BUtTENLANDSCHK BER1CTEN. Algemeene Vergadering der Maatschappij van Landbouw. Geopend ten 11 ure. Vertegenwoordigd waren 68 afdeelingen, uitbrengende 766 stemmen, en 10 leden der algemeene vergadering. De president opent de vergadering met eene toespraakaanvangende met de opmerking, dat in de laatste jaren de vergaderingen zijn geopend met de treurige mededeeling van het afsterven van een der leden van het vorste lijk huis. Ditmaal echter kon die mededeeling eene verblijdende zijn, wegens de vermeerdering die het koninklijk gezin door de geboorte eener prinses i mogt ervaren. Evenals reeds gisteren door hem bij de opening der tentoon stelling werd gereleveerd, herinnerde hij er nu nogmaals aan dat, in plaats dat de vrees voor een slechten oogst werd verwezenlijkt, dit jaar een vruchtbaar jaar kan genoemd worden. Bijzonderheden van meldenswaardigen aard waren ditmaal niet te ver melden. Wat te dien opzigle de vergadering belang kon inboezemen zou nten vinden in het verslag zoo aanstonds door den secretaris aan de verga dering mede te deelen. Uit het daarop docr den secretaris uitgebragt verslag blijkt, dat hoewel het nadeelig slot nog niet geheel is verdwenen, hel toch belangrijk is in gekrompen. liet is echter te bejammeren, dat het nog steeds blijft bestaan, omdat daardoor het hoofdbestuur dikwijls gebonden is in het nemen van voor den landbouw nuttige maatregelen. De belangstelling in de Maat schappij neemt nog voortdurend toe. Zij telt op dit oogenblik 80 afdee lingen met 14915 leden en 51 belangstellenden. Voor het Maandblad bleef het hoofdbestuur zich nog steeds voor bijdragen aanbevelen; terwijl met voldoening op de meerdere belangstelling, die in het latidbotiw-onderwijs merkbaar was, gewezen werd. De voordragten over landbouwkundige onderwerpen werden nog steeds door rijks-subsidie gesteund, liet hoofdbe stuur wenscht met het houden van voordragten in de verschillende aldeelin- gen voort te gaan. Naar aanleiding van een ten vorisen jare genomen besluit, zijn bij de hooge regering met gunstig gevolg stappen gedaan om de longblaar onder de besmettelijke ziekten op te nemett: daarentegen werd een ongunstig antwoord ontvangen op het verzoek om maatregelen tegen rolkreupel te nemen. Othiient de instelling van een landhoiiw-r.lad is de opinie van het hoofd bestuur ongunstig. Dit geeft aanleiding tot het doen eener interpellatie door dë afd Anna-Paulowna-poliler of liet niet verstandiger van liet hoofd bestuur ware geweest eerst het oordeel der vergadering itt te winnen. Door het hooldbesiuur wordt dit. bij monde van den lieer Visser van Uazerswoude, uitvoerig beantwoord en daarbij eenige bijzonderheden omtrent liet ontstaan van het denkbeeld lot oprigting van een landbouwraad medegedeeld waaruit het onwenschelijke om zich dezerzijds aan te sluiten, voldoende wordt ge staafd zoodat de vergadering zich daarmede bij acclamatie vereenigde. Hoewel het rapport der financiële commissie omtrent het beheer gunstig is. is het oordeel omtrent den toestand nog steeds ongunstig. Er blijft vermoe delijk op liet einde van 1880 nog een deficit over van 5700. De toestand is dus onhoudbaar. Dit geelt Leiden aanleiding tot het doen eener motie, om staande de vergadering eene commissie te benoemen ten einde middelen te beramen om niet alleen in den financiëlen nood van het oogenblik te voorzienmaar de financiën voor de toekomst op hechteren grondslag te vestigen. De vergadering, zich hiermede vereenigende, benoemt daartoe de leden der financiële com missie en den afgevaardigde uit Leiden, den heer S. de Clercq VVzn. Tot lid van het hoofdbestuur wordt alsnu benoemd de heer L. A. van Weel. te Middelharnis, en tot lid van de financiële commissie de heer G. A. van Driel, te Puttershoek. Op eene vraag van de afd. Beemster. Edam en Purmerende: wat de oor zaak is