LE1DSCHE COURANT, JSSO. WOENSDAG 6 OCTOBER. biininenlaniksciie bubigten. X°. 234, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, huilen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Be prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIPEN. 5 October. Ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraad zijn heden opge komen: iu de 1' aid. van de 776 kiezers 45G en in de 2' afd. van de 966 kiezers 533. Van de 1742 kiezers zijn er dus opgekomen 989. Van de 6 candidalen die zich heden onderwierpen aan het examen voor hen, die bewijzen wenschcn te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, zijn 2 geslaagd, de bh. 11. G. Tamson, van Batavia, en C. J. Neeb, van Solok. Gisteren avond, ongeveer 9 uur, was de 16-jarige zoon van den heer G. in het zuurhuis bij G. Cave, in de Morschstraat, alwaar hij met goed vinden van den bewoner eene kat zou doodschietendie daar in huis was komen loopen en wel met een Flobert-geweer. Nadat het eerste schot miste, wilde hij op nieuw aanleggen, waarbij de haan van het geweer in aanraking kwam met zijne kleederen en het schot afging, waardoor Gave in de zjjde werd getroffen. Volgens den geroepen deskundige is het kogeltje op een rib afgestuit, zoodat er geen gevaar bestaat. Heden morgen, omstreeks half twaallis zekere A. O.spoelingvaarder, wonende te Leiderdorp, onder de Havenbrug, door het uitschieten van zijn haak. van zijne schuil in het water gevallen, doch gered door A. L., groen ten verkooper, wonende aan de Oude Lieerengracht, die met zijn schuitje juist kwam aanvaren. Pe minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebben den gehragt, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen .der examens, ter verkrijging van een ge tuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te kampen en te Middelburg. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegela ten, onverschillig waar zp met der woon gevestigd zijn. zijn uitgenoodigd daarvan voor 30 November e. k. schriftelijk opgave te duen aan den in specteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen; zij, die te Kampen wenschen geëxamineerd te worden, aan dr. 0. Lttbach te kam pen, en zjj, die Middelburg verkiezen, aan dr. J. P. Oozy, te Middelburg. Ook heelt de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat in den loop der maand Becember e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Leiden Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelatenzijn uitgenoodigd daarvan voor 30 November eerstk. schriftelijk opgave te doen aan den in specteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provincie Zuidholland, dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs, gisteren tc'sllage gehouden, werden toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letterkunde E. M. van Soest, van 'sGravenhage; voor aardrijkskunde G. W. 11. N. Miiller, van Rotterdam; voor Engelscbe taal- en letterkunde K. J. van den Bussche, van Alkmaar, en W. A. Teding van Berkhout, van 'sGravenhage; voor schoon schrijven J. 11. E. Schmid, van Amsterdam. Afgewezen werden: 1 voor ge schiedenis. 1 voor staathuishoudkunde, 1 voor lloogduilschc taal- en letter kunde. Niet opgekomen: 1 voor aardrijkskunde. Bjj de gisteren te 'sllage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs deden voor de acte in de handwerken 14 candidalen examen; 11 wer den toegelaten: mejn W. M. Allan, voor nut, uit 'sllage; C. Been, voor nut en smaak; G. J. Ch. Foort, voor nut en smaak; T. de Gruyter, voor nut; A. M. van Heemst, voor nut, uit Rotterdam; B. Kljjn, voor smaak, uit Delfshaven; E. S. van Rije, voor smaak; II. J. Tillemans, voor nut; II. J. Toorenvlict, voor nut; C. van der Touw, voor nut, en de wed. Waaren- dorfl' Percksen, voor nut, allen uit Rotterdam. In het Fad. van heden leest men een ingezonden stuk van den heer J. A. de Bergh, schrijver der «llaagsche Pcnkrassen". Ilij verklaart hierin volkomen ontmoedigd te zijn door de lage aantijgingen vau de Tijd. welke courant hem verwijt, dal hij het niet aan pogingen Iaat ontbreken om zich zeiven, bij gelegenheid der verschrikkelijke gebeurtenis, interressant te maken. Hij verklaart dan ook van dit oogenblik af niets meer te zullen doen en de justitie niet in kennis te zullen stellen met de belangrijke brieven die bij dezer dagen uit den llaag en Amsterdam ontving en waarvan de inhoud misschien zou kunnen bijdragen tot ontdekking van den onverlaat. Hij eindigt