BUITENLAiNDSCIlE BEBIGTE.X. verneemt het Hbl. nog het volgende: Zitnmer speculeerde aan de beurs, en deed tevens in zijn particulier zaken voor een rentenier, die echter in de verbeelding was, dat hij met de firma zaken deed. Zimmer kocht effecten voor dezen heer en legde die stukken in prolongatie. Moest hij b. v. stuk ken van 1000 koopendan schafte hij stukken aan van 100die met daar toe expresselijk vervaardigde stempels vertienvoudigd werdenen zijn last gever was dus natuurlijk voor het tienvoudige aansprakelijk. De contracten voor de prolongatie werden valschelijk met den naam der firma gcteekend. Anderhalf jaar duurde deze manoeuvre. Een bedrag van ongeveer ƒ9000 aan effecten was in ecne waarde van ƒ90000 herschapen. De grove verte ringen van den dader trokken de aandacht der politie. Door mevr. C. E. A. Vigelius, geb. van Draam, te Utrecht overleden, is aan de algemeene armen te llattem (hare geboorteplaats) eene som van 1000 gelegateerd. Te Weert is Maandag avond, bij gelegenheid der kermis, een 40-jarig ongehuwd persoon met twee dolksteken zoo zwaar gekwetst ter hoogte van de heupen, dal hij den daaropvolgenden morgen is overleden. De dader is onbekend. Onder de gemeente Halsteren is op een afgelegen perceel land spra keloos en in ziekclijken toestand gevonden een manspersoon, die, in het gasthuis aldaar ter verpleging overgebragt, spoedig overleed. Uit een bij licrn gevonden bewijs van ontslag uit de militaire dienst bleek, dat hij ge naamd is Leopold Kriiuselgeboren te Dessau (Duitschland) den 18J"1 Julij 1830. Men meldt nit Curacao: Volgens de bladen van la Guaira is den 31,B Augustus brand ontstaan in het achterruim van de Fransche stoomboot Eilte de Marseille, dat aldaar ten anker lag. Door de werking van twee brandspuiten aan boord was men de vlammen betrekkelijk spoedig meester. De kapitein en de 1' officier zijn bijna geslikt en werden half dood op het dek gebragl. Een gedeelte der lading, die bestemd was naarColow, alsook de goederen van een passagier, zijn verbrand. 's(IRAVENIIAGE. 14 October, lie lijfarts van Z. M. den koning, d'. V'inkhuyzcn. is door den vorst van AValdeck-Pyrmonl benoemd lot kommandettr der orde van het Kruis van Verdiensten van Waldeck-Pyrmont. Aan den lieer 11. M. Dirks is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der sluisgelden aan de Staphorster schutsluis te Zwartsluis. De plaatsing van den officier van gezondheid 2® kl. van de landmagt, tijdelijk gedetacheerd bij de geneeskundige dienst der zeemagl, W'. N. de Graaf, aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt ingetrokken. Door den beer mr. C. J. Pické, oud-raadsheer in bet voormalig provin ciaal geregtshof in Zeeland, is weder eene som van 275 in 's rijks schat kist gestort, wegens teruggave van de helft van liet als zoodanig doorhem, mi over bet derde kwartaal 1880, ontvangen wachtgeld. Tevens heeft de heer Pické den minister van financien medegedeeld, dat hij. na afloop van elk kwartaal, eene gelijke teruggave zal doen, zoolang door hem de be trekking van burgemeester van Middelburg wordt bekleed. H11. MM. de koning en de koningin hebben eene som van ƒ1000 geschonken ten behoeve der algemeene armen dezer stad, als gift ter gele genheid der doopplegtigheid van de jonggeboren prinses. IIII. DD. HH. de groothertog van Sakscn-Weimar en de vorst van Walleek Pyrmonl zijn heden middag ten 3 ure uil de residentie vertrokken. Aan het station van den Rijnspoorweg werd den vorstelijken personen uit geleide gedaan door Z. Iv. H. prins Frederik, den grootmeester des konings graaf Sehimniclpenninck, den stalmeester van Z. M. baron de l'osson en Z'. M'. adjudant en particulier secretaris graaf du Monceaudie tijdens het verblijf van den vorst van Waldeck alhier, als adjudant, Hd. was toegevoegd. De president van hei Luxemburgscli staatsbewind beeft heden de resi dentie verlaten en zich naar Keulen begeven. Z. Exc. baron de Blochausen