Steeiivorsiimciiiiie. Eerste Openbare Bijeenkomst, PER TELEGRAAF. POSTER IJ EN. ADVERTENT IE N. VOLKSVOORLEZINGEN. Blanqni, van den volgenden inlimid: »Dal gij aan mij zoo liefdevol blijft denken, vervult mij mei een gevoel van geluk. Uwe vriendschap, als de vriendschap van werkelijke vertegenwoordigers van het regt des menschcn, ■is mij oneindig veel waard, en uwe belangstelling in den critieken toestand waarin zich mijn ongelukkig land bevindt, was balsem voor mijn hart. J)e monarchie, welke de volken beschouwt als een bron van inkomst, en de jammerlijke positie, waarin zich Italië bevindt, kunnen niet langer ver dragen worden. Het zal mij eene groote vreugde zijn het heldenvolk van Parijs, dat ik vergood, weder te zien. en, hoewel kreupel, wanhoop ik ■er niet aan, nog eenmaal in uw midden mij te bevinden. Groet voor mij die republikeinsche keurbende, welke gij op zoo waardige wijze ver tegenwoordigt". DGITÜCIILASID. De liöln. Zt bevat een artikel van prof. Eckertz over de vraag, wie de eerste bouwmeester van den Dom geweest is. Hij komt tot het besluit, dat die eer moet worden toegekend aan Gerard von Riledie zeer zeker in 1257 bouwmeester was, maar naar het oordcel van den schrijver, uit voerig door 'hem toegelicht, ook tien jaren vroeger, in 1247, toen het Dom-kapittel het besluit nam om een nieuwen Dom te bouwen, de man geweest moet zijn die hel bouwplan ontwierp en naar de gewoonte dier lijden met de uitvoering belast werd. De eerste steen werd in 1250 gelegd en Gerard von Rile zal wel niet gedacht hebbendat er 630 jaren verloo- pen zouden eer zijn Dom geheel voltooid zou zijn. Eenige dagen geleden zijn in eene herberg te Essen twee dieven gevat, die de onbeschaamdheid hadden daar een aantal voorwerpen, door hen en hunne kameraden in de omliggende plaatsen gestolen, openbaar aan de meestbie denden te verkoopen, Er waren nog andere dieven van de bende tegenwoor dig, maar dezen hadden zich, vóór de komst der politie, uit de voeten gemaakt. De vereeniging voor beeldende kunst te Wecncn heeft het voornemen nog in dit jaar eene zeer bijzondere tentoonstelling te houden. Zij wenscht den vooruitgang in het portretschilderen van 1700 tot in het begin dezer eeuw aanschouwelijk te maken. Bij voorkeur zullen daartoe portretten van bekende of beroemde personen in aanmerking komen. OOg T-I KBIE BATAVIA. 7 September. Generaal van der Hcydcn is alhier gelogeerd bij den leger kommandant. Er zullen feesten ter zijner eere worden gegeven. De veepest blijft nog steeds in West-Java hcerschen. Algemeen wordt het toegejuicht, dat de regering thans proeven tot genezing laat nemen en daartoe door de veeartsen in het Bantamsche een park laat oprigten en den heer Rloem daarheen gezonden heeft. Het geneesmiddel van dezen laatste beeft reeds in vele gevallen bewezen uitstekend te zijn. In Loemadjang en Grissee hecrschen de pokkenop de eerste plaats zeer zwaar. Ook te Batavia heelt zich een geval voorgedaan. Te Samarang heerscht ccnc besmettelijke keelziekte onder de kinderen. Zij is van gevaarlijken aard. Door den gouverneur generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlol naar Europa, aan den predikant bij de prot. gemeente te Salatiga (Samarang) E. J. van Wis- selingh; aan den adspir.-conlroleur bij liet binnenl. bestuur op Java en Madura P. W. Hartelust; aan den gewezen klerk bjj de algem. rekenkamer J. de Hoos. Benoemd: bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 2e kl.W. F. 11. van Amerom, thans met de waarneming belast; tot adspir. controleur. A. J. F. Veenstra en P. 11. van Andel, thans lijdelijk belast met de waarneming dier betrekking; tot hoofdcommies bij liet dep. van justitie, de 1' commies bij dat depart mr. D. A. Pekelharing. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapl.-kwartierm. Gij de milii. administr. \V. O. van der Sluys Veer. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kolonel der art. G. M. J W. Rijnen, adjudant van den gouv.-gcneraalde kapt. der inf. G. D. Ebell. Benoemd: tot adjudant van den gouv.-generaalde majoor der inf. P. W. H. du Pon. Vergund: aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned Indië gedet. l"n luit. der inf 11 VV. van Wijk, op zijn verzoek, wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den le° stuurman G. van Dort. Benoemd: tot 1" stuurman, de 2' stuurman N. M. van den Ham. DUBLIN. 