BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 25 October Ó8S0iV". 250. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. en wetens zon gehandeld hebben toepassing van het maximum van straf, d. i. zes maanden gevangenisstraf. De beklaagde bekende volmondig het te laste gelegde feit. Hij had den inhoud van het strooibillet als advertentie doen opnemen in de Bommelsche Courant, waarin zij herhaaldelijk verschenen was. Ten einde aan den inhoud nog meerdere publiciteit te geven, had hij de uitgeefster dier courant verzocht daarvan een aantal afdrukken te ver vaardigen ter verspreiding. Deze had zulks gedaan en aan het hoofd van het strooibillet vermeld«overgedrukt uit de Bommelsche Courant van 1 Mei 1880", maar verzuimd haar naam als drukster er op te vermelden. Daarop had de heer Roodhuyzen die billelten door de stad laten verspreiden en per post door het geheele district liet was hem volmaakt onbekend geweest, dat er eene westbepaling bestond, welke verbood dat te doen; hij had er niet eens op gelet, dat het billet den naam der drukster niet bevatte. De heer mr. P. Rink, advocaat te Tiel, trad verder als verdediger op. Hij noemde het ongehoord, dal deze vervolging plaats had, en dat op grond van een sinds tijden niet toegepast art. uit het Code Pénal, op een tijdstip, waarop een nieuw strafwetboek verwacht wordt, dat van gansch andere be ginselen uitgaaten vroeg waarom men den schrijver alleen en niet de uitgeefster vervolgde. Hij concludeerde tot vrijspraak. Men meldt uit Zwolle, van 22 dezer: Het heeft in den afgeloopen nacht in deze streek zoo hard gevrorendat vele aardappelendie gisteren bij nat weder gerooid, met het oog op gunstiger weder in het veld geble ven, totaal bevroren zijn. De aangevoerde koolsoorten op de markt van heden waren met eene ijskorst overdekt. Een veekoopman uit Zwolle, die zich Maandag avond bij een logement houder aan de Nieuwe Veemarkt te Leeuwarden had ter ruste begeven, werd omstreeks 2 uur in den nacht onaangenaam gewekt, doordien zijn bed in brand stond en ook de kleederen aan zijn lijf reeds ten deele ver schroeid waren. Er had zich op de slaapkamer reeds zooveel rook ver spreid, dat een tweede logé in dat vertrek reeds in half bewusteloozen toe stand verkeerde. De brand werd gelukkig met behulp der huisgenooten ge- bluscht. Uit het onderzoek is gebleken, dat de veekoopman in niet volko men nuchteren toestand naar bed was gegaan, zoodat het ongeluk zeer waarschijnlijk aan diens onvoorzigtigheid met vuur of licht is toe te schrijven. De arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch heeft P. S. v. d. V., ontsla gen hoofdonderwijzer te Drunen, schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen de eerbaarheid en hem veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ150. Te Breda is gevankelijk binnengebragt een 19-jarig meisje uit Zeven bergen, beschuldigd van kindermoord door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Zij moet de misdaad reeds bekend hebben. Woensdag II. kwam te Oijen een oppassend jonkman, éénige zoon zijner ouders, op treurige wijze om het leven. Terwijl men bezig was een zandbak, die naar de Maas vervoerd moest worden, op eene kar te laden, kantelde de bak om, met het noodlottig gevolg, dat de jongeling zoodanig werd bezeerd, dat hij korten tijd daarna overleed. Te Horst heeft een diefstal met inbraak plaats gehad bij den gepen sioneerden maréchaussée K. De dief wist door het voorraam binnen te klimmen en daarna de secretaire open te breken en al de bespaarde pen ningen, circa 400, daaruit te nemen. In het bezit van dezen buit klom hij een achtterraam weder uit, en het weinige papieren geld, dat daarbij was, legde hij daar op straal neder, waarschijnlijk uit vrees van door de nommers verraden