BUITENLANDSCUI'; BKhir.TKV kunnen scheppen, dal met het oog op andere trekpaden voor de provincie groote financiële gevolgen meêbrengen moet. Ged. staten hadden hunne missive van 5 Julij jl. besloten met de bezwa ren, die bij hen tegen eene overname door de provincie bestaan en zijn op- genomen in hun brief aan Leiden, aan de overweging hunner vergadering aan te bevelen, met tekennengevingdat het hun voorkomt, dat in elk geval door de vergadering der prov. staten de gemeenteraad niet wel anders dan verwezen schijnt te kunnen worden naar hun collegie, ten einde daar mede de onderhandeling voort te zetten. Mogt de vergadering daartoe be sluiten, zoo geven zij haar in overweging hun daarbij te kennen te geven dat zij instemt met de grondslagenwaarop tot hedenvolgens missive van den 5d" Julij 1880, de onderhandelingen werden gevoerd. Bij het besluit der vergadering van 21 Juljj jl. werden bij ged. staten nog twee andere uitnoodigingen of opdragten verstrekt. In de le plaats die om met de handhaving der bestaande regelingzoolang die niet door eene nieuwe overeenkomstig art. 121 gemeentewet zal zijn vervangen, krachtig voort te gaan. Hieromtrent merken ged. staten op, dat »de in tal" en aan drang toenemende klagten over den schier onbruikbaren toestand van het jaagpad, hebben aanleiding gegeven, dat de commissaris des ko nings krachtens art. 127 der gemeentewet zal optreden, ter voor^ening in belgeen burg. en wctli. weigeren te verrigten, terwijl wjj ops bereid heb ben verklaard betaling van het bedrag der daarop vallende kosten volgens art. 225 der gemeentewet, uit den door ons, volgens het u vroeger mede 'gedeelde, bij door den koning bevestigde resolutie van 16 December 1879, op de begrooting van 1880, onder het artikel //kosten van gemeenschappe lijke zaken van art. 122" gebragten post van /2100 aan den ontvanger van Woerden le bevelen". De andere opdragt was, omafgescheiden van de zaak van het jaagpad LeidenUtrecht, in verband met het in het rapport der commissie aangevoerde, omtrent het onderhoud en de politie, een on derzoek in te stellen naar den leitelijken en regtstoestand der vaarten in 'dl gewest, die voor het algemeen verkeer van belang zijn te achten, en liet resultaat van dit onderzoek aan uwe vergadering mede te deelen, met zulke voorstellenals waartoe wij mogten meenendat dit aanleiding kan geven. //Die opdragt behelst eene gewiglige taak, die niet gemakkelijk is le ach ten. Zij betreft een tot heden geheel onontgonnen veld van onderzoek en zorg, voor welke schier geen enkel gegeven voor de hand schijntte liggen. Zelfs de vraag, aan welke gegevens voor dat onderzoek behoefte bestaat, en hoe zij le verkrijgen zijn, is niet ligt te beantwoorden. Door de opdragt vereerd en met haar ingenomen, hopen wjj aan hare vervulling onze krach ten te beproevenmet het voornemen om zonder ons aan eene voor deug delijk en volledig onderzoek nadeelige tijdsbepaling te binden, wanneer een uwer vergadering waardig resultaat zal zijn verkregen, dit alsdan aan hare overweging te onderwerpen". 'sGRAVENHAGE. 26 October. Door Z M. is aan den ritmeesler L. A. baron van Neukirchen genaamd van Nijvenhcim. adjudant van Z. K. en K. H. den kroonprins van Duitsch- land en l'ruisseu, verlof verleend tol het aannemen van hel ridderkruis 4« kl. der orde van St. Wladimir en van het ridderkruis 1« kl. der orde van Militaire Verdiensten, hem respectivelijk door Z. M. den keizer aller Bussen en door Z. M. den koning van Beijeren geschonken. Aan den heer dr. Wilhelm Abel, geb. te Rossbach, is vergunning ver leend tol het geven van hooger onderwijs hier le lande. De luit. ter zee 1' kl. A. P. Tadema, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer G. J. Cambier, civiel inge nieur. