LË1V8CHE COURANT. ISSO. V. 201. ZATURDAG 6 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 5 November. De minister van binnenlamlsclie zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt. dat de commissiën, die, gedurende een jaar. eindigende 1 Augustus 1881belast zijn met het afnemen van de examens van apothe kersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878, zullen zitting houden te Middelburg en te kampen, op Maandag 6 December e. k. en vol gende dagen. Dc Staatscourant bevat het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenscheu te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn vermeld in art. 4 der wet van 28 December 1878 en geregeld bij kon. be sluit van 12 Febr. 1879. Dat examen werd van 23 Sept. tot 8 Oct. ge houden in het gebouw van de hoogere burgerschool alhier. In hel geheel hebben 43 candidaten aan het examen deelgenomen; aan 18 werd het diploma toegekend. Hunne namen hebben wjj reeds vroeger medegedeeld. De uit slag van het examen wordt door de commissie beneden het middelmatige genoemd. Op deu midilag is een begin van brand ontslaan in hel markthuisje op de Beestenmarkt, die echter door middel van de waterleiding spoedig .werd eebluscht. Bij de te Delft door deu kolonel, directeur der artillerie-, stapel- en constructiemagazijnen gehouden aanbesteding, voor de levering van 3000 meter wit saai kardoes, gekeperde, waren de minste inschrijvers de hh. van Harlrop&Zoon, te Leiden, ad /0.64 per M., en voor 1000 meter blaauw saai kardoes, gekeperde, dezelfden, ad /O72 per M. liet comité voor algemeen stemregl (mr. J. D. Veegcns, president en mr. W. lleineken, secretaris) heeft zich lol de tweede kamer gewend met een adres, waarin het de volksvertegenwoordiging eerbiedig verzoekt, de regering uit te noodigen ol des vereischt zelve het initiatief te nemen tot ecne herziening der Grondwet in dien zin dat onder zoodanige waarbor gen voor de vrijheid der verkiezingen, als noodig zullen worden bevon den het algemeen stemregl voor de rijks-, provinciale en gemeentelijke vertegenwoordiging in Nederland worde ingevoerd. Hel stoomschip f oorwaartsvan Batavia naar Amsterdamis op 4 November van Suez vertrokken. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn tol de evangeliebe diening in de Ned. lierv. kerk toegelaten de hh. J. Mouthaan en J. H. Geselschap; door het prov. kerkbestuur van Friesland is toegelaten de heer 11. D. ten llaruisen van der Beek, en door hel prov. kerkbestuur van Noord- brabant de heer E. F. S. Rutgers. Ten gevolge van het ruwe weder in de vorige week zijn te Vlaardin- gen en te Maassluis verscheidene schepen binnengekomen met verlies van manschappen, en eergisteren arriveerde nog de logger Elisabeth Maria, schipper v. d. Zwam, na verlies van twee matrozen door eene stortzee, bij welke gelegenheid alles van dek gespoeld werd en het schip op zjj gewor pen. Verscheidene andere loggers kwamen binnen met verlies van hunne haringnetten. - Van de personen, die in de vorige week te Amsterdam nog leregt stonden wegens verzet tegen de politie bij het tumult op de Joden-Breestraat zijn twee veroordeeld tot 2 maanden, twee tot vijftien dagen gevangenis straf met geldboete en één alleen tot betaling van boete. Naar men verneemt is het openbaar ministerie bij de regtbank te Tiel in hooger beroep gekomen van de uitspraak, in zake d». Roodhuyzen, te Zalt-Bommel, gevallen. Uit Herwen schrijft men: Wat men hier ziet is water en nog eens water; en wat men hoort is gezucht en geweeklaag. Geen wonder, voor waar! Want terwijl anders om dezen lijd de rivier binnen hare bedding bleef, breidt zij zich thans over ruime uilerwaarden heen van dijk tot dijk uil. En terwijl wij anders alleen van den Rjjn nadeel ontvingen, komt ons nu ook weder de Oude Rijn lastig vallen. Regis en links is nagenoeg overal de dis- tricts-polder Herwen, Aerdt en Pannerden door water omringd. Buitenpolders loopen de een na den anderen in. Pas bezaaide akkers slaan een, twee meter hoog onder den stroom. De niel-bezaaidc worden ongeschikt ter be werking, wie weel voor hoeveel maanden! En de 7 a 800 bunder binnen de polderdijken worden door het kwelwater bedorven. Een deskundige heeft