Gouda: d'. 0. Terpstra, te Gouda; Schiedamd'. C. J. Vaillant, te Schie dam; Vlaai dingen: mr. 11. Ph. dc Kanter, te BrielleDordrecht: mr. II. J. C. Dijckmeester, te Dordrecht: Gorinchem: W. H. Post Pz., te Gorinchem; Sommelsdijk: J. Zaaijer Pz.te Dirksland. De luit. ter zee le kl. P. G. Bruchle officier aan boord van het opleidingschip /inna Paulownawordt op non-activiteit gesteld en in die betrekking vervangen door den luit. ter zee le kl. J. H. Cretner. In den nacht van 19 op 20 Junjj jl. werd door de politie te Leiden eene ontdekking van frauduleus vervoer van gedistilleerd gedaan, die onder de volgende omstandigheden plaats had. Uil de branderij van S.aan de Heerengracht, werden omstreeks 1 ure met eene zolderschuit vervoerd twee groote fustendie blijkbaar gevuld warendaar zij bij hunne oplading de schuit deden overhellen. Weldra was het doel der nachtelijke handeling bereikt en men bet pakhuis der firma V. B distillateurs, aan den Nieuwen Rijn genaderd. Daar werden de vaten van de schuit af- en de berg plaats binnengerold. Als met een tooverslag waren de deuren van het magazijn geopend en vervolgens ook weder geslotenmaar toch was het niet zoo spoedig geschied of een agent van politie, S. genaamd, die voort durend met een kameraad het vervoer had bespied en in een klein bootje de schuit wras nagevaren had de gelegenheid gehad zich mede binnen de berg plaats te begeven. Hij werd daar alles behalve vriendelijk ontvangen, zelfs werd hij tusschen de vaten geworpen, belet adsistentie te roepen en hemde sabel afgenomen, liet hierdoor ontstane rumoer had evenwel de komst van meerdere agenten ten gevolge en eindelijk werden de vatendie ongedekt waren vervoerd, naar het polilie-bureau overgebragt, waar zij blekeirin te houden 1387 liter gedistilleerd ter sterkte van 45rV percent. De drie beklaagden S.V. en B.de beide laatsten leden eener firma uil- makende, stonden heden voor de regtbank teregt onder verdenking, de eerste van ongedekt te hebben vervoerd en de anderen het opnemen van gedistil leerd, wetende, dat het in strijd met de wet vervoerd was. Allen ontken den hunne schuld en beweerden, dat de vaten slechts spoelsel en geen ge distilleerd inhielden. De agenten hadden zich bij de inbeslagneming vergisten het fabricaat der beklaagde» gearresteerd. Die beweringen werden echter door den rijksadvocaat m'. J. G. Rochussen als onwaar wederlegd. Deze bragt hulde aan den ijver en de courage van de politie, in het bijzonder van den aaent S.en toonde aan, dal de beide laatste beklaagden zeer goed hebben geweien wat er vervoerd en ontvangen was. Hij geloofde, dat beide leden der firma solidair aansprakelijk moesten worden gesteld. Zijne conclusie strekte ten slotte lot oplegging eener boete aan den 1" bekl. van vijfmalen den ontdoken accijns, zijnde 3628.80, en aan beide anderen eene gelijke boete, mits de een betalende de ander zal zjjn bevrijd. De verdediger, mr. Ph. A. Haas, van Amsterdam, concludeerde tot vrijspraak. Het openb. min., bij monde van den subst.-officier mr. Pape, requireerde daarop de locwijz.ng van de conclusie van den rijksadvocaat en vcroordeeling van de bekl.bij niet-betaling der boetetot gevangenisstraf van 3 dagen tot 2 jaren. Hierna werd de mishandeling van den agent S. in het pakhuis van V. B. alzonderlijk behandeld tegen de bekl. S. en B. Beiden ontkenden ook dit feit. liet openb. min. eischte evenwel beider vcroordeeling, van den l" tot 15 dagen en den 2,n lot 8 dagen celstraf. De verdediger, mr. Haas, trachtte aan te toonen, dat ook hier het bewijs van schuld niet was gele verd en drong op vrijspraak aan. In beide zaken aanst. Donderdag uitspraak. BUITKiNLAiMlSCHK BKIIIGTE.N. BKGEI.AN». LONDEN. 