PER TELEGRAAF. ■eiken arm twee rijen zuignappen, zoo grool als een halve gulden. De hoornachtige bek, gevormd als een papegaaisnavel, was zoo groot als twee vuisten. De kop, een voet breed en drie voet lang, prijkte met een paar ronde oogen van een half voet middellijn. Het dier woog vier centenaars. FRAKKR IJ K. Te Ia Roche-sur-Yonne is het vroeger aangekondigde legistimistische feestmaal gehouden. Er waren 1200 personen aanwezig. Het feestmaal werd gehouden in eene reusachtige tent, aan zestig tafels. Een trompetter gaf liet sein voor het begin van den maaltijd, en de aanwezigen namen plaats aan tafel onder de kreten: «Leven de helden der Vendée! Weg met de renegaten!" Charrette nam hei voorzitterschap waar. Onze vjjanden, aldus liet deze zich bij die gelegeuheid uitwilden ons vernietigen tot op het kruishet symbool van ons geloof, het teeken onzer verlossing. Ven- deeërsHet oogenblik nadert. Vóórdat hel onze vjjanden gelukt hun pro gramma, dat is de commune, te verwezenlijken, zullen wjj, Vendeeërs, om onzen koning geschaard staan, ten einde onze familiën, onze kinderen, onzen God en hel sclioone koninkrijk te verdedigen, dat Frankrijk heet. In den ministerraad is besloten tol geregteljjke vervolging van generaal de Charrette, wegens zijne redevoering te la Roche-sur-Yonne. Eveneens is tot vervolging besloteu van de dagbladen, die de leden der «conseils acadé- iniques" aangevallen hebben, wegens de besluiten betreflende de Jezuïten- sclmlen, Gedurende een der jongste nachten ontstond er herhaaldelijk een volks oploop voor de kloosters der Capucijners en Dominikaners te Parijs, daar men vertelde, dal de decreten zouden worden uitgevoerd, doch de mom niken hardnekkigen tegenstand zouden bieden. De politie vertoonde zich evenwel niet. Onder de leden der katholieke comités, die in de kloosters overnachten om steeds op alles voorbereid te zijn, bevindt zich volgens sommige bladen een grondeigenaar, die zes groote bloedhonden bjj zich heeft en van plan is deze tegen de politie los te laten, als men het klooster poogt binnen te dringen. De Commune beeft een verslag medegedeeld van eene dezer dagen te Parjjs gehouden bijeenkomst van communistische //burgers", onder voorzit ting van Humbert. Deze zeide o. a.dat, zoo men de ware republiek wer kelijk wilde, men die ook krijgen zou. Daartoe behoefde men niet naar het gew eer Ie grijpenmeende hijeen bezem zou genoeg zijn. Met alge- meene stemmen werd eene motie van afkeuring aangenomen tegen de rege ring wegens het vervolgen van Pyat en het verbieden van de bijeenkomst tegen generaal de Cissey. Félix Pyat maakt in de Commune bekenddat de inschrijvingen voor een eere-revolver aan Rerezowski reeds ruim het cijfer bereikt hebben, dat er voor bestemd is. De revolver zal gekocht worden en het overschot der gelden ter beschikking worden gesteld van het comité in Belleville, om in de kas ten behoeve der geaoinesiieerden te worden gestort. Door de overstroomingen bij Cherbourg zijn twee kinderen verdron ken. Uit Normandië wordt berigt, dat Caen als liet ware een eiland is. Van Evreux tot Caen staat alles onder water. Naar men uit Tripoli meldt, zijn twee karavanen met koopwaren, ter waarde van twee millioen, uit Soedan terugkecrende, op de grenzen van Bornoe dorr eene sterke bende roovers aangevallen. Bijna al de kooplieden en hunne bedienden werden omgebragt of gevangengenomen. UUITgCHLAVD. De Brilsthe ambassadeur Ie Berlijn is naar Engeland vertrokken, waar liij zijn verloftijd van ongeveer vier weken zal doorbrengen. Daar hij vóór zijn vertrek twee dagen in Friedrichsruh bij prins Bismarck heeft doorge- bragt, zijn velen van oordeel, dal deze reis van den ambassadeur niet zon- i| der politieke beteekenis