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om le worden benoemd tol adspiranl-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande, en zijn de hoofd onderwijzers T. P. Rienstra, G. B. Feekes en S. C. Pieterse gesteld ter beschikking van dien gouverneur-generaal om te worden benoemd lot onder wijzer 3' klasse voor de dienst daar te lande. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na eene korte dis cussie over den tweeden titel van het strafwetboek, uitvoerig beraadslaagd over ari. 9, de straflen, en speciaal over het amendement van den heer Uichon en anderen, lot wederinvoering der doodstraf; terwijl de voorstan ders der doodstraf haar onmisbaar beschouwdenbestreden anderen en ook de minister de wederinvoering op godsdienstige, zedelijke en juridische gronden. Hit amendement betredende de doodstraf werd verworpen met 41 legen 20 stemmen. Na verwerping van een amendement Gratama, is art. 9 aangenomen. Door het geregtshof werd lieden behandeld de zaak van D. K.koop man le (lud-Beijerland, die door de regtbank te Dordiecht lot zes weken celstraf en 8 boete werd veroordeeld wegens mishandeling van zijne huis vrouw. In deze werden zoowel van de zijde van het O. M. als van den beklaagde, die zijne schuld ontkende, getuigen gehoord, die op enkele pun- ten nog al tegenstrijdig waren. Daarom geloofde de verdediger mf. Van Gigch gerust de afgelegde verklaringen le mogen wantrouwen en achtte hij hij het lusschrn man en vrouw gebeurde zoo onbeduidenddat eene veel mindere straf aan zijn cliënt, dien hij evenwel niet geheel onschuldig oor deelde, moest worden opgelegd. Adv.-gen. m'. Gregory stelde vertrouwen in de verklaringen der getuigen a charge, laakte zeer het gedrag van den beklaasde en meende, dat de opgelegde straf te gering was. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling van den beklaagde tot 3 maanden celstraf. De uit spraak is bepaald op 1 November. BELGIE. Gedurende den lijd dat de nationale tentoonstelling geopend was heeft de Brusselsche politie niet minder dan 114 klagten ontvangen van personen, die beweren, dat zij door zakkenrollers bestolen zijn: er zijn 42 aanhoudin gen van diefstallen gedaan. 31 personen zijn bij de politie komen verklaren, dat men hen bestolen had, terwijl zij op de banken der boulevards sliepen, Te Soignies heeft in de gasfabriek een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Zekere Hubert Derot, vader, was in een put van den gasmeter, van 7 meters diepte, gedaald om er eenige herstellingen te doen. Het was een zeer gevaarlijk werk, want in dien put komen talrijke gasbuizen uit, De directeur der fabriek, de heer Martmage, zag zelf op het werk toe. Eensklaps zag hij Derot ncérvallen; hij ging zeil onmiddellijk in den put om den werkman te helpen, doch viel insgelijks verslikt neer. Derot, zoon, snelde toe en daalde op zijne beurt in den put, doch werd insgelijks het slagtoffer zijner zelfopoffering. Een uur na dit ongelukdaalde Somers, van de fabriek van St. Josse-ten-Noode, in den put. niettegenstaande het verbod van den burgemeesteren haalde er de drie lijken uit. E SI O K li A IV 0. LONDEN. 25 October. Volgens het officieel verslag bedroeg het verlies der Kaapsche troepen by het ontzetten van Mafeteng 32 gesneuvelden en 10 gekwetsten. De troe pen liepen in eene hinderlaag, warfr de Basutos met hunne assegaais eene slagting onder hen aanrigtten. Te Galway is eene bijeenkomst der «Land League" gehóudendie door 40000 menschen werd bijgewoond. De heer Darnell hield eene toe spraak, waarin hij beweerde, dat het hoogerhuis en de minister Forster verantwoordelijk waren voor de agrarische moorden en dat hel eenige ge neesmiddel voor den tegenwoordigeu slechten stand van zaken Ierlands autonomie was. Te Londen heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zame len voor de nagelaten betrekkingen der slagtoffers van de bergafschuiving te Naïni Tal. Bljjkens de uil Indië