BUH tfSLANÜSCUK ÜKMÜTK.V zaam zijn: in de militaire afdeeling, ter standplaats Amsterdam, de diri gerende officier van gezondheid le kl. dr. J. van Breda KolfT; in de IIe militaire afdeeling, ter standplaats Utrecht, de dirigerende officier van ge zondheid le kl. dr. J. Smith, en in de IIIe militaire afdeeling, ter standplaats Breda. de dirigerende officier van gezondheid le kl, R. van Raalten. Door Z. M is de generaal-majoor jhr. J. G. A, van Spengler, inspec teur der cavalerie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder dankbe tuiging voor de vele en goede diensten door hem aan Z. M. en aan het ieger bewezen; voorts is benoemd bij den staf van het wapen der cavalerie: tot inspecteur van het wapen, Zr. M'. adjudant in buitengewone dienst, de generaal-majoor jh'. W. I. A. Storm de Grave, van genoemden staf, thans bevelhebber in de 2' militaire aldeeling. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot militair apotheker le kl.de militaire apotheker 2' kl. A. B. II. M. Gillemans, van gemeld personeel. De le luit. J. W. F. H. Tissot vau Patot, van het instructie-bataillon is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, en tot paardenarts 3e kl. bij het leger in Nedcrl. Indië zijn benoemd, de voor die betrekking opgeleide veterinaire leerlingen A. M. Vermast en S. Schilstra. In eene verecnigde zitting van de beide kamers der staten-generaal heeft Z. M. de koning heden de zitting 1880/1881 geopend met de volgende rede: "Mijne Heeren! Ik mag U dankbaar wijzen op de voorregten, die het Vaderland steeds geniet. De geboorte van eene Prinses heeft het geluk van Mijn Huis verhoogd. Met ingenomenheid ontving lk, bij die heugelijke gebeurtenis, op nieuw dc bewijzen van de gehechtheid Mijns Volks. Met de andere Mogendheden is Nederland voortdurend in de meest ge- wenschte verhouding. In handel en nijverheid is cenige verbetering op te merken. Landbouw en veeteelt bloeijen. De berigten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig; de besmettelijke longziekte is nagenoeg geweken. Van 's Rijks belastingen mag eene ruimere opbrengst dan ten vorigen jare worden verwacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijft versterking van 's Rijks middelen noodig Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortge gaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zullen U worden aangeboden. Eene voordragt tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal U in deze zitting worden voorgelegd. Zee- en landmagt kwijten zich bij voortduring met Ioflelijken ijver van hare vcrpligtingen. Gewigtige maatregelen betreffende hel krijgswezen, die dc voltooijing van 's Lands weerbaarheid ten doel hebben, zijn of worden voorbereid. Wetsvoordragien nopens de nationale militie en de schutterij zullen U ter overweging worden aangeboden. lloewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Nederlandsch gezag toch in die male aldaar gevestigd dat de Rege ring zich kan voorbereiden op de inrigting van een geregeld bestuur. De algemeene toestand van Nederlandsch-Indië zou bevredigend mogen heeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de be volking als den veestapel teisterden. Levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den önan- ciëlen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. Belangrijke wetsvoordragten, in Uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zullen nader Uwe aandacht bezig houden. De zegen van den Almagtige ruste op ons gezamentlijk streven naar bevordering van 's Lands heil. Ik verklaar deze vergadering van de Staten-Generaal te zijn geopend." Z. D. H. de groothertog van Saksen-Weimar heeft, gelijk reeds werd aangekondigd, vergezeld van twee adjudanten, in een der