den slaat., den toestand der schatkist met veel te sombere kleuren heeft afgeschilderd. I.ettende op de omstandigheid, dat thans nog eene kasruimte »au meer dan 20 millioen aanwezig is, meenden deze leden, dat men zich wel bezorgd behoeft te maken voor de toekomst. Met het oog op de voor gelegde begrootingsstukken zagen zij den financiëlen toestand geenszins zoo duister in. Ook meende men van deze zijde, dat de buitengewone uitgaven geen al te groote bezorgdheid behoeven in te boezemen. Het geld, daar voor benoodigd, zal stellig niet op te bezwarende voorwaarden doorcrediet- middelen te verkrijgen zijn. Voor de rentebetaling en geleidelijke aflossing dier leening zal dan belastingheffing noodig zijn, waartoe men zich reeds nu bereid verklaarde zoo veel noodig mede tè werken. De slotsom was dus l>Ü deze ledendat hel aanhangig voorstel tot rentebelasting nog niet va't- baar is voor afdoeningdan nadat de noodzakelijkheid tot dekking der ge wone uitgaven van 1881 nader was gestaafd. 'sGRAVENHAGE5 November. IIH. KK. IIII. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken zijn lieden morgen ten 8.42 ure per llollandsche spoor uit deze residentie ver- trokken en hebben zich naar Darijs begeven. HH. KK. IItl. prins Frederik eu prinses Hendrik hebben een hartelijk afscheid van de vorstelijke perso- .nen aan het station genomen. II. k. II. prinses Hendrik, die tot dat einde „weder herwaarts was overgekomen, is per trein van 10.49 ure van het zelfde spoor naar Soestdijk teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer van lieden werd beslist na het strafwetboek te behandelen de ijk-wet, den zout-accijns en de regeling der Indische bjjdrage. r: Van het strafwetboek zijn, na een uitvoerig debat, de artikelen omtrent vervalsching van eet- en drinkwaren onveranderd aangenomen. De regering heeft een nieuw artikel opgenomen straffende den koopman of bestuurder of commissaris eener vennootschap, die opzetteljjk een onwaren staat of balans openbaar maakt. De minister heeft ingetrokken eenige artikelen betreffende de desertie van zeevisschersmet het oog op de spoedige rege- „ling dezer zaak bjj speciale wet. liet tweede boek is afgehandeld. ■ii- lil de lieden gehouden zitting van den hoogen raad heèft adv.-gen. Dolis zijne conclusie voorgedragen ten aanzien der vordering van de maat schappij tol exploitatie van staatsspoorwegen legen den staat, tol vergoe ding van schade aan een gedeelte spoorweg door overstrooming veroorzaakt. Adv.-gen. was van meening, dat het beweren van den slaat in deze in strijd was met de aangegane overeenkomst in daarbij in art. 10 met liet woord «overstrooming" niet eene zelden voorkomende overstrooming was bedoeld. Hjj oordeelde echter de door de maatschappij gestelde daadzaken «iel voldoende bewezen en concludeerde daarom, dat de hooge raad. ten principale regt doende, de eischeresse lot een getuigenbewijs zal toelaten. De uitspraak is bepaald ojy-24 December. O IU ITENLANDSCUE BEK1CTEN. dr V j BELC1E. De oud-minister, luitenant-generaal baron Goethals, heeft in de Bel- gique Vil. eene studie openbaar gemaakt, onder het opschrift 'Het gevaar van den toestand", waarin hrj betoogt, dat het tegenwoordige Belgische lëger weinig beteekenl, vergeleken bij dat van 1839; de vrijwilligers zjjft volgens, hem te jong en te weinig in getal, de plaatsvervangers behooren tot het uilschot der natie, de kaders zijn niet op de hoogte van hunne taak, de officieren ontmoedigd. Naar het oordeel van den heer Goethals is d£ hoedanigheid der troepen beneden het minimum, dat mogelijk zou zijn. Te Bressaun bij Luik kwam Zondag een goed gekleed jongeling ver scheidene malen bij eene fruitverkonpMer Sibille Vermeulen en deed er kleine aankoopen. Toen hjj voor de derde maal kwam, kocht hjj voor 20 centi- uien vruchten en gaf aan de winkelierster enkel centen in