leend, terwijl zij bij elke'verhuizing op nieuw zal moeten worden aange vraagd. De'politie zal ten allen tijde toegang hebben tot de woningen der bedoelde personen. De provinciale landdag van Hanover heeft besloten om de stokslagen als disciplinaire straf in het provinciale werkhuis weder in te voeren. In 1872 was die straf afgeschaft; vóór dien tijd moet het zelfs de gewoonte geweest zjjn om ieder, die in het werkhuis was, bij zijn komen en gaan eene dragt slagen te geven. Na dien lijd was de bevolking van het werk huis sterk toegenomen en uien wacht nu veel heil van het herstel der vroegere toestanden. Naar gemeld wordt ligt op sommige plaatsen in de llarz de sneeuw reeds tien voel hoog. liet liöiel op de Broeken is niet te bereiken. De Tribune meldt, dat op 27 October te Riga een Zweedsch schip binnenliep met eene lading van duizend zakken roggemeel. Dit invoeren van buitenlandsch graan in Riga is hel eerste geval van dien aard in de jaarboeken der reeds sedert eeuwen bestaande Russische haven. te snappen, liever dan af en toe in het huisje te zittenkoekeloeren. Rellstab's 1812 kan men toch altijd niet lezen en pijpjes rooken wordt ook al eentoonig. Misschien strjjdt liet echter tegen de instructie zich uit zulk een wachthuisje te verwijderen. Toch zou ik bijna altoos op dal Plantsoen wat opdoen, dat niet in den haak was. Zoo hebben nietsdoende jongens dagen achter elkander zich beijverd om vlak achter Musis, langs de singel gracht, de eikels met stokken van de boomen te slaan of met een steen aan een touw gebonden alle pogingen in het werk gesteld er die eikels af te gooijen. Hoe de platgetrapte graskant er heeft uitgezien en er nog niet op bekomen is, kan ieder wandelaar opmerken, die besef heeft van dor grasveld. Op eene wandeling, die ik 11. Zondag namiddag had gemaakt, keerde ik langs, het Plantsoen stadwaarts. Wandelaars waren er niet te zien, dat spreekt, want de ,z<jn scheen niet en het was wat winderig, maar wel jongens die, als apen in de boomen der warme landen (zooals ik wei- eens in prenieboeken gezien heb), aan de toppen hingen van eenige jonge, ranke kastanje-boompjes, die aldaar voor den ingang van Musis gepoot zjjn, en welke jongens onder eene zwiepende beweging al hun best deden om die boompjes te doen kraken, waarvan er toch al vernield waren. Toen bleef ik staanen met eene uitdrukking op het gelaat, trots den knapsten commissaris van politie, beval ik hun zich te verwijderen. Tol mijne vol doening en tol lof der jongens moet ik zeggen dat zij zich zonder tegen spraak onverwjjld verwijderden en wel over cn onder door het puntig ras terwerk dat primo langs het geheele Plantsoen gespijkerd is om er het overklimmen .naar en van de Binnevestgracht Ie beletten; secundo, om er het afgebakende terrein voor de te bouwen villa's mede aan te duidenen tertiomaar dat ben ik vergelen. Jammer slechts dat toen de jongens in de aangeplempte klei van de Rinnenvestgracht belandden, ik met eenigé scheldwoorden begroet werd, hetgeen mij echter met het oog op de liëve aankomende jeugd, wèl bedacht, minder teleurstelde. Als burger van den slaat had ik, naar mijn beste welen, mijn pligt gedaan en als ingezetene, die telkens op het Plantsoen kan lezen, dat het, dringend in de beschër- ming van „het publiek wordt aanbevolenhad'ik mijn stem ook eens dóen hooren tegen de vernieling van jong houtgewas, al komt het er nu juist bij de stad op geen duizend gulden of wat aan. Op dat punt (van ver nieling namelijk) ben ik dan ook stellig nog een dood-ouderwetsch man. Maar wat mij wel eenigzins verwonderde was dat niemand der Musis-bezoe- kers ol der aldaar dienstdoenden zich blijkbaar laat gelegen liggen aan hetgeen zoo nahjj dat uitspaiiningsoord door boosdoeners plaats vindt en het op, dat algemeen kloddertjes-uur nu voor mjj allen schjjn had alsof ieder zicli in zijn bittertje verdiepte. Hoe dit zij. toen ik verder was opgewan deld was ik alweer in de gelegenheid geweest om andere jongens* die met stokken in najaarsblo?men te gast gingen, tot inkeer te brengen, en nog weer andere jongens, die op een aangeplempt gedeelte van het PlantsoeR langs den singel steenen zochten om er eenden mede te gooijen-, by hun- kraag te pakken, ten einde hen tot begrip van dierenbescherming te bren gen, van welk een en ander ik, echter bedenkende dat.het toch boter aan de galg zou gesmeerd zijn. afzag. Hierbij.kwam °°k nog, dat het nieuw aangeplempte gedeelte van bel Plantsoen mij zóó beviel, waardoor, in plaats van al die gekke kronkelingen van breedé singel- en andere grachten, mooije regte lijnen kunnen verkregen worden bij welke gelegenheid ik mij het Schriftuurwoord herinnerde, waar gesproken wordt over het: maakt .allé paden regtalle dal zal aangevuld; allë berg én heuvel zal geslecht, kromme wegen zullen tot regte wordenwelke plaats wel op onze bloéi- jende gemeente mogt worden toegepast, dat, zeg ik, ik al het andere om mij heen vergat. PER TELEGRAAF. PESTll. 