BfJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant jj van Maandag 4 October dS80, JW0. 232. suppletoire begrooting van het II. G. of arme wees- en kinderhuis, dienst 1880werd goedgekeurd De voordragt tol aanvulling van liet bedrijf kapitaal der stedelijke gasfa- jj briek lokte bedenkingen uit van de bh. Scheltema en Cock. Den heer Schel- '.jj tema ontbraken de noodige gegevens om over de administratie een juist jj oordeel te vellen. Jaarlijks werden er aanzienlijke winsten uitgekeerd, j maar telkens werd er aanvulling van kapitaal gevraagd. Op dit laatste wees ook de heer Cock; van het jaar 1849 tot op het jaar 1873 werd er wel winst uitgekeerd maar het bedrijf kapitaal niet vergroot; na 1873 had dit telkens plaats, zoodat die vergrooting ruim ƒ136,500 beliep. De heer deFremery stelde hiertegen over, dat de labriek gaandeweg in waarde was toegenomen, zoodat zij nu eene waarde van 5 a 6 ton had; geen beter wensch kon hij doen in het belang der gemeente, dan dat in volgende jaren het bedrijf kapitaal weder hooger mogl gebragt worden. Met 11 tegen 4 stemmen werd de voordragt aangenomen. Het verzoek van Crans en C°.tot overdragt van de vergunning in zake den stoomtram naar Katwijk, werd met 10 tegen 5 stemmen toegestaan, en de voordragt tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool 2de kl. werd met algemcene stemmen aangenomen. De voordragt betreffende de bediening der bruggen en de heffing van bruggelden lokte veel discussie uit. De voorzitter hield eene uitvoerige rede, waarin hij den loop dezer zaak uiteenzette en de noodzakelijkheid aantoonde om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Voorts besprak hij de billijk heid van het tarief in de voordragt opgenomenniet hooger dan in andere plaatsen, tegenover het voorstel van den heer Damsté, die een lager tarief had voorgesteldten einde de schipperij meer te ontlasten. Hij geloofde dat het na verloop van cenigen tijd wel zou blijken, dat de kosten niet alleen voor rekening der schipperij zouden komen, maar ook op de stad zouden druk ken. De heer Damsté verdedigde zijne zienswijze. Hij zag er gevaar in om de scheepvaart, die zooveel welvaart in de stad bragt, hooger te belasten. Hij was huiverig om zelfs te wijzen naar onze bloeijende weekmark ten. Onderscheidene leden verklaarden, dat zij met het voorstel van burg. en weth. zouden medegaan. De heer Damsté verklaarde daarop dat hij wel zagdat zijn voorstel niet zou aangenomen worden en dat hij het dus wel wilde intrekken, echter moest hij wijzen op de inconsequentie i van den raad. Vroeger gaf men wel 100,000 voor een lokaal-spoorwegje, j daar Leiden niets aan had, en nu wilde men de schipperij zwaarder belasten. De voorzitter zeide, dat als de genoemde som nog gevoteerd moest worden zij zeker niet zou toegestaan worden. De heer Damsté zeide het niet ge zegd te hebben als verwijt, want als hij toen lid van ilen raad was geweest zou hij er ook voor hebben gestemd. De artikelen der verordening werden vervolgens behandeld en daarop de geheele verordening met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. De verordening omtrent de invordering der belasting werd met 9 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Ten slotte werd nog hel verzoek van C. J. van Kas, tot het leggen van eene stoep aan den Vliet, toegestaan. Van de 6 cahdidaten, die zich heden onderwierpen aan het examen voor hen die bewijzen wenschen te leverendat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, is 1 geslaagd, de heer J. de Bruynvan Overschie. In de maand September werden door den Leidseheu tramway vervoerd 47232 personen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 414,161. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 69 volwassen personen en 5 tot 8 kinderen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in Augustus 1881 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mogten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den lsteD Januarij van gemeld jaar het 15dc jaar bereikt hebben, doch het 18Je jaar nog niet zijn inge- j treden; alzoo komen alleen in aanmerking zij, die geboren zijn iu de jaren I 1864 en 1865. In de maand April 1881 zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaatsenalsmede de tijdwaarop de .verzoeken om toelating j moeten worden ingediend. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie belast geweest j met het afnemen der examens voor het notaris-ambt. De einduitslag is ge- i weest, dat van de 135 adspiranten, die het eerste gedeelte van het examen hebben afgelegd, 63 geslaagd, 72 afgewezen zijn; dat van de 72 adspiran ten die het 2de gedeelte hebben afgelegd62 geslaagd10 afgewezen zijn dat van de 72 adspiranten, die het 3de gedeelte hebben afgelegd50 ge slaagd, 22 afgewezen zijn. 1 Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor hel middelbaar onderwijs, afd. taal- en ietterkunde, zijn toegelaten: voor staatsinrigting de lieer P. L. Wallems, van Rotterdam; voor Engelsche taal- en letterkunde mej. W. G. Ratelband, van Haarlem. Afgewezen werden: 1 voor geschie denis, 1 voor Fransche taal- en letterkunde, 2 voor Hoogduitsche taal- en letterkunde en 1 voor Engelsche taal- en letterkunde. Teruggetrokken heb ben zich: 2 voor Nederlandsche taal eu letterkunde en 1 voor Fransche taal- én letterkunde. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken van de 17 eandi- dpten 14 toegelaten, als: mej" J. G. Biermans, uit Rotterdam, voor smaak; C. F. Ie Clerq, uit Leiden, voor smaak; J. d'Huy, uit Rotterdam, voor smaak; J.F. Gerike, uit Leiden, voor nut; M. M. E. van Hartrop, uit Leiden, voor nut en smaak; E. J. Kooy, uit Leiden, voor smaak; Cli. W. C. van der Laan, uit Delft, voor stffaak; W. A. van Leliveld, uit Rotterdam, voor smaak; G. W, van Oudijk, uit Rotterdam, voor smaak; H. M. te Poel, uit Alkemade, voor nut; E. J. van Rhijnuit Katwijk, voor nut; M. J. G. Schiller, uit Alkemade, voor nut; C. H. Sissingh, uit Léiden, voor nut en smaak, en E. J. P. H. Rombouts, uit Roelofsarendveenvoor nut en smaak. Heden zijn toegelaten: als hulponderwijzeres mej" Brutel de la Rivièrc, van Grasstek, Honig, Lange, Longepee, Renaud, van Riel en Schenmakers; Voor de acte in de Fransche taal mej11 Engelhart, Prins en Rollandet, allen uit Leiden. 4 Wij hebben onlangs melding gemaakt, zegt het tfeekbl. van het Regl, van het eervol ontslag door den koning verleend aan jhr. mr. I). M. Ram melman Elsevier, die gedurende ruim zevenentwintig jaren verschillende betrekkingen op het eiland Curasao, laatstelijk (sedert de invoering der nieuwe wetgeving in 1869) die van gegradueerd lid van het hof van justitie had benleed. Door dit eervol ontslag is in genoemd hof eene vacature ont staan, waarin eerlang door het opperbestuur zal moeten voorzien worden. De vereischten voor deze betrekking zijn een leeftijd van minstens 25 jaren en in het bezit van'den graad van meester in de regten sedert ten minste drie jarep., De bezoldiging, gratificatie voor uitrusting, voorschot, vrije overtógt en het pensioenzoo van den titularis zelvcn als van diens weduwe en minderjarige kinderen, zijn allen bij bijzondere verordeningen geregeld. De winterdienst op den Hollandschen ijzeren spoorweg zal, naar meu ;i verneemt, zoo worden geregeld, dat het verkeer van Amsterdam met 's Gravenhage en Rotterdam bijzonder gebaat wordt. Een vroege sneltrein (de Parijzer trein) vertrekt even vóór half 8 u. uit Amsterdam en brengt de reizigers te ruim half 9 u. in 's Gravenhage en te ruim 9 u. in Rotterdam. Men kan dan in Rotlerdam blijven tot 's avonds 9 u. 40 in. en in 's Gra venhage tot 's avonds 10 u. 10 m.doordat een late sneltrein op die uren naar Amsterdam vertrekt, om aldaar ten 11 u. 24 m. aan te komen. In de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, te 's Gravenhage gehouden, is een nieuw bestuur gekozen om i.op te treden 1 Januarij a. s.bij het in werking treden der