LE1B8CHE COURANT. 18S0. N9, 242» VRIJDAG 15 OCTOBER. BIN i\ EN LA NI )SCl! E Bi ÏIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZoncn Feestdagen uitgezonderd, L'e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. 2.5 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p, f 2.35. Del Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekostvn. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cellis. LEIDEN, 14 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden, is o. a. ingekomen een schrijven van commissarissen der gasfabriekten geleide van een rap por! van prol. Rijke betredende de lichtsterkte van het gas. Tot hulponderwijzer aan de school n". 3 voor minvermogenden werd be noemd J. W. Wuyster, thans tijdelijk aan die school werkzaam. Tot lid van het curatorium van de gemeente-instelling tot opleiding van O. I. ambtena ren werd op nieuw benoemd de heer J. Groll, en tot lid der commissie voor de bewaarscholen de heer F. de Stoppelaar. Aan den heer mr. l\ du Rieu werd, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van de ste delijke gasfabriekonder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in die betrekking bewezen. Ook aan mej. A. A. van Rijn werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hnlponderwjjzeres aan de meisjesschool 2* klasse. Op voorstel van den heer de Goeje werd er eene wijziging gebragt in de volgorde der nog te behandelen onderwerpen en werden in de eerste plaats behandeld de onlwerp-verordeningen op de plaatselijke schoolcommissie en de kweekschool voor onderwjjzers en onderwijzeressen. De 11 artikelen van de eerstgenoemde verordening werden achtereenvolgens goedgekeurd en de verordening aangenomen met 17 stemmen tegen 6. Over de tweede veror deninguit 40 artikelen bestaande, had mede geen beraadslaging plaats, uitgezonderd over art. 38. dat uitvoerige discussie uitlokte. Dat artikel bepaalt dat op de kweekschool aan de kweckelingen en adspirant-kweekelin- gen der openbare scholen de boeken en verdere leermiddelen van wege de gemeente worden verstrekt. De heer Donner stelde de vraagwaarom alleen aan de kweekelingen der openbare en ook niet aan die der bjjzondere scholen De voorzitter meende dat dit in den aard der zaak lagomdat zjj in dienst der gemeente waren. De lieer Donner kou dit niet toegeven," Men gaf wel het onderwjjs aan de kweekelingen van bijzondere scholenmaar niet de leermiddelen dit achtte hjj niet con sequent. De heer de Goeje zeide dat bij het overnemen van dit artikel uit de vorige verordening aan het bezwaar van den heer Donner niet was ge dacht. Hij achtte dat bezwaar wel eenigzins gegrond cn gelooide dat, als er eenige controle op de zaak kon worden uitgeoefender wel aan bet bezwaar kon worden tegemoetgekomen. Dit gaf den heer van der Lith aanleiding tot het voorstel om wanneer ook de kweekelingen der bijzondere scholen in het artikel werden opgenomener bij te voegen wonder verantwoordelijkheid der hoofdonderwijzers". Dit gal aan leiding tot vele beschouwingen, daar eenige leden zich voor die bij voeging, maar ook anderen zich ten sterkste daartegen verklaarden. Ten slotte werd een amendement van den heer de Goeje, om de woorden .'der openbare scholen" uit het artikel weg te laten, met 15 tegen 4 stemmen aangenomen, zoodat alle kweckelingen. wat betreft de leermiddelenzijn gelijk gesteld. Het sub-amendement van den heer van der Lilh werd ver worpen met 10 tegen 9 stemmen. De geheele verordening werd voorts aan genomen met algemeene stemmen. Vervolgens kwamen in behandeling de ontwerp-vcrordeningen voor de hoo- gere burgerschool voor meisjes. Bij het voeren van algemeene beschouwin gen daarover, trad de heer le Poole in een uitvoerig betoog over enkele vak ken. waarin aan de bedoelde inrigting onderwijs zou worden gegevent. w. staathuishoudkunde, natuurkunde en scheikunde, waarvan hij het nut voor meisjes niet kon aannemen; tot staving van zijn gevoelen bragt hij het oor deel bjj van in de wetenschap met lof bekende mannen. De heer van Iterson wees op het onderscheid, wat betreft "beheer" en "toezigt", dat men op merkt in deze verordening in vergelijking met die voor de hoogere burger school voor jongens. De gronden daartoe waren zeker ontleend aan de wet, maar men was op die wjjze toch niet consequent. De voor zitter zeide, dat dit alleen een uitvloeisel was van de wet. Eene eerste zorg moest zjjn daarvan niet af te wijken. Hierover bragten nog onderscheidene leden hun gevoelen uit. Art. 1bepalende dat er eene hoogere burgerschool voor meisjes is met vijfjarigen cursus werd goed gekeurd. Bjj art. 2 werden achtereenvolgens de onderdeelen of vak ken in behandeling gebragtwaarin onderwjjs zal worden gegeven lett. h beginselen