zekeren J. v. M.waardoor huis en schuur eene prooi der vlammen werden. Er is weinig van de roerende have gered kunnen worden. Onder Edam zijn 6 koeijen en te de Waal op Texel 7 schapen door den bliksem gedood. Ook is op dien dag de bliksem geslagen in de woning van een landbouwer te Giethem, met het gevolg, dat huis en schuur met de daarin aanwezige meubelen en landbouwgereedschappen, alsmede 2 koeijen en een kalf, zjjn verbrand. Aan den Helder heeft Zondag avond een onbekende bij een kastelein in de Spoorstraat een pasgeboren kind in de gelagkamer neêrgelegdop een oogenblik, dat er geene bezoekers waren en hij zich voor een oogenblik in een ander vertrek had verwijderd. Het kind was slechts les in oude vod den gewikkeld. De politie doet onderzoek. In de Noorderhaaks is gestrand het Russische stoomschip Dahomey, kapitein Rose, van Riga met rogge naar Schiedam bestemd. De branding ging hoog over hel schip en werkte geweldig. De sleepboot Hercules en de reddingsboot begaven zich derwaarts en hebben de equipage, uit 22 man bestaande, gered. De redding had met groot levensgevaar plaats. Te Nrjkerk is Zondag voormiddag de bliksem geslagen in het huis bewoond door den metselaar A. van den Eshof. De man werd getroffen, dóch niet doodelijk; hij was geruimen tijd bewusteloos. In l)et huis heeft de bliksem eeuige schade aangerigl; ook ontstond er een begin van brand, die eehter spoedig gebluscbt werd. In de vorige week heeft zich te Ede weder een handelsreiziger in paar den vertoonden wel met het doel de menschen op te ligten. Van eenige ingezetenen kocht hij tegen hooge prijzen paarden, te betalen bij levering. Van een ingezeten van Harskamp leende hij 100. Van een stal- en loge menthouder te Ede huurde hij twee dagen een paard en rijtuig en logeerde er. Maar de paarden zijn tot nu toe niet ontvangen, daar de levering is opgezegd: en met reden meenen de uitleener van het geld en de stalhouder, dal zij van het bun verschuldigde wel nooit iets terug zullen krijgen. In den nacht tusschen Zatnrdag en Zondag zijn te Leeuwarden door de politie twee manspersonen aangehouden, die bezig waren uit het pak huis van den heer J. W. op de Waeze balen meel te stelen en in cene praam te brengen. De dieven, twee gevaarlijke en reeds lang bij de politie slecht aangeschreven personenhadden reeds 10 balen in de praam gebor gen toen zij werden betrapt. Te Leeuwarden breiden de mazelen zich uit. In de vorige week wer den 71 gevallen aangegeven; slechts 3 personen overleden aan die ziekte. Te Winschoten is gevankelijk binnengebragt W. de Boer. manufac- turier te Nieuw-Pekelawiens woonhuis met inboedel, verzekerd bij 2 maat schappijen voor 19800, voor eenige dagen eene prooi der vlammen werd. Door de arrond.-regtbank te 's Hertogenbesch is zekere II. N.be klaagd van bedriegelijke opligting, door het in betaling geven van waar deloos papier1 (sigarenbons), in kleur en vorm gelijk aan bankbilletten, veroordeeld tot een half jaar celstraf en /25 boete, bij wanbetaling te vervangen door 3 dagen cel. a. Te Maastricht is Zondag bij eene militaire wandeling der schutterij nagenoeg eene geheele compagnie tegen hare superieuren in verzet gekomen. Aanleiding daartoe gaf de ontwapening van een schutter, die een officier zou gedreigd hebben, en voor wien de overige schutters partij hadden getrokken. 'sGRAVENUAGE. 21 September. Door Z. M. is aan den kapitein ter zee W. F. Mejjen vergunning ver leend lot het dragen der versierselen van ridder 2'kl. der orde van de Kroon, hem door den keizer van Duitschlandkoning van Pruissen, geschonken, De telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf A. C. van Heelsbergen is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. De dirigerende officier van gezondheid 1' kl. dr. F. J. van Leent, be- last met het geven van onderrigt aan en met het toezigt over de militaire studenten voor de zeemagt te Amsterdam, wordt eervol van de waarneming dier betrekkingen ontheven, onder dankbetuiging voor zjjne daarin bewe zen diensten. Die betrekkingen worden opgedragen aan den officier van gezondheid 1' kl. J. O. Hartlioorn behoorende tot de rol van het wacht schip te Amsterdam. De officier van administratie 2* kl. L. G. Duhne, dienende aan boord van het schroefsloomschip Marnix, wordt op non- activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 2' kl. D. A. van'der Laan, in wiens plaatsing aan boord het artillerie-instruclie- schip Het Loo wordt voorzien door den officier van administratie 2' kl. W. F. G L. Faubel. