LEiesc (IIIRA\T. M 1 K^k\ VRIJDAG 22 OCTOBER. BUNNENLANDSCHE BHRIGTEIN, I8S3, ■■P g3Sg|g tólife&i?': ffe V. 24$, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel janrs 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gmiecnteraad f1.85, franco p.p. f 2.35. liet 1 erslag afzonderlijk is verkrijg haar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditie hosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Artvertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. ingekomen cene missive van den heer J. E. Goudsmit, waarbij hij ontslag neemt als lid van de plaatselijke schoolcommissie. Deze missive werd voor kennisgeving aan genomen, onder dankbetuiging aan den lieer Goudsmit voor de vele diensten in die betrekking bewezen. De voorzitter deelde nog mede. dat van de t 65000, tijdelijk als kasgeld opgenomen../20000 was afgelost. Inge komen is nog ecne voordragt ter benoeming van een commissaris voor de gasfabriek. Aan de orde was de voordragt tot intrekking van de raadsbesluiten van 27 December 1872 enz. betredende de terugbrenging van voor schoolbonw enz. bestemde kapitalen. De commissie van financiën kon zieh met deze voor dragt niet vereenigen, maar stelde voor den termijn van aflossing, in plaats van op 25. op 40 jaren te stellen. De lieer de Fremery wees er op, dat de wel, wat betreft het doen van leeningen, uitdrukkelijk bepaald had, dat de gelden moesten terugkeeren, maar dal zij bij liet gebruik van eigen kapitaal had gezwegen. Men wensclite dus nu, dat in beginsel werd uitgemaakt of ook het kapitaal moest worden teruggebragt, om later dan te spreken over het voorstel der commissie van financiën. De gevoelens over deze zaak liepen zeer uiteen; men keurde het echter goed, dat burg. en weth. de zaak in beginsel wilden doen beslissen, alvorens, zooals reeds meermalen was gebeurd, het besluit ais niet bestaande te beschouwen. Eenige leden vereenigden zich met de zienswijze van burg. en wetli dat de schoolgebouwen enz. in de plaats waren getreden van het gebruikte kapi taal. waarvan het nageslacht ook genot zou hebben en dat het dus niet billijk was al de nadeclen op het tegenwoordige geslacht te brengen. Een ander lid wilde met de voordragt medegaan, omdat het bestaande be sluit eene fictie was geworden en dat ook wel zou blijven. Onderscheidene leden verklaarden zich echter ten stelligste legen de voordragt, omdat zij niet konden toegevendat schoolgebouwen in de plaats konden treden van kapi taal. Kapitaal gaf rente, schoolgebouwen ook welmaar dat was intellectuele rente en zij kostten nog renten voor onderhoud. Hel nageslacht zou ook weder telkens voor nieuwe behoeften staan. Ook de wethouder Hartevelt verklaarde zich tegen de voordragt. Reeds in 1877 had hij gevreesd, dat de schorsing van het besluit eene brug zou zijn om tot de opheffing te ge raken. De voorzitter verdedigde uitvoerig de voordragt tegen de gemaakte bedenkingen. In stemming gebragt werd zij aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Daarna werd de behandeling voortgezet van de onlwerp-vcrordeningen voor de hoogere burgerschool voor meisjes en wel met die houdende hel reglement voor die school. Bij art. 6, betreffende liet programma der les sen en de boeken, stelde de lieer van Iterson voor daaruit weg te laten, dat de stukken ter vaststelling aan burg. en weth. zouden worden aange boden. liet doel van dit amendement was, gelijk reeds in eene vorige zit ting was besproken, om deze en andere zaken over te laien aan de commis sie van toezigt en niet aan burg. en weth. liet amendement werd door verschillende leden ondersteund, maar ook door anderen bestreden. Het werd ten slotte met 9 legen 7 stemmen verworpenhetgeen den lieer van Iterson deed afzien van andere amendementen in gelijken geest. De overige artikelen, met enkele daarop voorgestelde amendementen door de hh. Ie Poole cn de Goeje, werden goedgekeurd. Toen echter de ge- beele verordening in stemming werd gebragt, staakten de stemmen, 8 voor en 8 tegen, zoodat later daarover eene beslissing moet genomen wor den. De voorzitter verklaarde, dat men. ten gevolge van den uitslag dier stemming, met de behandeling der overige ontwerpen niet kon voortgaan. De voordragt betredende een pare vaccinogène werd met algemeene slem- men goedgekeurd en die betreffende de geneeskundige dienst der armen aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Enkele leden waren meer voor de regeling zooals die door stads genees- en heelkundigen was voorgesteld. De rekening der plaatselijke schoolcommissie over 1879 kon niet behandeld wordenomdatwanneer eenige leden, als rcndanten van rekening, de zaal verlietende vergadering niet bij niagte was te beraadslagen of te besluiten. De Staatscourant bevat de opgave van de werkelijke bevolking der provincie Noordbrabantop 31 December jI.volgens de jongste algemeene tienjarige volkstelling. De bevolking dier provincie bedroeg 460,497 zielen, als 234.145 mannen cn 232,352 vrouwen, 's llertogcnbosch telde 24678 in woners, Bergen on-Zoom 10419. Breda 17109. Tilburg 28390. De geneeskundige staats-commissie te Utrecht heeft het diploma voor liet eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh E. 11. M. Thijssen, med. doctorandus, en J. Rentmeester, cand.