LE1DSCHE COURANT. VRIJDAG 5 NOVEMBER. 1SS0. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2.35. Ilel Verslag afzotulerlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentien is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25*cents. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6d" November 1879 (Gemeenteblad n°. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het j3ar, en wel eens in het voor- en eens in het najaarop kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 October 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken: Brengen bij deze ter algemeeue keunis dal door hen op heden vergun ning is verleend aan J. Van Rossen en zijne rechtverkrijgenden tot het op richten van eene vellendrogerij in het pand in de Looierstraat n°. 23. En geschiedt hiervan openbare kennisgeviug door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 4 November 1880. E. KIST. Secretaris. m Nl\Ei\ I. V M1S11K U K11MT KY LEIDEN. 5 November. Aan het verslag van het «Te Huis" voor militairen (afd. Leiden van den Ned. Milit. Boud) over 1879/80, onlleenen wij het volgende: «Te Huis" is thans een nieuw lydperk ingetreden. Tot nu toe was het slechts drie avonden in de week geopend, en wel in een gebouw waar ook andere bijeenkomsten worden gehouden. Nu heeft de commissie een eigen lokaal gehuurd, uitsluitend voor militairen bestemd, dat, vooral wat de lokaliteit betreft, veel beter dan het vorige voor het doel geschikt is. Door een mooijen ruimen tuin komt men in eene groote zaal met openslaande deuren, wat voorat in den zomer eene groote aantrekkelijkheid heeft. Be halve die zaal is er nog eene kleinere, waarin een billart, waarvan ook 's Zondags middags de jongens der Kweekschool voor Zeevaart komen ge bruik maken. Van de lokalen wordt een betrekkelijk ruim gebruik gemaakt. Het maximum is 60 bezoekers, die voor verreweg het grootste deel uit infanteristen be staan. Cavalerie en artillerie is het minst vertegenwoordigd. Bij de zamen komsten worden steeds zanguitoefeningen gehoudendie door eeu serafine-orgel worden begeleid; terwijl door eene vriendelijke gift uit 's Hage voor wandversiering der lokalen met platen etc. is gezorgd, zoodat het geheele vertrek, met het ameublement door de commissie aangekocht, een regt vriendelijk en gezellig aanzigt heeft. Door den concierge worden tegen zeer matigen prijs ververschingen, sterke drank uitgezonderd, aan de aanwezigen verstrekt; terwjjl 's Zon dags avonds namens de commissie een kop goede kofifij wordt aangeboden. Het bestuur bestaat thans uit vjjf ledenhet kamerlid Donner als voor zitter, d». de Wolff als vice-voorziller, de heer Rensiuk als thesaurier, m'. Samuel Le I'oole als secretaris en de luit.-adj. der huzaren Werner, als militair lid. Het »Te Huis", dat aanvankelijk nog al met eenige moeijeljjkheden te worstelen hadis thans voor goed gevestigden gaatbij genoegzauieii morelen en financiëlen steun eene schoone toekomst te gemoet. Door de politie alhier is op heden naar de gevangenis te 's Hage over- gebragt, ter beschikking van de justitie, de persoon van M. P., die zich in deze gemeente moet hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een paardentuig. De Staatscourant bevat eene opgave van den waarnemenden directeur van 'srijks ethnographisch museum, dr. C. Leemans, betreflende het ge schenk, dat onlangs door den Rajah Sourindre Mohun Jagore te Calcutta a,ui hel rijk is gedaan. De door den Rajah aangeboden voorwerpen beslaan in eene verzameling Hiudoesche muziekinstrumenteneen aantal geschriften op de mBziek der Hindoes betrekkelijk en eenige schilderijen op doek. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van den heer C. A. baron de Bieberstein Rogalla Za- wadzky eene verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gene- raal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Maastricht, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 23 November e. k.en dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dingsdag 7 Decem ber daaraanvolgende. De commissie voor het geneeskundig staats-examen heeft het getuig schrift voor het l»»r gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hecren J. K. 11. Brnmund, doctorandus, en J. E. Tulleners, candidaat-arls. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zyu toegelaten als candida- ten tot de heilige dienst de hh. A. B. ter Haar Romeny en D. van Popta. Door het omvallen van eene petroleumlamp is Zaturdag op de stoom boot Hichard Young, varende tusschen Harwich en Rotterdam, groote schrik en ontsteltenis veroorzaakt. Gelukkig was men door snelle hulp het dreigende brandgevaar nog bijtyds meester. Eeu gepensioneerd militair begaf zich onlangs bij een tapper te Am sterdam en vroeg hem ongeveer 120 ter leen op eene attestatie de vita. Het stuk was behoorlijk in orde en de ex-militair ontving de som. De tap per ging met het stuk naar den betaalmeester, die het stuk inhield, daar op eene andere altestatie het bedrag reeds was afbetaald. Het bleek, dat de ex-militair zich naar eene naburige gemeente had laten overschrijven en daar van den burgemeester eene attestatie had ontvangen, waarop die som was uitbetaald aan een ander persoondie deze altestatie in handen had. Om weder aan geld te komenliet de man zich naar Amsterdam overschrij ven en hier kreeg hij wederom eene attestatie, waarmede de tapper werd opgeligt. De opligter is in handen der justitie. Aan het Gesticht van liefdadigheid, gevestigd aan de Heerengracht te Amsterdam, is door wylen mej. S. Duyvelshoff een legaat gemaakt van ƒ12000. Te IJmuiden is door Scheveningsche visschers binnengebragt een Noordscli schip, met hout geladen, dat in de Noordzee dry rende was ge vonden zonder bemanning. Te Arnhem is door de politie een beruchte dief aangehouden, die reeds een 20 jaren van zjjn leven in de gevangenis heeft doorgebragt. Hg maakte er den laatsten lijd zijn werk van om des nachts de huizen binnen te sluipen en alsdan mede te nemen wat hij van zijne gading vond. Een groot aantal gestolen goederen is in beslag genomen. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. S. J., notaris te Veen. Het hof heeft, met bevestiging van een von nis der arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch, den beklaagde schuldig ver klaard aan misbruik van vertrouwen, driemaal gepleegd, en hem veroordeeld lot 3 maanden celstraf, 3 geldboeten, elk van ƒ12.50, en ontzetting van zjjn ambt als notaris. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 3d'D: De toegang tot de stad j is. ten gevolge van den hoogen waterstand, aan twee zijden afgesloten. De provinciale wegen 's Bosch Vlijmen en 's Bosch—St. Michiels Gestel zyn overstroomd. Laatstgenoemde weg is eerst sedert een paar maanden afge werkt; met inbegrip van aankoop der noodige gronden is aan dien weg ongeveer ƒ66000 ten koste gelegd. Uit Veere meldt men aan de IV. R. C.: Zaturdag ochtend is van hier gezien een brik, welke door het noodweer op de Onrust in het Veergat gestrand was. Onmiddellijk werd door van Beveren, rijkstonnenlegger, last gegeven om stoom te maken op de sleepboot van den aannemer Tijs Volker, welke ten 11 ure met twee vaartuigen aan de brik vast lagen, die den deklast, bestaande uit plankeu, overnamen. Ten 3 ure arriveerde de red dingsschokker, te huis behoorende te Zierikzee, en een uur later de rader sleepboot Sliedrecht. Des avonds zyu de bakken van de ankers geslagen en legen den dijk van Kamperland gedreven. Zondag middag werd getracht door de sleepboot de brik af te slepenmaar dit is niet mogen gelukken. Maandag ochtend waren zee en wind zóó onstuimig, dal er geen mogelijk heid bestond om het schip te naderen. Des middags sloeg de reddingskotter van zijne ankers, en hoewel door genoemde sleepboot de lijn was overgege ven aan den reddingskotter, mogt het niet gelukken den tros op den kotter vast te maken, zoodat stranden onvermydeljjk werd. Reddingskotter en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1