ontvangen bladen bedroeg het getal slagtoffers ongeveer 230, nameljjk 200 inlanders en 30 Europeanen. Het Finsbury-park in het noorden van Londen is het tooneel van eene ontzettende misdaad geweest. Een man en eene vrouw, beiden fatsoenlijk gekleed en tot den gegoeden stand behooreude, geraakten in hel park in eene lievige woordenwisseling. Kort daarop vuurde de man uit een revol ver drie schoten op de vrouw en schoot zich vervolgens zelf in het ouder lijf. Toen de politie was toegesneld, vond zij de vrouw dood. De drie schoten waren haar door het hart gegaan. De moordenaar werd naar het digst bij gelegen ziekenhuis gebragt en verklaarde daar, William Herbert te lieeten en eerst onlangs uit Australië te Londen te zijn aangekomen. Hij voegde er bjj, dat de vermoorde vrouw zijne schoonzuster, zekere juf vrouw Messenger, was. Zijne wonde moet niet levensgevaarlijk zijn. Over de beweegredenen tol de misdaad weigerde de moordenaar lot heden in lichtingen te geven. FRANKRIJK. De ministerraad hield zich Zaturdag bezig met de quaeslie der con gregaties en met den tegenstand, dien de uitvoering der Maart-decreten bij de clericalen vindt. De meerderheid der ministers meende, dat men de uil- spraak van het //tribunal des conflits" moest afwachten voordat men ver der ging. Dit geregtshof komt echter eerst 1 Nov bijeen en de kamers hervatten hunne zittingen acht dagen later, zoodat de minister van binnen- landsche zaken vreest dan op minder aangename interpellation over den tragen voortgang der zaak te moeten rekenen. Twee commissarissen van politie te Darijs, de lieeren Dnlac en Clé ment. hebben elk een ongeteekenden brief ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd worden, indien zjj zich andermaal leenen tot het verjagen van geestelijke orden. Beiden hebben den brief in handen gesteld van den prelect van politie. De Figaro deelt mede. dal leden van hare redactie de gebouwen der bedreigde congregatiën bezocht hebben en dat in de meeste kloosters de deuren met ketens versperd zjjn, in sommige zoodanig aan balken beves tigd, dat de commissarissen van politie er een geregeld beleg voor zullen moeten slaan. In de zitting van den Darijschen gemeenteraad is het gebleken, dal; de prefect van politie er min ol meer al keeriz van was voormalige politie agenten, ais communards gedeporteerd en krachlens de amnestiewet terug gekeerd, weder onder zijn personeel op le nemen. Eenige raadsleden wa ren deswege verstoord en de prefect der Seine gaf hun volkomen gelijk. Hij meende, dat krachtens de amnestie alle heugenis van de commune moest uilgedelgd zijn. Wjj weten niet mepr, zeidc hij, wat er in 1871 ge beurd is. - Te Angers is het standbeeld onthuld van den beeldhouwer David d'An- gers. De regering is hierbij vertegenwoordigd geworden door den minister van buitenlandsche zaken, die een vriend was van den kunstenaar, en door den onder-secretaris van staat bij fraajje kunsten, den heer Turquet. Beiden hebben bij de plegtigheid het woord gevoerd. DDITICHLAND. De Brnissische landdag zal niet door den keizer geopend worden maar door graaf Stolberg, als vice-president van hel ministerie, bij afwe zigheid van den president, prins Bismarck. Prins Hohenlohe, waarnemend minister van buitenlandsche zaken, neemt in beterschap toe. In de vorige week, van 20 op 21 Oct., heeft in het noorden van Duitschland, vooral op de kusten der Oostzee, een orkaan gewoed, die zjjn geweld tot bij Berlijn deed gevoelen en in verscheidene plaatsen aan gebou wen en in de haven aan de schepen belangrijke schade toebragt. In eene kolenmijn van de Harpener mijn-vereenigingin het district Bochtim, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij vier man gedood en drie gekwetst werden. Men verneemt, dal hel ongeluk is veroorzaakt door

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2