PER TELEGRAAF. Voor de diaconie-armcn alhier is, door lusschenkomst van ds. J. Moll, bij de diakenen der Ned. herv. gemeente ontvangen eene gift van ƒ1000. De desertie onder de visschersmatrozen van Scheveningen kent paal noch perk. Zij vragen voor het naar zee gaan eene zekere som in voor schot, eene andere som op rekening der verdienste, komen bij de eerste en tweede reis om hun geld en loopen ten slotte weg met het geld van den reeder; deze moet andere'personen huren, die. wetende dat er //periculum in mora" is, eischen stellen, welke zeer buitensporig zijn, doch die de reeder gedwongen is in te willigen. Zoo staan er nu weder te Schevenin gen schuilen aan den wal, van welke de equipase gedeeltelijk is weggeloo- pen, natuurlijk met een deficit ten laste des reeders. (Dbl.) BUSTEN LAiNDSCME BEtUGTE.N, E K C E li A IV». LONDEN, 15 October Te Dublin loopt het gerucht, dat de regering van plan is de voor naamste leden van de //land-league" in staat van beschuldiging te stellen. In eene vergadering van de lands-advocaten zou de vorm zijn vastgesteld, waar onder die regterlijke maatregel zal genomen worden. Tot de vervolging zal onverwijld worden overgegaan, zij zal gegrond zijn op de aan de justitie overgelegde rapporten van de redevoeringen, die op de meetings ten platte lande gehouden werden en voorts op de handelingen van de »land-league" te Dublin. Het zenden van sterke troepen-corpsen naar het westen van Ierland wordt in verband gebragt met het gerucht, dat de regering berigt zou hebben ontvangen van op handen zijnde nieuwe ongeregeldheden. Te Londen is dezer dagen de 12e kattententoonstelling geopender zijn vele en daaronder zeer keurige nommers, o. a. de witte Mistletoe, die reeds tal van prijzen won en door de kenners ƒ1200 waard geacht wordt. Er is eene kat uit de Dobroudseha en er zijn Perzische katten met één blaauw en één geel oog. Onder de zoogenaamde werkmanskatten is er eene, die 16 pond weegt. FHANKRIJfi. De ministerraad heeft besloten de verkiezingen tot vernieuwing der gemeenteraden tegen 9 Januarij uit te schrijven. Aanvankelijk had men, met het oog op de weder-bijeenkomst der kamers, de verkiezingen willen bepalen in de maand November, maar men is van dat plan teruggekomen. De commissie der posl-conferenlie heeft met eenparige stemmen zich verklaard voor het beginsel van het vervoer van kleine pakjes per post, zonder aangegeven waarde, tegen een tarief van 50 centimes voor den staat buiten het land der afzending, liet maximum van het gewigt der pakjes is bepaald op 5 kilo. Er zal nu in eene algemeene zitting nader hierover beraadslaagd worden. Volgens een officiéél rapport van den gouverneur-generaal van Algerië aan den minister van binnenlandsche zaken heeft de uitbreiding van het on der burgerlijk bestuur staand grondgebied der kolonie den lf0 dezer in de beste orde plaats gehad met de plegtigheden, door den gouverneur voorge schreven om in de oogen der inboorlingen hel prestige en gezag van het burgerlijk gezag te doen uitkomen. Generaal de Cissey heeft zijn ontslag gevraagd als bevelhebber van het elfde legercorps. Bij het regtsgeding tegen den hoofdredacteur van den Gaulois, den heer de Woeslyne, waren eenige voor hem weinig vereerende omstandigheden aan het licht gekomen, die zijn aftreden noodzakelijk maakten. De gérant van le Monde Parisien is, behalve voor hoon jegens den president der republiekbovendien tot 50 fr. boete en in de kosten ver oordeeld wegens het openbaar maken van door de censuur niet goedgekeurde teekeningen. De burgeres Paule Mink, een der heldinnen van de commune, heeft zich dezer dagen over de sociale quaestie aldus uitgelaten: De omwenteling van 1789 en 1793 is slechts het begin geweest van een tijdvak van revolu tion. De revolutie is in ons bloed, onze zeden, uit is hel nog niet! In dien eene gewelddadige omwenteling noodig wordt, zal Parijs niet meer al leen staan; het zal het platteland op zijne zijde hebben. De overwinnaren der commune hebben deze het hoofd verbrijzeldmaar dat doende hebben zij hare hersenen naar alle zijden doen rondspatten en aldus het goede zaad gestrooiddat ook wortel heeft geschoten Men meldt nit Toulouse: Donderdag ochtend zijn twee commissarissen van politie en gendarmen overgegaan tot de uitdrijving der Jezuïten. die het collegie Sainte-Marie waren binnengegaan om hunne lessen, zooals ge woonlijk, te geven. Dertien paters werden uil de inrigting verdreven en na tegen den maatregel, tegen hen uitgevoerd, geprotesteerd te hebben, zeggende, dat zij