LE1D8C1G COURANT. 1SS0. M°. 233. STADS-BE RICHTEN. BINNEN LA NI USUI E BEU 1GTEN i/INGSDAG 5 OCTOBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijg haar voor f 2.5G *Sjaars, builen de expediliekoslenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverleiiliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van' LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlijden van de heeren D'. W. C. VAN DEN BRANDELER en Mr. L. D. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STOEIIUYZEN, die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dins dag, den 5deD October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemming zoo die mocht noodig wezenzal geschie den op Dinsdag, 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leid se he Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 September 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. Van Rossen, alhier, houdende verzoek tot op richting van eeue vellendrogerij in het pand in de Looierstraat u°. 23. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij dezè kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 18d n October aansl., 's voormiddags te elf urenop liet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 October 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 October. Gisteren werd Leidens ontzet in 1574 weder naar gewoonte herdacht. Van tal van woningen wapperde de nationale driekleur. In verschillende protestantsche bedehuizen werd dit feit in dankbare herinnering gebragt. Des avonds had er in de stadsgehoorzaal een volksconcert plaatswaarbij de muziek der dienstd. schutterij, onder directie van den heer Locher, een goed gekozen programma ten uitvoer bragt. De zaal was geheel vol en het pu bliek gaf bij de uitvoering vau liet volkslied door instemming aan haar vaderlandlievend gevoel lucht. De burgemeester woonde een gedeelte van het concert bij en werd bij zijne komst door het publiek met herhaald ge juich begroet. Zooals gebruikelijk is waren op dezen dag de verschillende sociëteiten geëmancipeerd. Aan de rijks universiteit te Leiden zijn onder het rectoraat van den hoogleeraar T. Zaaijer van 27 September tot 2 October ingeschreven 105 nieuwe studenten, verdeeld als volgt: in de geneeskunde 21. in de wis- en natuurkunde 6, in de letteren 7, in dc godgeleerdheid 6 en iu de regten 65. In de plaats van den heer dr. M. Treub is de heer E. Gillay benoemd tot adsistent bij de botanie aan de rijks universiteit alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij parljjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren dc hoogste prijzen ƒ41, ƒ21.50, ƒ440 en /2.15, de laagste ƒ41, ƒ20.— ƒ4.- en ƒ2.10. D9. Duursema, pred. te Arum, heeft voor het beroep van de Christ, gcref. gemeente alhier bedankt. De heer dr. M. Trenb, de nieuwbenoemde directeur van 's lands planten tuin te Buitenzorg, vertrok in deze week naar Napels, ten einde van daar dc reis naar zijne bestemming voort te zetten met het stoomschip Celebes, hetwelk den 25sle» Sept. Amsterdam verliet. Wij voegen onze beste wen- schen bij die van zoo velen, die in het lot van den bcmiunelijken jongen geleerde, ook van hen, die in den bloei van den Hortus Bogoriensis belang stellen, en zenden ze hem na. Het moge hein welgaan op Insulindc! De Leidsche universiteit mag een jonge kracht iu hem verliezen, de kruidkun dige wetenschap zal er bjj winnen, en. wij twijfelen er niet aan, ook de Nederlandsche tuinbouw zal wel ondervinden, dat volgens de opvatting van den nieuwen directeur eener Nederlandsche inrigting deze in de eerste plaats niet den vreemden, maar ons ten bate uioel komen. Sieb De Staatscourant bevat het voorloopig verslag van de werkzaamheden, die door den heer C. K. Hoffmann gedurende zijn verblijf te Napels aan de Nederlandsche werktafel zijn verrigt, in het zoölogisch station aldaar, ge durende half Maart tot Augustus 1880, Volgens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen berigt, is de hoeveelheid van 25000 pikols kolïij, welke den 21!teD October aanst. te Batavia zal worden verkocht, zamengesteld uit: 15400 pikols Malaiig-kofHj5000 pikols Pasoeroean-koflij en 4600 pikols Sisir-koffij, West- Indische bereiding. De te verkoopen koffij ligt te Pasoeroean. Bij