepalingen worden genoten als die, welke reeds zijn of nader zullen worden vastgesteld voor hunne ranggenooten, behoorende tot de verschillende wapens of dienstvakken, bij hel leger hier te lande. De officieren der artillerie echter zullen hel tractement genieten voor de overeenkomstige rangen van de vesting-artillerie hier te lande vast gesteld of nader te bepalen. In de voornaamste garnizoenen zullen de officieren dezen winter in verbandleer geoefend worden om, desvereischt, in geval van nood zelf een verband te kunnen aanleggen, wanneer de officieren van gezondheid afwe zig zijn. Zooals men weet, moeten bjj de oefeningen der troepen steeds verbandrandsels, het noodige bevattende, worden medegedragen. Het stoomschip Conrad is op 6 Nov. van Batavia naar Amsterdam vertrokken. De Celebes is op 7 Nov. te Batavia aangekomen. De Drenthe. op weg naar Rotterdam, kwam op 7 Nov. te Marseille aan. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangelie- bediening in de Ncd. herv. kerk toegelaten den candidaat J. Oosicrluiis Naar het Wag. Weekblad meent te kunnen mededeelenis liet voor stel der synode tot kerspelvorming door de meerderheid van de leden der provinciale kerkbesturen verworpen. Te Katwijk zijn sedert 25 Oct. door 32 schuiten aangebragt 852,000 stuks steur- en 2351 kantjes pekelharing. Voor volle steurharing wordt besteed ƒ10 a 16, voor ijle steurharing wordt besteed ƒ8 a 10 per 1000. Voor zooveel bekend is, bedraagt hel gezamenlijke verlies door den hevigen storm van 28/29 October 512 haringnetten, 7 reepen, 3 kabeltouwen en ankers, waarvan ééne schuit met verlies van de geheele vleet met al het toebehooren en rondhout weggeslagen enz.door sommige schuiten zijn llollandschc en Franschë haringnetten opgevischt en aangebragt. Wegens verlies en gebrek aan netten zijn 7 schuilen met de haringvangst geëindigd om op de versch-visscherij uit te gaan. In de Ringvaart, nabij den Vijfhuizerweg, Haarlemmermeer, is eene schuit, die door eene sleepboot werd voortgetrokken en beladen was met vaten spiritus, gezonken. De schipper en zijn knecht zijn met groote moeite gered. Uit Texel meldt men, dat aldaar is gestrand het kofschip Alida, kapt. Rooze. Het vaartuig is bij hoog water over de gronden heengeslagen. De kapitein heeft met eenige visschers een accoord getroffen, waarbij zij zich verbinden om voor 1000 de lading aan den wal te leveren. Aangaande den brief, waarin een ingezetene van Dockum met den dcod bedreigd wordt, verneemt de C. nog hel volgende: Zaturdag den 30'On October jl.des avonds tegen 10 uur, werd bij den heer 11. D. Druk ker, lid van den gemeenteraad en president-weesvoogd, een brief onder de buitendeur naar binnen geschoven van den volgenden inhoud: »Ik eisch van u geen geld zooals velenmaar pas op uw levengroote deugniet die gij zijt. Wraak! wraak! wraak! zal u volgen, dns pas op op leven! want gewroken zult gij worden. NN." De heer D die bekend staat als een zeer gegoed en geacht burger, sedert jaren lid van den gemeenteraad, is 73 ja ren oud en zal niemand iets in den weg leggen. Hij heeft aanvankelijk de ontvangst van den brief verzwegen, maar zich later toch verpligt geacht, daarvan kennis aan de politie te geven, die thans de zaak onderzoekt. Nabij Grave, aan den weg naar 's Bosch, is de herberg en uitspanning "De Elft" eene prooi der vlammen geworden. Van den inboedel en de kleederen der bewoonsters is niets kunnen gered worden. Aan blusschen viel niet te denken. Noch gebouwen, noch inboedel waren verzekerd. Te Hinsbek bij Venlo is zekere Woliers door een sluipmoord om het leven gebregt. Uil een gezelschap terugkeerende, werd hij opgewacht en met messteken afgemaakt, zonder dat men daarvoor eenige reden kent. De vermoedelijke dader, 1I10 zich in handen der justitie bevindt, was nog maar korten tijd in vrijheid, nadat hij, ook wegens moord, tuchthuisstraf onder gaan had. Te Slraelen, nabij Venlo, is Zaturdag nacht de groote bouwhoeve van de weduwe Eikelpas afgebrand; al het huisraad, 5 koeijen, 8 varkens en den geheelen ingeoogsten wintervoorraad gingen daarbij verloren. Eene 70-jarige vrouw, die tot hel huisgezin behoorde, vond haren dood in de vlammen. Bij de overweging van het hoofdstuk der slaatsbegrooting voor 1881, betreffende het departement van koloniën, beklaagde men zich, dat ook nu weder dat onderzoek heeft moeten plaats hebben, zonder dat de kamer van de begrootingen van Suriname en Curasao kennis droeg. Met voldoening ontwaarde men, dat de toestand der kolonie Suriname eenigzins gunstiger begon te worden. Bijzondere beriglenuit Suriname ontvangen, noemde men bemoedigend, terwijl in de mindere aanvrage voor de bijdrage van den staat aan de geldmiddelen van Suriname eene toeneming der koloniale in komsten werd gezien. Verscheidene leden kwamen er tegen op, dat daar entegen de Cura^aosche Iandmagt door uitzending van 80 man uit Neder land zou worden versterkt, eene aanvulling, die met het oog op de nood zakelijkheid om het eiland tegen een onverhoedschcn aanval van buiten te beveiligen, verdedigd werd. In hel eindverslag over de Indische begrooting betreurt de commissie van rapporteurs, dat de nota's van wijziging in de oorspronkelijke ont werpen hoe langer zoo meer in omvang toenemen, en zich zelfs thans lot aanmerkelijke en diep ingrijpende veranderingen in het inwendig bestuur van onze overzeesche bezittingen uitstrekken. De commissie kan de op merking niet weerhouden, dal wanneer zulke wijzigingen in de begrooling worden gebragt op een tijdstip, dat een nieuw sectie-onderzoek niet wel mogelijk is, niet geheel voldaan wordt aan het grondwettig voorschrift.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1