te worden. De uit Roermond gedeserteerde maréchaussée heeft de wijk naar België genomen, waar hij zijn paard voor 600 fr. te koop aanbood. De Belgische gendarmen van Maaseyck bragten hem echter naar Roermond terug. Hij zal aan den krijgsraad te 's Bosch overgeleverd worden. Te Vlissingen zijn door het stoomschip Amsterdam aan wal gebragt de opvarenden van de Engelsche ijzeren bark Killeena, bestaande uit den gezagvoerder, diens vrouw en 17 schepelingen. Gemeld schip is den 26en Augustus van New-York naar Liverpool vertrokken en den 10en October door een hevigen storm in den Atlantischen Oceaan zoodanig ontredderd, dat de bemanning het moest verlaten. Zij werden toen opgenomen door de Engelsche bark Freeman Dennis, van New-York naar Hamburg bestemd, die hen echter wegens gebrek aan proviand aan de Amsterdam ter verdere overbrenging heeft overgegeven. 'sGRAVENHAGE23 October. Bij kon. besluit van 17 October jl. is het tarief der Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen «Jaarlijksche premiën en stortingen in eens voor eene lijfrente van ƒ100 'sjaars, ingaande op den leeftijd van 65 jaren", goedgekeurd. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. HH. EK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken zijn ten 1 ure heden middag in de residentie aangekomen. Z. K. H. prins Fre- derik bevond zich met al de hofdignitarissenverbonden aan zijn huis, aan het Rijnspoorstationen trad op het buitenplankier het koninklijk echtpaar tegemoet, dat zigtbaar verheugd was den prins, in den besten welstand, aan te trefïen. Eene hartelijke begroeting volgde tusschen grootvader en klein dochter, wier innemende gelaatstrekken levendig herinneren aan die van wijlen hare moeder, prinses Louisa der Nederlanden. De kroonprins en de kroonprinses zijn de logeergasten van Z. K. H. prins Frederik op het Huis de Paauw, werwaarts zij zich onmiddellijk na aankomst begaven. De stoomtram den Haag—Scheveningen heeft dit jaar tot 15 October jl. ruim 615,000 personen vervoerd. Aan de tweede kamer is eene welsvoordragt ingediend tot verhooging van onderscheidene posten van de loopende begrooting voor hel departe ment van binpenlandsche zaken. Deze verhoogingen zijn noodig o. a. tot belooning van hen, die met de leiding en het toezigt der werkzaamheden van de volkstelling belast wer den; tot voldoening van de vacatiegelden aan de plaatsvervangende districts- veeartsen. De bijdragen aan gemeenten, door de onderwijs-uitgaven Ie zwaar ge drukt, worden met 200,000 vermeerderd en daardoor gebragt op ƒ650,000. In September van dit jaar was niet alleen aan de toegestane som van ƒ450,000 hare bestemming gegeven, maar bleek zij zelfs onvoldoende te zijn. Dit is daaraan toe te schrijven, dat, ten gevolge van het in werking treden der nieuwe wet op het lager onderwijs, alle uilgaven uit art. 36 voorlvloeijende nog ten laste van het dienstjaar 1880 moeten komen, ter wijf zij onder gewone omstandigheden over volgende jaren zouden zijn verdeeld. De aanvraag van ƒ200,000 is voor alle zekerheid eenigzins ruim gesteld, hoewel daarop vermoedelijk ƒ25000 ongeveer zal overblijven. Tot verbetering van het onderwijs in het teekenen is aan twee leeraren opgedragen de in België gevolgde methode na te gaanen vervolgens te Amsterdam een tijdelijke cursus geopend voor leeraren en onderwijzers aan middelbare en aan kweekscholen. De aan dezen maatregel verbonden kosten zijn mede bij bovengenoemd ontwerp aangevraagd. E W G E li A ar D. LONDEN, 22 October, Aan de Times wordt uit Dublin gemeld, dat er |reeds allerlei (toebe reidselen worden gemaakt om de geregtelijke vervolging tegen sommige volksmenners te doen plaats hebben. De Times verwacht daarvan wel iets goedsmaar de agrarische misdaden en het verzet tegen de wet zullen daar