gedaan in een huis in de Sarphali straat. Het huis heelt een tuin, gedeel telijk door eene schatting van het Weesperplein gescheiden. Over deze schutting te komen schijnt den dief gemakkelijk te zjjn gevallen, maar nog gemakkelijker was het hem om in huis te komen. Achter het glas van de 'tuindeur toch was geen luik, en hjj had dus niets anders te doen dan netjes de ruit uit te snijden. Boven gekomen was vermoedelijk zijn eerste werk de gordijirën van de voorkamer der suite, waarin hij zich bevond, digter toe te halen, opdat het schijnsel van het kaarsliehl, dat hij in de hand hadniet builen zou worden bemerkt. En dat hij licht had bleek uit de stearine-vlakkendie overal zijn verspreid. Na uit eene kast in den muur een twaalftal zilveren lepeltjes te hebben ontvreemd, boorde hij gaten langs het slot van het deurtje van een dames-bureautje en nam daaruit eene betrekkelijk groote som in comptanlen; doch waarschijnlijk gestoord, liet hjj het bankpapier, dat er naast lag. onaangeroerd. Als gerucht wordt uit Nieuwediep aan het Hbl. geschreven, dat prins Alexander het voornemen heeft de reis met het oorlogstoomschip Koningin Emma der Nederlanden naar Oost Indië mede te maken, liet schip blijft niet in Indië, maar zal met een nieuw eskader huiswaarts kceren. Het geregtshof te Leeuwarden heeft F. Vos, laatstelijk adsistent op het postkantoor te Groningen, schuldig verklaard aan het verduisteren van goederen (in casu eene geldsom van 106.32) in eene openbare bewaar plaats gelegd, en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot een jaar celstraf. Dit Dokkum meldt men aan de y. R. C.dat door een geachtingeze ten dier gemeente, lid van den gemeenteraad en president-wecsvoogd, een brief is ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Om geld wordt echter in den brief niet gevraagd. Men vermoedt, dat wraakzucht in het spel is. Ten huize van L. J. D., te Ezumazjjl, heeft, krachtens vonnis van de reglbank te Leeuwardeneen onderzoek plaats gehad naar voorwerpen uit de huishouding van 1). II. W.wiens woning onlangs is afgebrand. Men vermoedt namelijk, dat die voorwerpen, als verbrand opgegeven, door ge- noemden l).schoonzoon van W.geborgen zijn. Laatsgenoemde is aange houden en naar Leeuwarden overgebragt. Twee schippers. Vrijdag II. met hun schip te St. Jacobi-Parochie lig gende in de Oudebildtdijkster vaart, hadden, voor zij zich ter ruste bega ven. de luiken zoodanig gesloten, dat geen lucht uit- of in kon komen. Niet goed berakclde kolen schijnen aangeglommen te zijnen beiden zijn gestikt Uit llcrgen-op-Zoom meldt men aan het UbL: Vrijdag avond werd tot finale sluiting der kermis alhier door al de werkende leden van het paar denspel der bet-ren Blanus en Dassie eene groote en laatste voorstelling gegeven, onder medcdeeling, dat na afloop daarvan een zevenjarig vos-mer- riepaard zou worden verloot. Aan eiken bezoeker onverschillig van welken rang werd legen betaling van den gewonen prijs een vrij (kosteloos) lot tér hand gesteld. Na afloop der voorstelling, die door een nogal talrijk publiek werd bijgewoond, ving de verloting aan in tegenwoordigheid van met de rigtige trekking bi-la-de twee agenten van politie. Nadat een groot aantal nieten waren uitgekomen kwam n". 63 als prijs voor het paard. Dat num mer was ten deel gevallen aan M. E.hovenier, wien onder luid gejubel door al de toeschouwers geluk werd gewenscht. Doch de verloters weiger den den prjjs af te leveren, omdat op het lot. waarop «prijs voor het paard" stond, ook tevens n°. 58 was gezetwelk nummer niet te vinden was. De zaak is in handen der politie. Een gebouw te Dongen, waarin vroeger eene machinale garenspinnerg werd uitgeoefend en toebehoorende aan den heer Ficq te Rotterdam, is aan eene Fransche geestelijke orde verkocht en zal voor een verblijf van 160 personen ingerigt worden. 'sGRAVENHAGE. 