lilITKMs\-\IKSCllE liKIWGTEN. sioen gesteld Voorts rijn bevorderd: tot kapitein-luit. Ier zee, de luit. ter zee 1' kl. C. de Klopper; tot luit. ter zee 1' kl.de luitl. ter zee 2e kl. W. A. Buylendijk, N. \V. van Ammers, il. C. Acbcnbachjhr. J. C. R. Wcstpalm van Hoorn tot Burgh en J. II. Wouters. De luit. ter zee 2' kl. H. 0. Feith, dienende aan boord van hel oplei dingschip Anna Paulowna, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1' kl. W. Voormolen. Het detachement bij 's rijks werf te Willemsoord van den luit. ter zee le kl. J. C. de Ruyter de Wildt wordt ingetrokken, en de luit. ter zee 1« kl. H. J. R. Sutherland wordt bij voormelde directie gedetacheerd. Z. K. H. prins Frederik heeft gisteren in audiëntie ontvangen den on langs bij ons hof geaccrediteerden gezant van het Japansche keizerrijk, den heer Nagaoko. HU. KK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken zullen morgen ten 1 ure per Rijnspoor in de residentie aankomen. Voor de burg. kamer van den hoogen raad werd heden bepleit eene vordering van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tegen den staat, waarbij hel hoofdzakelijk gold de uitlegging van het woord "overstrooming" in art. 10 der overeenkomst lusschen pariyen aangegaan. Volgens dat artikel wordt de staat aansprakeiyk gesteld voor de schade aan een spoorweg, door de maatschappij geëxploiteerd wordende, ontstaan, be halve door oorlog of oproer, ook door overstrooming. Door den hoogen waterstand nu van het voorjaar van 1878 werd aan het gedeelte spoorweg Hedel—Vuglit eene belangrijke schade toegebragt, zoo zelfs, dat de baan tot aan de rails was weggeslagen en de dienst daardoor zeer bemoeijelijkt werd. De maatschappij deed evenwel den weg zoo spoedig doenlijk Iter- stellrn en betaalde daarvoor eene som van 20800. Dit bedrag werd thans, met hel oog op bedoeld artikel, van den staat teruggevorderd. De advocaat der maatschappijjhr. mr. E. N. de Brauw, drong op de toe wijzing der vordering aan. Z. i. was het gevaar eenigzins voorzien en had de staat door eene uitgave van slechts 11000 daaraan kunnen tegemoet komenmaar daar hy op eene aanvrage daartoe niets van zich had laten hooretimoest de schade thans worden vergoed, omdat die door eene over- strooming was toegebragt en daarbij niet behoeft onderzocht te worden van waar het water komt. De landsadvocaat mr. G. M. van Linden be weerde, dat de slaat alleen kon aansprakelijk gesteld worden voor schade ontstaan door buitengewone, onvoorziene gevallen, weersprak de meeuing, dat een hoogc waterstand, die elk jaar min of meer voorkomt, als over- sirooming moest worden aangemerkt en gelooide, dat door het woord "o'erstrooming" in art. 10 der overeenkomst zoodanige telkens wederkee- rende Itooge waterstand niet was bedoeld. Zijne conclusie strekte mitsdien tol. ontzegging der vordering. - Ook alhier is een adres aan Z. M. den koning ter onderteekening nedergelegd om herstel der doodstraf, //althans ter zake van aanslag op het leven des konings en van doodslag met voorbedachten rade of geleider lage (moord)". De hondenscheerster M. C. de Leeuw, algemeen bekend als //Mie'^is door het kantougeregt alhier voor de 61' maal wegens openbare dronken schap veroordeeld tot eene boete van tweemaal 10gulden, subsidiair 6 dagen gevangenisstraf. Daarenboven zag zij zich nog toegewezen eene boete van y7.50 of 3 dagen gevangenisstraf, behalve nog eene gevangenisstraf van 5 dagen voor het maken van nachtgerucht. E W O E I, A IV I». LONDEN, 21 October Het feestmaal, door den lord-mayor van Londen aan de leden der ge meentebesturen van Parijs en Brussel aangeboden, is schitterend geweest. De lord-mayor in groot costuum, omgeven door zijne aldermen en sheriffs ontving de gasten. De tafels, waaraan 286 couverts gedekt waren, lever den door de talloozc bloemen, door de zilveren en kristallen schalen en ornamenten, een prachtig schouwspel op. Aan