Ter gelegenheid der doopplegtigheid van de jonggeboren prinses, is op persoonlijken last van Z. M. den koning mede een gift van ƒ1000 ter kand gesteld aan hh. kerkvoogden van de Ned. hervormde gemeente alhier. Men verneemtdal de baker der jonggeboren prinses Pauline op den dag der doopplegtigheid van H. M. de koningin een kostbaar gouden hor loge met gouden ketting ten geschenke heeft gekregen. Z. M. de koning deed haar een aanzienlijk geschenk in geld toekomen. De baker heeft thans hare functie nedergelegd. HH. MM. de koning en de koningin zullen aanstaanden Woensdag, 20 dezer, met de jonggeboren prinses des voormiddags ongeveer 10 ure uit de residentie naar het Loo vertrekken, ten einde aldaar gcruimen lijd te verblijven. If. K.. II. de groothertogin van Saksen, zal dicnzelfden dag de residentie verlaten. Heden werd hel sectie-onderzoek van de staalsbegrooting voor 1881 nog in de aldeelingen der tweede kamer voortgezet. In verband hiermede werd ook de staatsspoorwegbegrooliug voor hetzelfde dienstjaar in deafdce- lingen overwogen. Voor het geregtshof alhier werd eergisteren bepleit het hooger beroep, door het openb. min. ingesteld tegen een vonnis der arrond.-reglbank te Middelburg, waarhij de ollicier bij die regtbank in het ongelijk gesteld werd ten aanzien der stuiting van hel huwelijk eencr dame te Middelburg, wier verzet tegen de sluiting gegrond was verklaard. De stuiting was hierop gegrond, dat de bedoelde dame, wier vroeger huwelijk ontbonden was verklaard door echtscheiding wegens overspel door haar met zekeren v. 11 gepleegd, met dicnzelfden persoon een tweede huwelijk wilde aan gaan. De regtbank had beslist, dat van het overspel door een strafvonnis moest blijken, doch deze beslissing was reeds door het hof vernietigd, liet hof had echter den appellant bevolen door getuigen te bewijzen, dat de persoon, met wien vroeger het overspel gepleegd was, dezelfde was, met wie» de bedoelde dame het nieuwe huwelijk wilde aangaan. De plcidoorjen, die namens den appellant door den advocaat-generaal mr. Gregory en namens de geïntimeerde door den advocaat nir. A. M. van Stipriaan Lttïscius ge voerd werden, liepen voornamelijk over de vraag of het opgelegde bewijs geleverd was. Het openb. min. meende, dat deze vraag zonder twijfel be vestigend moest beantwoord worden, vooral met het oog op de verklarin gen der gehoorde getuigen. Daarentegen betoogde m'. van Stipriaan, dat het bewijs niet geleverd was, omdat de geïntimeerde een tweede huwelijk wilde aangaan met C. van R.terwjjl in hel vonnis van echtscheiding het huwelijk was ontbonden op grond van overspel met J. van R. Diens naam kwam meermalen in het vonnis voor en niet alleen in het dispositief. Daarom meende pleiter, dal niet wettig vast stond, dat de persoon, met wien hel huwelijk gestuit was, dezelfde was, met wien overspel was ge pleegd. Derhalve concludeerde pleiter tot bevestiging van het vonnis, 's llofs uitspraak is bepaald op tien 15llcn November. De Maatschappij «de Toekomst" zal haar 25-jarig bestaan op 1 De cember a. s. vieren door een buitengewoon concert haar 50e waarop eene nieuwe 001111™='''"= Tn" ue" ,rccr "icoiai zat woraen uitgevoerd door gemengd choor en orchest, getiteld «De Zweedsche Nachtegaal", ter herin nering van de stichtster van de vereeniging, de bekende Zweedsche nachte gaal Jenny Lind. Ook hel kinderoratorium van Renoit zal alsdan nogmaals ten gehoore worden gebragt. De instructie in de zaak van de Jongh moet, volgens het Dagbl., reeds zulke gegevens hebben opgeleverd, dat de eigen bekentenis van de J. meer dan voldoende is gestaald, om hem volkomen in staat van beschuldi ging te kunnen stellen en tevens elke gedachte aan medepligtighcid aan den moord uit te sluiten. Volgens het Bad. is het uit de Jongh's verklaringen gebleken, dat hij terstond ua het bedrijven van zijne misdaad de duinen heeft verlaten en zich langs het strand van Scheveniugen naar het dorp heeft begeven, vanwaar hij met den tram naar de stad is teruggekeerd. In