LEIDSCHE COURANT. 1880. N<\ 240. WOENSDAG 13 OCTOBER. mNNKlNLANDSCHK BKR1GTËN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaurs 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad [1:85, franco p.p. [2.35. Hel Verslag afzonderlijk is vir krijg baar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 5558 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN. 12 October. Door Z. M. zijn o. a. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de hoogleeraar dr. J. 11. C. Kern en de heer S. de Clercq Wz. dijkgraaf van Rijnland, alhier. Op uitnoodiging van burg. en welh. heeft de plaatselijke schoolcommis sie concept-verordeningen ontworpen ter herziening van de organisatie van het openbaar lager onderwijs, ingevolge de wet van 17 Aug. 1878. Met die voorstellen hebben burg. en weth. zich in hoofdzaak vereenigd. Twee dier ver ordeningen, die betreflende de Plaatselijke Schoolcommissie en de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, zullen overmorgen door den raad be handeld worden. Burg. en weth. achten het wenscheljjkdat die verorde ningen met 1 November, gelijk met de wel, in werking treden; wordt er voor dien tijd geene plaatselijke schoolcommissie benoemd, dan is de be slaande commissie op dien dag ontbonden, en burg.en weth. vertrouwen dat, even als zij, ook de raad haar behoud wenschelijk zal achten. Wat betreft de kweekschool is het ook wenschelijk de nieuwe regeling met 1 Nov, te doen ingaan, omdat alsdan een nieuwe cursus begint. Het tijdstip van de invoering der overige verordeningen mcenen burg. en welh. op 1 Jan. 1881 te kunnen stellen. De kosten van de kweekschool, thans bedragende ƒ9980, waarvoor een rijks-subsidie van /2000 wordt verleend, zullen vol gens de nieuwe regeling ƒ12550 bedragen. Er bestaat echter uitzigt op een rijks-subsidie van 50 pet. Met hel voorstel van burg. en weth., om terug te komen op vroegere besluiten betredende het terugbrengen van voor schoolbouw enz. bestemde kapitalen, kan de meerderheid der commissie van financiën zich niet ver eenigen. Zij stelt echter voor den termijn van 25 jaren, daartoe bepaald, te brengen op 40 jaren. Door gedep. stalen dezer provincie is aan het gemeentebestuur de vraag onderworpen, of de aanleg en exploitatie van een stoomtramway tusschen Leiden cu Woerden van genoegzaam algemeen belang is te achten om op dien grond de voordragt eener onteigenings-wet te verdedigen. Burg. en weth. stellen voor daarop een bevestigend antwoord te geven. Mevr. d'Askofï zal alhier eene voorstelling geven op Maandag 25 Octo ber aansl., met medewerking van den heer E. Cosset, van het ThéStre du Gymnase, den heer Worms, van het ThéStre du Palais royal, mej. Gérard, van de Porte-Saint-Marlin, en eenige andere Parjjsche artislen. De voor stelling zal bestaan uil: le Trésor, comédie en vers in een bedrijf van Fran cois Coppée, dat le Parijs een zoo bijzonder succès heeft gehad, en la Pa- pillonne, comédie in drie bedrijven van Victorien Sardou, waarmede het Gymnase z|jne voorstellingen heeft geopend. Men weet, mevr. d'Askofï is eene goede bekende, die jaarlijks ons een bezoek brengt. Gisteren morgen is de vrouw van A. P., wonende aan de Korte Oranjegracht, door den hond van zekeren N. in het been gebeten. De hond is, ter inspectie van den vee-arts, in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd. De op 5 dezer hier te lande verzonden brievenmaal voor Paramaribo is, ten gevolge van eene onderweg ondervonden vertrasing, te laat te Parijs aangekomen om met den trein naar St. Nazaire, in aansluiting op hel ver trek per poststoomboot uit die haven, te kunnen verzonden worden. De bedoelde brievenmaal zal dientengevolge eerst den 15drn dezer over Sout hampton naar hare bestemming verzonden worden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toe gelaten: voor Hoogduitsche taal- en letterkunde, R. A. Koelewjjnvan Amers foort; voor Engelsche taal- en letterkunde, mej. J. M. Stoel, van Haarlem, en mej. A. J. Goteling Vinnis, van Haarlem. Afgewezen: 1 voor Nederland- sche taal- en letterkunde, 1 voor staathuishoudkunde en 1 voor Fransche taal- en letterkunde. 2 voor aardrijkskunde trokken zich terug. Heden is toegelaten voor Hoogduitsche taal- en letterkunde mej. J. M. Kist, van Leiden. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs werden gisteren voor de vrouwelijke handwerken van de 17 candidaten 14 toegelaten: mej. W. II. A. Boers, geb. Schelf, voor nut en smaak; M. M. Breitner, voor smaak; M. W. Dusseldorp, voor smaak; H. Elias, voor nut en smaak; M. A. van Ispelen, voor smaak; J. F. van Leyden, voor smaak; M. Meijer, voor smaak; A. M. Nater, voor nut; M. Th. Schmidt, voor smaak; W. S. Schoon, voor nul; D. G. Trompert, voor nut; G. Urkcn, voor nut en smaak; M. Th. van der Valk, voor smaak, en J. N. Voogt, voor nut. Voor de acte in de gym nastiek deden 5 candidaten examen. Toegelaten werd de heer A. Maane, uit Delft. Heden zijn voor de acte in de Hoogduitsche taal toegelaten de hh: Th. van der Linden, E. A. Loesener en J. W. Wuyster, uit Leiden. Het stoomschip Voorwaarts is op 9 Oct. van Batavia naar Amsterdam vertrokken. In Julij of Augustus des volgenden jaars zal te Arnhem eene nationale tentoonstelling worden gehouden voor "Decorative schilderkunst, alle voor komende werken, in verband staande met het schilders* en glazenmakers vak, benevens van gereedschappen, grondstoffen, enz." Op deze tentoon stelling worden de inzendingen toegelaten van: Decorative kunstenaars. Mr. schilders of firma's. Ambachtsscholen (leerlingen). Particuliere inrigiingeu of scholen (leerlingen). Werklieden, bij m'. schilders werk zaam. Leveranciers van verfwaren, lakken en vernissen Leveranciers van gereedschappen, schildersbehoeften enz. Uitgevers, of bockhandelaars, van platen en boekwerkendie kunnen worden beschouwd betrekking te hebben op het schildersvak, of dienovereenkomstig van nul kunnen zijn tot onderwijs. De prijzen zullen bestaan in: 1« prjjs in gouden of zilver ver gulde medailles, 2C prijs in zilver, 3' prijs in brons, 4' prijs in diploma's. 'Of 1«, 2« en 3e prijs bronzen medailles met uitdrukking der waarde en diploma's, benevens stoffelijke belooningen, 4' prijs diploma's Tevens worden de volgende prijsvragen uitgeschreven1« Schetsen en ont werpen voor decoratief in den algemeenen zin, als: schetsen voor plafonds en wanddecoratiënbloemen, ornamenten, figuren, attributen, wapens enz. Vrije ontwerpenzamengevoegd uit de overleveringen van vroegere kunste naren. Inzendingen van verschillende alphabets of lettersoorten; zoowel schrijfletters als alle bekende of denkbare gewone of versierde of phantasie- lelters komen voor deze in aanmerking. 2'. Een sierlijke titel voor den huis- en decoratieschilder, enz. Een duidelijke letter en zinnebeeldige ver sieringen voor het doel zijn hoofdvereischten. Door de politie le Delft is aangehouden een persoon, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal op den openbaren weg, na bereids 22 jaren in de gevangenis te hebben doorgebragt. Onder 's Gravesande is Zaturdag avond een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd. A. Vreugdenhil en vrouw, geen inwonende dienstbaren hebbende, gaan gewoonlijk eiken Zaturdag avond naar hunne ouders in het dorp. Van deze gelegenheid heeft men gebruik gemaakt om zich met geweld toegang te verschaflen tot de woning, de kamers en de meube len. Al wat er aan gouden en zilveren voorwerpen en geld voorhanden was is ontvreemd. - Naar men verneemt is bij arrest van het geregtshof te Amsterdam de openbare teregtstclling van notaris D. te Ooslhuizen bevolen; hij wordt beschuldigd van valschheid in geschrifte en van misbruik van vertrouwen. Het hof heeft tevens gelast, dat hij zou worden ontslagen uit de voorloopige hechteniswaarin hij zich bevond. Zaturdag avond heeft te Leeuwarden een jong gezel, in gezelschap van nog twee anderen, bjj den horlogemaker Ringnalda, wonende op de Put, met moedwil eene glasruit van den winkel verbrijzeld en zich meester gemaakt van een ijzeren standaardmet een groot aantal heeren- en dames- horlogiën. Het is de politie gelukt de schuldigen nog dienzelfden avond in handen le krijgen. Een hunner is in het bezit bevonden van een der ge stolen horloges. Daar de horloges slechts los aan den standaard hingen, zjjn de meeste teruggevonden op de stoep van den winkel en ook hier en daar op de straat verspreid. Men meldt uit Groningen: Alhier blijft het voorkomen van typhus onder het garnizoen voortduren. In dc loopende maand zijn er reeds 5 van die zieken voorgekomen. In de stad zelf doen zich slechts enkele gevallen voor. Het roodvonk onder het garnizoen is sinds lang verdwenen. Bij de behandeling der oulwerp-begrooting voor 1881 in de sectiën van dc gemeenteraad werdenwat betreft de Uitgaven, verschillende aanmer kingen gemaakt en inlichtingen gevraagd. Enkele leden verklaarden zich tegen de voorgestelde verhooging der jaarwedde van den opziener 21" kl.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1