20 October Uit dc Kaapstad wordt van 18 October gemeld, dat kolonel Barring ton, die te Mafeleng door de Basuto's ingesloten was en. naar men ge loofde, gebrek aan leeltogt Ifad, eene overwinning op den vijand heeft behaald en diens positiën genomen heeft. Men mag daaruit opmaken, dat hjj niet langer ingesloten is. Lord Ardilaun, een Iersch grondeigenaar, die toebereidselen maakte om uit Ierland naar Londen te verhuizen, heeft uit Birmingham een brief ontvangen, waarin hij en zijn agent met den dood bedreigd worden. Het schrijven is //wreker" ondcrteckend. De weduwe van den onlangs vermoor den lord Mouiiimoarris heeft veel van het door de //Land-laegue" voorge schreven terrorisme te lijden. De lieden weigeren voor haar te werken, zoodat de politie zich barer ontfermde, brandhout voor haar hakt en haar andere diensten bewijst. De dame heeft ook dreigbrieven ontvangen. Eene deputatie uit de vereenigingdie ongelukken in de Londensche straten voorkomen wil, drong dezer dagen hij den lord-mayor aan op het maken van viaductsgew ijze bruggen voor de voetgangers op sommige pun ten. De lord-mayor meende, dat zulke bruggen veelal nog meer hindernis zouden aanbrengen dan hulp en dat zij als de politie haren pligl doet, niet noodig zijn. Een stomme getuige van het bloedbad te Kabul, waarbij de Engelsche majoor Cavagnari met al de zijnen werd vermoord, is thans in Engeland teruggekeerd. Hel is een mopshondje, dat mevr. Cavagnari eens van een Indischen officier had ten geschenke ontvangen. Zij had het aan haren echtgenoot op diens krijgstogl medegegeven, en het hondje, dat eerst den zegevierenden inlogt in Kabul had medegemaaktwas het eenige levende wezen uil Cavagnari's omgeving, dat bij den moord gespaard bleef. Zonder lieer en meester dwaalde het langen lijd rond, totdat het door de volgende Engelsche expeditie werd teruggevonden. Het werd nu zorgvuldig verpleegd en is dezer dagen aan zijne meesteres in Engeland door een lerugkeerend regiment overhandigd. De (ilobe deelt mede, dat het onlangs bij een geregtelijk onderzoek, te Burnsley gehouden, gebleken is, dat mannen ook in onzen tijd nog soms hunne vrouwen verkoopen. Het kwam uitdat een man voor negen stuivers de vrouw van een ander gekocht en zijne eigene vrouw voor een halven kroon (ƒ1,50) verkocht had. Hij vertoonde een document, doot drie getuigen geteekend en van een qnitantiezegel voorzienwaarbij de vroegere echtgenoot plegtig verklaarde, dat hij zijne vrouw verkocht en haar niet weder lastig zon vallen. F K ANKB IJ K. De minister van oorlog heeft op den brief van den generaal de Cissey het volgende geantwoord: Daar gij dc echtheid van de beide brieven, die in het proces Jung-Woestyne zijn overgelegd en die u toegeschreven zijn, niet hebt betwist, zoo heeft de regering het niet noodig geacht een raad van onderzoek deswege in te stellen. Zij heelt mitsdien besloten u van het kommandement te ontslaan, niet op uw verzoek, zooals gij in de dagorder aan uwe troepen gezegd hebtmaar bij wijze van disciplinairen maatregel. Met het oog op de door u bewezen militaire diensten en op de hongc po sitie, die gij inneemt, is dat een gewigtigc maatregel. De andere zaken, door de dagbladen u le laste gelegdbehooren niet tot het ressort van een raad van onderzoek, maar enkel en alleen van een krijgsraad. Ik heb noch in die aanvallen noch in die feiten reden gevonden om een onder zoek te gelasten. Hel bevel daartoe te geven, op uw verzoek, zou met de onbetwiste regtsbeginselen strijden, liet precedent, waarop gij u beroept, beslaat niet. Als gij tl over de aantijgingen der dagbladen beklaagt, blijft u niets anders over, dan die bladen voor de regtbanken te vervolgen. De clericale bladen bevatten een protest der uit Frankrijk verdreven Barnabieten, waarin zij verklaren zich nooit met staatkunde te hebben ingelaten en de diensten opsommen door hen aan het land bewezen. Onder anderen hebben zij in den laatsten oorlog op eigen kosten eene ambulance j opgerigt en aan een der ordebroeders schonk Thiers hel burgerregl, voor de wijze, waarop hij zich bij het verplegen van zieke en gewonde krijgs lieden verdienstelijk maakte. Zij wijzen er vooral op, dat