nieuwe wet, die eene geheele reorganisatie der Maatschappij belooft. De volgende heeren werden daarin verkozen: C. Muysken, president. P. J. H. Cuypers, J. R. de Kruyff, N. Redeker Bisdom en T. Sanders voor Amsterdam, en voor de buiten Amsterdam wonenden de hh. E. Gagel, J. F. Metzelaar, J. W. Schaap en H. I'. Vogel. Ook werd in deze vergadering besloten het bestuur te magtigen om, wanneer de financiën der Maatschappij het veroorloven, I een waardig maatschappelijk gebouw te verkrijgen. - Sinds jaren wordt de levering van het brood van het militair detentie huis i te Leiden onderhands gegund aan de "Leidsche broodfabriek". Daar over hebben zich de hh. Koole, Nicola en Oudshoorn, vennooten der stoom- broodfabriek "de Vereeniging", bij den minister van justitie beklaagd, I omdat h. i. hier zonder reden aan eene enkele maatschappij een gunst wordt bewezenterwijl zij tevens bewerendat er iu de commissie van toezigt op de levensmiddelen van bedoeld detentiehuis leden zijn, die ook commissarissen zijn der "Leidsche broodfabriek". De minister van justitie j heeft echter geen termen gevonden om de levering aan de "Leidsche brood fabriek" te ontnemen; maar nu hebben adressanten de medewerking van j de tweede kamer der staten-generaal ingeroepen. y. R.C i In den nacht van 27 op 28 Sept. jl. zijn tijdens een brand te Lage- 1 Zwaluwe, ten nadeele van L. v. D.horologiemaker aldaar, ontvreemd 12 zilveren anker- of cilinderhorologiënwaarvan de officier van justitie te Breda i opsporing, aanhouding en berigt verzoekt. Op 14 September jl. is door een bediende van den heer Ph. M. L.in de brievenbus aan het postkantoor te Delft geworpen een brief geadresseerd aan den heer L. A. F. H. van W.te Rotterdam, inhoudende een bankbillet ad ƒ100, welke niet aan het adres is bezorgd. Te Colijnsplaat werd den 21en September jl. in de brievenbus aan het hulppostkantoor gestoken een brief geadresseerd aan den heer J. K.te 's Gravenhage, waarin zich bevon den 2 bankbilletten van 100 en één van 60. Ook deze brief werd niet aan zijn adres bezorgd Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op 1 Oct. van Suez vertrokken. Van iemand te Utrecht, die onbekend wenseht te blijven, is bij den commissaris-voorzitter der Maatschappij vau weldadigheid gestort eene som van 1500 ten behoeve dier Maatschappij. Tot predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam is be roepen ds. E. Laurillard, pred. bij de Ned. Iierv. gemeente Amsterdam. Omtrent eene luchtreis, eergisteren te Amsterdam onder leiding vau den heer Godard ondernomen, meldt een der deelnemers: De opstijging te 4.45 werd door het binnendringen van het publiek iu de enceinte zeer bemoeijelijkt. Spoedig echter waren wij iu wolken, zoodat de voorwerpen op aarde als door een sluijer, maar toch duidelijk te zien waren. Langs Dicmerbrug passeerden wij een deel van de Zuiderzee en spoedig zagen wij weder land boven Muiden en Naarden, welke plaatsen op 500 meter duidelijk te onder scheiden waren, en wij dreven juist boven den koepel van Blaricum. De avond viel, maar wij bleven in de wolken; nu eu dan stegen wij om sterren en koers te zoeken; passeerden tweemaal de Zuiderzee, vervolgens ging de togt langs Amersfoort op Arnhem. Wij daalden te 1.13 u. te Boclium kolendistrict bij Essen. Wij bragten den nacht door onder een hoogoven, beschenen door electriscli licht en kwamen des morgens te Bochum. Niet tegenstaande den feilen wind bragt Godard ons veilig en zonder stoot be neden. Wij hadden in acht en een half uur een afstand van 250 kilometer afgelegd. Naar men uit Tiel meldt is de rijksveldwachter N. tc Opheuiert dezer dagen zoodanig mishandelddat er vrees bestaat voor zijn leven. De dader van den moordaanslag te Enspijk, die daarna door ophan ging zich van het leven zocht te berooven, heeft nog eenigen tijd geleefd. Hij werd door de politic bewaakt; nu en dan gebruikte hij éeiiig vocht,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5