4 November. In de Oostenrijksche delegatie is de begrooting van buiten!inrtsche zaken, overeenkomstig de voorstellen der commissie, goedgekeurd. w« i PARIJS, 4 November. Voor het //Tribunal des conflits" hebben de plei- dooijen plaats gehad in de zaak der Jezuïten te Rjjssel; morgen uitspraak. Intusschen gelooft men, dat het morgen een vonnis zal uitspreken tot voe ging van de verschillende aanhangige zaken, en die dan in een vonnis be- reglen zal. MILAAN, 4 November. De meeting ten gunste van het algemeen stem- regt werd heden gehouden onder voorzitterschap van Garibaldi's zoon Menotti. Garibaldi zelf was niet tegenwoordig. Er werden verscheidene redevoeringen uitgesproken, en de vergadering was vrij onstuimig, maar ongeregeldheden hadden er niet plaats. TOULOUSE, 4 November. De legiiimistische bladen bevatten een protest van den aartsbisschop van Toulouse aan den minister van binnenlandsche zaken, ingediend tegen de uitzetting van de Vaders van het II. Hart. Hij beweert, dat zjj hulppriesters zijn en aan zijne geestelijke regtmagt onder worpen LIMASSOL. op het eiland Cyprus. 3 November. Het geheele eiland is door verschrikkelijke onweders en stormen geteisterd geworden, waardoor veel schade is veroorzaakt. In deze stad zijn vjjf huizen door de regen- stroomen weggespoeld. De wegen hebben veel geleden. NEW-YORK, 4 November. De Ttmes zegt, dal de nieuwe kamer zal bestaan uit 149 republikeinen140 democraten en 4 Greenbackers. Volgens den Herald zullen de republikeinen eene meerderheid van 12 stemmen in de kamer hebben, doch de Tribune verzekert, dat die meerderheid 13 a25 stemmen sterk zal zijn. Blijkens de laatste berigten hebben de democraten eene kleine meerderheid in den staat Nevada, zoodat daar een democra tische senator gekozen zal worden ter vervanging van een republikeinschen. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet hoe moeielijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis cn an-- dere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hare hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebrui ken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke ondervindingen hebben sinds lang bewezen, dat de zuivere Koorweegoche Teer, goed toebereid, een bijna wonderdadige uilwer king heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt worden- vauwege haar onaangenamen smaak en kle verige bestandiicelen. Een pharmaceut te Parijs, de heer GtJYOT, is op het denkbeeld gekomen die teer Ie omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pit. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De capsule lost zich terstond op en de teer doet hare werking. Twee ol drie teercapsules genomen onmiddelijk vóór den etenbrengen spoedig verlichting te weeg en zjjn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigzins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de leer de de compositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelenzoo wel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prjjs. Elke flacon beval zestig capsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van alkooksels, pales en siropen. Om „zeker te zijn dat men de echte capsules Goudron de Guyot 1 «..Ttmoet men op de driekleurige handtcekening van den heer GUYOT i op het etiquette, letten. Te verkrijgen in de voornaamste apotheken. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat aan verscheidene personen, die aan verkoudheid, bronchitis of longtering leden en in zekere apotheken teercapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkomstige capsules zjjn ver kocht. Wij meenden den patiënten daarom in herinnering te moeten bren gen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wjjze is samengesteld en de uitkomsten er van dus ook niet hetzelfde zjjn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dal wjj alleen kunnen instaan voor de goede kwa- j lileit en geneeskrachtige eigenschappen van de echte leercafisiiles van GUYOT die op hel etiquei van de flesch van onze in drie kleuren gedrukte handtee- kening voorzien zijn. ADV EK TEN Tl EN Getrouwd: JOHANNES ALEXANDER KROESEN. -fy 0. L- Ambtenaar, met f, t Leiden. 4 November 1880. CAROLINE PHILIPPINE LANGE. Tot diepe droefheid van mij en uijjue kinderen overleed heden plotseling mijn geliefde Echtgenoot DIRK WASSENAAR, in den ouderdom van 43 jaren, mjj nalatende zes kinderen, waarvan drie nog te jong hun zwaar verlies te kunnen beseflen. Allen, die den overledene hebben gekend, zullen beseflen hoe zwaar de slag is die ons getroffen heeft. D. VAN ROOYEN, Noordwijk, 2 November 1880. Wed. D. Wassenaar. Heden ontvingen wij de treurige tijding van het overlijden van onzen geliefden Broeder en Rehuwdbrocder, den Heer JAN SAMUEL MEERBURG, te Deventer. J. W. F. COUVÉE. M. J. COUVEE, Meerburg. M. P. MEERBURG. Leiden, 4 November 1880. Wed. M. A. KIKWIT, Meerburg. 11. J GIEZEN. Eenige en algemeene kennisgeving. INGEZUNUEN. Eene bladzijde uit het dag-boek van een wandelaar. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer Moeder en Behuwdmoeder Vrouwe J. C. MATH1JSSEN, Weduwe van den Heer VIRULY VAN VUREN EN DALEM, en van onzen Zwager, den Als ik. agent van politie was en op waclil geplaatst werd in het wacht- j Heer REEPMAKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. - 1 huisje aan de Ulrechtsche brug zon ik tot verzet om liet half unr eens op T. P. VIRULY. hel Plantsoen een kijkje gaan nemen, ook oin Ie zien rif daar niet wal viel 1 Leiden. 5 November 1880. R. VIRULY, Lïdkboer.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3