LE1D8CIIË CCIUEUNT. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. isho, STADS-BERICIITEN. BI N N KW LA lN I )SCII K BK BIDT RIN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant rh per vierendeel jaars J.60, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /1.85, franco p.p. f 2.35. Ilel Verslag a/zuiidrrlijl, is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditie!.oslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van' LEIDEN brengen brj deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezingter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van bet overlijden van de hceren Dr. W. C. VAN DEN B1UNÜELER en M'. L. SURINGARdie in 1881 moesten aftreden Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1888 en F. STOKHUYZEN, die in 1885 moesten altreden, zal plaats hebben op/J/ns- dagden 5dtn October afstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemmingzoo die mocht noodig wezenzal geschic- den op Dinsdag. 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de heidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 September 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. mSTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter alsemeene keunis dat door hen vergunning is ver leend aan de Gebr®. Van Wijk G°. en hunne rechtverkrijgenden, tot ver plaatsing van twee houten verf kuipenin hel perceel aan hel Lèven- daal N». 150. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 21 September 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 21 September. lieden droeg de hoogleeraar dr. J. II. C. Kern het rectoraat der uni versiteit over aan zijn opvolger, den hoogleeraar dr. T. Zaaijer, met het houden eencr redevoering in het groot auditorium. Nadat hij gewezen had op de feesten door het studentencorps zoo luisterrijk gevierd en melding had gemaakt van de blijde maredie geheel het Nederlandsche volk op 31 Aug. 11. had vernomen, namelijk de bevalling van II. M. de koningin, ging hij over tot het geven van een verslag van de lotgevallen der universiteit gedurende het afgeloopcn akadetniejaar. liet collegic van curatoren had een zijner leden, den heer burgemeester dr. W. C. van den Brandcler, door den dood verloren. Aan diens ijver werd hulde gebragt; steeds zou in eere worden gehouden hetgeen hij voor stad en hoogeschool had verrigt. De heer de Laat de Kanter was hem als burgemeester van Leiden en spoedig daarop ook als curator opgevolgd. Hij twijfelde er niet aan, of de heer de Kantcr zou ook de belangen der hoogeschool met deuzelldcn ijver behar tigen, waarvan hij in andere betrekkingen de bljjketi had gegeven. Uit den kring der professoren werd niemand gemist; van de oud-hoogleerarcu was echter de jongste, de heer d'. W. G. Pluygers. door den dood weugeno- men. Aan zjjne verdiensten werd reglmatige hulde gebragt. Nog voor den aanvang der lessen was zijne plaats vervuld geworden door den heer dr. J. J. Cbrnclissen, zoodat in het onderwijs der Lalijnsche letterkunde geen stoornis plaats had. De vacatures, opengevallen door het opireden van de hh. Modderman en Vissering als ministers, werden vervuld door de benoe ming, in de plaats van den heer Modderman, van de hh. W. van der Vlugt en II. van der Hoeven, en in de plaats van den heer Vissering, van den lieer II. B. Greven. De taak, die vroeger op den heer Modderman rustte, was daardoor thans verdeeld. Wegens de wankelende gezondheid van prof. tloudsmit, was er een lector voor het Romeinsche regt, de heer mr. W. M. d'Ablaing. benoemd, op wien nu een deel van de laak, door prof. Goudsmit steeds met zooveel ijver vervuld, was overgegaan. Ook in de faculteit der wis- en natuurkunde was een lector benoemd, eu wel voor de zoölogie, de heer dr. A. A. W. Ilubrecht, en aan den heer d'. E. F. van de Sande Rak- htiyzen, l'ltn observator aan de sterrewacht, was vergunning verleend als privaat docent lessen te geven in de sterrekunde. Onder de gelukkige (eiten, waarop de spreker mogt wijzen, was de feest dag door den hoogleeraar Schollen in de vorige week gevierd, toen hij mogt. terugzien op zijn 40-jarig professoraatwaarhij hij van alle zijden zoo vele bewijzen van hoogachting ontving. Hem, die steeds in bel eerste ge lid stond in den strijd voor waarheid en licht, wenschtc hij nog het genot van kracht en gezondheid toe om nuttig werkzaam te zijn. Ook de hoog leeraar Rijke mogt gisteren gedachtenis vieren van zijn 35-jarig