liUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. lateur V. werd. ten gevolge der veroordeeling hem ten laste gelegde vrijgesproken. van zijn firmant, van het EKGEIjAIVD. LONDEN. 27 October De heer Parnell heeft zich dezer dagen aan een diner te Galway op vrij heftige wijze uitgelaten. Hij gal te verstaan, dat de Ieren uit Amerika nog wel op andere hulp konden rekenen dan op liefdegiften. Hy beschul digde de regering van niets gedaan te hebben om in den nood van Ierland te voorzien, en na de Ieren aan de publieke liefdadigheid van Europa en Amerika overgelaten te hebben, thans, nu de Ieren een verderfelijk en afschuwelijk stelsel van pacht willen afgeschaft hebben, over dwangmaat regelen te denken. Het instellen van geregtelyke vervolging zou haar ech ter niet baten, want al gelukte liet haar een vonnis te verkrijgen tegen sommige leiders, dan zouden andere hunne plaats komen vervangen. Als maar in elke gemeente van Ierland eene afdeeling van de '/Land-League" geor ganiseerd wordt, zou geene schorsing van de "Habeas Corpus" Act, geen maatregel van dwang der regering iets kunnen baten, en de Ieren zouden mei hun verzet blijven zegepralen. Intusschen zouden, indien het parle ment bijeengeroepen werd om zulke buitengewone maatregelen goed te keureu. de lersche leden van het lagerhuis wel zorgen, dat die niet wer den aangenomen. Werden zy geregteljjk veroordeeld, dan zou de lersche natie gewis even wakkere mannen naar het parlement zenden. In den nacht van Zondag op Maandag is het centraal telegraafbureau te Manchester bijna geheel afgebrand en de stad hierdoor van alle telegra fisch verkeer met de buitenwereld afgesneden. FKANHRIJH. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij tegen den 15'1,n September 1881 een internationaal congres van "éleclriciens" te Parijs wordt uitgeschreven, gepaard met eene internatio nale tentoonstelling van toestellen ter electrischc verlichting. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft, volgens den DJoniteurZondag avond het "Hotel Continental" verlaten en zich naar het landgoed, dat een ouzer voornaamste landgenooien in de omstreken van Parijs bezit, begeven, waar eene groote drijljagi ter eere van den prius plaats zou hebben. Z. K. H. werd na afloop te Parijs terugverwacht. De Télégraphe deelt mede, dat alle mannen-congregaties nog voor de opening van hel parlement ontbonden zullen worden en wel om twee rede nen: vooreerst wil het ministerie voorkomen dal de kamer het interpelleer! over de Maart-besluiten en ten tweede acht men dit het eenige middel om afdoend perk te stellen aan de door de clericalen onderhouden agitatie in het land. Het blad voegt er bij dat men echter eerst de bijeenkomst van het "Tribunal des conflits" zal afwachten. Daar dit 4 November bijeenkomt, zóu dus de ontbinding en verdrijving der congregatiën legen het einde der volgeude week verwacht moeten worden. De Univers noodigt zijne geabonneerden uithem naauwkeurig de namen op te geven van de slotenbrekers en andere uitvoerders van het Maart-besluit, opdat de lijst der geëxcommuniceerdendoor het blad mede te deelen, volledig zij. Volgens de Nouv. de Rouen heeft de vereeniging, welke de Rép. Frang. uitgeeft, de meeste aandeelen van het Journ. des Déb. opgekocht, j mede met het oog op het "plebisciet", dat de heer Gambelta op zijn naam voornemens zou zijn uit te lokken, door zich, na wederinvoering van het "scrutin de liste". in alle departementen des lands bij de algemeene ver kiezingen in het volgende jaar candidaat te stellen. Te Chdtillon, in het dep Loiret, is onder voorzitting van den mi nister Cochery, een borstbeeld van Coligny onthuld. De stad was met i vlaggen versierd en des avonds schitterend verlicht. De gemeenteraad en de kamer van koophandel te Hdvre willen een 87' departement gevormd zien, het departement van de "Seine Maritime", waarvan IIAvre de hoofdstad zou worden. Zij zijn werkzaam bjj de regering. Henri Rochefort heeft voor zich zelf en voor Ollivier Painmedewer ker van l'Iniransigeant, eene nitnoodiging aangenomen om te Milaan de onthulling bij te wonen van het gedenkteeken ter nagedachtenis van de soldaten van Garibaldi, die bij Mentana gevallen zijn door de Fransche chassepots. De uitnoodiging is uitgegaan van het Garibaldiaansche comité, liet gedenkteeken zal den 3'" Nov., den verjaardag van Mentana, onthuld worden. DVITICHLAIVD. Op de üuitsche spoorwegen hebben in de maand Augustus plaats ge had 26 gevallen van ontsporing, 23 van botsing en 142 andere ongelukken. Van de 18.257,695 passagiers werden er slechts 6 gekwetst. Van het trein personeel zijn 14 personen omgekomen en 58 gekwetst. Van het personeel iter andere lakken van dienst werden er 2 gedood en 20 gewond. Van personen, die óf niet in dienst waren, óf daartoe