13 October. De Iersche bladen verzekeren, dat belangrijke mi litaire maatregelen genomen worden tegen mogelijke rustverstoringen in het westelijk gedeelte van hel eiland, waarheen op hel oogenblik ter verster king troepen gezonden worden. SGUTARI, 13 October. Riza-pacha heeft de hoofden der Albanesche liga bijeengeroepen, en hen aangespoord lot vreedzamen afstand van Dulcigno. Hierover zal eene groote volksvergadering gehouden worden. PARIJS, 13 October. Eene.nota der Turksche ambassade zegt: De rege ling der financiële quaesties, voorgesteld in de nota der Porte van 3 Octo ber, zal misschien de tegenwerping uitlokken, dat dc zes indirecte belastin gen, waarvan sprake is, reeds vervreemd ziju aan de bankiers van Galata bij de conventie van 22 November 1879. De Porte brengt in herinnering, dat art. 13 dezer conventie haar bet regt verleent de conventie te ontbin den, mits kapitaal en interest aan de bankiers, van Galata integraal uit betalende. ROME, 13 October. De Osserv. Ilom. zegt, dat de Paus, ten gevolge van bet herhaaldelijk door kardinaal Nina tot hem gerigt verzoek om van hel ambt van staats-secretaris wegens redenen van gezondheid te worden ontheven, eindelijk dit verzoek heeft ingewilligd. Nina zal tot de benoe ming van zijn opvolger dc lunclies van staats-secretaris blijven waarnemen. De Paus heeft besloten Nina aan de prefectuur van hel apostolisch paleis te behouden. Men verzekert dat msgr. Jacobini hem vervangen zal en msgr. Vanulelli in diens plaats als nuntius naar Weenen zal gaan. LONDEN, 14 October. Naar men verneemt is de regering van zins de leiders der beweging betreffende liet landbezit in Ierland, wegens zamen- zwering, in staal van beschuldiging te stellen. LONDEN, 14 October. Roberts telegrapheerl uil (jtielia, dal, na hel ont vangen van berigt, dat Mnries en Bagis zich vereenigden tot een stroopi- togl op de Scandie-grens, eene kleine aldeeling onder kolonel Colman bevel kreeg naar Libi te trekken ter versterking van de grensposten en ter be scherming van den spoorweg. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 11 October 1880. Kantonr. Mr. N. L. J. v. Battingha Wichers. Ambtenaar vau het openhaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van BmtinghaWichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. L. H.Katwijk M. v. d. B.Noord wijkerhout J. P.Leiden Aard van bet misdrijf. verbouwen zijner woning zonder kennisgeving aan Burg. en Weth., Katwijk, zonder acte en zonder vergun ning jagen op eens anders grondop Zondag en na vroe gere veroordeeling, Noordwij- kerhout visschen met schakels van te kleine mazenzonder acte en zonder vergunning van den eigenaar van het vischwater, Leiderdorp, Herplaatsing wegens misstelling. Gevallen uitspraak. vrijspraak. ƒ20.of 4 dagen (tweemaal) en verbeurte jachttuig. ƒ6.of 2 dagen (tweemaal) en verbeurte visch en vischtuig. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, bij de invoering der Winterdienst, op 15 October e. k., de ligting der brievenbussen in de stad zal geschieden als volgt: Op de werkdagen: te 7 'sm.; 10,— 'sm.; 3.35 's av. en 9.45 'sav. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen: te 10 'sm. en 3.35 'sav. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen in de rigting van Amsterdam te 8.12 'sm.; 11.9 'sm.; 12.19 'sav.; 3.28 'sav.; 4.57 'sav.; 6.33 'sav. en 7.19 'sav. Rotterdam: te 8.22 'sm.; 10.11 'sm.; 12.8 'sav.; 1.31 'sav.; 4.51 'sav.; 5.39 'sav.; 6.29 'sav. en 10.27 'sav. ffoerden te 6.25 'sm.; 1.55 'sav. en 6.40 'sav; die aan het Station rigting Amsterdam: te 8.6 'sm 11.6 'sm.; 3.23 'sav.; 4.51 'sav. en 7.16 'sav. Rotterdam: te 10.5 'sm.; 12.4 'sav., 4.45'sav.; 5.36 'sav. en 10.22 'sav. De bus aan het Postkantoor bovendien nog te 12 ure 's nachts. NB. De lijsten der nieuwe dienstregeling zullen zoodra mogelijk ver krijgbaar worden gesteld. De Directeur voornoemd. Leiden, 14 October 1880. J. FICllET. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn waarde Vader HENRl- CUS WILHELMUS VLEK, tijdig voorzien van de H. 11. Sacramenten, in den ouderdom van 89 jaren en 2 maanden. Leiden. 14 October 1880. P. 11. VLEK. Eenige kennisgeving. Tot zeer billijken prijs TE KOOP. met één jaar garantie, eene geheel uleuwc STEE1VV O It .11 .TIK' III JK met Stoomwerktuig en Ketel. Aan hetzelfde adres TE KOOP verschillende nieuwe 8TOOH1VEKK- THGEVStoomketels en Locomobiles. Brieven franco, onder letters KXS, aan het Algemeen Advertentie Bureau van N1JG11 VAN DITMAR, Rotterdam. op HAANDie 18 OCTOBER, IN DE STADS-ZAAL, des avonds te 8 uren. Spreker: de Heer H. C. HELLEMAN, van de Kinderdijk. TOEGANG VRIJ. NB. Alleen personen lilt den werkenden stand, boven de 18 jaren, hebben lot deze bijeenkomsten toegang; aan hen, die naar het oordcel van Commissarissen niet in de termen vallen om deze bijeenkomsten hij Ie wonen, kan de toegang worden ontzegd, niettegenstaande zij van een toegangsbewijs voorzien zijn. Kaarten a 0.25, voor al de volgende bijeenkomsten in dezen winter, zijn dien avond aan den ingang der Zaal verkrijgbaar, waar tevens nog plaatsen kunnen besproken worden. De Commissie der Volksvoorlezingen A. M. L. RÜMKE, Voorzitter. M'. N. L. J. VAN BUTTING HA WICHERS, Secretaris.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3