de Parkstraat zou hjj, volgens zijne bekentenis, den bedreigenden brief vóór zes ure in de bus hebben gedaan. Ten einde zich te verzekeren of die opgaven overeenstem men met de mogelijkheid om de aangegeven afstanden af te leggen, hebben de juslitie-ambtenaren persoonlijk den weg, volgens de door de J. gegeven aanwijzingen, afgelegd en is hel bij dal onderzoek gebleken, dal de J., ongeveer 3 ure van het huis van den lieer Douscholte weggereden, vóór zes ure in de Parkstraat heeft kunnen zijn. Gisteren avond ten elf ure brak alhier in eene bovenwoniug in het Hamerslop een vrij ernstige brand uit. De vlammen sloegen al spoedig uit het dak en hadden een zeer dreigend aanzien. Door spoedig toegesnelde hulp was men binnen een uur het vuur meester en wist men den brand tot het bedoelde perceel te beperken. UI ITEI\ LA NIKSCII K BERJGTEN. ENGEliAND. LONDEN, 14 October. Er zijn wederom twee personen in hechtenis genomenverdacht van medepligtigheid aan den moord op lord Mountmorris. De een, Patrick lleflcrnan. is een eerst onlangs gehuwd stukadoor te l.lonbur. De tweede, Spencer, is rentmeester van lord Ardilaun. Beide werden van huil bed geligt. Op den avond van den moord hadden zij in eene herberg zitten drin ken en de herberg verlaten even nadat lord Mountmorris in de rigting van Ehor Hall was voorbijgegaan. De Birmingham Vont meldt, dat een fabrikant te Birmingham een dag of twee geleden uit de nabuurschap van New Ross eene bestelling ontving van een maliënkolder voor een in den omtrek dier plaats woonachtig land heer. In den bestelbrief werd gezegddat men te vergeefs getracht had hei artikel in Ierland te krijgen. Blijkens de berigten uil de Vereenigde Stalen, omtrent den uitslag der verkiezingen voor de kiescollegïes tot benoeming van een president, zijn <be kansen van den repubiikeinschen candidaat, den heer Gasfield, zeer toege nomen. Te New-York heeft eene demonstratie plaats gehad ter eere vaa Grant. Niet minder dan 40000 republikeinen hielden ter zijner eere een oplegt met fakkellicht. De stad was hier en daar verlicht. Aan het station Walls, van den Pennsylvanischen spoorweg, waar het ten gevolge van eene te Pittsburg gehouden politieke demonstratie vol was en de seinlichten waren uitgegaanzijn twee sectiën van een localen trein op elkander geloopen. 24 menschen kwamen daarbjj om het leven en 57 werdenmeest door den stoomgewond. F li A SI H R IJ K. Ilet Journ. of. bevat 0. a. het besluit, waarbij het Fransche gezant schap in Mexico en de consulaten te Tampico en Vera-Cruz worden hersteld en het kamerlid baron Boissy d'Anglas tijdelijk tol buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister aldaar benoemd wordt. Eenige ambtenaren van het ministerie van onderwijs hebben een bezoek gebragt aan de Jezuïten-scholen te Parijs in de rue Chomont, rue de Madrid en rue Vaugirard, om de identiteit der tegenwoordige onderwijzers te con stateren. De directeuren dier inriglingen weigerden elke verklaring en zei den, dat zij het regt hadden tot onderwijzers te nemen wie zij wilden. De Commune gaat voort opgave te doen van de ingekomen bijdragen voor den aan den vorstenmoorder Berezowski aan te bieden eere-revolver. Men vindt er bijdragen onder van «vogelvrij verklaarden", van «gcamnesticer- den", van «doodvijanden der lyrannen", en vooral van vrouwen: een aantal «burgeressen", corsellen- en borstrokkenmaakslers, bloemenwcrksters enz. Ook een groot aantal kinderen doen mede. Indien schrijft een der deel nemers, de proletariërs van Belleville mijn raad volgen, dan zou Berezowski. die een vorst heeft willen ombrengen in het belang van de vrijheid dei- volkeren, spoedig als afgevaardigde van hun arrondissement, den heer Gambetta vervangen, die met de koningen en hunne afhangelingen zameu- spant om ons in boeijen te slaan. o 1 irtt c ti 1, a Aan de Köln. Zeit. wordt uit Weenen gemeld: Uit zeer goede bron verneem ik, dat ook in hel Engelsche kabinet thans de meening het over- wigt gekregen heeft om de Porie, als