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de eerste kamer van lieden werden de nieuw bes noemde ledenna onderzoek hunner geloofsbrieven toegelatenzij namdn daarop zitting. De voorzitter aanvaardde vervolgens zijne betrekking met het houden eener korte rede. De kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden en ging daarna over tot het trekken der aideelingeu. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van lieden heb ben de heeren van Dedem, van Rees en Gleichman zitting genomen. De nominatie voor het voorzitterschap is opgemaakt. Tot eersten candidaal is benoemd de heer Dullert met 50 van de 63 stemmen, tot tweeden caudidaat de heer Mirandolle, tot derden caudidaat de heer Cremers, de beide.laalsten na herhaalde stemmingen. Hel geregtshof behandelde lieden bet appèl van den voormaligen Leid- schen curator in een faillissement, die door de regt bank te 's Hage is ver oordeeld tot 6 maanden celstraf, wegens verduistering van hem als zoodanig toevertrouwde pelden. Niettegenstaande bekl. zich minder strafschuldig wenschte te doen voorkomen betoogde adv.-gen. mr. Gregory, dat het von nis in alle deelcn moest worden bevestigd. l)e uitspraak is op a. s. Dings- dag bepaald. liet ad. deelt mede, dal Zaturdag avond in de opera in den llaag, Lhérie, nog vóórdat hij een noot zong. gesiffleerd werd. en telkens wan neer hem een applaus ten deel viel, eenige schelle fluitjes werden gehoord. In de derde acte werd hem een strookrans toegeworpen en in de vijfde hoorde men, terwijl hjj zong, van de /'hoogere rangen" geluiden, die aan de kermis herinnerden, üp een paar personen, die teekenen van afkeuring gaven, werd gedurende de voorstelling door de politie de hand gelegd. BUITKINLAMKSCHK BGKIGTKiN. ËIVCELAAlt. LONDEN, 20 September. Er zijn met groote moeite weêr 14 lijken van de in den mijnput van Seaham verongelukte mijnwerkers voor den dag gebragt. Tot heden zijn in het geheel 40 ljjken geborgen. Vrijdag- morgen zijn uit eene loodmijn te E.vam, in Derbyshire, veer tig mijnwerkers gelukkig verlost na eene afsluiting van veertig uren. Hunne gevangenschap was niet veroorzaakt door eene instorting, maar door het van de hevige regens ingestroomde water, zoo hoog staande, dat zij, oui het gevaar van verdrinken te ontwijken, op hoogere uitstekken moesten klimftïen. Volgens de Times heeft de heer Wilfrid de Fónvielle. voorzitter der Fransche //Academie voor luchtscheepvaart" aan de Britsche //Ballon Society" een wedstrijd voorgesteld. Van wege de maatschappij van hel kristallen paleis is het gas aangeboden en het schijnt, dat de wedstrijd, met slechts twee ballons te houden, zal doorgaan. Kapitein Clark, gezagvoerder van de Jeddah, die deze boot met een kleine duizend passagiers verliet, toen hij meende, dat zij onvermijdelijk zin. kën moest, kwam dezer dagen te Singapore aan. Zijne verschijning gaf daar aanleiding tot allerlei uitbarstingen van hevige verontwaardiging. In den raad werd zelfs een voorstel gedaan om hem in hechtenis te nemen, doch dit werd bestreden door den gouverneur, die zijn gedrag wel in scheme bewoordingen laakte, doch meende, dat het plaatselijk bestuur de zaak aan het ministerie van koophandel moest overlaten. FRANKRIJK. Het Journ. Off. maakt een besluit openbaar, waarbij de admiraal lli- bourtbekend door een geschil met den republikeinschen gemeenteraad te Cherbourg, als zee-prefect van Cherbourg vervangen is door admiraal Allé- mand. llibourt krijst thans zitting in den adqiiraliteitsraad en is tevens bevorderd' tol grootofficier