hel hoofd der eere-tafel zat i'e lord-mayor, terwijl aan zijne reglerhand de president van den Parij- schen gemeenteraad, de heer Cernesson, en aan zijne linkerhand de burge meester van Brussel, de heer van der Straeten, gezeten waren. Onder de gasten waren een 30-lal mayors van andere steden in Engeland. De Oranje-loge in liet graafschap Cork heeft eene resolutie aangeno men. waarin ztj het in den tegenwoordigeu slaat van zaken van haar pligt rekent om hel leven van hare broeders in de oproerige districten te bescher men. Ook het ci ntraal-comité van de Groot-Orauje-Inge heelt eene resolutie van gelijke strekking aangenomen. Het cotni verklaart, dat de broeders, die legen het wettig gezag in opstand zijn gekomen, verzekerd kunnen zijn van den steun en de sympathie der tienduizenden Oranje-lieden van Ulster. In den nacht van Diugsdag op Woensdag hebben op vele plaatsen in Engeland stormen gewoed, gepaard met hevigen regen en sneeuw. Te .Londen lag de sneeuw des morgens een duim dik op de daken. Het noorden van Schotland, van Dunside tot de Orkney-eilanden, werd Maandag door een hevigen sneeuwstorm bezocht. Te gelijk woedde aan de oostkust een lievige orkaan, die vele visschersboolen in groot gevaar van verongelukken bragt. Al het vischtuig, ter waarde van 400 werd vernield. Onlangs bemerkte de eigenaar van het gebouw van Roodle's Club te Londen eene sterke gaslucht, die uil de keuken scheen te komen. Toen hij, vergezeld van twee zijner bedienden, daarheen ging om le onderzoeken of er een Itk was ontstaan, en onvoorzigtig genoeg met een licht in de hand de keuken binnentrad, ontplofte het daar aanwezige gas op eens met ren vreesselijken knal. De patroon werd tegen een muur geslingerd en 'ernstig gekneusd; zijn arm is op twee plaatsen gebroken. Een der bedien den heeft eenigc ribben gebroken en ook de ander is zwaar gekwetst. Een lievige storui heelt Zaturdag gewoed op de Canadasche meeren vooral op het Michigan-meer. De stoomboot Alpena, van Grand Haven naar Chicago, leed schipbreuk, en allen aan boord, 70 in aantal, vonden hun dood iii de golven. Verschillende andere wrakken zijn komen aan drijven. Men schal hel getal menschenlevens, die verloren zijn gegaan, op 100. In de maand Augustus hebben op de Amerikaansche spoorwegen niet minder dan 112 ongelukken plaats gehad, waarbij 49 personen gedood en 214 gekwetst werden.. Van die ongelukken waren er 50 le wyten aan zorgeloosheid of slechte directie. FKAKKB IJ K. De dagbladen keuren het af, dal de minister van oorlog weigert een onderzoek in te stellen naar de handelingen van generaal de Cissey. In beide kamers zal, naar men zegt, de minister deswege worden geïnter pelleerd. Kolonel Jung heeft aan de commissie ter ondersteuning van de te Parijs gevestigde behoeftige Elzassers en Lolharingers doen weten, dal de 5000 fr. schadevergoeding, die naar de uitspraak der regibank zijn las teraar (Iwan de YVoestyne) hem heeft le betalen, door hem gestort zullen worden in de kas der commissie ten behoeve van het fonds. De Bonapartistische deputatie, wie de toelating bij prins Jéröme ge weigerd is, heelt op zijn brief geantwoord. Zij dreigt hem met een ver schrikkelijk lot. De traditie van het keizerrijk, zegt zij, rust, naar onze overtuiging, op het hoofd van uw zoon Victor; maar indien gy het volk er toe noodzaakt, zal zij de keizerlijke traditie wel op een ander weten over le brengen. De burgemeester van Santery. dep. der Seine en Oisse, stelt, veront waardigd over de wijze waarop de congregatiën worden behandeld, in eenen briel aan de Figaro de geheele bovenverdieping van zijn kasteel met vijftien kamers ter beschikking van alle verjaagde geestelijken. Hy ver klaart, treffelijke wachthonden te bezitten om hen te beschermen tegen booswichten, die zijne muren mogtcn beladderen of de sloten zijner hekken mogten willen opensteken. De Commune geeft een uitvoerig verslag van eene