loges van het gebouw de plegtige opening der kamers bijgewoond. De schoonbroeder van Z. M. den koning werd in een met 6 paarden bespannen hof rijtuig naar het locaal geleidaldaar door de kamerledenden vice-admiraal de Casembroot en Lenting ontvangen en naar zijne loge geleid. Bij het verlaten van het gebouw werd de hooge bezoeker bovendien begeleid door Z. Exc. den mi nister van builenlandsche zaken en den gezant van het Duitsche keizerrijk aan ons hof. De troepen bewezen de gebruikelijke militaire eer, terwijl de muziekcorpsen tijdens het passeren het Wilhelmus deden hooren. Z. K. II. de groothertog van Saxen-Weimar heeft heden middag een bezoek afgelegd bij Z. K. H. prins Frederik; De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Morgen vergaderen beide kamers; de eerste ter installatie van den presidentde tweede tot het opmaken van eene nominatie voor den voor- zitterszetel. De leden van de eerste kamer der staten-generaal benoemd ter ver vanging van degenen die met den derden Maandag van September als zoo danig aftreden hebben heden ochtend ten 10 ure in handen van Z. M. den koning de gevorderde eeden afgelegd. Met de pleiziertreiuen, welke de Rijnspoorwegmaatschappij heden ter gelegenheid van de opening der slaten-vergadering uit Amsterdam. Arnhem en Utrecht deed loopen, zijn p m. 3000 personen herwaarts vervoerd. De in den tuin van het kon. zool. bot. genootschap van Zaturdag tot Maandag gehouden tentoonstelling van pluimgedierte enz. heeft ten volle aan de verwachting voldaan. Zij overtrof in menig opzigt die van vroegere jaren Onder de toegekende bekrooningen komen voor; rubriek Hoenders, vooreen toom Hollandsche kriel (witte) 2" prijs aan U. M. van Leeuwen, te Leiden. en rubriek Eenden, vooreen toom Duclair-eenden, waaijer-eend, en vooreen paar Karolina-eendenl,te prijzen aan J. Ci Smit, te Leiderdorp, aan wien ook werden toegekend een 2de prijs voor Bahama-eenden en 3de prijzen voor Berg-eenden en voor Muskus-eenden. ENGELAND. LONDEN, 19 September. Uit Kandahar meldt men aan de Daily Newsdat Ajoub-Ivhan thans niet ver meer van Herat zal zijn. Misschien znllen de inwoners van Herat de poorten wel voor hem sluiten uit tegenzin tegen Ilassem-Khan en de Kabulsche manschappendie Ajoub-Khan vergezellen. Deze zou dan zijne toevlugt in Perzië moeten zoeken, en de berigtgever acht het in dat geval mogelijk, dat aan de Perzische regering van wege Engeland zijne inhech tenisneming zou gevraagd wordendaar Ajoub-Khan verantwoordelijk is voor den moord, welke aan luitenant Maclaine, die zijn gevangene was, gepleegd is. Volgens den correspondent van den Times, die zich bij het Montene- grijnsche leger bevindt, zal de overgave van Dulcigno niet zonder bloed vergieten atloopen. Er zijn 6000 Albanezen bijeen tusschen Dulcigno en eene positie op de hoogten van Nagara, die zeer sterk is, maar vatbaar om uit de zee gebombardeerd le worden. Riza-pachade Turksche commis saris, heeft 10000 man aan geregelde Turksche troepen en Albanesche vrij willigers onder zijne bevelen. Maar hij speelt kennelijk valsch spel en heeft althans niets gedaan om aan de Albanezen het innemen van hunne positiën le beletten. In Ierland heelt weder eene agrarische wraakoefening plaats gehad. Men heeft een rentmeester des nachts in zijn bed overvallen, vreesselijk mis handeld en hem ten slotte de beide ooren afgesneden. De talrijke bedrijvers van dezen laagbartigen aanslag waren allen gemaskerd. Onlangs maakte een zekere Perry een jongen kantoorbediende in een spoorwegrijtuig eene geldsom afhandig, na eerst getracht te hebben hem met chloroform te bedwelmen, en, toen dit niet gelukte, hem door slagen en schoppen weerloos te hebben gemaakt. Hij is daarvoor veroordeeld tot