BUITEN LAN USC1IE BER1GTEN. getal werklieden wisselde zich af van 100 toi 200. Men vleit zich met de hoop binnen betrekkelijk korten tijd bestellingen te ontvangen, waardoor de gelegenheid zal geopend worden otn menigeen in staat te stellen het brood te verdienen. De hulpbank bleef hare werkzaamheden geregeld voortzetten. Er was echter erne belangrijke vermindering in de beleeningen op te merken, dat door hel bestuur daaraan wordt toegeschreven, dat de operatien der bank allengs zijn geklommen tot het cijler, dat het maximum uitdrukt van de som, weike alhier, onder persoonlijken borgtogt, aan de kleine nijverheid kan worden verstrekt, en ook misschien daaraan, dat in het jaar 1879 de burgerij zich in zekere welvaart heeft mogen verheugen, waarvan ook ge tuigenis geeft de gedurende dat jaar in de Leidsche spaarbank belegde gel den. Door de bank werd dit jaar 5030 minder uitgeleend dan in het vorige jaar. terwijl hel getal leeners met 40 verminderde. Aan 594 perso nen wtrd een kapitaal van 61550 geleend. De hoogste leeningssom be droeg 400. Over het algemeen kweten de personen, aan wie de bank geld verstrekte, zich getrouw van de op hen rustende verpliglingen. Over de in 1879 terugbetaalde som van ƒ68758 beliepen de boeten ƒ140 40, en werd aan premiën of restitutie van rente 456.55 uitbetaald. De winst der bank over 1879 was nog altijd ruim 5 pCt., dal voldoende is. De mindere opbrengst van de afdecling Arbeid en de mindere rente geno ten van de Hulpbank, gepaard aan het groot aantal ondersteunden, maakt dat de financiële toestand der Maatschappij niet zoo gunstig is als het hoofd bestuur, in het belang der hulpbehoevenden, wel zou wenschen. liet doet daarom weder bij hel naderen van den winter een ernstig beroep op de milddadigheid van heidens ingezetenen. Aan dat beroep moge ook nu we der een gunstig onthaal te beurt vallen, opdat eene Maatschappij, die in zoo menig opzigt, reeds gedurende vele jaren, alhier nntlig werkzaam was, in slaat worde gesteld hare werkzaamheid voort te zeilen. Hun, die met den omvang daarvan niet bekend inogen zijn, wordt eene inzage van het verslag dringend aanbevolen. Gisteren avond, ongeveer half zeven ure, is in eene der woningen in eene laantje nabij de lleerenpoortterwijl de ouders afwezig waren, door een der kinderen bfj ongeluk de brandende petroleumlamp omgestooten; tengevolge waarvan de vlam zich aan een der raamgordijnen, kozijn en zolder heeft medegedeeld. De brand werd echter spoedig door de buren gebluscht. Het 7-jarig dochtertje van den bewoner heeft nog al vrij ernstige brandwonden aan het onderlijf bekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt. dat de betrekking van leeraar in wis- en werktuigkunde en regilijuig teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool te's Hertogenboscli is opengevallen. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 15 November aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwjjs, dr. M. Salverda te 's Gravenhage. De Staatscourant bevat de opgave van de werkeljjke bevolking der provincie Limburg op 31 Dec. 1879, volgens de uitkomst der zesde alge- meeue tienjarige volkstelling Die bevolking beliep 239,453 zielen, als 120,982 mannen en 118.471 vrouwen. Maastricht telde 28557 inwoners, Roermond 10470, Venlo 9133 Volgens het Pad. zal weldra onder nadere goedkeuring der wetge vende magl een nieuw contract tusschen de regering en de lloll. spoorweg maatschappij worden geteekendwaarbij de concessie onbepaald zal worden verlengd, maar met de reserve, dal de staat op andere voorwaarden dan thans elk oogenblik kan naasten. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant en Limburg is aan den beer dr. J. \V. Suringar, pred. te Maastricht, op zjjn verzoek, wegens 47-jarige Evangeliediensthet eervol emeritaat verleendin te gaan 1 Jan. 1881. Naar aanleiding van de onzekerheidwaarin men na het Ongeluk te IJmuiden verkeerd heeft ten aanzien van het lot der vermiste passagiers van de sleepboot Herculesis de vraag geopperdwaarom door den kapitein van de Amalia geene pogingen in het werk gesteld zijn om aan de op dat stoomschip overgegane personen gelegenheid te verschaffen dat alsnog te verlaten. Naar de Haart. Ct. mededeelt, biijkt uit de scheepsverklaring, door den kapitein van dat schip te Southampton afgelegddat hij na de botsing, die tusschen de hoofden plaats had. niet terstond sloppen kon, maar dn eerst