de commune hen in hunne hoedanigheid van buitenlanders ontzag en dat hunne woning al dien tijd onaangetast bleef. Thans, zeggen zij, wordt juist dat karakter van vreemdelingen een wapen in de handen der regering om hen zooveel te wreeder te treilen. De clericale partij te Parijs heeft maatregelen genomen, om met ander maal onverhoeds overrompeld te worden, als de politie overgaat tot het uileendrjjven der Capucijnen. Maristen, Oblaten, Dominikanen en andere geestelijke orden. In eene vergadering is besloten, dat de partij zeker aan tal mannen zal doen post vatten in de kloosters en dat deze acht uren zullen blijvenna verloop waarvan zij zullen afgelost worden door eene andere groep. Dit zal zoolang duren lot dat de politie zich komt aanmelden. Mgr. de Cabrières, bisschop van Montpellier, zal, naar gezegd wordt, wegens misbruik van gezag vervolgd worden, omdat hjj de excommunicatie tegen den prefect uitgesproken heelt. Uit Cahors, depart. Lot, meldt men, dat op den in aanleg zijnden spoorweg naar Bouzies eene uitgestrektheid van 13000 kub. meter rotsgrond in de rivier gestort is. De scheepvaart zal er minstens eene maand lang gestremd zijn en dc omliggende streek verkeert in groot gevaar bij hoog water overstroomd te worden. Eene vrouw te Beauvais verliet dezer dagen hare woning en liet hare drie kinderen, twee jongens en een meisje, onbewaakt achter. Naar huis keerende, bespeurde zij rook, die uit hare woning opsteeg; doch hoe groot was niet hare ontzetting, toen zjj, met behulp der buren binnenshuis gedrongen zijnde, alle drie de kinderen geslikt op het bed zag liggen. De onvoorzigtigiieid om lucilers ouder hel bereik van kinderen te laten was ook hier de oorzaak. Uit Alexandrië meldt men, dal er groote schade aan den Egyplischen staatsspoorweg te Suez en in de omstreken is toegehragt door ren orkaan, liet verkeer op die lijn is volkomen gestaakt. In den spoorwegdijk zijn op sommige plaatsen gaten geslagen ter diepte van vijf el; men zal drie dagen noodig hebben om den weg te herstellen. Slroomen water kwamen van hel gebergte. Krachtige maatregelen worden genomen om de over strooming van Suez te voorkomen. DUITSCHLAND. De tunnel door den S'. Gotlhard zal reeds 1 Febr. a. s. voor het post verkeer in dienst genomen worden. Uit het laatste technisch berigt van de werkzaamheden in den tunnel blijktdat de voorziening in de zooge naamde //blaltende Stelle", waar men herhaaldelijk instortingen had en op den duur voer groote onheilen vreesde, thans aan de verwachting beant woordt. De gewelven, die er gemaakt zijn, hebben tot nog toe volkomen weèrstand geboden aan den btiitengewonen druk. Te Holleben, een dorp in het Pruissische district Mersebrug, woont een 14-jarig meisje, hetwelk ongeveer 2 meter groot is en ruim 250 pond weegt. Een speculant heeft haar 60000 mark aangeboden om met hem op de kermissen rond te reizen. Zjj heelt dit aanbod echter afgewezen. Uit Kopenhagen meldt mendat er een zware brand te Christiansand heeft gewoedtweederden der huizen zijn vernield en eenige honderden huisgezinnen van alles beroofd. De fraaije hoofdkerk, de voornaamste na die van Dronlheim, werd in de asch gelegd. Christiansand, vroeger eene belangrijke stadwerd door de Engelschen in 1807 genomen en dreef in latere jaren een goeden handel met Engeland. TUKK1JE. Riza-pacha heelt op nieuw al de hoofden der Albanesche Liga naar Scutari ontboden en de volstrekte noodzakelijkheid betoogd om Dulcigno over te geven; hij deed uitkomen, dat zij daarmede zouden voldoen aan den wil van den Sultan en van al dc mogendheden, die besloten hadden, dat de afstand zou geschieden. Indien zij weigerden, zou daardoor waar schijnlijk voor Turkije groot nadeel ontslaan. De hoofden behielden zich hun antwoord voor totdat de natie zou geraadpleegd zijn. In eene daarop gehouden bijeenkomst van 150 Albanezen werd besloten, een weigerend

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2