BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag JS ovember Ó8H0, JY'\ 256. ÜUiTEINLANDSCliE BERIGTE.N, t Het Tyroler zanggezelschap van den heer J. Sehöpfer liet zich giste ren avond weder in de Stads-gehoorzaal met veel bijval hooren. Morgen avond zal dat gezelschap nog eene laatste uitvoering, een volksconcert, daar ter plaatse geven. Wij vestigen er de aandacht op van lien, die nog verzuimd mogten hebben dit gezelschap te gaan hooren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tot 71 volwassen personen en 6 tot 10 kinderen. Omtrent den gisteren door ons vermelden brand, die te Noordwijk plaats had, meldt men ons nog, dat de nieuwe gemeentespuit, met den burgemeester, den heer Picke', spoedig op de plaats van het onheil aanwezig was. De spuit gaf eene fiksche waterstraal en werd goed bediend, waarbij men in aanmerking moet nemendat het water niet uit de onmiddellijke omgeving kon verkregen worden. De meubelen zijn gered. De inboedel was, hoewel veel te laag, geassureerd. Een bankbillet van ƒ100, in eene koperen tabaksdoos bewaardwerd bij de overburen in huis geworpen en is tot groote vreugde des eigenaars behouden gebleven. De eigenaar lijdt nog eene kleine, maar voor hem misschien veelbeteekenende schade. Ter voldoening aan het voorschrift, verval in art. 40 hunner instruc tie, hebben gedep. staten aan de provinciale stalen van Zuidholland mede- deeling gedaandat door hen uit hun midden zijn benoemd twee afdeelingen onderscheiden in afdeeling A. en B. In afdeeling A. zullen zitting nemen de heeren: mr. C. W. Hubrecht, mr. G. J. Goekoop en mr. C. A. van der Kemp, en in afdeeling B. de heeren mr. C. van Vollenhoven, jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan en mr. P. L. F. Blusse'. De werkzaamheden dier afdeelingen zijn verdeeld als volgt: Afdeeling A. Provinciale- en plaatselijke financiën; onderwijs; armwezen; kerkelijke zaken; jagt en visscherij; reclames; rijks- en plaatselijke belastingen. Afdeeling B. Gemeentezaken voor zoover die niet aan afd. A. zijn opgedra gen; waterstaat en wegen; walerschapsaangelegenhedenpolitie; nijverheid; landbouw; militie en schutterijen; strandvonderijen. Door het ministerie van oorlog zijn veiligheidsmaatregelen voorgeschre ven, in acht te nemen bij het schijfschieten der infanterie en der cavalerie, en bestaande in het vóór en tijdens het schieten van eiken schutter doen omhoog houden van een grooten met rood linnen bespannen hoepel als signaal, die na het schot onmiddellijk gestreken wordt. Vóórdat nu de waarnemers hun post verlaten, wordt door één hunner een gelijk signaal opgestoken, en zoo zigtbaar gehouden, totdat zij na het digtplakken en aanwijzen weder in den waarnemingspost verdwenen zijn. Dit dubbele sein- stelsel zal elk ongeluk bijna onmogelijk maken. Onder Stolwijk is eene arbeiderswoning afgebrand. Slechts zeer weinig huisraad kon gered worden. Eene aanzienlijke hoeveelheid hennep en ook eene belangrijke partij aardappelen werden door de vlammen verteerd. Niets was tegen brandschade verzekerd. Dc postkar van 'sGravenhage op Dordrecht is gisteren nacht op de terugreis, tusschen Overschie en Delft, omgeslagen, voornamelijk door den feilen storm. De koetsier brak het sleutelbeen en de conducteur werd in de zijde gekwetst. De postpakelten bleven ongeschonden. Te Rotterdam had gisteren bij het verhalen der stoomboot Essen van de boeijen naar de spoorweghaven, een man der equipage het ongeluk, ter wijl hij een tros zou uitbrengentusschen het schip en een der ducdalven der spoorbrug beklemd te raken. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Te Amsterdam is gisteren het geding tegen de gearresteerden bij de ongeregeldheden op de Joden-Breestraat aldaar voortgezet. Van de 4 per sonen, die te dier zake verleden week teregtstonden, zijn 2 tot 1 maand en 2 tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Bergen op Zoom is in den nacht van Donderdag op Vrijdag door den stormwind en den regen groote schade toegebragt aan de kermistenten en kramen. De schouwburgtent van de wed. Bakker is ineengeslagen; de coratie! en costumes zijn nagenoeg onbruikbaar geraakt. Het circus Blanus- Dassie heeft zijn dak verloren, evenals het Théatre National van Léon Veith en het leeuwenspel van MmeCaro. Een caroussel en eene oliekoekenkraaui zijn zeer gehavend. Vrijdag waren alle kramen gesloten en was men overal bezig met het optimmeren. Bij gelegenheid van de jaarmarkt te Well heeft men des avonds den boschwachter van het kasteel aldaar afgewacht en hem zoodanig aan het hoofd verwond, dat aan het behoud van zijn leven te twijfelen is. De mis handelde kon echter den dader nog noemen, zoodat deze, een bekend stroo- per, reeds in handen der justitie is. Betreffende het spoorwegongeluk nabij Luik wordt nog gemeld: Van Lier naar Luik loopt de weg met zeer sterke helling af. In eerstge noemd station stonden twaalf geladen goederenwagens, die, door het los raken van een ketting bij het manoeuvreren, in beweging kwamen en met steeds toenemende vaart de helling afrolden. Zij kwamen tusschen Herstal en Milmorte in botsing met den avondtrein uit Luik. De schok was ver schrikkelijk hij weerklonk in het rond als een kanonnadeen de personen trein werd op twee wagens na letterlijk kort en klein geslagen. De trein was slechts eene vormlooze massa, waaruit vreesselijke kreten opstegen. Den machinist, den stoker, twee conducteurs en 6 reizigers heeft men dood uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. 'SGRAVENHAGE. 30 October. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. D. van Meurs als kantonregter-plaatsvervanger te Harderwijk, en aan den heer P. H. Velsen als kantonregter-plaatsvervanger te Helder. Tot ijker der maten, gewigten enz. is benoemd de adjunct-ijker G. Hijmans. Tot opzigter van den waterstaat 4e kl. is benoemd de heer G. H. Vroeg. - Tot hulponderwijzer bij de pupillenschool te Nieuwersluis is benoemd de heer A. S. Briedé, thans hulponderwijzer te Krimpen a/d Lek. De luit. ter zee 2e kl. L. G. Kakebeeke is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De adelborsten le kl. J. G. A. Goedhart, J. H. Commijs. B. Nierstrasz, J. J. van Laar, jhp. H. I.. Wiehers, E. E. Dulle- mond en P. D, Holtzapffel worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. De 2e luit. der infanterie E. W. Schuak, thans op non-activiteit, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Dc minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen, Aanstaanden Woensdag zal in het hotel den Ouden Doelen het groote diner plaats hebben, waarmede dc nieuwe Japansche gezant te dezer stede dc reeks der diplomatieke gastmaaltijden opent. De uitnoodigingen voor dezen luisterrijken disch strekken zich uit tot al de aan ons hol geaccre diteerde gezanten, 'skonings ministers, de presidenten van de hoogestaats- collegiën, eenige voormalige gezanten, de gewezen minister-residenten in Japan enz. Het geregtshof alhier behandelde heden o. a. het appèl van een vonnis der Haagsche regtbank, waarbij eene cellulaire gevangenisstraf van 183 da gen was uitgesproken tegen zekeren C. F. M.sjouwerman, werkzaam aan den bouw der meelfabriek onder Voorburg, ter zake, dat hij in den avond van 9 Aug. jl. in de Heerenstraat te Rijswijk zich aan mishandeling van den veldwachter C. in 't V. aldaar zou hebben schuldig gemaaktten gevolge waarvan deze eene belangrijk bloedende wonde aan het oog zou bekomen hebben. De bekl. bekende alleen den veldwachter een slag met de vuist te hebben gegeven, maar ontkende daardoor eene verwonding veroorzaakt te hebben. De aanleiding er toe moest den veldwachter zelf geweten worden Niettegenstaande de veldwachter het door hem gerelateerde en door de regt bank als bewezen aangenomene volhield, gaven een zestal getuigen a dé charge een geheel ander verhaal. Zij hadden niet gezien dat bekl. geslagen had, veei minder eene bloedende wonde had toegebragt. Mr. J. van Gigch geloofde, dat op het door den veldwachter gerelateerde wel iets af te dingen was en dat de getuige, die verklaard had, dat de veldwachter reeds bloedde vóór den val over den wagen, te goeder trouw dwaalde. Adv.