-arts. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs deden voor de acte in de wiskunde 5 candidaten examendie allen werden toegelaten. Mej" J. M. U. Brutel de la Rivière. uit Leiden; J. P. lleitz, uit Gorinchem; G. Schipper, uit Rotterdam; J. A. Schouten, uit Dordrecht, cn J. L. van Stipriaan Lui.-tjms. uit Rotterdam. Voor de acte in de Fransche taal werden 9 candidaten geëxamineerd. Toegelatpn mejn M. BechtJ. J Deelcman, A. M. lleeleman en M. van der Fccnallen uit's llage. Tot algememen voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd de heer mr. 11. J. Kist. In de gemeente Haarlemmermeer is Zondag 11. een 9 jarige knaap doer een in beweging zijnde schommel zoodanig petrollen, dal hij onmiddel lijk dood was Te Haarlem vervoegde zich dezer dagen hij een winkelier in dc Ane- gang een persoon, die voorgaf genaamd te zijn van Raaien Deze man kocht voor ruim /400 aan vlaggedoek, en wel op naam van den behan ger Wind te 's Gravenhage. bij wien hij zeide in dienst te zijn. lulusschcti bleek, dat van die opgaven niets aan was. en is het daarop der politie spoedig gelukt den opligler in handen te krijgen, llij was een oude be kende en had reeds tweemaal wegens opligtcrij gevangen gezeten. Een ge deelte der partij vlaggedoek was reeds verkocht. Te Amsterdam had gisteren namiddag in het koor der Nieuwe Kerk de opening der vrije universiteit plaats. Ten 1 ure verscheen de akademic- stoet, voorafgegaan door den pedel en gevolgd door al de anti-revolutionaire kamerleden, met uitzondering van den heer Schimmelpcnninck van dcrOye, die wegens ongesteldheid verhinderd was. Hierna volgden de minister van binnenlandsche zaken, de heer Six, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Tienhovende secretaris en de wethouders, en eindelijk veie genoo- digden uit het buitenland. D'. Felix, de president-curator, verzocht den directeur, den lieer W. Ilovy, Ie willen voorlezen; dc stichtings-acte der vrije universiteit, het koninklijk besluit, waarbij aan de verceniging regts- persoonlijkheid is toegekend; voorts de artt. 4 en 2 der statuten: «doel en beginsel der verceniging", en eindelijk de benoeming van curatoren cn hoog- Icerarcn. De heer Elout van Soeterwoude voerde hierna namens de slicli- tings-commissie hel woord, en eindigde met, in haar naam, aan de directie, der universiteit een ton gouds aan te bieden. D». Felix deelde hierop de benoeming mede van dr. A. Kuyper tot rcctor-magnificus, en verzocht dezen alsnu zijne inaugurele rede te willen uitspreken. IK. Kuyper voldeed aan die uitnoodiging. Zijne rede is reeds door den druk bekend geworden. Aan het slot zijner rede, hij het houden van eenige toespraken, drong de rede naar bij den minister aan om het woord van zijn voorganger gestand te doen, die op 21 Maart 1876 in de staten generaal verklaard had: Indien Amsterdam voor haar stedelijke universiteit het promoveerregt «cum eflectu civili" verkrijgt, «dan zal zich de quaestie moeten voordoen, dat ook ande ren gelijke regten eischen, en zal men redelijkerwijze hetzelfde regt hun moeten toestaan". Tc Capelle in de Langstraat is een 4-jarig kind onder een wagen met hollende paarden geraakt. Het kind werd zoodanig door een der paarden op het hoofd getrapt, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Tilburg is door de politie een persoon opgespoord, die te Esch aan een koopman, bij hel inpakken zijner goederen, ruim ƒ200 aan manufac turen had ontvreemd. De waren werden bij eene vrouw ontdekt, die voor gaf, dat die door hare zonen gevonden waren. Een marechaussée, die zich te Roermond in arrest bevond, wist in den nacht van den 17deD dezer te ontsnappen en met zijn paard en tuig te ontvlugten. Men vermoedt, dat hij de Pruissische grens is overgetrokken. 's GRAVENHAGE 21 October. Bij kon. besluit van 20 Oct. II. zijn benoemd de schoolopzieners in de verschillende arrondissementen. In Zuidholland zijn als zoodanig benoemd: 's Gravenhage: C. L. Walther, te's GravenhageLeiden: W. J. van Gorkom, te Leiden; DelftW. van Marken, te 's GravenhageWoerden: mr. J. W. Mouton, (e Woerden; Rotterdam: mr. A. 11. van Tienhoven, te Rotterdam;

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1