Z\TURDAG 9 OCTOBER. BINNEN LA NUSCil E BERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden biadz. 51—54 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 8 October. Door burg. en welh. is, naar aanleiding van de tbans bestaande vaca ture in het collegie van stads genees- en heelkundigen, cene reorganisatie voorgesteld van de geneeskundige dienst der armen in deze gemeente. Deze reorganisatie heeft de strekking om, overeenkomstig reeds vroeger genomen raadsbesluiten, de genees- en heelkundige praclijk aan dezelfde personen op te dragen en dus te combineren. Volgens die regeling zouden er voor- loopig zijn drie genees- en heelkundigen, elk op eene bezoldiging van 800, drie doctoren, elk ad ƒ450, drie heelmeesters, elk ad ƒ430, en een adjunct ad ƒ400. Later, wanneer de regeling geheel in werking zal zijn, zouden er zijn 6 genees- en heelkundigen, ieder ad ƒ800, benevens een adjunct, ad 400. Het collegie van stads genees- en heelkundigen, hieromtrent gehoord, kan zich met dat plan niet wel vcreenigen en acht eene regeling wenschelijker zooals die is omschreven in een door dal collegie in Februarjj 11. ingediend rapport. Daartoe uitgenoodigd, hebben stads genees- en heelkundigen aan burg. en wetli. medegedeeld, dat de kosten der oprigling van een pare vaccinogène gedurende de drie zomermaanden 1000 zouden beloopen. Burg. en welh. stellen voor die zaak voorloopig aan te houdenlot dat de noodzakelijkheid van de oprigting van een zoodanig pare door de gemeente mogt blijken. Overeenkomstig het verlangen van de commissie van toezigt over de scho len van middelbaar onderwijs stellen burg. en welh. voor eenige verande ringen te brengen in het gebouw der tusschenschool op de Oude Vest, ten einde een vjjftal vertrekken in gereedheid te brengen om daarin voorloopig de hoogcre burgerschool voor meisjes te vestigen. De kosten dier werken worden geraamd op ƒ2750. De candidaat, die zich lieden onderwierp aan het examen voor hen, die bewjjzen wenschen te leveren, dat zjj tot de beoefening der natuur wetenschappen genoegzaam voorbereid zjjn, is geslaagd, de heer A. J. A. Hoorweg, van Batavia. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is uit het vroe ger vermelde zestal predikanten het volgende drietal gevormddd. E. A. G. van Hoogenhuyze, te Dordrecht; D. Rjjnders, te Middelburg; C. de Wilde, te Schiedam. Tot diaken is gekozen de heer C. Dros. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat het munt- en penningkabinet alhier, met ingang van 10 October aanst., voor het pnbliek zal gesloten zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de betrekking van leeraar in Nederlandschc taal en letterkunde en in schoonschrijven aan de rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar is opengevallen. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 20 October a. s. aanmelden bjj den inspecteur van het middelbaar ondervyjjs, dr. D. J. Steyn Parvé, te Leiden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs, gisteren te'sHage f gehouden, werden toegelaten: voor aardrijkskunde de heer T. llazewinkel, van Veendam; voor Fransche taal- en letterkunde de heer P. van Duinen, van Harlingen, en de heer N. L. Mani, van Amsterdam; voor schoonschrij ven de heer J. P. F. Kosters, van Leiden. Afgewezen: 1 voor Nederland- sche taal- en letterkunde, 1 voor geschiedenis, 1 voor aardrijkskunde. 1 voor Hoogduitsche taal- en letterkunde en 1 voor Engelsche taal- en letter kunde, Niet opgekomen: 1 voor Ncderlandsche taal- en letterkunde en 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. lieden zijn toegelaten voor Hoogduitsche taal- en letterkunde de hh. J. J. Slreumer, van Katwijk, en G. van der Waals, van Leiden. Acte-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. 6 en 7 October. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte lagere wiskunde. Twee trokken zich terug. De derde, de heer S. de Gast Jz.hoofdonderwijzer te Amsterdam, werd toegelaten. 5 en 6 Octo ber. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte boekhouden. Een vierde can didaat was niet opgekomen. Niemand toegelaten. 