LEIDSCBE COURANT. ZATURDAG 16 OCTOBER. V. 243. BINNEiNLAJNOSCIIE BKRIGTEiN. iSSf). De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De -prijs der Courant is per vierendeel jams 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 "sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 55—58 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN. 15 October. De gisteren avond door den lieer M. P. Okhuysen gegeven voorstelling mag voorzeker uiLsiekend genoemd worden. Als goochelaar beloonde hij zich niet alleen zeer vlug en behendig, maar ook zeer royaal tegenover de kinderen, zoodat menig kleintje met een hansworst o( trompet of ander speeltuig rijker naar huis toog. De heer Okhuysen bewees hierdoor, dat zijn naam //kindervriend" welverdiend mag heeten. Ook zijn musce tintama- resque voldeed de toeschouwers uitermate. Ilij eindigde dezen avond met zjjne Dissolving Views. Ook deze verwierven ieders goedkeuring, hetgeen duidelijk bleek uit de luide en herhaalde toejuichingen, die hem telkens uit de goed bezette zaal te beurt vielen. Vooral de portretten der leden van bet koninklijk huis wekten den geestdrift van de toeschouwers op. Wy zouden echter den heer Okhuysen bij dezen den raad geven de droevige gebeurtenis, in de laatste dagen voorgevallen, aan een van blijdschap opge togen publiek niet in herinnering te brengen. Overigens mag deze uitvoe ring, zooals wij reeds gezegd hebben, als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Wij raden derhalve, nu de heer Okhuysen nog eene soiree ten beste zal geven, een ieder aan zijne kinderen dien avond niet te onthouden. Bij Gcbr. Belinfante, uitgevers te 'silage, zal, te beginnen met 1 Jan. aanst., verschijnen een Militair Weekblad, gewijd aan de belangen van leger, marine en schutterij. Het streven der redactie zal zijn een weekblad te geven, gewjjd aan de belangen van den militair, inzonderheid den officier, zoowel hier als in Indië; een blad, waarin de vragen van den dag met vrijmoedigheid besproken, evenluële grieven soms zoo gemakkelijk te herstellen geopenbaard worden en tevens al, wal op militair gebied wetenswaardig is, door bekwame medewerkers behandeld, eene plaats vin den zal. Bjj de acte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. taal- en letter kunde, zijn toegelaten: voor Ncderlandschc taal- en letterkunde mej. S. C. F. van Koetsveld van Ankeren, van Delft; voor geschiedenis mej. A. S. C. ten Hoet, van Arnhem; voor aardrijkskunde mej. A. C. 11. van Roodhuyzen, van Amsterdam; voor Fransche taal- en letterkunde mej. S. S. Itigoulot, van Voorschoten, en voor Engelsche taal- en letterkunde mej. C. J.Lubach, van Kampen. Algewezen: 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. Een heeft zich teruggetrokken voor' Fransche taal- en letterkunde en een voor Iloogduitsche taal- en letterkunde. Niet opgekomen: een voor Nederlattd- sche taal- en letterkunde. Acte-examens middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige weten schappen enz. 12 en 13 October. Geëxamineerd 1 candidaat voor de acte in het boekhonden. Twee andere kwamen niet op. Niemand toegelaten. 13 en 14 October. Geëxamineerd 4 candidaten voor het boekhouden. 1 trok zich terug. Toegelaten: voor schoolonderwijs de lieer J. C. W. Ising, uit 's llage. 13 en 14 October. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte in de lagere wiskunde. Toegelaten: de heer J. W. F. van Meegeren, van Zwolle. Bij de acte-examens voor lager onderwijs op gisteren werden voor de acte als hulponderwijzeres geëxamineerd 15 candidaten; toegelaten werden mej.: C. M. van Assendelft, uit 'sHage; S. H. van Don, uit Hellevoetsluis; Faber, uit 'silage; B. J. J. Florijn, uit Leiden; J. M. C. Klein, uit Rotter dam; J. E. Kleyn, uit Leiden; W. C. L. Modderman, uit 'silage; N. Schel- lema, uit 'silage; J. C. Vervloei, uit 's llageen B. M. Cohen Stuart, uit 'sHage. Voor de Duitsche taal 6 candidaten, waarvan werden toegelaten de bh.: J. Buys, uit Rotterdam; Diederik, uit llillcgersberg; J. D. Douw, uit Rotterdam; A. Limburg, uit Rotterdam, en C. Spruit, uit Rotterdam. De onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid heelt aan die inrigling weder 8000 geschonken. Sedert 1864 mogt zij van dien milden gever 101,000 ontvangen en steeds was de heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford te 'sGravenhage, voorzitter-commissaris der maatschappij, de tusschenpcrsoon. In de te Utrecht gehouden jaarvergadering der unie //Een school met den Bijbel" deed de voorzitter mededcelingdat de onderwijzers der Chris telijke scholen den datum van 1 November gerust kunnen afwachten. Er is een koninklijk besluit als overgangsmaatregel in bewerking, met betrek king tot het getal kinderen, dat volgens liet bekende besluit van 30 Aug. 1880 mag toegelaten worden. (Stand.) Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, is op 13 Oc tober van Aden vertrokken; de Celebes, op weg naar Batavia, verliet op 14 October Port-Saïd. Voor de levering van 125 000 kilogr. slroo, ten behoeve der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, is aannemer geworden de lieer P. de Groot, te Zevenhuizen. De door den landbouwer Smookers te Sleeuw ijk uitgeloofde belooning van 1 500 voor het aanwijzen van den moordenaar zijner dienstmeid en ge- pleegden diefstal op 18 November 1879, zijn toegekend aan mej. Hendrika van 't Sant, dochter van den lieer VV. van 't Sant, wethouder aldaar, die deze gelden na ontvangst heeft verdeeld onder eenige met het opsporen van den moordenaar belaste politic-beambten en particulieren, waaronder de vader van de verslagene en de twee personen, welke voor dit feit zoo vele dagen onschuldig in de gevangenis hebben doorgebragt. alsmede aan de armbesturen van de beide te Slecitwijk bestaande kerkgenootschappen. Te Kampen is proces verbaal opgemaakt tegen iemand, die sinds eeni- gen tijd in de weide van andere veehouders de kocijen ging melken, Iljj werd op heelerdaad betrapt. De 84 jarige man te Biervlietdie vervolgd werd voor liet. wegnemen van 7 pruimen, is door de regtbank te Middelburg veroordeeld tot eene boete van 1. Dc t.crctoUing a».. Ri-afiombf. van Hieronvmiis van Tuyll van Seroos- kerke, heer van Slavenisse, in de kapel der kerk van fastnipmncmde ge meente, is, bljjkens de Midd. Cour., afgeloopcn. Deze herstelling van dit scltoone gedenklceken uit de 17' eeuw, van de hand van Rombont Verhuist, is het werk geweest van den Middclburgschen beeldhouwer den Hollander, onder toezigt van den beer F. Nagtglas, daartoe in staat gesteld door de onbekrompen medewerking van den in 1879 te Znylen overleden baron W. R. van Tuyll van Serooskerke. De Luxembnrgsche f.andwirth meldt, dat aldaar eene grenzeloozcdie renmishandeling geconstateerd is. Aan het station Witllich waren 41 paar den in 2 goederenwagons gepakt om vervoerd te worden naar Neustadt in den Palts, terwijl er maar 6 paarden in een waggon geladen mogen worden. Bij het openen der beide waggons te Ehrang deed zich een gruwelijk schouw spel voor. Niet minder dan 12 fraaije, jonge krachtige paarden waren dood 5 paarden stierven nog bij het brengen uit de waggons naar den stal. Ook zullen vermoedelijk nog eenige der overgebleven 23 paarden aan dc ge volgen van hun lijden bezwijken. 'sGRAVENHAGE15 October. Tot betaalmeester te Hoorn is benoemd de heer P. VV. C. Maclaine Pont, thans surnumerair voor dc dienst van 's rijks schatkist. Aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vcrcischten voldoen, is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; als aan: mejttfvionwcn E. L. M. E. A. Pirard, M. J. M. Thiry, Ch. F. Ilellenbrand, M. II. C. Boelen, M. X. C. Maigniez, J. S. Dellmann, A. J. A. Schipper, I. M. A. O. J. II. »on lloevel, Ch. J. A. B. Probst. A. M. VV. Simmlcr, M. E. 11. Klein, C. C. M. J. E. II. Sebus, C. Th. Jodl, M. C. Hendrichs, M F. W. Islas, M. C. Steinhauser, II. 1. Crowley. C. M. Read, C. VV. G. Keis, M. L. II. Steinheuer, G. Rees, M. B. Kotter, C. Ch. Leeuaert. A. G. Ibbcls. J. Krumm. Ch. Gores, A. M. E. J. TophofF, 11. F. Ilarperath, C. J. M. M. VV. Vonncgnt, A. M. Scbür- meijer M. II. F. Weskamp, M. Ch. E. Wülfling, en de Itcercn .1. Luxcn. J. R. Kornacker, J. RensonetF. J. Vatterodl. Door den minister van koloniën zijn de hh. B. A. Huyscrs, G. Koene, J. K. C. Fehr, B. VV. van de Kamer. T. Wind en I. Krom gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot opzigter 3' kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken daar te lande. Z. K. H. de groothertog van Saksen beeft den hofprediker dr. C. E. van Koetsveld benoemd tot kommandeur in de orde van den Witten Valk van Saksen. De adjudant-onderofficier F. van Straten, ordonnancc des konings, rid der der Mil. Willemsorde en ridder van dc Eikenkroon, is door den vorst van Waldeck begiftigd met hel Kruis van Verdienste 3e kl. van Waldeck- Pyrmont.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1