8 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer VV. C. van Oordt gewezen consul der Nederlanden te Kanagawa, tot het aannemen van het ridderkruis der Wasa-orde, hem door den koning van Zweden en Noorwe-' gen geschonkenaan den heer J. E. Boissevaininspecteur van het bureau «Veritas" te Marseille, tot het aannemen van de versierselen der orde van den Nichan Iftihar 3C kl hem door den Bey van Tunis geschonken, en aan den kapitein ter zee jh'. M. W. van Rensselaar Bowier tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Leeuw en de Zon, hem door deu Schach van l'erzië geschonken. Aan den heer mr. P. G. ten Zeldam Ganswjjk is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Hoorn. In de zitting van de tweede kamer van heden is bij de verdere be handeling van het strafwetboek de discussie overhel derde boek, overtre dingen, genaderd tot art. 445. Behoudens enkele-kleine w ijzigingen zijn de artikelen onveranderd goedgekeurd; ook art. 429 (openbare bedelarij), na verwerping van een amendement van de commissie van rapporteurs, met 43 tegen 21 stemmen. Morgen voortzetting. Door de regering is een nieuw artikel in het ontwerp-wetboek van strafregt ingediend als: art. 449a: De bordeelhouder, die in het huis, waarin hij zijn bedrijf uitoefent, iemand in dienst heeft of iemand niet tot zijn gezin behoorende huisvest, zonder hem vooraf, op voor hem verstaan bare wijze in tegenwoordigheid van den burgemeester of van den door de en aangewezen ambtenaar, te hebben bekend gemaakt met het bedrijf, dat aldaar wordt uitgeoefend, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste ƒ300. Door den heer mr. Th. van Slolk, advocaat alhier, is een adres ge- |i rigt aan gedep. staten van Zuidholland, waarin hij hun verzoekt, om aan de begrooting van 'sGravcnhage voor 1881 hunne goedkeuring te onthou den volgens art. 210 Gemeentewei, daar deze begrootirig steunt op eene hefliug van tolgelden in strijd met de wet en evenzeer met het algemeen belang. Wat het eerste punt betreft, komt het den adressant voor, dat er geen regtmaligc tolheffing, krachtens de bestaande verordening van 12 Fe- bruarij 1856. denkbaar is. Aangenaam was hel den adressant zich te mogen beroepen op het feit, dat het college van burg. en weth. van 'sGra- venbage en de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommen eveneens overtuigd warendat de tollen geen reden van bestaan meer hadden en aan den raad daarom reeds voorstelden deze te doen vervallen. Het geregtshof te 'sGravenhage heeft heden zjjn eiudarrest gewezen in de zaak van den aannemer W. D. van Mourik, legen den burgemeester der gemeente 'sGravenhage en tegen den heer 4. van der llaagen te dezer stede, waarbij het betreft de vordering lot vergoeding van schade door den bouw der nieuwe Loosduinsche brug aan het eigendom van laatstgenoemden ontstaan. Met bevestiging van het vonnis der regtbank alhierwaarbij de vordering werd toegewezen, heeft de hoogere regler het gemeentebestuur, dat door den aannemer in vrijwaring was geroepen, tot vergoeding der schade en kosten veroordeeld. liUITDISLANDSClIK BKKIC.TKV ENGELA V I». LONDEN, 7 November Niettegenstaande de vervolgingen, door de regering ingesteld tegen J de belhamels van de 'lersche bew egingzijn de agrarische misdaden nog steeds aan de orde van den dag. Te Longford werd op den vrederegter Dudgeon gescholen, terwijl deze van eene hoeve in de nabijheid van Clondra terugkeerde. Het schot ging den man rakelings langs het gezigt, zoodat het kruid de wang schroeide. De heer Dudgeon legde onmiddellijk zijn re volver aan, maar de dader ontsnapte. Zondag avond overviel eene bende gewapenden een digt bij Virginia (graafschap Caran) woneuden pachter, sleepten hem op den weg, schoten hunne geweren boven zijn hoofd af en lieten hem zweren, dat hij zijne hoeve zou verlaten, waar hij 23 jaren ge woond had. Onlangs was de