6 en 7 October. Geëxa mineerd 4 candidaten voor de acte boekhoudentoegelaten voor huisonder wijs de hh. B. C. Doorman en C. J. Duurentijdt, beiden van Amsterdam. Bjj de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd G vrouwelijke en 1 mannelijke candidaat; toegelaten werden: mej» A. L. G. Bosboom, J. J. M. W. van Ebbendorp, B. A. Kok, J. van Roosendaal, O. J. II. Ross, uit 'sllage, en de heer J. F. Storm, uit Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwijzeres deden 8 candidaten examen; 1 trok zich terug; 5 wer den toegelaten: mej» 11. L. Boers, I. de Bresser, A. F. Egelic, E. J. Egelie en J. van der Schuyl, allen uit Rotterdam. Bij kon. besluit is aan alle officieren van gezondheid van het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt toegestaan ten allen tijde, wan neer zij geene militaire pligten te volbrengen hebben, burgcrkleeding te dragen. Ter uitvoering van de in de jongste vergadering van het hoofdbestuur genomen besluiten, heeft de anli-dienslvervangingbond eene petitie aan den jtoning, een adres aan de tweede kamer en een brief aan den raad van ministers, ten geleide van de beide eerste stukken, verzonden. In die adressen wordt op nieuw de noodzakelijkheid der afschaffing van de plaats vervanging betoogd. Aan de afdeclingsbesturen zjjn tevens ontwerpen van adhaesie-adressenaan den koning en aan de tweede kamer, gezonden. De jury voor de toewijzing der zes gouden stedelijke medailles, door het Amsterdamsche gemeentebestuur beschikbaar gesteld voor op de stedelijke 'entoonstelling aldaar aanwezige kunstwerken, welke van uitnemend talent getuigen, heeft haar verslag uitgebragt. Bekroond werden: B. I. Blommers te Scheveningen, "Ter Haringvangst'', schilderjj n°. 33. Bart van llove te 's Gravenhage, "Orion", beeldhouwwerk n". 508. 11. W. Mesdag te'sGraven- hage, "Morgen aan het Strand", schilderij n°. 272. Francois Musin te Brus sel, "De Oude Zeedijk te Ostendc", schilderij n°. 296. Mevrouw Ronner te Brussel, "Hazenjacht", schilderij n». 344. W. Steelink te Amsterdam, Do mino, gravure n». 496. Een der beambten van de dierentemster Caro, staande in den tuin van Café Meeth, aan den Amstelveenschen weg bjj Amsterdam, heeft zich verwij derd met 375. De politic doet onderzoek. Onder Harencarspel werd dezer dagen een driejarig kind van een watermolenaar, dat op de werf speelde, door een der molenroeden gedood. Te Utrecht heeft de politie de hand gelegd op eene vrouw, eene op- ligtster, die het vooral op gouden en zilveren voorwerpen had voorzien. Zjj ging doodeenvoudig de goudsmeden langs, en vraagde, in den winkel Ro mende, of de oorbellen of de halsketting enz., die te repareren waren gebragt, nog niet gereed waren. De goudsmid viel dan gewoonlijk in den strik, liet haar een te repareren keten ol broche zien, met de vraag: is die het? Natuurlijk was het die altijd. De vrouw betaalde dan de reparatie, en verdween. Te Assen kregen eergisteren zekere v. d. H. en zijne vrouw twist over het geven van een cent aan een der kinderenmet uilsluiting van het andere. Die twist werd zoo hevig, dat het lot handtastelijkheden kwam. met hel gevolg, dat de vrouw haren man een steek met een mes toebragt. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Heerenveen heeft gisteren avond een hevige brand gewoed. Ilij is ontstaan in den korenmolen van IJ. Ivuyper, op de Dracht. Spoedig had het vuur zich ook aan de belendende gebouwen medegedeeldzoodat tal van huisgezinnen uit hunne woningen werden verdreven en veel vernield werd. Uren ver in den omtrek kon men den brand waarnemen. 'sGRAVENHAGE, 8 October. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. B. Plüddemannvan het koloniaal werfdepot, op zijn verzoek, vergunning ver leend lol het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71. Met ingang van 1 Jan. 1881 zijn benoemd tot reserve-officier van ge zondheid 2C kl. bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, de burgergeneeskundigen: P. J. van Dam, genees-, heel- en verloskundige te Ooslkapelle; dr. F. 11. G. van Ilerson, arts te Gouda; dr. E. Wintgens, arts te Heerlen, en dr. J. VV. van Loon van ïterson, arts te Woerden. De onderdirecteur bij den rijkstelegraaf W. J. Wisse is, op zijn ver zoek eervol uit die betrekking ontslagen. De luit. ter zee lc kl. G. II. van Steyn. uit O. I teruggekeerd, is op

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1