is. Dezer dagen vertoefden een pjar Zigeuners in den omtrek van Dussel- dorl. Bij Kaiserswert stal de vrouw eene som van 900 M. en nam daar mede de vlugt. De man trok toen met paard en wagen en zes kinderen naar Dusseldorf. In eene herberg werd bjj aangehouden en men ontdekte tevens, dat zich onder de kinderen een jongentje van 4la jaar bevond, dat herkend werd als het kind van zekeren Veit, dat vóór zes maanden te Eberbach in Berjeren gestolen werd. Deze kinderroof werd door den Zigeu ner bekend. Zijne kinderen bleven in de herberg en hij werd naar de ge vangenis gebragl. Voor hel gestolen kind werd door de politie zorg gedra gen, die het webtra in de armen zijner ouders zal terugvoeren. In Zurich is de voormalige eigenaar van de restauratie op den Uetli- bergdie 4 November 1878 afbrandde, in hechtenis genomen. Zjj wasvoor 235,000 francs verzekerd en die som is door de assurantie-maatschappijen ook uitbetaald, hoewel toen reeds vermoed werd, dat de brand was aange stoken. Er waren echter geenc bewijzen voor te vinden, maarthans kreeg de bewuste eigenaar, Frohn genaamd, twist met zijn schoonzoon Fürst en deze heeft zijn schoonvader nu aangeklaagd, hoewel hg zelf aan de brand stichting medepligtig was. OOST-INDIE. BATAVIA. 20 September. Blijkens een van den adsislent-resident te Kolta-Radja ontvangen rap port, gedagteekend 4 September, waren sedert 30 Augustus geen gebeurte nissen van eenig gewigt in Atjeh voorgevallen. In Groot-Atjeh was de toestand bevredigend. In de VI en IV Moekim en zuidelijke nederzettingen werd met kracht aan de bebouwing der velden gearbeid. Ook in de XXVI Moekim, althans in de onmiddellijke nabijheid der bewoonde kampongs, hield de bevolking zich ijverig met den landbouw bezig. Op het berigt, dat Ij zich in de kampong Birah van de V Moekim eene aanzienlijke hoeveelheid gesmokkelde opium bevond, benevens tal van achtcrlaadgeweren, van het leger afkomstig, begaf de controleur der XXII Moekim zich onder militair geleide naar die kampongdoch vond niet meer dan een Bcaumont-geweer, afkomstig van het 3' bataillon. Eene belangrijke aanhaling werd den 2da dezer door eene militaire patrouille van Lambaroe gedaan. Deze vond in het huis van den wakil van Boeëng Kiwioeng, behoorende tot de Moekim Boeëng Tjala (XXVI Moekim), eene vrij belangrijke hoeveelheid wapens. Ge noemd hoofd, dat de vlugt had genomen, werd verdacht hel hoofd eener bende van maraudeurs gehuisvest te hebben. Volgens de Jav. Cour. wordt Bantam door de koortsen gedecimeerd. In de maand Jung waren er 56,704 Igders. Van de bevolking stierf in de ééne maand 0,895 percent, dat is per jaar gerekend meer dan 10y2 percent. De omgaande regter te Samarang behandelde de zaak van den Javaan Midjan, oud ongeveer 19 jaar, die in den avond van 26 Mei den brand ge stoken had in de bijgebouwen van de drukkerjj der Locomotiefwaar hij als courantombrenger werkzaam was. De beklaagde bekende volmondig. Hjj had met opzet het adressennapier in brand gestoken dat in die lokalen werd bewaard; eerst in het benedenlokaal, later in het bovenvertrek. De Chinees Ing Tjoen had hem tot die daad omgekochttien dagen vóór hjj er toe was overgegaanhad men hem zelfs er toe gedwongen door bedreigin gen o. a. van hem te zullen doodsteken. De beklaagde werd veroordeeld, onder aanneming van zeer verzachtende I omstandighedentot één jaar dwangarbeid buiten den ketting. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen; Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den l"1 commies op het resid.-kanloor te Benkoelen VV. F. K. J. Abke. Ontslagen: eervol, de gewezen opzigler 2' kl. bij het boschwezen op Java en Madura H. van den Broek; de Rn. ambtenaar ter beschikking van den directeur van justitie M. H. Houtkamp. Benoemd: tot advocaat en procu reur bij den raad van justitie te Samarang, mr. Fock; op hel resid.