geeseling en twintig jaren dwangarbeid. De Transvaalsche deputatie, bestaande uit de hh. Joubert en Kriiger, is van hare zending naar bet Kaapsche parlement teruggekeerd. Onder de velen, die hare leden verlangden te zien, behoorde ook de gouverneur dei- Kaapkolonie sir B. Frère, die den heer Kriiger beleefdelijk liet welen, dat hij een onderhoud met hem wenschte te hebben. De heer Kriiger liet op even beleefde wijze terugvragen, welke sir B. Frère het verzoek deed. daar hij er vier kende van dien naam, een lsle sir B. Frère, die in Pretoria ver klaarde, dat hij aan denzelfdeu God en denzelfden bijbel geloofde en dien volgens voornemens was ie handelen; een 2d'° sir B. Frère, die denzelfden dag, toen hij dit zeide, naar Engeland schreef, dat, wanneer hij slechts troepen had, hjj de Boeren wel naar huis zou jagen; een 3d,,> kende hij. die de Transvaalsche patriotten "edele mannen" noemde, wier zaak de aan dacht van het Engelsche gouvernement ten volle waardig was, en eindelijk den 4dtn sir B. Frére, die zeide, dat de patriotten slechts uit eene kleine, onbeduidende partij bestonden, en dat de geheele bevolking ten gunste was van het Britsche gouvernement. Na deze boodschap heeft sir B. Frère niets van zich laten hooren. (Express.) FltANKR IJ K. Ten gevolge van het ontslagdat de ministers van binnenlandsche za ken, van justitie en van oorlog goedgevonden hebben in te dienen, is er Zaturdag weder een ministerraad gehouden, die vrij lang geduurd heeft. Daarin moet men tot.overeenstemming zijn gekomen. De Pays verzekert, dat de overeenstemming in het kabinet op de volgende grondslagen gevestigd is. Er werd besloten, dat Constans zijne geheele en volkomen vrijheid van handelen zal behouden met betrekking tot de decre tendie hij zal uitvoeren, wanneer en zóó als het hem dienstig zal voor komenzonder eenigen anderen termijn dan den tijd, die noodig is om aan prefecten instructies te geven. Het officiëie blad zal een brief van Con stans openbaar maken, gerigt aan de drie aartsbisschoppen, die zich belast hebben met het overbrengen van de verklaring der congregatiën. In dien brief zal hij kennis geven, dat de verklaring niet kan volstaan om de auto risatie te verkrijgen, door de decreten van 29 Maart voorgeschreven. Dezer dagen is er eene vergadering gehouden om le spreken over het gedrag van den heer Andrieux, prefect van politie, tijdens de commune. Ongeveer 500 personen waren aanwezig. Alle mogelijke scheldwoorden werden op Andrieux toegepast. Een zekere Pierron, die zich revolutionair-socialist noemt, verbond 'smans naam aan die der Bonapartesder Bazaines en der Macerous. Nadat eenigen genoeg geraasd haddenstelde Humbert eene motie voor, waarin het woord "republiek" voorkwam. Wat republiek! riep een der aanwezigen. Het woord //volk" er voor in de plaals. Dat komt op hetzelfde neer, meende een ander. Eene citoyenne gaf noch om het woord //republiek" noch om het woord "volk". Leve de regeringloos heid!" riep zij. Ten slotte werd eene motie aangenomen, waarbij de ver gadering aandrong op de afschaffing van de prefectuur van politie, als eene instelling ontleend aan de monarchie. Zaturdag zal de redacteur van de Signal, de heer Réveillaudmeteen der mede-arbeiders van den heer Mac-All, den heer Dodds, als afgevaardigde van de centrale verecniging tot evangelisatie enz. naar Amerika vertrekken, ten einde in de voornaamste steden der Unie bijeenkomsten te beleggen en gelden te verzamelen ten behoeve van dc Protestantsche evangelisatie in Frankrijk. DllTiiU II I- A 1». Uit Rome wordt aan de Jiöln. Zeit. gemeld, dat op het Vaticaan een voorstel ter sprake is gekomen om een pauselijk kardinaal-legaat naar het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2