vergadering, die Zondag II. plaats had in de wijk Belleville, ter eere van den vorslcnmoor- der Berezowski. Volgens dat blad zouden daartoe 4000 personen zijn op gekomen. De uitgesproken redevoeringen waren natuurlijk van hefligen aard. De dood der dwingelanden, zeide een der aanwezigen, is tie voor naamste, de allereerste voorwaarde voor het bestaan der republiek. Aan onze beginselen, aan onze traditiën. aan onze belangen zeiven zijn wij het verschuldigd, alle hinderpalen, welke der republiek in den weg slaan, hetzij menschen of zaken, op te ruimen. Het is geene misdaad, het is veeleer een pligt, zich door den dood te ontdoen van al wat den loop van het socialisme belemmert. Wij moeien liet regt om vorsten om te brengen handhaven, bij de aanstaande verkiezingen moet niet alleen Berezowski candidaat gesteld worden, maar ook Nourril, een der moordenaars van generaal Bréa. Op dien dag moeten alle stemmen worden uiigebragl op lien, die, indien zij geslaagd waren, den oorlog zouden belet hebben en de reactie en de basterd-republiek, welke wij thans bezitten; die ons de schande zouden bespaard hebben van thans geregeerd te worden door repu- blikeinsche beulen, die onder het keizerrijk op verachtelijke wijs om stem men bedelden by hen, die ze later deden nederschielen en deporteren. Een ander liet zich aldus uil: De held van vier revolutiën, de werkman van Parijs, zal niet vruchteloos zijne krachten hebben ingespannenzijn bloed vergoten, zijn schepter, den keisteen, opgegrepen en de trappen van zijnen troon, de barricade, bestegen hebbenGij zult niet aarzelen te Belleville, op den gewijden berg der revolutie, het vaandel op te steken, gedrenkt met het bloed des volks'... Den kiezers van Belleville komt het toe. aan dezen troep van blinden, door een eenoog aangevoerd, te too- nen dat men tegen den wil des volks niet strafleloos in opstand komt. Onderscheidene bladen dringen er op aan, dal de regering een einde make aan een dergelijk misbruik van de vrijheid van vergadering. De internationale post-conferentie heeft hare eerste beraadslaging over het ontwerp ter verzending van pakjes goederen per post van hoogstens vijf kilo tegen een uniform laag tarief geëindigd. Zij heeft aan eene sub commissie de taak opgedragen om eene ontwerp-overeenkomst zanten te stellen, die eerst aan de goedkeuring der commissie en vervolgens aan die der geheele conferentie zal worden onderworpen. liet Theatre Francais viert thans zijn tweehonderdjarig beslaan, voor namelijk met de opvoering van stukken van Molière. Woensdag avond had er eene voorstelling plaats alleen voor genoodigden. Alle rangen in de fees telijk versierde zaal waren bezet. De president der republiek, de ministers, onderscheidene generaals, maarschalk Canrobert, Gambetta, Rochefort, de geheele letterkundige wereld en een groot deel van het corps diplomatique vulden de loges, de baignoires en de fauteuils. In i/ITmpromplu de Versail les" heeft de heer Coquclin een groot sttccès behaald. Te Parijs worden maatregelen genomen om beter voorbereid le zijn tegen de sneeuw dan het vorige jaar. De geheele dienst wordt hervormd. De stads-iugenieurs hebben de punten aangegeven, waar de sneeuw in de Seine moet worden geworpen, en in de wyken, welke te ver van de rivier verwijderd zyn. worden een aantal nieuwe //schoorsteenen" in de hoofd- riolen gemetseld. Men heeft deze schoorsteenen slechts open te maken om er de sneeuw in te werpen, die aanstonds door den snellen stroom word weggevoerd. IT ALI E. De heer Alcatti. ondernemer van den Vesuvius-spoorweg, is dezer da gen op weg van het observatorium op den berg naar hel lager gelegen station door twee bandieten aangevallen en van een bedrag van 1360 fr. beroofd. De schurken hadden hem daarna aan handen en voeten gebonden laten liggen, na hem te voren nog een doek over het hoold geworpen te

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2