van het grijs worden van het mosterdzaad en welke middelen er toe kunnen worden aangewend om dat grijs worden te voorkomenwordt op voorstel van de aid. Anna-Paulowna-polder besloten die vraag in het Maandblad op te nementen einde een antwoord van deskundigen uit te lókken. Het voorstel van de afd. Haarlemmermeer om in het vervolg aan inzen ders op tentoonstellingen of mededingers op wedstrijden regt op herkeuring te geven, wordt na levendige discussie, vooral voor de vele moeijelijkheden aan de uitvoering verbonden, in beginsel verworpen. (lp een voorstel van het hoofdbestuur, of hel niet op de weg van de lloll. Maatschappij van Landbouw ligt om het initiatief tot de oprigting van vak scholen voor landbouwkundig onderwijs te nemen, diende de afd. Voorne een amendement in, om eene commissie van 5 leden te benoemen om zoowel te onderzoeken wat er aan het landbouwonderwijs te kort komt, als met kracht de middelen aan de hand te doen om daarin verandering en verbe tering te brengen. Zoowel het voorstel als het amendement gaven tot een zeer geanimeerd debat aanleiding. Het aldus geamendeerde voorstel werd ten slotte met groole meerderheid aangenomen. Op het door den algemeencn secretaris uitgebragt verslag omtrent de boekerij werd besloten eene commissie van 3 leden tol onderzoek naar den toestand er van te benoemen. Purmerende en Schagen dongen ieder om de eer de algemeene vergadering het volgende jaar in hun midden te doen plaats hebben. Schagen behaalde bij stemming de overwinning, zoodat de algemeene vergadering in 1880 te Schagen zal gebonden worden. De vergadering werd hierop gesloten. Ten 5 ure zullen de leden zich in de Stads-zaal aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenigen. 'sGRAVENHAGE23 September. Z. M. de koning heeft zijn lijfarts. dr. C. W. Vinkhuysen, benoemd tot kommandeur der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door Z. M. is aan den fuselier bij het leger in Nederl. Indië C. Nopper vergunning verleend lot het dragen der Duilsche herinneringsmedaille voor den veldlogl tegen Frankrijk in 1870/71 en van het Badenschc onderschei- dingsteeken voor de diensten te velde, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat 0. A. F. Brennecke, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voornoemd. Tot kantonregter-plaalsvervanger te Sittard is benoemd de heerA. H. J. Russel, te Geleen. Bij het personeel der geneeskundige dienst van de zeemagt is voor vier jaren gedetacheerd de officier van gezondheid 2' kl. W. N. de Graaf, van het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederl. Indië F. N. Kramer is, op zijn verzoek, ter zake van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Door den minister van koloniën is de heer W. H. van der Haas ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij liet boschwezen daar te lande. In de zitting van de eerste kamer van heden is het ontwerp adres in antwoord op de troonrede zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Het zal Z. M. den koning worden aangeboden door eene com missie, bestaande uit de hh.: Borsius, Coenen, Pijls, Schimmelpenninck van der Oije, de Raadt en Merkes van Gendt, met den voorzitter aan het hoofd. De kamer is op recès gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden, die door het oudste lid in jaren, den heer de Bieberstein, werd gepresideerd, is ingekomen het kon. besluitwaarbij de heer mr. VV. II. Dullert benoemd wordt tot voor zitter der kamer. De heer de Bieberstein rigtte het woord tot den be noemde en verzocht hem den voorzitterstoel in te nemen. De heer Dullert aanvaardde daarop het voorzitterschap met het houden eener rede. waarin hij den leden zijnen dank betuigde voor de eervolle wijze, waarop zij hem aan den koning hadden voorgedragen, om tol voor zitter te worden benoemd. Na een blik te hebben