zal aldaar den groothertog vertegenwoordigen bij gelegenheid van de feesten. In de zitting van de tweede kamer van lieden is. na breedvoerige be raadslaging, tegen liet advies van den minister van financiën, met 38 tegen 35 stemmen besloten, om de renten-wet nog niet in behandeling te nemen, uiaar, met 54 tegen 19 stemmen, is besloten aanstaanden Maandag, 25 dezer, over het ontwerp-strafwetboek te beraadslagen. Bij een heden bij den gemeenteraad ingediend adres wordt door de hceren Crans en O. concessie aangevraagd voor hel aanleggen en in ex ploitatie brengen van een paardentramaanvangende bij het //rond-point" in de Bankastraat, loopende door de BankastraatNassaukade, Javastraat, Frederikstraat, Dennenweg, Korte Voorhout, Lange Houtstraat, Plein (HZ), Korte Houtstraat, Nieuwe Markt, Turfmarkt, Spui (ZZ.) Zieken naar het station van den llollandschen spoorweg. Door den pred. der Ncd. herv. gemeente alhier, dr. J. II. Gunning Jr. is de rampzalige de Jongh in de gevangenis bezocht. Hiertoe werd de ge achte prediker des Evangelies geleid door de omstandigheid, dat hij, de moeder van de J. in haar smart troostende, te haren huize het bijbeltje vond, dat de .1. op zijn 13® jaar van zijne moeder ten geschenke ontving. Dat bijbeltje heeft d'. Gunning den ongelukkigen jongen man in diens ker ker gebragt en, naar aanleiding van die herinnering uit zijn jeugd, hem tegenover de menschelijke geregtigheidwelke straf voor de misdaad cisclit, op de goddelijke barmhartigheid gewezen, bij welke ook voor den diepst gevallen en ontaarden zondaar genade en vergeving te vinden zijn. De Jongh toonde zich diep geroerd door des leeraars treilende toespraak. Dbl Men schrijft van hier aan het Hbl.: De heer Bogaardt heeft twee brieven ontvangen, een uit Rotterdam en een uit Amsterdam, waarin hij met moord bedreigd wordt. Klaarblijkelijk is dit slechts kwelling van een paar onverlaten, die aan het bestaan van een complot willen doen gelooven. Reeds bij eene vorige gelegenheid had de kolonel van liet reg. grena diers en jagers den sergeant Musqneticr zijne tevredenheid betuigd over zijne handelwijze in de treurige zaak, welke den Haag en het land in spanning hield. Daar er echter geïnsinueerd was, dat de opper- en andere officieren zijne daad afkeurden, is Musquetier gisteren op het rapport verschenen, en heeft de kolonel hem andermaal in de meest krachtige bewoordingen te kennen gegeven, dat van die geruchten niets aan was en hij hem nog maals betuigde, dat zijne daad in het belang der jnslitie de grootste waar dering vond. Nog verneemt men, dat de sergeant Musquetier, bestormd wordende door aanvragen en voorstellen om de door hem zelf geweigerde ƒ10000 op de eene ol andere wjjze tot dit of dat doel beschikbaar te stelten, vastelijk besloten heeft niet alleen het geld niet aan te nemen, maar ook van elke beschikking of aanwijzing daaromtrent bepaald en on herroepelijk af te zien. Een zonderling voorval bragt gisteren den omtrek van het Huygens- plein in opschudding. Twee fatsoenlijk gekleedc jufvrouwenB. genaamd, doch meer algemeen bekend onder den naam van de Haagsche boschnym- phen, waren met een tramwagen naar het station gereden; hoe de con ducteur het echter ook aanlegde om haar te beduidendat zij die rijden willen betalen moeten, beide jufvrouwen hielden zich Oost-Indisch doof. Eindelijk op de straat afgestaptlokten zij, door hare allerzonderlingste ma nieren, haar gegil en zenuwachtige gejaagdheid honderden mensclien om zich heen. Eene familie op den Stationsweg, die zich over de in hel ge drang geraakte vrouwen erbarmde, nam beiden in huis, waar zjj verble ven tot dat de politie haar per vigilante naar het hoofdcommissariaat ver voerde. Daar gekomen vielen zij gillende elkander om den hals en waren zelfs niet te scheiden, zoodaL de politie, het gevaatlijk achtende haar Ie laten vertrekken, een geneesheer deed ontbieden, die verklaarde, dat de beide vrouwen niet