betaling. Ter wijl de vrouw het geld telde, haalde de jongeling eene bijl van onder zijne klcèren te voorschijn en bragt er de winkelierster verscheidene slagen mede toe op het hoofd en op de schouders; op de noodkreten van hel slagtoffer .snelden de buren toe en hielden den misdadiger aan, zekeren Louis G oud 19 jaar. die rteds eene veroordeling voor diefstal heeft ondergaan. Hij weizert de drijfveer zijner misdaad te bekennen. De toestand van de vrouw- is zeer bedenkelijk; de ongelukkige heelt verscheidene gevaarlijke wonden. Men wanhoopt aan haar behoud. ENGELAIID. i- LONDEN. 4 November De personen, tegen wie eene acte van beschuldiging bij de Queen's Bench te Dublin is ingediendzijn de volgende: de bh. Darnell, Dillon, Biggar, Sullivan en Sexton, allen leden van het lagerhuis voor Ierland; voorts de heer Egan, penningmeester van de «Land-League", de hli. Brennan en O'Sulli'va'n, secretaris en onder-secretaris, en de heer Boyion, agent' voor dien bond, de heer Gordon, een schoenmaker, de heer Harris, een aannemer, de heer Walsh, een winkelier, de heer Sheridan, een berber- gier, en de heer Nally. Volgens de Globe is de heer Darnell onder al de in staat van beschuldiging gestelden de eenige, die, het lidmaatschap van liet lagerhuis daargelaten, in Ierland eene maatschappelijke positie van be- leekeuis heeft. - Te lleadford is het tot eene ernstige kloppartij tusschrn de bevolking en de politie gekomen. Aanleiding tot het opstootje gaf de aanhouding van eenige beschonken personen, waarop de politie aangevallen en zoo mishan deld werddat men het noodig oordeelde de gehecle poliliemagt onder de wapenen te roepen. Aan beide zijden vielen verscheiden zwaar gekwetsten. De woning van den geestelijke van het kerspel, die niet gezien is wegens zijn afkeer van de leerstellingen der «Land-League", werd geplunderd en ten deele verwoest. Bjj eene dezer dagen te Shrule gehouden «landmeeting" gaf de redenaar, een zekere Nally, zich openljjk voor oproerling uit, en prees hjj dynamiet en schietkatoen aan als voortrefleljjke middelen tot verdelging der land- heeren. Ongelukkig miste deze opwekkende toespraak een goed deel van hare uitwerking, doordien hel stellage, waarop de heer Nally stond, plot seling ineenstortte, zoodat de redenaar onder de planken begraven werd. De Shipping 4" Mercantile Gazette van 3 Nov. bevat een berigt, waarin vermeld wordt, dat genoemd blad nog nooit eene lijst van zeeram pen bevatte zoo als die van Dingsdag II., waarin meer dan 300 zeerampen, grootendeels veroorzaakt door de laatstelijk gewoed hebbende stormen, zijn opgenomen. In de St. Calherine-kerk, Leadenhallstreet te Londen, wordt telken jare eene preek gehouden ter herinnering van de wonderbare redding van sir John Gayer, die in 1630 eene reis naar Arabic deed. In de Arabische woestijn dwaalde sir John van de karavaan af; van allen verlaten ziet- hij plotseling een leeuw op zich alkomen. Hij valt op de knieën, bidt en de leeuw loopt weg. Sir John vond waarschijnlijk zijn karavaan terug, want hij kwam Ie Londen weder en is daar nog lord-mayor geweest. Aan ge- noemde kerk heeft hij een fonds geschonken, uil welks bedrag de rector wordt betaald om eenmaal per jaar aan de toehoorders zijne wonderljjke redding in herinnering te brengen. Dé preek over den leeuw en sir John is dan ook nu weder en wel voor de 250' maal gehouden. - Rosier Faasscn's tooneelstuk «Anne-Mïe" is thans te Londen in het Engelsch vertoond. De eigenaardige Zeeuwsche stoflage was volkomen be houden. De tooneelcritiek der dagbladen was er nog meer mede ingenomen dan het publiek. De president llayes reisde van California naar Ohio om op generaal Garfield te stemmen. FRANKRIJK. Te Angers zijn de paters van het H. Sacrament en de Capucjjnen uit eengejaagd de bisschop verliet met de Capucijnen hun gebonw. Voorts zijn uiteengejaagd: te