deze schade op 300.000 begroot. Volgens de Arnh. C. legde bij de inbraak, die verleden week op de Bovenbrugstraat Ie Arnhem plaats had, de dief eene, in dit geval zeer prij zenswaardige. nationaliteit aan den dag. Uit het kastje, waarin gewoonlijk slechts eene kleine som gelds voor loopende uitgaven werd bewaard, lag thans toevallig eene aanzienlijke som aan Duitsch goud. De dief liet echter die. evenals ander Duitsch geld. onaangeroerd, en bepaalde zich tot het medenemen der Hollandsche bankbilietteneenige honderden guldens ver tegenwoordigende. De gissing is geoorloofd, dat hij het goud niet heeft gezien, maar ook, dat hij vreesde, dat het uilgeven van vreemd geld te spoedig tot zijne ontdekking zou leiden. Te Franeker heerschen de mazelen epidemisch. In vier weken heeft de ziekte zich in 122 gezinnen vertoond; zij is echter van goedaardig karakter. Een 70-jarig man uit Jubbega is in hechtenis genomen, die te Ter- wispel en te Kortezwaag schapen uit dc weide had gestolen. Hij heeft zijne misdaad bekend. Naar men uit 's Hertogenbosch van den 4'''° dezer meldt, was het water nog 20 cM. gewassen en was de stand 5 M. boven A. P. Te Grave was de Maas 15 cM. gevallen. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is de stoombootvarende op de Zuidwillemsvaart, tusschen Maastricht en 's Bosch in botsing gekomen met de spoorbrug over dit kanaal bij Weert van de lijn Antwerpen-Glad- bach. Zoowel de boot als de brug zijn zeer beschadigd, zoodat dc boot niet verder kon en hel spoorwegverkeer voorloopig gestremd is. De brug wachter verklaartdat als naar gewoonte de brug open stond vóór de aan komst der boot, doch hij vermoedt, dat zij door kwaadwilligen is digt- gedraaid. Blijkens het voorloopig verslag der tweede kamer over de staalsbe- grooting voor 1881, was over het algemeen de indruk, dien de cijfers der voorgedragen begrooting maakten, zeer ongunstig. Vele leden vonden daarin aanleiding tol ernstige bezorgdheid over den toestand en de toekomst onzer financiën, die geregtvaardigd werd door eene begrooting met een tekort van ruim 21 millioen, met tientallen millioenen van uitgaven voor openbare werkenweerbaarheid en onderwijs in het verschiet. Daartegen werd opgemerktdat onder liet verschil van ruim 21 millioen tusschen ge raamde uitgaven en inkomsten begrepen zijn ongeveer 15 millioen, waar voor naar gezonde beginselen van Bnanciëel beheer zou kunnen geleend worden en werd gewezen op de berekening van den minister, volgens welke het ongedekt tekort op deze begrooting 4.802.030.47 bedraagt. Tegen deze wijze van berekening werd echter meer dan eene bedenking gemaakt. Ook naar aanleiding van hel beslaande verschil van gevoelen over de vraag, welke staatsuitgaven door belastingheffing moeten en welke door credielmiddelen kunnen worden gedekt, trad men daaromtrent in eene uit voerige beschouwing. Men drong in eene afdeeling algemeen aan op het toepassen in de tegenwoordige begrootingswetten van de onderscheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven. In verband met het voorafgaande werd hog meer opzettelijk in sommige afdeelingen de vraag overwogen, of het, met het oog op de voorgedragen begrooting, al dan niet onvermijdelijk is thans reeds tot versterking der gewone rijksmiddelen door nieuwe belastingheffing over te gaan. Naar de overtuiging van een groot deel der leden viel daaraan geen oogenblik te twjjfelen, nu het evenwigt tusschen gewone middelen en gewone uitgaven op eene in het oogvallende wijze is verbroken. Aanvankelijke inkrimping van uitgaven zou de gaping in verre na niet geheel aanvullen, te minder omdat veelomvattende aanvragen kunnen worden verwacht voor de werken tot verbetering der gemeenschap van Amsterdam met den Rijn, voor die van den Rotlerdamsclien waterweg en voor scheepvaartkanalen. Tegenover de dreigende vermeerdering van uitgaven stond geen evenredige aanwas van de opbrengst der gewone middelen. In strijd met het voorafgaande werd door andere leden beweerddat de minister van financiën door het gewagen van dc noodzakelijkheid der ver sterking van de gewone middelen en van een nieuw beroep op het erediet van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1