zij nu door hel overgeven van Dul- cigno hare opregtheid loont, dezen winter niet meer lastig te vallen we gens de andere hangende vraagstukken van het Berljjnsche (raclaat. De Tribune acht het nog volstrekt niet zeker, dat de Europesche vloot in de Adriatische zee niet handelend legen de Albanezen zal moeten op treden. Want dat deze halve barbarenna eerst door de Porte opgezweept en ondersteund te zijn, zich thans plotseling zoo kalm zouden toonen. is bijna niet aan te nemen. Montenegro zal het bezit van Dulcigiio duur be talen en nog duurder komt de grap aan Europa te slaan; als hel het ge- heele gebied van Duleigno met al wat er op en in is legen den hoogst mogelijken prijs van de Albanezen gekocht had, zou men zeker niet zoo veel geld noodig gehad hebben als thans aan de vlootdemoustralie is verspild. In de Köln. Zeit. worden per advertentie nog enkele disponibele plaatsen om den stoet enz. bij het Domfeest te zien tegen hooge prijzen aangeboden. O. a. biedt de bewoner van een huis op den Domhof vier «schoone balconzitplaatsen" aan voor magere heeren of kinderen. Te Genève is een nihilistisch congres gehouden, waarin besloten is. twee centra aan te wijzen: het eene te Parijs, waar de zaak door middel van dagbladen, brochures enz. bevorderd zou worden; bet tweede te Ge nève, waar het handelend comité gevestigd zou zijn. OOSTENRIJ H. I11 de Bohemia wordt in hoofdzaak het programma medegedeeld dei- feesten bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van kroonprins Rudolph met prinses Stephanie van België. Den 10'" Februarij zullen de koning, de koningin en prinses Stephanie te Weenen aankomen en hun intrek nemen in het keizerlijk slot te Schönbriinn. Alle feestelijkheden hebben plaats vóór de huwelijksvoltrekking, welke op 15 Februarij is vastgesteld; de inzegening zal geschieden door den kardinaal-aartsbisschop van Weenen in de Augus- tiner kerk. De hoffeesten zullen bestaan uit een bal, twee gala-diners en een concert in Schönbrunn. Ook verneemt men, dat de Wecuer studenten een bal zullen geven, hetwelk de kroonprins en zijne bruid beloofd hebben te zullen bijwonen. Onder de geschenken, welke het jonge paar zullen aan geboden worden, noemt men eene kostbare kast, op welker schuifladen aquarellen van de beroemdste schilders der monarchie zullen worden aange- bragt. Dit geschenk, dat op omstreeks 100,000fl. waarde geschat wordt. zal het keiz. paar door een aantal voorname kooplieden en industriëlen van Weenen worden aangeboden. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 September. Volgens den Java-Bodc zal cp het palt-is te Weltevreden eene buiten gewone vergadering van den raad van N.-lndië. voorgezeten door den gou verneur-generaal, gehouden worden. Behalve de lcger-kommaudant en de kommandaut der zeemagt, zal de vergadering ook worden bijgewoond dooi de directeuren van binncnlandsch bestuur en van financiën. In het geheel zullen 13 personen aan die vergadering deelnemen. Het vertrek naar Aljeh van generaal van der Heyden is bepaald op den 13^°. Ofschoon de pokken zich alhier niet tot eene epidemie uitgebreid heb ben, komen er nog gevallen voor, o. a. in de kampongs Kienteng en Tangké, in welke laatste kampong een geval met doodelijken afloop. Door den gouverneur generaal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlol naar Europa, aan den gewezen adjunct-inspecteur van financiën G. J. E. Leyds. Benoemd: bij het hinnenl. bestuur op de bezittingen huilen Java en Madura, lol contro leur 2e kl.de adspir.-controleur A. P. van Deine; tot arispir.-controleur. de ambtenaar voor de burg. dienst J. I'. van Driest; tot bouwkundig ambte naar 2' kl. bij de dienst der staatsspoorwegen op Java, de opzigter le kl. F. J. Nellenstein en A. Hesseliuk; tot griffier bij den landraad te Poerwo- retljo, de commies op hel adsist.-resid.-kantoor te Baiuia (Aniboina) J. 11. U. Jarman. Departement van oorlog. Bevorderd: bij de mil geneesk. dienst, tot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2