-gen. mr. Gregory stelde echter zijn vertrouwen in de door den veldwachter afgelegde verklaring en in den anderen onpartijdigen getuige. Z. i. waren de getui gen a décharge niet onpartijdig geweest en moest op hunne verklaringen niet worden gelet. Hij requireerde ten slotte de bevestiging van het vonnis. Het hof deed nog heden uitspraak. Het vernietigde het vonnis der regt bank en veroordeelde den beklaagde alleen wegens het door hem bekende feit: het toebrengen van een slag aan den veldwachter, tot 15 dagen celstraf. Door het hoog militair geregtshof zijn o. a. geapprobeerd de volgende door den krijgsraad in het le militaire arrondissement (Zuidholland en Zee land) uitgesproken vonnissen, te weten in zaken tegen: M. H., oud 20 jaren, geb. te Heerjansdam, militien-loteling, 3e comp. 7e bat., 4e reg. inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée ten nadeele van een kameraad. Hij stal van het bed van een kameraad, met wien hij op dezelfde chambrée gehuisvest was, eene portemonnaie, waarin zich /1.43 bevond. Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, met ontzegging van het regt om bij de gewapende magt of als militair-geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. A. C. J. L., oud 20 jaren, geb. te Schiedam, mil. loteling, 2e comp., 3e bat., 4e reg. inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in loontrekkende dienst onder eenigzins verzachtende omstandig heden. Deze milicien, tegen een loon van ƒ2.50 's maands als oppasser in dienst zijnde bij een luitenant, ontvreemdde van dezen verscheidene voor werpen, alsmede uit eene portemonnaie een vijfentwintig centstuk en twee tien centstukken. Veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar met ontzegging als voren. H. G. M.oud 31 jaren, geb. te Stevensweerthuzaar, depót-escadron 4e reg. huzaren, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard 1°. aan le desertie in tijd van vrede gevolgd door arrestatie en 2». aan het zoek ma ken van kleine equipemenlstukken. Veroordeeld tot eene militaire detentie van 3 maanden, J. H.21 jaren, geb. te Leiden, mil.-nommerverwisselaar, van de ligting van 1879, bij het reserve-escadron van het 4e reg. huzaren, laatst in gar nizoen le Leiden, schuldig verklaard aan le desertie in tijd van vrede, ge volgd door arrestatie. Veroordeeld tot eene militaire detentie van 2 maanden. J. 0., 19 jaren, geb. te Leiden, soldaat 4e comp., depót4ereg. inf.laatst in garnizoen te Gouda, schuldig verklaard aan le desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Veroordeeld tot eene militaire detentie van 3 maanden. EIGELAND. LONDEN, 29 October Volgens berigten uit Natal zouden een aantal Europeanen in het district Peter-Maritzburg door de Basutos vermoord zijn; de inboorlingen zijn in opstand gekomen en hebben de telegraaflijn tusschen Durban en Kaapstad afgesneden. Het schijntdat de Kaffers niet tot dadelijkheden overgegaan zijn, voordat zij zich zorgvuldig en afdoend daarop voorbereid hadden. Zij zijn bekend als goede soldaten, vertrouwd met geweren en geschut, en de reeds geleverde gevechten hebben bewezendat zij met goede Snider- en Martini-Henry's geweren gewapend zijn. Het afsnijden der telegraaflijnen doet vermoeden, dat zij op bedenkelijke wijze meester van het terrein zijn

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5