-kantoor te Benkoelen, tot leo commies, de 2e commies A. D. Schot; tot 2™ com mies, de 1« klerk S. Th. Rutlendjie. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 1'° luit. der int. J. G. Blanken. BERLIJN, 28 October. De bondsraad nam gisteren in eene voltallige zit ting eenstemmig de voorstellen van Pruissen en Hamburg aan omop grond van de socialistenwet, aan personen, die de openbare veiligheid in gevaar brengen, het verbljjf in de steden Hamburg, Altona, Wandsbeck Pinneberg, Lauenburg en hare naaste omgeving te ontzeggen. Dit besluit ..treedt vooreerst voor den tijd van een jaar in werking. RAGUSA, 29 October. Daar Montenegro geweigerd heeft de plaats der onderhandelingen naar Kunia over te brengen, is Bedry-bey vertrokken. De onderhandelingen worden met Riza voortgezel. LONDEN, 29 October. Daily News meldt uit Meshed van gisteren: «Twintigduizend Kurden, onder Abdullah, rukken op naar Tabris en hebben de geheele bevolking van Sudschbulak vermoord." BUDAPEST. 28 October. De begrotingscommissie van de Hongaarsche delegatie heeft heden de begrooting van het departement van buitenlandsche zaken behandeld. De minister Haymcrle zeide dat, indien niet binnen zekeren korten tjjd na Bet vaststellen van de militaire voorwaarden, Dul- cigno aan Montenegro mogt worden overgegevende vlotendemonslralie van zelve een einde genomen zal hebben. RAGUSA, 28 October. Een Turksch afgezant, die eene proclamatie over- bragt, waarin tol onderwerping werd aangemaand, is te Dulcigno vermoord. Deze moord zal de Porie tot krachtige maatregelen nopen. Riza-pacha onder handelt persoonlijk met Montenegro. Dulcigno zal waarschjjnlijk den rtr° November a. s. worden overgegeven. De Engelsche vloot in de Middelland- sche zee zal tot 18 vaartuigen worden vermeerderd. PARIJS, 29 October. De Maart-besluiten zijn in den ochtend te Perpiguan en te Marseille legen de Capucijnen ten uitvoer gebragt. De commissaris te Marseille is verplist geweest de deuren te doen openbreken. Verscheidene legitimisten, die de geestelijken in hun lijdelijk verzet haddtn ter zijde ge staan zijn aangehouden. Men verwacht eene algemeene uilvoering der decreten heden en morgen. Derwisch-pacha, gouverneur van Salonika, is benoemd tot commissaris- generaal met volmagt van den Sultan tol overgave van Dulcigno. r-,«. Uehouden %'erkooplng van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrjjdag 29 October. Notaris J. A. van deii Lee. Een perceel Weiland, alsmede een partij Boschland, liggende in het Bui tenwater, tusschen den Rijn en Straatweg, onder de gemeente liazerswoude, Sectie A, nos. 742, 743, 744. 745 en 293, gecombineerd. Eooper J. van Coeverden, te Hazerswoude. ƒ3406. - Een partij Boschland en Water, in den Boschhuizer en Gaslhuizer polder, onder de gemeente Zoeterwoude, Sectie A, nos. 1370, 1371 en 2632. Kooper A. Dobbete Voorscholer. 4925. OPGAVE VVV BRIEVEN, welke inde tweede helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: D. Cram, Ie Alkemade; C. J. Borger, mej. M. C. Scher, beiden te Amsterdam; H. Benjamins, te Delft; wed. W. A. v. d. Weree, te Drachten; G. Hekhuisen, te 'sGravenhage: W. Verhoeven, M. van der Steen, beiden te Leiden; mej. Leysen, te Oegstgeest; Louise Bronk. S. M. Brakel, beiden te Rotterdam; Lichtcnbelt, te Utrecht; J. Borden, te Zoeterwoude; Korneles de Bouten, te Zomersdijk Toen van der Jagt, P. Opendreef, beiden niet vermeld. ..Briefkaarten: J. Dithmar, Ie Amsterdam; L. Leenoner, te Bergen op Zoom: wed. M. üuchatel, A. A. deGraaff, J. A. OH, allen te 's Gravenhage.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3