der natuur- en scheikundewerd aangenomen met 13 tegen 6 stemmen; lett. k., staatsinstellingen en staathuishoudkunde, met 13 tegen 6 stemmen; lett. boekhouden, met 16 tegen 3 stemmen, lelt. m, schoonschrijven, met 13 tegen 6 stemmen; lelt. p, gymnastiek, met 17 tegen 2 stemmen; de overige onderdeelen met algemeene stemmen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de verdere behandeling der veror dening tot later uit te stellen. De geloofsbrieven van de benoemde raadsleden J. M. F,. Dercksen en S. de Clercq Wz. werden in handen eener commissie gesteld, de hh. LePoole, Li- brecht Lezwijn en Driessen. Na onderzoek verklaarde de commissie, dat deze geloofsbrieven in orde waren bevonden, waarop tot de toelating der genoemde heeren werd besloten. De voordragt tot liet brengen van eenige verandering in het gebouw der tusschenschoo! werd met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. Ook werd, met 10 tegen 5 stemmen, aangenomen de voordragt betreflende den stoomtram- way lusschen Leiden en Woerden. De heer Cock vestigde er de aandacht op dat, had men van deze aanvrage vroeger kennis gehad, de raad zeker den afgcsianen berm niet kosteloos had gegeven. Ten slotte werd nog goedgekeurd de rekening van het werkhuis over 1879. Heden morgen, omstreeks 9 uur, zijn twee scholieren, die op de Breedstraat aan het vechten waren, naar het politiebureau gebragt. De ecu had den ander een slag met den gesp van een riem op het hoofd loege- bragt; waardoor eene geringe wonde was ontslaan. Ten gevolge van den gewijzigden loop der treinen langs den spoor weg RotterdamAntwerpen, gedurende de wiuterdienstzal, le rekenen van 15 October, de verzending van brieven enz. naar Engeland, langs den weg van Calais, worden opgeheven. Daarentegen zal de 18,< verzending over Ostcnde later plaats vinden, en wel: uit Amsterdam 11.10 m.uit 'sGravenhage 12.29 av.te Rotterdam 1.5 av., te Londen 3.45 m. Door de geneeskundige staals-commissic zijn bevorderd tot arts de hh. F. Dclhcz, med. doctorandus, en H. G. C. Heringa, officier van gezondheid, liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen werd uitge reikt aan dr. 11. Kli.nkenbergh en A. F. Verschuur, candidaal-arts. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs, afd. taal- cn let terkunde, zijn toegelaten: voor Nederlaudsche taal- en letterkunde mej. J. A. van Walsem, van Wateringen; voor geschiedenis mej. M. J. K niseman, van Haarlem; voor Engelschc taal- en letterkunde mej. J. E. Treub, van Voorscholen, en mej. H. M. Kloekers, van Londen. Afgewezen: twee voor aardrijkskunde; eene voor Franschc taal- en letterkunde trok zich terug. Bij de acte-examens voor hel lager onderwjjs werden gisteren voor het teekencn 3 candidaten geëxamineerd; 2 werden toegelaten, als: mej. E. C. Eydmanuit Dordrecht, en mej. C. E. M, du Mée, uil 'silage. Voor de Franschc taal deden 10 candidaten examen; toegelaten werden; mej" E. van Amstel, uit Viancu; J. C. Braat cn M. L. Dooremans, beiden uit Dor drecht; C. B. van lieukelum, uil 'silage; J, de Jongh en E. J. S. Ochsen- dorf, beiden uit Dordrecht, en A. M. Swerver, uit Gorinchem. lieden werden als hutponderwjjzeres toegelaten: mej0 B. J. J. Florjjn en J. E. Kleyu, uil Leiden. -- Het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam hield eergisteren zjjne algemeene vergadering, waarin het 90-jarig bestaan van het genootschap herdacht werd in eene rede van den voorzitter, prof. Stokvis. Voor hel eerst werd de onlangs uitgeloofde Swam- mcrdam-medaille toegekend, en wel aan prof. T. C. von Siebold teMunchcn, den zoöloog van den tegenwoordigen tijd. die het meest in den geest van Swammerdam gewerkt heeft. Tot cerelid werd benoemd prof. P, Ilariing te Utrecht, en tot gewone leden de hh. dr. A. A. W. Hubrecht te Leiden, dr. A. Isebree Mocns te Goes, dr. C. de Slooy, officier van gez. ls,e kl. te Doesburg, dr. C. A. Pekelharing te Utrecht, dr. E. D. Pjjzel te Deventer, dr, J. R. Sinia te Ziertkzce, en tot bestuurder builen de stad prof. Simon Thomas te Leiden. Te Rotterdam heeft gisteren avond een hevige brand gewoed aan de Bierhaven üz., itt een pand, waarvan het benedengedeelte als bergplaats voor steenkolen, de twee eerste verdiepingen als bergplaats voor kuipers materialen cn de bovenste verdieping tot bergplaats van manden in gebruik is. Eerst tegen middernacht was uien den brand meester. De schade, ook voor de belendende panden, is aanzienlijk. Tc Haarlem is tol gemeente-architect benoemd de heer J. Leyhthans opzigler, in de plaats van den heer J. E. van den Arend, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Omtrent den te Amsterdam aangehouden kantoorbediende .1 Zimmcr,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1