stoker van een spoortrein op den Midland-spoorweg tusschen Manchester en Liverpool bezig -nieuwe kolen op het vuur te wer pen, toen plotseling eene hevige ontploffing plaats had, waardoor de stoker en de machinist beiden zwaar gekwetst werden. De laatste kon gelukkig nog den trein doen sloppen. Het is niet gelukt te ontdekken, wat tot de mtplofling aanleiding gegeven heeft. De Dundee Advert, beschrijlt eene merkwaardige proefnemingdie onlangs in de buitenhaven te Peterhead met deu besten uitslag bekroond werd. Men liet aan den ingang der haven, waar eene holle zee stond, eenigc flesschen olie op den bodem neder. Vervolgens deed men de olie ontsnappen, en zoodra zij lot de oppervlakte gerezen was, aanschouwde men eene werking, die naar tooverij zweemde. De zee werd effen en de golven, in steè van steil de koppen op te steken, rolden nog slechts met fachte schommelingen. FRANKRIJK. v.. r -fc X: V Z" 7 l. -■ fj -V.-N t Bij gelegenheid van de uitdrijving der congregatiën heeft een groot aantal magistraatspersonen, die niet wilden medewerken tot de uitvoering van den maatregel, hun ontslag genomen. De officier van justitie te Hivre deed dit in een brief, waarin hij den minister het volgende schreef: «Ik stel er eene eer in, in mijn geslacht protestantsche en roomsche martelaars te tellen. Daarmede is gezegd, dat ik bij mijne geboorte het Christelijk geloof en de godsdienstige verdraagzaamheid aan mijne w ieg vond. Zooals ik geboren werd wil ik sterven. Zoon der vervolgden, zal ik nimmer ver volger worden". Uit Marseille meldt mendat voor het klooster der Premonstrenscn nabij Tarascon een geregeld beleg geslagen is. Daar men de overheid den toegang lol het klooster heeft geweigerd, werd er last gegeven om de poorten open te breken. Maar hierin is men mei kuuncn slagen. Ten gevolge hiervan heelt de generaal Guyon Vernier, op last van den prefect, troepen om het klooster laten legeren, zoodal het van alle kanten is in gesloten. Het klooster, zegt menis voor acht dagen voorzien van levens middelen. Volgens den Univers bevinden zich op dit oogenblik binnen de muren van het gesticht 2000 personen. De soldaten hebben vivres voor drie dagen. De bajonet is op hun geweer. Volgens de cleiicale bladen heeft de Paus door den nuntius le Parijs laten protesteren tegen het verstrooijen der monniken. De minister van bnitenlandsche zaken weigerde echler het protest in ontvangst te nemen, omdat het de toepassing gold van de wet en van een maatregel van binnen- landsche staatkunde. De nuntius heeft daarop hel protest gehandhaafd en te versfaan gegeven, dat de Paus c„ene plegtige verklaring tegen de geweld dadigheden der Fransrïiè regering ofienbaar zal maken. De kardinaal Desprez. aartsbisschop van Toulouse, heeft een brief ge- rigt aan den minister Constans, waarin h(j zich beklaagt, dat een agent van politie de hand aan hem geslagen heeft om hem le verdrjjven uit een gebouw, dal eigendom is van het diocees. Dit gebeurde, terwjjl de kardi naal, op het oogenblik der uitvoering van de decreten, eenige hulppriesters troostte. De hoon, hem aangedaan, treft hel geheele episcopaal, de kerk, jaGod zelf! Als hem geen regt geschiedt, dan zal hij het er voor houden, dal men, na met de religieusen afgedaan te hebben, de godsdienst zelf aantast, llij dreigt den minister met het vervullen van een pligt van zijn «bisschoppelijk geweten". liet hof van appel heeft in de zaak van Felix Pyat hel vonnis der regtbank bevestigd, waarbij hij lot twee jaren gevangenisstraf was veroor deeld ter zake van het verheerlijken van den vorstenmoord. Men wil we ten, dat Pyat onmiddellijk daarop een veilig heenkomen heeft gezocht in het buitenland, van waar hij eerst onlangs ten gevolge der amnestie was teruggekeerd. Het dagblad la Communevan Felix Pyatheeft opgehouden te bestaan.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2