BUITIvMLANllSGIIK UKUKJTKN Door Z. M. is aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indie, Z. E. Hainan), vergunning verleend lot hel dragen der Franschemilitaire medaille. Tol burgemeester van Baarle-Nassau is benoemd de heer Ch. Yerheijen. De heer N. D. Doedes, Ie Nijmegen, is voor een jaar benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere bargerschool te Leeuwarden, en de heer P. A. van Deinse, lijdelijk leeraar aan de rijks hoogere bnrgerschool te Winters wijk, is benoemd tot leeraar aan die school. Tot officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt zijn bevorderd de officieren van gezondheid 2' kl. I. P. G. van Mens, arts, en J. R. Berg huis, arts. Z. M. de koning heeft, naar wij vernemen, aan 0. baron van Wasse- naer van Catwijck, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als HD. opperceremoniemeester en hem benoemd tot opperstalmees ter van Zr. M*. huis. De betrekking van opperceremoniemeester zal, naar men wil, vooreerst onvervuld blijven. Mevr. baronesse van Hogendorp, grootmeesteres van H. M. de koningin, is met 15 dezer, op haar verzoek, op de meest eervolle wijze van die functie ontheven. (Dbl.) UH. MM. de koning en de koningin begaven zich heden middag ten 1 ure met den koninklijken trein uit de residenlie naar het I.oo. De graaf Schimmelpenniuck van Nijenhuis, grootmeester van Zr. M'. huis, en de minis ter van buitcnlandsche zaken deden de koninklijke reizigers tot aan den trein uitgeleide. Eene talrijke menigte stond aan beide zijden van den wachtsalon geschaard, toen HU. MM. den trein bestegen. Niet hel minst rigtte deze schare hare blikken op de jonggeboren prinses, die op de armen rustte van hare min, die met de kinderjufvrouw Besier nevens 1111. MM. in den salon wagen plaats nam. UH. MM beantwoordden allerminzaamst de groeten van de bij het vertrek tegenwoordige personen. De lijfarts, dr. H. J. Vink- huyzen, maakte de reis mede. Naar men verneemt, zullen HH. MM. tot het laatst van December op het buitenpaleis het Loo verblijf houden. 11. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen heeft gisteren middag met den trein van 4 n. 20 m. per Rijnspoor de terugreis naar Weimar aan genomen. Z. K. H. prins Frederik nam aan het slation van 's konings zuster afscheid. De (eestendezen zomer door de kon. zangvcreeniging Caecilia gege ven, hebben een geldelijk tekort van circa /2200 opgeleverd. De vereeni- ging heeft besloten dit tekort op zich te nemen en maatregelen te beramen om het zoo spoedig mogelijk te dekken. ENCiELA X D. LONDEN. 19 October Van Kaapstad zijn alhier berigten ontvangen, loopende tot 15 Oct. De brigade-generaal Clarke, die naar Mafeleng zou oprukken om kolonel Harrington te ontzetten, had Waneper nog niet verlaten. Hij had uit Mafeteng het berigl ontvangen, dat, hoewel de vesting was ingesloten, ko lonel Carringlon toch in staat was weerstand le bieden en tot het einde der maand voedsel voor zijne troepen had, door de paarden van den trein te laten slagten. Generaal Clarke wachtte met oprukken tot de aankomst van andere troepen, welke insgelijks naar Mafeteng bestemd waren. Aan de Times wordt gemeld, dat de geruchten omtrent het voorne men der regering, om eene gereglelijke vervolging tegen de leiders der agitatie in Ierland in te stellen, gunstig op de houding der Laud-Ligue en op den toon harer persorganen heelt gewerkt. Te Bradford is Zaturdag eene vergadering van Ieren gehouden. De parlementsleden O'Connor en O'Connor Power voerden het woord. Men stemde voor een afzonderlijk parlement voor Ierland, waarbij Engeland slechts de beschikking zou behouden over het leger en over quaestiën, die de veiligheid van het rijk bel reden. Uitslag der acte-examens middelbaar onderwijsafd. wis- en natuur kundige wetenschappen. 