heeft kunnen eu mogen doen op een behoorlijken afstand van de kust. Dat hij toen ook werkelijk gestopt heeft, ten einde de be doelde personen op de Hercules, die hel stoomschip achterna gevaren was, te doen overgaan. De Hercules was evenwel spoedig teruggekeerd, naar het schijnt wegens de gewondendie z[) aan boord hadwaarop de Atnalia haren weg vervolgd had. De machinisten der marine, onlangs door hel hoog militair gcregtshof tot verschillende straflen veroordeeld, zijn naar Arnhem vervoerd, om daar in de gevangenis den hun opgelegden straftijd door te brengen. Zij waren eerst in afzonderlijke cellen op het wachtschip geplaatst; daarmede schijnen zij echter niet tevreden te zijn geweest, waarom zij aan den minister heb ben gcreqnestreerd. De minister moetem aan hun wcnsch te gemoet te komen, hun nu een plaats in de strafgevangenis te Arnhem hebben doen aanwijzen. Te Amsterdam viel gisteren namiddag een noodlottig geval voor op de Stadhouderskade bij de Utrechtsclicpoort. Een vader bevond zich op dat oogenblik aldaar met zijn 18-jarige dochter. Zij hadden blijkbaar ongenoe gen. Op eens loopt het meisje van de zijde baars vaders weg, en springt in de vest. De vader ijlt haar na, begeeft zich mede te water, doch het meisje was reeds in de diepte verdwenen. Met veel moeite werd de vader door eenigc mannen gered, doch het meisje ongeveer drie kwartier later levenloos opgehaald. Door mevr. de wed. 1'. J. A. Sundorfl, geb. van der Linden, te Amsterdam zijn o. a. de navolgende legaten vermaakt: aan de parochiekerk 11. Delrus en l'aulus aldaar ƒ8000. aan de r.-k. kerk te Hilverzum ƒ3009, aan de r.-k. armen ie Hilversum ƒ2000, aan het r.-k. armenkantoor eldaar ƒ6000, aan hel Sl. Jacobsgesticht aldaar /5000, aan het St. Bernardus gesticht aldaar ƒ5000. aan de maatschappij //Caecilia" ƒ1000 en aan de maatschappij Arti et Amicitiae" ƒ1000. Te Amersfori is Zaturdag morgen ten half vijf ure in de sigarenfa briek van de firma Gebr. Deenik een lievige brand uitgebarsten, waardoor in korten tijd het gebouw der fabriek in de ascli is gelegd en het aangren zende woonhuis van den heer C. Deenik geheel is uitgebrand. Men meldt uit Renkum: Het water in den Rijn blijft langzaam was sende; de uiterwaarden zijn dientengevolge nagenoeg geheel ondergeloopen. De weg naar Wageningen is reeds gedeeltelijk overstroomd. Aan eene aan de overzijde der rivier gelegen steenfabriek zijn door het onderloopen van de tasvelden eeinge duizenden droogstaande, maar nog niet gebakkensteenen verloren gegaan; terwijl op dc Juflerswaarde alhier nacht en dag wordt ge werkt om de sluizen en ringkade te versterken, ter, einde eene daarop staande slaande stceufapriek voor overstrooming te beveiligen. Ook uil 's Heriogenbosch meldt men, dat het wassen van het water blijft aanhouden. Van wege dc Zwolsche regtbank is een nader onderzoek ingesteld omtrent dc treurige gebeurtenis, die II. Zondagnacht te Auibt-Vollenhove voorviel. Van de twee beschuldigdendie geboeid naar Vollenhove werden oveigebragt, moet een ten gevolge van dat onderzoek in vrijheid gesteld zijn, terwijl de andere, naar men verneemt, naar Zwolle is vervoerd. Onder de gemeente Borger is bij een onweersbui een arbeider in het veld door den bliksem gedood. Op de stoomboot Stad Heusden is Zaturdag de stoker van die boot met den cilinder in aanraking gekomenzoodat hem hel hoofd verbrijzeld is en hij eenige minuten later had opgehouden te leven. De ongelukkige laat eene zwangere vrouw met drie jeugdige kinderen na. Tijdens den storm van Donderdag en den volgenden nacht zijn aan den zeedijk bij Poortvliet drie schepen tegen den dijk gezet. Van een dier schepen, met aardewerk geladen, zal waarschijnlijk weinig te regt komen. Vrjjdag avond is ook nabij de Zeeuwsche kust een Noordsche brik, met hout geladen, op Onrust vastgeraakt. Pogingen zijn terstond aangewend om het schip vlot te krijgen. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag zijn uit den koestal op de hofstede van de weduwe M. van Dixhooru, bij Axel, vier runderen ont vreemd. Naar men vermoedt, is deze diefstal bedreven door landloopers uit het naburige België, die de beesten waarschijnlijk derwaarts zullen hebben gevoerd. llit een onderzoek in zake het spoorwegongeluk te Herstal is geble ken, dat de machinist, die aldaar de rangeerdienst verrigtte, op het oogenblik dat hij de wagens, waarmede hij rangeerde, stil wilde doen hou den om die weder terug te zetten, van zijn stoker het verzoek ontving, hem om een zeer verklaarbare reden te vergunnen even de machine te ver laten. Naauwdijks had de stoker dit gedaan, of de machinist zelf schijnt door een toeval getroffen te zijn. In bewusteloozen toestand is hij op zijne machine nedergezonken. De locomotief en de wagens zijn toen doorgere den, en daar eenige honderden meter verder de aanzienlijke helling naar Luik aanvangt, zijn zij met verbazend toenemende snelheid tegen een per sonen-trein aangekomen. Noch van dronkenschap, noch van oververmoeid heid bij den machinist was eenige sprake. 's GRAVENHAGE. 1 November. Aan dc na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischtcn voldoen, is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mej. J. II. M. Heintjes, geb. te Emmerik- mej. E. M. Swindells, geb. Ie Nottingham; mej. E. D. Struve, geb. te Varel, en den heer D. VVachmann, geb. te Warschau. De kapitein luit. ter zee K. W. E. von Leschen, uit O. I. terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De prins van Oranje is gisteren nacht ten half vier ure per exlra-lein van de lloliaudsche ijzeren spoorwegmaatschappij in de residentie aange komen. 1111. KK. HU. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken zullen zich, na hun vertrek uit de residentie, naar Brussel begeven. U. K. II. prinses Hendrik bragt gisteren aan den Deenschen troonopvolger en zjjne gemalin een bezoek op het huis de Paauw en dineerde 's middags met de vorstelijke familie op hel buitenverblijf. Daarua keerde II. k. 11.Wederom naar Soestdjjk terug. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de hh. Moens en Verheyen hun ontslag aangeboden wegens hunne benoeming lot inspec teurs van het onderwijs. De heer de Bieberstein is overleden. De behande ling van het slralwetboek is gevorderd tot art 185. Behalve eenige kleinere wijzigingen heeft de regering overgenomen zes amendementen tot strafver- zwaring bij misdrijven die gemeen gevaar opleveren en acht amendementen om voor culpose misdrijven hechtenis en gevangenis alternatiel te stellen. Morgen voortzetting. De heer G. Entrop van Poeleren herdacht heden den dag. waarop hjj 75 jaren geleden in betrekking trad bij de expeditie van de Nederlandse/ie Staatscourant en het Staatsblad. De 90-jarige grijsaard geniet steeds eene goede gezondheid en is nog met vollen ijver werkzaam. Toen hij 70 jaren in betrekking was, werd hij door L. M. benoemd tol broeder der orde van den Nederlandsche Leeuw. lieden morgen was het expedilielocaal op smaakvolle wijze met groen en bloemen namens de ambtenaren en bedien den van de afd. comptabiliteit en expeditie versierd. Bij zijn intrede werd hem namens bedoelde afdeeling door den boekhouder en kassier hartelijk geluk gewenscht. De waardige man ontving gedurende den gekeelen dag van verschillende zijden talrijke blijken van belangstelling. ENGELAND. LONDEN, 31 October Aan de Daily Mews wordt door een correspondentdie belast is met het bezoeken van de gewesten van Ierland, waar de meeste ougerrgeldhe- den voorvallen, uit eene dier streken, het graafschap Mayo, geschreven, dat gewis elk, die in een anderen geest dan dien der Land-Laegue han delt, zijn léven niet zeker is, maar dat het leven van een reiziger er geen gevaar loopt. Agrarische misdaden kunnen er ieder oogenblik plaats heb ben, andere misdrijven zijn er niet meer te verwachten dan ergens elders. Een klerk van het bureau van den directeur van openbaar onderwijs te Madras in Britsch-lndië werd, naar een Indisch blad verhaalt, door een cobra de capella van zes voet verrast, die zich om zijn been kronkelde. Eén kreet, ééne beweging, en het ware met hem gedaan geweest. Hij had de tegenwoordigheid van geest van onbewegelijk en doodstil te blijven staad. Tien minuten bleef hij in hel grootste gevaar; daarna wond dc slang zich weder van zijn been los en verdween. FKANHRIJ K. De tisch van generaal de Cissey tegen Ie Petit Parisien en l'Intransi- geant, wegens hetgeen zij te zjjnen aanzien geschreven hebben, is: eene schadevergoeding van elk ten bedrage van 25000 fr. en bekendmaking van hel vonnis te hunnen koste in alle staatkundige bladen van Parijs. De ge neraal heeft een gehoor gehad bij den minister van oorlog en heeft hem ver klaard dat, aangezien men hem opgeofferd heeft, hij geene overwegingen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2