wel bij het hoofd waren en die voorloopig hare opname in het gasthuis noodig oordeelde. E N C E I. A V D. LONDEN, 13 October Het Iersche blad de Daily Express bevat een schrijven van een Icr- schen grondeigenaar, die beweert, dat hij op het oogenblik, toen de minister Forster alle verdenking van sympathie voor de lersehe agitatie verre van zich wierp, een manuscript in handen gehad heeft, dat de onderteekening droeg van een der op den voorgrond slaande leden van het kabinet, waarin door dat lid gezegd werd, dat hij de vernietiging van hel bestaande stelsel betreffende de betrekking tusschen grondeigenaars en pachters wensclielijk achtte, en waarin te verslaan werd gegeven, dat men daartoe komen zou. als men de regering door eene geweldige agitatie, die zich over ganscli Ierland uitstrekte, vrees aanjoeg Dc Globe acht dit eene beschuldiging van zooveel gewigt ten opzigte van een minister, dat zij de zaak onderzocht wenscht Ie zien. De zware regens in de jongste weken hebben groote schade berok kend. In de provinciën zijn vele rivieren buiten de oevers getreden en hebben het omliggende vlakke land verscheiden voeten hoog overstroomd. Er zjjn dorpen onder water gezetwegen onbegaanbaar gemaakt en groote schade aan de te velde staande gewassen toegebragt. Te Peterborough heeft het verkeer op straat in booten plaats en te Lewisham zijn vele be woners niet in staat hunne huizen te verlaten. Dc Theems is op ver scheiden plaatsen buiten de oevers gelreden. Uit Kaapstad zjjn van 21 September de volgende berigten ontvangen. De heer Sprigg is van de Basuto-grenzen in Kaapstad teruggekomen. De onderhandelingen zijn mislukt en de vijandelijkheden begonnen. De Basuto's zijn de Oranje-rivier overgetrokken en hebben een handelsstalion geplun derd; zij zijn op een verkenningslrocp der kolonie gestuit, waarop zij ge vuurd hebben; doch bij de versterking der koloniale troepen namen zij de vlugl weder over de rivier, met achterlating van 50 dooden; een Engelsche luitenant en 2 manschappen zijn gesneuveld. Thans is meer versterking tegen de Basuto's afgezonden. Het berigt, dat de Peruanen liet Chileensche schip Covadonga hebben doen zinken, wordt door de Star and Herald van Panama bevestigd. Het schip nam eene schijnbaar verlaten boot aan boord, die met dynamiet gela den was. Het dynamiet ontplofte en het schip zonk onmiddellijk. Slechts vier der opvarenden bleven gespaard. De Amerikaansche kapitein John Ericsson heeft eene nieuwe torpedo doen vervaardigen, waartegen naar zijne bewering geen enkel der tegen woordige schepen bestand zon zijn. De uitvinder hecht bijzondere waarde aan de vervanging van zamengeperste lucht door buskruid om het vernic- lingswerktuig voort te drijven. De torpedo heeft den vorm van een reusach- tigen sigaar en bevat eene lading van 250 pond dynamiet. Zjj beweegt zich, door kruid gedreven, met eene snelheid van 160 Engelsche mijlen in de minuut. FHASHR IJ K. Aan den ministerraad, Woensdag ochtend onder voorzitterschap van Grévy gehouden, hebben alle ministers deelgenomen. De raad heeft eenstem mig het voorstel van den minister Constans, betreffende de toepassing der Maart-decreten, goedgekeurd. Dc heer Barlhélémy Sl. Hilaire heeft mede- deeling gedaan van de dépêches betreffende de Oostersche aangelegenheden, en daaronder van de officiële kennisgeving dat de Porte toegestemd heeft in den afstand van Dulcigno. Vooral werd discussie gevoerd over den datum der gemeenteraadsverkiezingen. Eene beslissing is er niet genomen, en Donderdag komt de ministerraad op nieuw bijeen. Jules Ferry heeft aan de rectoren een vertrouwelijk schrijven gerigt over de door hen te volgen gedragslijn bij dc inspectiën, die weldra zullen gehoudeu worden over de Jeznïten-scholen die met ontduiking der wet thans gereorganiseerd en heropend zijn. Garibaldi heeft op 10 Oct. een schrijven gerigt aan Rochefort en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2