16 en 18 October. Geëxamineerd 4 candidalen voor de acte in hel boekhouden. Toegelatenvoor huisonderwijs de heer W. C. de Lorme van Rossumte Amsterdam. 18 en 19 October. Geëxamineerd 3 candidalen voor de acte in het boekhouden. Niemand toegelaten. 18 en 19 October. Geëxamineerd 2 candidaten voor de acte in de delfstol-aard- plant- en dierkunde. Een derde candidaat was niet opgekomen. Toegela ten: mej. O. A. Corver, van Amsterdam, en de heer J. Kuypers, van Zut- phen. 18 en 19 October. Geëxamineerd 2 candidalen voor de acte in de lagere wiskunde. Toegelaten de hh. J. van Haarst, van Arnhem, en C. van der Waals, uit Leiden. Bij de gisteren gehouden acte-examcns voor het lager onderwijs wer den voor de landbouwkunde geëxamineerd 2 candidaten. Toegelaten de heer C. Treurniet, uit Bleiswijk. Voor de acte in het schoonschrijven werden 5 candidaten geëxamineerd. Allen werden toegelaten, mcjn P. M. Oomens, 11. M. te Poel, C. P. van der Riet, E. P. J. II. Rombouts, uit Alkemade, en M. 11. WielTerink, uit 's Hage. Heden is voor wiskunde toegelaten mej. J. M. U. Brulel de la Rivière, uil Leiden. Teyler's godgeleerd genootschap heeft besloten als nieuwe prijsstof uit te schrijven: Na B. N. Krohn's "Geschichte der fanatischen und enthu- siastischen Wiedertaufer vornehmlich in Niederdeutschland. Mclchior llof- mann und die Secte der Hofmannianer (1758)" is veel opgespoord en uitge geven waardoor dit onderwerp nader wordt toegelicht. Met het oog daarop verlangt het genootschap: eene levensbeschrijving van Melchior llofmann. Tevens herhaalt het de reeds voor het jaar 1879 uitgeschrevenmaar on beantwoord gebleven vraag: "Hoe is tot nu toe in de protestantsche kerk genootschappen de verecniging van de regten der individuën met de eischen der gemeenschap beproefden hoe moet zij naar den geest des Christendoms tot stand komen De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder van deze beide vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van /400. De tijd der inzending van de antwoorden op beide vragen is vóór of op den 1™ Januarij 1882, opdat zij vóór den eersten December van het genoemde jaar kunnen beoordeeld worden. De bisschop te Haarlem heeft den heer Knaapen, pastoor te Noorden, eervol ontslag uit de H. Bediening verleend, en in zijne plaats lol pastoor aldaar benoemd den heer P. P. S. Tennissen, die pastoor was te Hellevoet- sluis, en daar is opgevolgd door den heer A. M. M. Q. Swildens, kapelaan te Dordrecht. Te Amsterdam werd gisteren avond door d'. Ph. J. lloedemaker de wijdingsrede uitgesproken tot voorbereiding van de inwijding der vrije uni versiteit aldaar, die lieden zal plaats hebben. Tot grondslag dier rede legde hij 1 Sam. 13, vs. 19—22. Bij de opening der vrije universiteit op heden heeft de lieer Elout van Sonterwoudc. namens de stichtingscommissie. aan de directie der universiteit een ton gouds op schrift aangeboden. Het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heelt de vol gende drietallen gesteld: in de vacature van wijlen d'. l'antekoek, dd. van Herwaarden, te Arnhem; de Koe, te Utrecht, en Pikaar, te Harmelen; voor de vacature van d". F. L. Rutgers, dd. van der Ilorst, te Schiedam; Nonhebcl, le Middelburg, en Rijnders, te Middelburg. Door den heer P. E. A. Klcinpenning is aan den gemeenteraad van Noordwijk concessie gevraagd voor het aanleggen en exploiteren van een stoomtram tusschen Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Te Terbrugge. nabij Rotterdam, brak gisteren nacht plotseling brand uit in de boerenwoningbewoond door Ph. Hippen. In weinig tijds was alles, woning, hooi en koren, eene prooi der vlammen. De bewoners had den naauwelijks den tijd zich le redden, zoodal zij ongekleed een goed heenkomen moesten zoeken. Naar men zegtzon er ook eene som van ƒ475 zijn verbrand. De verbrande woning stond in den Prins-Alexander- (older en was van hout gebouwd. Eergisteren