zich niet als Jezuïten in het gebouw bevonden, maar als deel uitmakende van de wereldlijke geestelijkheid met magtiging van den kardinaal en den aartsbisschop. Nadat de paters eenige oogenblikken op de place Saint-Sernin gestaan hadden, |werden zij door de gendarmerie uit eengedreven. De acht uitgangen van het collegie worden door politieagenten bewaakt en de gendarmen waken er voordat de groote menigte belang stellenden in de naburige straten niet stil blijft staan. Over het toenemen der nachtelijke overvallen te Parijs klaagt zelfs de Intransigeant. Nooit, zegt dat blad, hebben de misdadigers zoo onbeschaamd het hoofd opgestoken en het is zoover gekomen dat het gevaarlijk is des avonds ongewapend uit te gaan. De strafleloosheidwelke op tal van gruwelijke misdaden gevolgd is, moet hiertoe wel bijdragen. De nalatigheid der politie laat den bandieten vrij spel. Maandag II. is te Passy, nabij Parijs, een hevige brand ontslaan; het eerste alarm werd gemaakt door eene vrouw van 116 jaar. Madame Boutrot, geboren in 1764, liep met snellen tred de straat op en maakte met luider stemmen brandalarm. Deze vrouw is geboren in 1764 en toont haar huwe- lijksaete van 1786. De bladen van Lyon bevatten het verhaal van een verschrikkelijken brand, die een geheel gehucht van het dorp St. Consorce vernield heeft. Het vuur begon in eene hofstede, tussclien 11 uur en middernacht. Slechts met moeite ontsnapten de bewoners aan den dood. Door een hevigen wind gedrevensloegen de vlammen tot de naburige gebouwen over. Acht of tien huizen werden in de asch gelegd. DVIT8CHLAID. Te Keulen is het feest van den Dombouw door goed weder begunstigd. Het programma is op schitterende wijze uitgevoerd. De keizer gedacht in zijne rede in de eerste plaats koning Frederik Wilhelm IV, wiens woor den, vóór 38 jaren gesproken, allerwege geestdrift gewekt hadden. De keizer zeide daarna, dat hij diep behoefte gevoelde zijn dank te betuigen aan alle Duitsche regeringen voor hare medewerking aan den bouw. Hij dankte verder Pruissen en de eerbiedwaardige stad en de centrale vereeni- ging voor den Dombouw en hare afdeelingenom vervolgens met groote waardering te spreken van de mannen, die aan de hand der wetenschap en der kunst met zoo groote volharding dezen bouw tot stand bragten. De keizer eindigde zijne rede aldus: Zoo begroeten wij allen dit heerlijke ge denkstuk, en moge het door de genade van den Almagtige vrede beloven op alle gebied, Hem tot eere strekken en ten zegen zijn voor allen. Na den keizer voerde de deken van den Dom het woord. Hij rigtte zich tot den keizer en de keizerin, en dankte den keizer voor de groote goedgunstig heid, waarmede hij als beschermer van den Dombouw voortging het groote werk te ondersteunen en voor te staan, tot het begeerde doel bereikt was. Hij eindigde zijne rede met deze woorden: Moge spoedig de vurig verlangde dag aanbreken, die aan de kerk vrede, aan den voltooiden Dom zijn her der teruggeeft! God beware, God bescherme en behoede, God zegene uwe Keizerlijke Koninklijke Majesteiten, het gansche Koninklijke Huis! Voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor de stad Keulen is eene prijsvraag uitgeschreven. Omstreeks een 100-tal personen hebben voor waarden aangevraagdwelk aantal betrekkelijk gering wordt genoemd. Volgens het ff'ochenblatt voor architecten en ingenieurs vindt deze geringe deelneming zijne verklaring in de moeijelijkheid van het programma, dat eene buitengewone vertrouwdheid met de plaatselijke toestanden als hoofd- vereischte voor goed werk voorschrijft. Men gelooft echter niet, dat van deze concurrentie een beslissend resultaat te verwachten is, doch men ziet er slechts een krachtigen stap in van de zijde der regering om een goed uitbreidingsplan te verkrijgen. De Grieksche regering heeft, naar men uit Athene meldt, bij deGriek- sche nationale bank eene leening gesloten van 60 millioen fr. De regering geeft de bank de bevoegdheid om nog 60 millioen fr. in banknoten uit te geven met wettigen koers en heeft het privilegie der bank voor 20 jaar verlengd. De bank zal bedoelde 60 millioen fr. nieuwe banknoten kunnen gebruiken voor een 7 pCts hypothecaire leening, doch moet dan aan de regering het derde deel der te behalen winst afslaan. Deze overeenkomst zal aan de goedkeuring der kamer worden onderworpen. Volgens berigten uit de Zwitsersche stad Glarus, waait daar in den omtrek sedert eenige dagen de Föhn (een kwaadaardige wind. door som migen de Sirocco der Alpen genoemd). De brandwachten trekken de straten