niet behoorden, zjjn er 13 gedood en 12 gewond. Bjj dertien pogingen tot zelfmoord zjjn 12 per- i sonen gedood en 1 gekwetst. De schrijnwerkers-gezellen te Berlijn hebben, enkelen uitgezonderd, den arbeid weder hervat. -- Een Berljjnsch koopman, die met zijn schoonzoon hetzelfde huis be woont, meende onlangs des avonds op de bovenverdieping iemand te hooien loopen. Hij ging naar boven, om te zien wie er in zijne woning was, en vond de deur, welke hij gesloten had, openstaan. Zoodra hij nu de kamer binnentrad, kreeg hij plotseling een slag legen den mond, waardoor het valsche gebit, dat hij droeg, brak en zoo diep in zijn mond werd gedron gen, dat hij niet schreeuwen kon. 11 jj zag nu bij het schemerlicht twee mannen in de kamer. De een vlugtte na den slag te hebben toegebragt, de ander werd door den bewoner der kamers vastgehouden. Er ontstond nu tusschen den dief en den reeds bejaarden heer, die hem krampachtig vasthield, eene hevige worsteling, waarbij eerstgenoemde zorgde geen ge- druisch te maken en laatstgenoemde niet om hulp kon roepen. Door aan houdend stampen op den grond gelukte het hem echter de aandacht- van zijn schoonzoon te trekken, die hem nu onmiddellijk te hulp kwam en met hem den dief aan de politie overleverde. Ook den anderen inbreker is men op het spoor. Ofschoon de Keulsche Dom thans als voltooid beschouwd wordt, zal er nog heel wat te arbeiden zjjn voor alles gereed is. Er zijn nog 340 werklieden werkzaam. Tegen het voorjaar zullen intusschen de meesten genoodzaakt zjjn ander werk te zoeken. Behalve het wegnemen der stei gers om de torens, heeft men nog de verdere restauratie der gevels, het maken van een ingelegden vloer met bjjbelsche voorstellingen, het vervaar digen van een prachtig nieuw orgel, bet maken van kunstig bewerkte poorten, enz. Met de uitvoering van een en ander zal echter nog wel jaren heengaan. Uit Metz wordt gemeld, dat de Moezel derwjjze is gestegen, dat de hoogste waterstand van Januarij 1880 bjjna weder is bereikt. De eilanden Symporien en Chamblière zijn overstroomd. Van de bovenrivier meldt men val, doch het beneden-Moezelgebied wordt mét zware overstroomingen bedreigd. LONDEN, 26 October. Eene dépêche van lord Ripon zegt, dat te Pescha- wur sedert eenige dagen geruchten loopen van een opstand te Kabulzells van den dood des Emirs. Sedert zeven dagen, na 21 October, waren uit Kabul geen brieven ol berigten ontvangen. BERLIJN, 28 October. Heden is de landdag geopend met eene troonrede, waarin de koning zijn dank betuigt voor de bewijzen van genegenheid en vaderlandsliefde, bij gelegenheid van hel Domfeest te Keulen. De financiële toestand toont neiging tol verbetering. De raming van 1881 belooft een overschot, waardoor veertien millioen mark uit Pruissen's aandeel aan de rijksbelastingen beschikbaar worden. De overneming van de bijzondere spoor wegen door den staat draagt goede vruchten voor financiën en verkeer. De voorstellen over de organisatie van het bestuur en aanvulling der districts- en provinciale wetgeving, in de vorige zitting onafgedaan gebleven, zullen weder aangeboden worden. Verder zal een voorstel worden ingediend tot verhooging van het pensioen der weduwen van onderwijzers bij de lagere scholen. Ten slotte wordt de landdag uitgenoodigd om aan de huishoude lijke hervormingen in het geheele rijk zijn grootste zorg te wijden. ROME, 27 October. De bladen melden, dat Garibaldi zeer lijdende is ten gevolge van zjjne laatste reis. Hij is zoo zwakdat zyn toestand veel zorg eischt. en een diepe rust is hem voorgeschreven. Het officiële blad bevat het koninklijk besluit;, waarbij de kamers tegen 14 November a s. worden bijeengeroepen. LONDEN, 28 October. De politie te Cork heelt gisteren zekeren Wglsh in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt van, te zamen met Healy, den pachter Manning door vreesaanjaging belet te hebben eene hoeve te betrekken, van waar de vorige pachter was verdreven geworden. Uy is onder borgtogt vrijgelaten. Ondertrouwd: Leiden, 28 October 1880. Algemeene kennisgeving. JOH. M. VAN KERKHOFF en M. G. PAPÓT. Ondertrouwd: 28 October 1880. Leiden 1 Rotterdam, Eenige kennisgeving. JAN HERMANUS ZITMAN, Wedr. van Anne Elisabeth Nortiër en ANNE ELISABETH PRIVÉ. Versterkend, spijsverterend, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten vereè- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneesheeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten, ziekelijke bleekheid aandoenin gen van de maag, bloedarmoede, gevolgen van het kraambedaanhou- dende koortsen, lang- Ss p-y zame herstelling enz. ff, Fabrieksmerk gedeponeerd TE PARIJS, 22, RUE DR0U0T EN IN ALLE GOEDE ATP0HEKEN Dépot te ïeid n bij IV. K. SU KVIEK Apotheker.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3