geworpen op de werk zaamheden, die de kamer te wachten stondenzeide hijIn een vorig jaar uitte ik eens den wensch. dal in onze parlementaire zeden mogt worden opgenomen niet te herhalen, wat eenmaal goed gezegd is en nam ik de vrijheid tot zelfbeperking in het spreken aan te manen. Bij het vele werk waag ik het ook nu, na de ondervinding sedert opgedaan, dien wensch en die aanmaning te herhalen. De Indische begrooting, de vestiugbegrooling en die voor de.staatsspoor wegen voor 1881 zijn ingekomen en naar de afdeelingen verzonden. Tot leden van de commissie voor het adres in antwoord op de troonrede zijn benoemd de heeren Sandbergvan DeldenVVybengavan Wassenaer Calwyck en l'alyn. De staatsbegrooting voor 1881 zal morgen middag ten 3y2 ure door den minister van financiën worden aangeboden. Bij de aangeboden Indische begrooting beloopen de ontvangsten en mid delen ruitn 144 millioen: te kort een derde millioen, tegen drie tnillioen over de loopende dienst, dat vooruitgang in de financiën aanwijst, liet tekort kan echter stijgen met twee millioen voor maatregelen tegen de veeziekte, het nieuw stelsel van dwangarbeid en de overbrenging van dc fabriek té Soe- rabaija naar het marine-etablissement aldaar. De meeste afdeelingen zijn verhoogd, maar oorlog is verminderd met 3j millioen De vermindering van de suikercultuur en de lagere raming der koflïjcultuur worden opgewogen door de verhooging van de inkomsten der spoorweg-exploitatie, ruim een half millioen. Een bewoner van de Paulus-Potterstraat, die zeer dikwijls dronken was en ook zeer dikwijls zijne vrouw mishandelde, werd eergisteren naar eene herberg gelokt, en gedurende zijne afwezigheid werd door de buur vrouwen al het huisraad het huis uilgedragen en weggebragt, let wijl de vrouw de toen ledige echtelijke woning verliet. t Tc Scheveningen is men met regt over het volgende feit verontwaar digd. Terwijl eenige Scheveningsche haringvisschers dezer dagen aan liet. visschen waren kwam eene boot van Engeland aanvaren, die een telegraaf kabel moest leggen. De visschers gaven door teekenen te kennen, dat zij aan het visschen waren en er 60 netten in zee lagen en verzochten den kapi tein der boot te stoppen of den kabel hooger op te leggen. Deze stoorde zich hieraan niet en streek den kabel op de netten der visschers, met ge volg, dat 6 netten beschadigd werden en ruim 20 netten geheel verloren gin gen. Nadat dit feit te Scheveningen bekend was geworden, heeft de reeder, wien het ongeval trof, proces-verbaal laten opmaken. De zaak zal, naar men verneemt, vervolgd worden. (IJ.) EKKBLAK LONDEN. 22 September Prins Hendrik van Prnissen, de zoon van den Duitschen kroonprins, die zich aan boord bevindt van bet thans ter reede van Plymouth voor anker liggend Duitsch oorlogschip Prins Adalbert, ontving ter gelegenheid van zijn 18'° verjaardag een brief en een geschenk van de koningindie hem door een koerier werden overeebragt. Bij eene prijs-uitdeeling te Salisbury gaf de postmeester-generaal, prof. Fawcetl, eenige wenken ten beste omtrent onderwijs en opleiding der jeugd. Er heerscht op het oogenblik, zeide hij, zulk een ijver voor ender wijs, dat het eer noodig is te kalmeren dan te prikkelen. Hij gaf den raad de kinderen langer op school te houden, en hen een beperkt aantal vakken deugdelijk te doen leerenliever dan hen van alles wat, en niets grondig, tft, laten oprapen in een zeer beperkten tijd. Hij waarschuwde tegen de "groole lout van het hedendaagsclte onderwijs; oppervlakkige inpomperij. Zijne ervaring als onderwijzer en examinator was voortdurend deze: dat er te veel gelezen wordt en te weinig gedacht. Te Killimer. in Ierland, is een billet aangeplakt, waarin een grond bezitter uit den omtrek bedreigd wordt met eerstdaags doodgeschoten te

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2