der stad door, om het oog te houden op de slipte nakoming der politie-verordeningen ten opzigte van het vuur. Iedereen spoedt zich naar de bakkers, om zich van brood te voorzien, want volgens de wet is het verboden brood te bakken zoolang de Föhn waait en men weet niet hoe lang die wind kan aanhouden. Het is verder verboden kagchels te stoken of vuur aan te maken in werkplaatsen en fabrieken, terwijl in de lokalen, waar met hout gewerkt wordtgeen licht mag branden. Voor sommige fabrieken is dit echter wel geoorloofd. RUiLAÜD. Hel bevestigt zich dat de Czaar in de maand Julij jl. met prinses Dolgo- rouki in het huwelijk is getreden. Reeds sedert 15 jaren ongeveer stond zij in naauwe betrekking tot den Czaar, en de keizerindie zich dat eerst zeer aantrok, moet zich in het laatst van haar leven daarmede verzoend hebben, bespeurende welk een gunstigen invloed de prinses op den Czaar uitoefende. Het moet verwondering hebben gebaard, zelfs in de Russische hofkringen, dat de Czaar reeds zoo spoedig na den dood der keizerin daartoe is overge gaan. Men schrijft dat toe aan de zwakke gezondheid van den Czaar, die hem deed vreezen, dat een plotselinge dood zijn voornemen om de prinses tot zijne wettige gemalin te verheftenwel eens verijdelen kon. CLONBUR, 15 October. Alle personen, beschuldigd van medepligtigheid aan den moord van lord Mountmorris, zijn heden in vrijheid gesteld wegens gebrek aan bewijs. DUBLIN, 15 October. Naar men verneemt staan Parnell, Bigger, Dillon en O'Connor op de lijst dergenen, die wegens zamenspanning tegen de landsregering in staat vau beschuldiging gesteld zullen worden. I'ARIJS, 16 October. Vier Italiaansche inrigtingen der Barnabieten in de Rue Montceaux hebben bevel ontvangen om binnen 24 uren het grond gebied te verlaten. De kapel is verzegeld. BAOSICH, 15 October. (Times.) Admiraal Seymour heeft berigt ont vangen dat de Turken torpedo's laten zinken in de haven van Smirua. AGEN, 16 October. De Karmelieten zijn heden door de politie verdreven de deuren werden met geweld geopend. De portier teekende protest aan. - AKADEMIE-AIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16d,n October de heer E. C. M. G. Geradts, geb. le Hasselt (België), in de rechtswetenschap: na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige opmerkingen over licht en uitzicht. ZWOLLE, 15 October. Tarwe ƒ10 b f 10 50rogge f S.50 b 9; boekweit /6b/ 6.50; gerst ƒ6 b 6 50; aardappelen 2 b 3, alles per HL. Boter. Aanvoer 560/8; 220/16 en 260/2 KG. stukgoed, totaal 27060/2 KG. Middelmarkt ƒ1.50 per KG. Handelswaarde ƒ40590. Notitie van heden; per KG. 1.40 a ƒ1.50; per 20 KG. of vat prima kwal. ƒ32 a ƒ34.50; afwijkende soort ƒ30 b 31 en tweede 60ort 24 b 26. Eijeren ƒ4 b ƒ4.50 per 100 stuks. ZWOLLE,^ 15 October. De heden alhier gehouden weekmarkt getuigde van groote bedrijvigheid in meest alle artikelen. Op de veemarkt waren, met inbegrip der stallen, ruim 1400 stuks aangevoerd. Op de varkensmarkt ruim 800 stuks. De handel was algemeen geanimeerd. Men noteerde hedenvette koeijen en ossen aan bouten .0 b 80 ets; dito stieren 60 b 70 ets; dito kalveren 80 b 90 ets; dito schapen 50 a 60 ets; alles per KG. schoon. De andere veesoorten voor de mel- kerij en fokkerij waren iets hooger in prijs dan vorige week. Biggen golden ƒ1.50 a 1.70 per week. Magere varkens 25 b ƒ35 per stuk en vette dito 50 b 54 ets per KG. levend gewogen. Vele voorname buitenlandsche en inlandsehe kooplieden waren heden ter markt. De russchenhandel is afgeloopen. Wol iets vlugger en talhout klein soort 5 b 5.50 en Deventersch ƒ8 b 9 de vim of 104 bossen. Huiden. Gedurende de eerste helft van October zijn hier navolgende prijzen be steed koe- en ossenhuiden 18 a 20 ets; stieren- of bulossen dito 16 b 18 ets; van pinken 23 b 25 ets; van vette kalveren p. m. 30 ets; alles per halve KG. versch, terwijl voor prima gezouten koe- en ossenhuidenbehoudeno gewone conditiep. m. 25 ets en voor mindere soorten p. m. 22 ets per halve KG. besteed is. Voor paardenhuiden met staart en manen 7 b ƒ8; zonder dito ƒ6.50 b ƒ7; Eriesche schapenyelleu ƒ3.25 a ƒ4.50; Drentsche dito ƒ1.25 b ƒ1.75; nuchtere kalfsvellen ƒ1.50 a ƒ2; alles per stuk. De stemming is algemeen guustiger. Schors. De beurs wordt hier slap bezocht. De omzet is onbeduidend. De meeste zaken zijn gemaakt. De groothandelaars hebben nog ruimen voorraad. De markt is thans Graafschapper 5 a ƒ5.25 en IJssel dito ƒ4.25 b ƒ4.50 per 65 KG. vrij aan boord of spoor. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6