LBI18CIB «WVliK COURANT. DONDERDAG 14 OCTOBER. 1**0. to -A "»L De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Fecsldogen uitgezonderd, met het Verslag dei' Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85 'sjaars, huilen de expeditiekosten. Afzonderlijke hommers der Courant z De prijs der Advertcntiën is van 1—4 Bil deze Courant wordt terzonden bladz. 51 54 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingvcrslag 131NKENLANDSCHH I3KI3IGTC^ LEIDEN. 13 October. Onder een grooten toevloed vrienden, belangstellenden en commission uit de talrijke verschillende corporation waarvan de overledene lid was, werd heden voormiddag ten 11 ure, op de begraafplaats aan de Groene- stecg, het stoffelijk overschot van mr. Herman Obrceit ter aarde besteld. Gaven de bloemen en bloemkransen, waarmede het lijkkleed, dat de kist bedekte, was getooid, reeds te kennen hoezeer ook zijne dierbare familie leden door zigtbare blijken hunner liefde een laatste hulde aan den dier baren doode wilden brengende woorden van den schoonzoon des over ledenen, toen de kist op de baar was geplaatst, tot de groole schare, die zich om den grafkuil verzameld bad, (waaronder ook de gealimenteerden in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis,) ook namens zijnen schoonbroeder en zuster en de diepbedroefde weduwe en verdere betrekkingengesproken, bewezen, zoowel door haren van innige liefde getuigenden inhoudals door de snik ken waarmede die telkens werden afgebroken, hoezeer ook zijne kinderen door hel onverwacht heengaan van hunnen onvergelelijken vader diep waren geschokt. De herinnering aan zijne liefde, de troost, raad en stcuu, die zij in moeijelijke levensomstandigheden steeds bij hem vonden, zouden hen hem nooit, nooit! doen vergeten. Dikwijls zouden zij, hetzij in werkelijk heid of in verbeelding bij deze plek waar straks het dierbare overschot zou achterblijvenverwijlenen steeds in den geest er ook diegenen om vercenigd zien slaan, die nu door hunne tegenwoordigheid toonden hoezeer de overledene ook door ben werd gewaardeerd. D'. Chavannes, predikant bij de Waalsche gemeente, schetste in de taal, die het meest er aan herinnerde boe naauw de overledene als opziener en lid steeds aan die gemeente verbonden was, niet alleen wal Obreen als zoodanig voor de gemeente geweest was, maar wal hij bovenal als mensch, als Christen als echtgenoot en huisvader, en ook als publiek ambtenaar, aan wien veel was toevertrouwdwas geweest. Hoewel de overledene zijne ziens wijze niet deelde, behoorde deze niet tot hen, die de godsdienst tot twisten verlagen, en kon hij van deze plek niet scheiden, zonder een warm woord van waardering voor het conscientieuse geloof van den overledene uit te spreken, en kon hjj het hier met weemoedige herinnering getuigen, dat hij was een man, die steeds het goede doel voor oogen hield, en daarvan noch ter regtcr noch ter linker afweek. De heer notaris Dercksen bragt daaropook namens zijne collega'seen woord van hulde aan zijne nagedachtenis, speciaal wat hij als notaris was geweest. Hoewel eenigen tjjd geleden zijn ambt op zijn zoon was overgegaanbe schouwden zij hem nog altijd als tot hunnen kring behoorende, en zochten nimmer bij hem te vergeefs raad en voorlichting. De herinnering aan wat hij ook in die betrekking was geweest, zou dan ook hij zijne amblgcnootcu steeds in gezegend aandenken blijven De oudste dochter bestrooide daarop de lijkkist baars dierbaren vaders, die inmiddels in de groeve nedergelaten was, met eentge handvollen bloe men, terwijl zjj daarhjj, luid snikkende, deze woorden van Jezus sprak: /'"Ik ben de opstanding en het leven, die in my gelooft zal leven al ware hjj ook gestorven"dit heeft papa gelooid en daarop is hij heengegaan". Ondersteund door haren broeder voerde men haar zachtkens weg van de droeve plek waar zjj en allen zooveel dierbaars achterlieten. Diep getroffen werd die daarop ook door elc aanwezigen verlaten, en aan menig vochtig oog was het zigtbaar hoe lief Obreen ook hun was geweest. Wij ontvingen den catalogus der boeken, platen en plaatwerken, kin derboeken, muziek, papeteriën enz., den winkelvoorraad uitgemaakt heb benden van de sinds Jannarjj 11. in liquidatie zijnde firma Jacs Hazenberg Corn'z. Bij het doorbladeren er van trof veel schoons, zoo op het ge bied van kunst als wetenschap, onze aandacht. Ook de rubrieken: kinder boeken en muziek, zullen velen eene welkome gelegenheid aanbieden om zich tegen het naderend St. Nicolaasfeest een cadeautje aan te schaffen. De publieke verkooping heeft plaats in het Nutsgebouw den 23,ten Oct. en vol gende dagen, terwijl op Vrijdag en Zaturdag te voren de gelegenheid lot bezigtiging is opengesteld. De catalogus is a 20 ets op aanvraag bij den boekhandelaar S. C. van Doesburgh verkrijgbaar. 