door volstrekt niet bedwongen worden. Het blad brengt in herinnering, hoe goed een tijdelijke maatregel in 1870 gewerkt heeft, waarbij den lord-Juitenani van Ierland de magt werd gegeven om in het district West- meath, ter beteugeling van agrarische misdaden, de Habeas Corpus Acte te schorsen. Volgens het Icrsche blad the Limerick Chronicle zijn er in de onte- vredenste lersehe districten aan een aantal r. k. kerken billetten aange plakt, waarin de geestelijken opgeroepen worden om zich aan de «Land- League" aan te sluiten, onder bedreiging, dat, zoo zij dit niet doen, hunne parochianen hun het tractement niet zullen betalen. Te Chislehurst zal eerstdaags voor den overleden ex-keizerlijken prins een monument worden opgerigt in den vorm van een kruis van graauw graniet, 27 voet hoog, rustende op een van treden voorzien voetstuk van graniet. Uit een tal van voorwerpen, op de oevers van het Michigan-meer aan gespoeld, is gebleken, dat de stoomboot Alpena, van Grand Haven naar Chicago koers zettende, den 16f° dezer in een grooten storm met man en muis vergaan moet zijn. Er waren tusschen de 60 en 70 personen aan boord, doch tot Woensdag was slechts één lijk gevonden. Er moeten nog acht andere vaartuigen schipbreuk geleden hebben en in het geheel 100 menschen omgekomen zijn. Aan boord van het Russische keizerlijke jagt Livadia, op weg van de Clyde naar Brest, is een der stokers gedood door den electrisehen stroom, door middel waarvan het schip inwendig wordt verlicht. FRANKRIJK. Een correspondent van de Köln. Zeit. deelt mede, dat hij op 20 Oct., des morgens vroeg, verscheidene kloosters heeft bezocht, als van de Maris- tenvan de priesters der Barmhartigheidvan de Passionistenvan de Redemptoristen, van de Capucijnen en van de Franciscanen. De poorten der kloosters waren slechts weinig geopend; men heeft ze voorzien van ijzeren kettingen, die strak genoeg gespannen waren, om aan ieder het binnen dringen te beletten. Men laat thans niemand meer in de kloosters toe, die niet voorzien is van eene kaart, en in de omgeving der kloosters zijn wachters geplaatst, om bij het verschijnen van de politie dadelijk een sein te geven.. De monniken zijn allen bereid hardnekkig tegenstand te bieden, te meer daar zjj onlangs van den pauselijken nuntius, msgr. Czacki, aan zegging hebben gekregen, om slechts voor geweld te zwichten en desnoods zich uit de kloosters te laten wegsleepen. Félix Pyat," die tot twee jaren gevangenisstraf en tot 1000 fr. boete veroordeeld is wegens hel verheerlijken van den vorstenmoord, gaat voort met het openbaar maken van inteekeningen voor het aanbieden van een eererevolver aan Berezowski. Bovenaan op eene lijst vindt men de volgende inschrijving: Burger Gerardeau, zijne vrouw en dochter, bewonderaars van alle vorstenmoordenaars en vijanden van alle tirannen: 1 fr. De Commune zegt over de veroordeeling van Felix PyatZoo wordt dan in 1880 na drie vorstendoodende revolntiën, van welke de eene een koning teregtstelde, de andere bevel gaf op den koning aan te vallen, onder de derde republiek, door eene republikeinsche regtbank, zonder ge zworenen, met keizerlijke regters, met keizerlijke wetten, de volksmoord beschermd, de vorstenmoord en de verdediging er van gestraft, ofschoon die door de constitutie van 1793 een regtdoor de constitutie van 1848 een pligt verklaard wordt. Zij verklaart integendeel dezelfde zaak voor misdaad en veroordeelt solidair de voorstanders van den vorstenmoord, Dan- ton, Robespierre, Saint-Just, Barthélémy Saint-Hilaire, Felix Pyat, Robert en hunne geestverwanten, de conventie en de commune, de geheele Fran- sche revolutie en de drie republieken en dé souvereiniteit des volks tot boete en gevangenisstraf.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5