middag heeft men den lieer P. K. van Sjjll, buitengewoon opzigter van den waterstaat, dood iu de duinen gevonden in de nabijheid zijner woning aan den Hoek van Holland. Volgens den geneesheer, die het lijk geschouwd heeft, is de dood waarschijnlijk veroorzaakt door eene hart kwaal waaraan de overledene lijdende was. In de Amsterdamsche diergaarde Natura Arlis Magistra bragten twee apen elk een jong ter wereld. Terwijl nu de eene haar jong met den grootste» ijver verzorgde, kon men opmerken, dal de andere het hare met groote omcrscliill glieid bejegende, misschien ook, omdat zij niet in staat was het behoorlijk te voeden, liet ongelukkige jong wekte echter blijk baar hel medelijden op van de 'eerste en deze ontfermde zich over hem zoozeer, dat zij van toen af de beide jongen zoogde en grootbragl. Tegen Zaturdag II. was in hel Prinses Maria Park aan den Overtoom bij Amsterdam de voorstelling van een tooneelstnk aangekondigd, getiteld: "De moord in de duinen", blijkbaar den onlangs bij 'sGravenhage gepleeg- den moord ten onderwerp hebbende. De voorstelling is echter niet doorge gaan. Naar de C. verneemt is zij door den burgemeester van Nieuwer- Amstel. in welke gemeente hel genoemde park ligt. verboden. Te 's Bosch geraakte Maandag een molenaar bij het vervoeren van ten zwaren boom bekneld tusschen de kar en de leuning eencr brug, die hij passeren moest, met liet noodlottig gevolg, dat zjjn hoofd verbrijzeld i werd en hij op de plaats dood bleef. 'sGRAVENHAGE20 October. Bij kon. besluit van 18 Oct. is de bij kon. besluit van 6 Oct. 1874. gedane benoeming van den korporaal der mariniers 11. J. van de Bunt tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde ingetrokken, en ten gevolge daar van hem de decoratie dier orde ontnomen, zulks naar aanleiding van de kon. besluiten van 25 Junij 1815 en 9 Sept. 1818. In het graafschap Cork is Zaturdag weder een agrarische moord ge pleegd. De heer Ilutchins, die kort te voren zijne pachlpenningen ontvan gen had, bevond zich op de terugreis naar Bautry, toen twee schoten op hem geiost werden. De eene kogel floot hem langs het oor, de andere doodde zijn koetsier. Een lersch pachter, die, dezer dagen naar huis rijdende, niet ver van zijne woning door twee vermomde personen werd aangevallenwaarvan de een zijn paard vasthield en de ander de hatid op de teugels legde, wist gelukkig le ontkomen. Hij nam den schijn aan van zijne beurs te willen uithalen, maar gaf onverwachts den man, die de hand op de teugels nield, zulk een geweldigen schop tegen de kaak, dat hij achterover tuimelde, en slaagde er in den ander te overrijden. Nabij Gunley, in het graalschap Leicester, is weer een spoorwegonge luk vcorgcvallen. De sneltrein uit Schotland is, kort na het passeren van het station, achteruit gaan rijden en in botsing gekomen met een goederen trein op dezelfde lijn, welke bij het slation het vertrek van den sneltrein had afgewacht. Van de reizigers, die gering in aantal waren, zijn tien meer of minder ernstig gekwetst. De machinist en de stoker, aan wie het ongeluk te wijten is, honden vol, dat hun signalen gegeven zijn om stil te staan en den trein achteruit le laten rijden. FKANHRIJK. Ilct aantal der Zaturdag op last der regering gesloten kloosters der Karmelieten bedraagt in het geheel dertien en dat der Barnabieten drie; daarenboven werd de maatregel ook toegepast op het klooster der Francis- kanen te Beziers. De uitdrijving der Carmelieten wordt natuurlijk door vele dagbladen, inzonderheid door de anti-republikeinsche, besproken. De Union, het orgaan van den graaf van Chambord, laat zich daaromtrent vrij heftig uit: "Neen, wetten hebt gij niet", zegt dat blad, "neen, geregtigheid hebt gij niet; zelfs dc regtcrlijke magt, waarover mijnheer Cazot gebied voert.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2