St. Etienne de Capucijnen, te Havre de Dominidanen, te Valence de Redemptoristen, te Autun de Oblaten, Ie (labors de Capucijnen, te Orleans de Maristen. te Nevers de Oblaten, te Nantes de Dremonstrenzen, te Poitiers de Dominicanen, te Bonrges de Franciscanen, te Besaugon de Capucijnen. Overal moesten de deuren worden opengebroken, en werd ge protesteerd op verschillende plaatsen was de politie genoodzaakt de vensters binnen te klimmen. Te Dijon heeft de eerste president van liet hof den commissaris van politie, die de Dominicanen kwam uiteenjagen, gevraagd, krachtens wiens bevelen hij handelde. De commissaris vertoonde Item het besluit van den prefect, maar weigerde dit te doen voor de smeden en metselaars, van wier hulp hij zich bediende. Bjj de ontruiming der kloosters te Toulouse vond de politic den kardinaal aartsbisschop Dcsprez in het klooster der Vaders van het 11. Ilart. Hij pro testeerde tegen het geweld en verklaarde, dat het klooster zijn eigendom was. Tevens gaf hij te kennen dat hij alleen voor de overmagt zou zwichten. De commissaris van politie legde de hand op hem en voerde hem uit de inrigting weg. Eene autografische mededeeling is door de bedreigde congregatiën aan alle smeden en slotenmakers te Darjjs gezonden, waarbij zij op de wetsbe paling gewezen worden dat de justitie slechts in enkele gevallen hunne dienst kan eischen en dan nog slechts krachlens een vonnis. De regering heeft het personeel der gendarmes te Darijs aanzienlijk versterkt, daar zij bij de verstrooijiug der monniken in de hoofdstad geen soldaten te hulp wil roepen. De Monde l'arisiendie pas was veroordeeldwordt thans weêr ver volgd wegens een voor Gre'vy beleedigend artikel. In den departementalen raad der Seine is een voorstel ingekomen van een der leden, den heer Cattiaux. waarbij de raad den wrnsch uitspreekt om de boetkapel, aan de nagedachtenis van Lodewijk XVI en Marie Antoinette gewijd, ten spoedigste te sloopen«aangezien de kapel eene beleediging is voor de revolutie, wier zonen wij zijn". Dit voorstel is op verlangen van den heer Ca.ltiaux urgent verklaard. De Frausche Afrika-reiziger, graal de Semellé, is op deu terugkeer naar zijn vaderland overleden. In een oud badhuis in de Arinaillc-slraat Ie Darijs ontstond dezer dagen des avonds brand ten gevolge van tiet springen van een ketel. De badkamertjes werden er van buiten gesloten en daarin bevonden zich nog twee mannen en drie vrouwen. De eersten sprongen uit het venster en werden voor dood weggedragen. De drie vrouwen zijn waarschjjuljjk ver brand. liet vuur breidde zich met zulk eene snelheid uitdat de bedien den in hun angst vhiglten en de ongelukkigen aan hun lot overlieten. Ter hoogte van Ouessant heeft eene aanvaring plaats gehad tusschcn de brik Mima van Lorient, op reis van Nieuwpoort naar llennebout, en de Engelsche stoomboot CUmena van Cardiff. De brik ging verloren en vier matrozen, benevens de kapitein en de tweede stuurman, verdronken. DIIIT8CULANO. Wegens den voor Hamburg afgekondigden kleinen staat van beleg heb ben een aantal sociaal-democraten aldaar bevel ontvangen de stad te verla ten. de gehuwden binnen 3 dagen, de ongehuwden binnen 24 uren. De meeste personen, op wie dal bevel van toepassing is, behonrden tot het personeel der redactie en drukkerij van een orgaan hunner parlji en hadden vroeger te Berlijn gewoond; toen zij de hoofdstad verlaten moesten, hadden zij zich Ie Hamburg gevestigd. De Druissische districtsbesluren hebben op last der regering politiever ordeningen tegen de zoogenaamde «engelmakerjj" uitgevaardigd, leder, die tegen betaling kinderen beneden de zes jaar in de kost neemt, zal hiertoe voortaan vergunning van de politie moeten hebben. Deze vergunning kan alleen aan geschikte vrouwen en slechts tot wederopzegging worden ver-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2