met de aantijging van de Tijd dom, onhandig, maar tevens ignobel te noemen. Boor den heer J. A. de Bergh, te 's Ilage, werd ons heden een litho- graphisch portret van-W. M. de Jongh toegezonden. Uit Schiedam meldt men aan de N. R. C.: Naar men verneemt zou onlangs eene geachte familie alhier aan een bloedverwant in Indië zijn deel in de vaderlijke nalatenschap op zijn verlangen in goud geld hebben over gezonden, doch zou dit geld onderweg gestolen zjjn en de persoon, aan wien het geadresseerd wasin plaats van de verwachte specie, oud ijzer ge vonden hebben. Te Haarlem is Zaturdag avond ten 11 ure brand uilgebroken in eene hooischuur, tevens dienende tot stalling en bergplaats, in gebruik bjj den paarden- en ezelverhuurder A. van den Bos, gelegen op een erf in de Lange Molensleeg aldaar. Pe schuur is geheel en het aanwezige hooi, ongeveer 17000 KG.grootendeels verbrand. Binnen een uur was men den brand meester. Het Hbl. verneemt, dat aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in de twaalf laatste maanden ongeveer 700 werk lieden wegens gebrek aan bestellingen moesten worden ontslagen. In de afgeloopen week zjjn weder ruim een honderdtal afgedankt en daarmede is de vermindering van arbeidskrachten nog niet ten einde. Te Laren is Jaapje Vos, oud 48 jaar, sedert eeH paar jaar de vrouw van G. B. aldaar, geworgd in de bedstede gevonden. Zjj was des ochtends tegen 8 uur gezond uit de kerk gekomen; tegen 9 uur ging haar inwonende broeder de deur uit en een half uurtje later ging haar man kerkwaarts. Tegen 12 uur vond men de vrouw dood en bjj de lijkschouwing werden blaauwe vlekken aan den hals ontdekt. Zjj had een klein vermogen en borg haar geld steeds op geheime plaatsen, zoodat het zeer moejjeljjk is om te welen te komen of er ook diefstal heeft plaats gehad. Te Arnhem is Zondag nacht in eene woning ingebroken, waarbij de dieven zich tot het souslerrain den toegang hebben verschaft door een pa neel uit een der deuren te zagen. Zjj hebben zich echter met weinig tevreden moeien stellen, daar het huis zelf te goed was afgesloten. Het geregtshof te Leeuwarden heeft E. II. Maschhanpt, ter zake van de verwondingen den wijkmeester van het gesticht te Veenhuizen toegc- bragt, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waaruit een beletsel om te werken ontstaan is van meer dan 20 dagenen met voorbedachten rade en geleider lage gepleegd. Het hof heeft hem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Te Maastricht heeft de politie in de laatste dagen ijverig werk ge maakt* van het opsporen van huizen, waarin feitelijk vergrijp tegen de zeden plaats vond. Tegen de houders dezer huizen is eene gcregteljjke vervolging ingesteld en reeds is eene houderes lot 183 dagen celstraf veroordeeld. Be regering heelt geantwoord op het verslag der tweede kamer nopens het ontwerp lot wijziging van eenige artikelen der wet op het hooger on derwijs. Zij acht eene wijziging van hel onderdeel dat de collegie-geldgn betreft aanwezig. Vooralsnog kan dit nog niet gezegd worden van andere onderdeden. Tol eene gcheelc herziening der wet op het hooger onderwijs wenscht de regering vooralsnog niet over te gaan. Aan haar is geen ver- llaauwing van hoogleeraren gebleken. Terugkeer tot het stelsel der collegic- gelden zou inderdaad een der hoofdbeginselen van de wet aantasten. Ten opzigte van het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout, heeft de regering mede op het verslag der kamer ge antwoord. Met genoegen heeft zij uil dal verslag geziendat de overgroote meerderheid den maatregel lot beteugeling van de grensfraude ondersteunt. Voorziening tegen den aanstaanden winter is noodig. ten einde het kwaad met meer klem dan tot dusver te kunnen bestrijden. Geheele afschaffing van den zout-accijns zou voorzeker het tneesl afdoende middel zijn om een einde te maken aan de onwettige handelingen waartoe de helling dier be lastingen aanleiding geeft, maar hij de bestaande behoefte van de schatkist kan daarvan geen sprake zijn, terwijl de minister voor 's hands ook niet kan medewerken tot eene aanmerkelijke verlaging van den accijns. 'SGRAVENHAGE. 5 October. Boor Z M. is de zilveren] medaille ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan utr. M. G. L. Lotsy. te Amsterdam, als blijk van waardering zijner belangstelling iu 's,rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking beloond

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1