professoraat. Ofschoon huissélijke omstandigheden hadden verhinderd dit feestelijk le doen. had het ook hem niet ontbroken aan blijken van belangstelling van de zijde zijner leerlingen en ambtgenoolen. Aan zijue verdiensten werd hulde gebragt en daarbij gewezen op het deel, dat hij had gehad in het tot stand brengen van de wet op het middelbaar onderwijs. Voorts wees de spreker op de vereerende benoeming van den hoogleeraar Dozy lot eere-prolessor aan de vrije universiteit te Madrid en de benoeming van den hoogleeraar Fruin tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, die in dit jaar hadden plaats gehad. Ofschoon hij zich verheugde in de onderscheiding, den adsistent in de bo tanie, den heer Treub, te beurt gevallen, die geroepen was aan het hoofd van eene onzer belangrijkste instellingen, moest hij toch zijn vertrek met leedwezen vermelden. Aller beste wenschen vergezelden hem naar het Oosten. Onder het rectoraat van den spreker waren 485 studenten ingeschreven, dus 48 minder dan in hel vorige jaar. Dit cijler wees echter niet aan de feitelijke bevolking der akademie, omdat vele jongelieden, om redenen, die hem onbekend waren, de collegiën niet bijwoonden. Maar. dit in aanmer king nemende, was toch het getal studenten afgenomen. Hel getal promo- tiën was aanzienlijk geweest en bedroeg 113. Zeven studenten waren in den loop des jaars in liloeijenden leeltijd door den dood uil hunnen werk kring weggenomen. Betreffende de akademische instellingen deelde spreker mede, dal de mi nister Six, terstond na zijn optreden, zorg had gedragen voor het inrigleir van een pharmaceutisch laboratorium, dal thans in een huis op de Papen gracht was gevestigd en waarin de hooglecraar van der Burg nu zijne lessen kon aanvangen. Tot bibliothecaris was, in de plaats van den hoogleeraar Pluygers, benoemd de heer dr. W. N. du Rieu, van wiens bekenden ijver en hulpvaardigheid men veel mogt verwachten. Bjj het ongeval, prof. Mommsen te Berlijn overkomen, was een der Lalijnsche hand schriften verloren gegaan, maar het verheugde hem, dat de lieer du Rieu had te kennen gegeven, dat, wat hem betrof, dit geen aanleiding zou geven tol mindere vrijgevigheid in het in gebruik geven van handschriften. Met een heilwensch aan zijnen opvolger besloot de spreker zijne rede. De heer Duyser, pachter van de stads-zaal, zal, blijkens gedane aan kondiging. bij gelegenheid van de tentoonstelling van de lloll. Maatschappij van landbouw, op enkele avonden (Woensdag, Vrijdag en Zondag) de gele genheid openen voor vreemdeling eu stadgenoot oin eenigc aangename uren door te brengen. Hij heeft daartoe een gunstig hekend concert- en opcret- ten-gezelschap geëngageerd. Men mag van den ondernemer vertrouwen, dal. hij ook nu weder eene goede keuze zal gedaan hebben. Eene goede op komst moge het loon van zijn streven zijn. Op de katoenweverij van de lleyder C°. is lieden morgen een cylin der gesprongen. De werkman L. v. S. werd daarbij aan tien huik en de hand gekwetst; hij werd heelkundig behandeld door dr. L. en daarna per vigilante naar zijue woning vervoerd. Zijn toestand is niet gevaarlijk. De opgave in ons vorig nonuner betredende bekrooiiiugcntoegekend op de tentoonstelling van pluimgedierte te 'sllage, veretscht verbetering.. Bekroond werden o. a. J. C. Smit, le Leiderdorp, voor al zijne inzendingen als: le prijs, Z. M. voor waaijer-eenden; le prijs, Z. M. voor GaroJina-eenden 2' prijs. V.B. M. voor berg-eenden 2e prijs, V. B. M. voor Rahama^eendcn;3r prjjs, B. M. voor Smienten; P. van Rhijn, te Leiderdorp; 2e prijs, V. B. M. voor Carolina-eendeu met jongen; C. M. vau Leeuwen, te Oegstgccst; 3® prijs, voor Hall. krielen. Ds. Eigeman te Dordrecht heeft van de zijde van liet moderamen van de synode het berigt ontvangen, dat hij in appèl treden kan, evenwel onder voorwaarde, dat hij binneu 14 dagen ol ƒ1200 zal storten of in de pjaals daarvan overlegge een bewijs van onvermogendoor de bevoegde overheid afgegeven. De synode behoudt zich evenwel voor, bedoeld bewijs al of niet te ontvangen in plaats der 1200. Door den heer II. T. Verhoef, in leven pastoor hij de r k. geaicente der oud-bisschoppelijke clcrezy le Oude wat er, onlangs aldaar overleden, is bij testamentaire beschikking aan liet seminarium dier gemeente een legaat van 10000 besproken. Te llern, in Noordholland, is eergisteren de bliksem ingeslagen bij.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1