de te 's Hage gehouden acte-examens voor het middelbaar onder wijs zijn toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letterkunde A. L. de Bont, van Gorinchem; voor staathuishoudkunde en staatsinrigting H. Blink, van llarlingen; voor Fransche thai- en letterkunde C. M. Robert, van Zaandam; voor Hoogduitsche taal- en letterkunde W. II. A. Clifford, van Ilondsberg; voor Engelsche taal- en letterkunde W. de Vries, van Kampen, en J. H. A. Gunther, van Nijmegen; voor schoonschrijven J. G. P. Grevenshek, van Amsterdam. Afgewezen: 1 voor geschiedenis en 1 voor aardrijkskunde. Heeft zich teruggetrokken 1 voor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Acte-examens voor middelbaar onderwijsafd. wis- en natunrk. weten schappen enz. 1 en 2 October. Geëxamineerd 2 candidaten voor de acte K' (lagere wiskunde). Een derde was niet opgekomen. Toegelaten de hb. J. II. Aberson, van Wageniugen. en G. Bakker, van Amsterdam. Geëxamineerd 4 candidaten voor de acte K12 (boekhouden). Allen algewezen. Bij dc acte-examens voor het lager onderwijs. Zaturdag te 's Hage ge houden, werden voor de acte in de wiskunde geëxamineerd en toegelaten 3 candidaten, als de lth.: J. Minderaa, uit Rotterdam; G. van Reen wijk en II. K. A. Vosbergen, uit Kralingcn. Voor de acte in de Fransche taal van de 9 candidaten 3 toegelaten: mej» A. C. P. Engelhardt, J. A. Prins en A. M. E. Rollandet, uil Leiden. Voor de acte als hulponderwijzeres deden 15 candidaten examen; 12 werden toegelaten: mej» A. M. H. Bleuland van Oordt, uit Voorburg; J. M. 11. Brutel de la Rivière, M. W. van Grasstek en M. Honig, uit Leiden; A. II. W. Luyten, uit 's Hage; H. R. Lange en J. J. A. Longepee, uil Leiden; L. van der Schaft, uit 'silage; C. B. Renaud, J. van Riel en V. Schoenmakers, uit Leiden, en II. P. J. Soer, uit Rijswijk. Bij de leden van het Utrechtsche studentencorps bestaat het plan tot het opriglen van eene studenten-roeivereenigingop het voorbeeld van Delft en Leiden. Het bestuur der akademie van beeldende kunsten en technische we tenschappen te Rotterdam heeft eene bouw kundige prjjsvraag uitgeschreven, nam. liet plan van een kunsliiijverlieid-museum met daaraan verbonden school in eene aanzienlijke gemeente van ongeveer 150,000 inwoners. De plannen moeten voor of uiterlijk op den lsteo Maart 1881 worden ingezonden, en als prijzen zijn uitgeloofd, voor het beste ontwerp, eene gouden medaille op den stempel der akademie, ter waarde van ƒ100. benevens 400 in geld. Voor het in de 2e plaats best gekeurde ontwerp ƒ300 in geld. Voor het in de 3e plaats best gekeurde ontwerp een getuigschrift der akademie. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is de vischlogger Concordia, gevoerd door schipper Sluimer, te huis behoorende te Vlaardingen, in de rivier hel Scheur nabij het Zuiden door de uitvarende Engelsche stoomboot Bothal, bestemd naar New-Castle, aangevaren, ten gevolge waarvan de logger onmiddellijk is gezonken. Van de 15 opvarenden zijn door genoemde stoomboot 13 personen gered; 2 jongens, beide zoons van een der matrozen, bebben daarbij het leven verloren. Door den heer F. W. van der Eist, te Schiedam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt, vrij van sticcessieregtenaan liet diaconie-arm bestuur der lierv. gemeente aldaar, ƒ1000; 2. aan het diaconiehuis derzelfde gemeente, 1000; 3. aan het r. k. parochiaal armbestuur aldaar, ƒ500; 4. aan het diaconie-armbestuur der Evang. Luth. gemeente aldaar, /250;5. aan bet diaconie-armbestuur der Christ, ger. gemeente aldaar, ƒ250; 6. aan het armbestuur der Israëlitische gemeente aldaar, ƒ250. Een ingezetene van Amsterdam heeft, ten behoeve der Sarphati-loterij afgestaan een paar diamanten oorknoppen (handelswaarde ƒ3500); de win ner zal bij dc commissie binnen acht dagen na de trekking voor dezen prijs ƒ3000 kunnen bekomen. De nestor der Groningsche schaairijtlers, de 94-jarige heer M. Buis kool. in hel ijsnommer van Eigen Haard vereeuwigd, is overleden. Den vorigen winter maakte hij nog togten over het ijs van verscheidene uren. In de vorige week was op de mailboot vau Viissipgen naar tjueensbo- rough uit den kofler van een der passagiers een diefstal gepleegd van ver-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1