van het Legioen van Eer. De zaak van den commissaris van politie Marcerou, door de Communards van in 1871 gepleegde wreedheden beschuldigd, heeft, naar men aan de Nord schrijft, eene onverwachte ontknooping gekregen. Genoemde heer heeft namelijk een onbepaald verlof ontvangen. Ziedaar, zegt de berislgever, eene jammerlijke concessie aan den onverzoenlijken wrok der //geauiuestieer- den". liet ministerie heeft den heer Marcerou niet ontslagenen erkent dus, dat zijn ambtenaar schandelijk belasterd is geworden, maar het durlt hem niet verdedigen. Zondag is te St. Germain-en-Laye hel standbeeld onthuld van Thiers. De heer Jules Simon heelt bij die gelegenheid eene rede gehouden. Hij her innerde daarbij aan het woord van Thiers: De republiek zal conservatief zijn of zjj zal niet zijn, en de spreker knoopte daaraan eenige beschouwin gen vast. Toen hij geëindigd hadprotesteerde Olivier Pain, een journalist der onverzoenlijke partij, luid legen de hulde, door het oprigten van liet monument aan Thiers gebragt. Een gendarme bragt hierop Ollivier Pain weg om hem aan de verontwaardiging der menigte te onttrekken. DUITSCHLAND. Naar de Köln, Zeil. verneemt, zal de rijksdag, als hij in het begin van het volgend jaar bijeenkomt, verscheidene nieuwe helastiiigoiitwcrpeii gereed vinden. Tot dusver is van vier ontwerpen spraak: verhooging der bier- en brandewijnbelasting; verhoogins der suikerbelasting; invoering der legerbelasting en der beursbelasting. Men verwacht eene nieuwe bjjreu- komsl der Duitsche ministers van financiën, ditmaal te Berlijn, om over de bijzondere bepalingen van die ontwerpen in nader overleg te treden. TIKK I.S E. De zeven medepligtigen aan den moord, indertijd op mevrouw Skobelell' gepleegd, zullen eerstdaags ie Philippopel teregt staan. Voor hel criminele geregtshof van Oost-Rumelië is nog nooit zulk eene gewigiig'e zaak aan hangig geweest. De hooge positie van de vermoorde dame, de gruwelijke wijze waarop de misdaad gepleegd werd en het hooge bedrag der gestolen waarde zijn dan ook meer dan voldoende om de belangstelling te wekken. Doch het proces is nog om andere redenen merkwaardig, daar thans hoogst waarschijnlijk het eerste doodvonnis onder het bestuur van Aleko-pacha zal geveld worden en de Sultan dit zal hebben te bekrachtigen overeen komstig het organisch statuut, waaronder Oost-Rumelië geregeerd wordt. De politie heeff nog niets van het gestoleue teruggevonden. Men gist, dat Uzalis dadelijk na den moord naar Philippopel teruggekeerd is om de buit in veiligheid te brengen. Men vond bij zjjn lijk althans nog slechts vijf roebels, terwijl mevrouw Skobelell meer dan 70000 gulden bij zich had, zooals men weet bestemd om de hospitalen te steunen en onder de behoef- tigen verdeeld te worden. O O 9 T-I NII E. BATAVIA. 13 Augustus. De gouverneur van Atjeh telegrafeert uit Kotta-Radja van 8 Augustus: //Ben gisteren avond Zeemeeuw teruggekeerd, na versterking Baloe llir 2 dezer door artillerie grootendeels verwoest te hebben. Daarna troepen teruggetrokken; met hooiden Samalangan, Djangka Boeja zaken geregeld, nadat deze schriftelijk vergiffenis hadden gevraagd. 5 dezer militaire bewe ging gemaakt naar Djangka Boeja. die zeer bevredigend afliep. Te Scgiri zamenkomst gehad Radja Pedir met hoofdevnuLgemagtigde Radja Gigieng. Voorloopige verzoening landschappen bewerkt. Toestand aldaar vrjj bevre digend. Groot Atjeh goed". Onder dagtcekeiiing van 10 dezer werd van den gouverneur van Suma tra's YVestkust het volgend telegram ontvangen, betreffende de expeditie tegen Goeroe Soemillam, radja van het Bataksche landschap Sipahoetar, ondernomen, tot tuchtiging van dat landschap voor het plegen van vijande lijkheden tegen onderdanen van het Nederl. Indische gouvernement: //Resi dent Tapanoli berigtGoeroe Soemillam heeft zich niet onderworpen. 1 Augustus. Van Sipoholon opgerukt, den lf0 doorgemarcheerd naar Goeroe Soemillam's kampong deze verlaten. Den 3'» gegaan naar de kampongs

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2