's Lands middelen over de negen eerste maanden dezes jaars hebben prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franca p. p. f 2.—, o p. p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 verkrijgbaar voor 5 cents. s 1.— iedere regel meer 25 cents. opgebragt 73,753 131.35, zijnde f 2,449,285.96 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1379. 9/12 der raming bedroeg ƒ73,744,562.34. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toe gelaten: voor Ned. taal- en letterk. mej. E. M. A. J. Soer, van Rjjswijk; voor Hoogd. taal- en letterk. mej J. M. Kist, van Leiden, en voor Eng. taai en letterk. mej. E. F. lïooy, van Hoorn. Afgewezen - 2 candidaten voor aardrijkskunde en 1 voor Eng. taal- en letterk. 1 voor Ned. taal- en letterk. en 1 voor Fransche taal- en letterk. hebben zich teruggetrokken. Acte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige we tenschappen, enz. 9 en 11 October. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte boekhouden. Een vierde cand. was niet opgekomen. Toegelaten voor schoolonderwijs de heer A. J. van der Goes, van Rotterdam, en voor huis onderwijs de heeren: M. L. van Gelderen, van Borne, en H. M. Giltay, van Rotterdam. 11 en 12 October. Geëxamineerd 4 cand. voor de acte boek houden. Toegelaten voor huisonderwijs de heer A. 11. Heymann, van Rot terdam. 11 en 12 October. Geëxamineerd 1 cand. voor de acte beginselen der mechanica, de kennis van werktuigen en de technologie. Hij trok zich terug. 11 en 12 October. Geëxamineerd 3 cand voor de acte lagere wis kunde. Toegelaten de lib. C. Th. van Ham, van Amsterdam, en J. A. Heins- broek, van Schiedam. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs zijn gisteren nog van de 13 candidaten voor de hoofdonderwijzers-acte toegelaten de bh.: R. B. Beeuwkes, uit 'sUage; J. Bokhorst, uit Schiedam, en A. J. Pontier. uit 's II age. De nitslag van het aan de polytechnische school te Delft gehouden examen voor middelbaar onderwijs M1, handteekenen en perspectief is ge weest als volgt: Er hadden zich aangemeld 25 heeren. waarvan 7 slaag den, en 3 dames, die allen slaagden, zijnde de hh. J. Bankema, W. C. C. Bleckmann, J. II. Hollcstelle, P. C. Kat, G. Offermans, J. Uljée, J. Visser, en de dames J. E van Son, C. Stoel en M. T. W. Tonnet. Het vee, uitmakende de collective inzending ter tentoonstelling te Londen, per Maasstroom van Rotterdam vertrokken, is na eene vrij voor spoedige reis te Thameshaven aangekomen. Een groot verlies heeft deze prachtige koppel vee evenwel geleden, daar de beste der koeijen, die van den lieer P. Ellerbrock, te Hoorn, onderweg heeft gekalfd en eenige uren daarna stierf aan kalfziekte. Ten kantore van de hh. van Leeuwen en van Ee te Amsterdam heeft de geëmployeerde J. Zimmer zich schuldig gemaakt aan valschheid in ge schriften. Hij had om eigen speculatiëu te dekken effecten in prolongatie gegevenwaarvan de cjjfers veranderd warenzoodat zij een veel grooter bedrag aantoonden dan de waarde. Verschillende personen zjjn daardoor voor eene som van ongeveer f 30.000 benadeeld. Hij sloot prolongaties namens de firma zonder daartoe geregtigd te zjjn. teekende valschelijk den naam zijner patroons en vervalschte dan nog de stukken bovendien. (tp de najaarsvecmarkt te Pnrmerend is een bankbillet, goed voor 100 sigaren, aangeboden ter inwisseling en ook aangenomen. Toen het bedrog kort daarna ontdekt werd, was de bedrieger gevlogen. TeGoutnm bij Leeuwarden is in een hok, bij zekeren tapper, het lijk gevonden van een manspersoondie den vorigen avond daar in de herberg rets had gebruikt, waarna hij was vertrokken. Het schijnt, dat hij dien •avond in het water had gelegen, doch weder op het drooge was gekomen, en dat men hem had hooren klagen over onaangename gevolgen van dit bad. liet lijk is herkend als te zijn van zekeren B.koopmaneen per soon die veel misbruik maakte van sterken drank. Te Nieuw-Appelscha ontdekte menten gevolge van een aanhoudend angstgeschreeuw, dat er iemand in de sluis aan het Bovenst vallaat was gevallen. Met zeer veel moeite gelukte het hem op den wal te krijgen, waarbij het bleek, dat het een jongeling was. die in de duisternis in be schonken toestand in het vallaat was getuimeld. Zijnen redders voegde hij toe: "Waarom heb je mij niet laten verdrinken?" Te Rosendaal is een kind van ecu winkelier aan de pokken overleden, terwijl nog een zijner kinderen door de ziekte is aangetast, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan noch geneeskundige hulp te hebben ingeroepen, zoodal door de rijks-politie daarvan proces-verbaal is opgemaakt. 's GRAVEND AGE. 13 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot kommandeitr der orde van den Neder- landsclien Leeuw mr- W. baron van Goltstein, minister van koloniën, en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1