HU IT EN LA NDSCH E BERKïTEN. PER TELEGRAAF. dagin eenc der loges van de vergaderzaalde opening van de vergadering der staten-generaal bijwonen. ISKBIiA W 5». LONDEN, 17 September. Volgens berigt uit de Kaapstad beeft het Basuto-boofd Lethorodi een aanval gedaan cp eene afdeeling Engelsche troepen te Mafetang, die echter mislukt is. Voorts wordt het vertrek gemeld van sir Bartle Frère. die aan boord is gegaan van de Pretoria. Bij het afscheid nemen van zijne vrienden ver klaarde hij, dal zijn gedrag ten opzigte van Natal en de Transvaal of eene groole dienst moet geweest zijn, of eene groote misdaad. Aan de Daily Netcs wordt uit Kandaliar gemelddat aldaar een krijgsraad, onder voorzitterschap van generaal Phayre, zal gehouden wor den, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken der nederlaag van Burrows. Op de Londensehe Zuidwestlijn heeft weder een ongeluk plaats gehad, waarvan de schuld echter niet aan het spoorwegbestuur is te wijten. Een muur viel om op de baan, zoodat een goederentrein uit bet spoor liep en 16 wagens vernield werden. Niemand kreeg echter eenig letsel. De dagbladen melden het overlijden van lord Wriftds, een der origi neelste verschijningen uit Londen. Men herinnert zich nog wat hem in Philadelphia overkwam. Lord Wriftds trad eene restauratie binnen en vroeg naar een bijzonder geregt. De kellner zag hem aan en begon te lagchen. De lord haalde toen een pistool uit zijn zak en schoot den man overhoop. Men kwam terstond toeloopen en de eigenaar der restauratie maakte van allen het meeste leven. Lord Wriftds trachtte hem te bevredigen door in vollen ernst te zeggen: "Zet de man maar op mijne rekening!" Gelukkig was de kellner niet dood en herstelde hij zelfs weder van zijne wond. De lord schonk hem toen eene lijfrente van 400 'sjaars. FRAKKRIJ H. Het Journ. Off. meldt, dat de bevolking van het zuidelijk deel van het eiland Htva-üa (Dominica), beboorende tot de Fransche koloRie der Markiezen-eilandensedert eenigen tijd in opstand verkeerde. De moord op een vreemdeling, door een der hooiden gepleegd, was tot dusver ongestraft gebleven, en iin 1879 leidde eene poging, door het schip La lüotte-Piquet beproefd, tot geen resultaat. In de afgeloopen maand Junij begaf de admi raal Dupetit-Thouarsopperbevelhebber van het Fransche eskader in den Stillen Oceaan, zich naar Hiva-Oa, met de Fictorieuse, Dayot en Chas seur, eene kleine afdeeling soldaten en mariniers en zeker aantal vrijwilli gers, te Tahiti en op de Markiezen-eilanden geworven. Na een moeijelijken marsch dwars door het eilandondersteund door de onder zijn bevel ge plaatste schepen, gelukte het dezen hoofdofficier, zonder bloedstorting, zich van de in opstand gekomen bevolking meester te maken en hare wapenen te doen afgeven. Het Journ. des Déb. zegt, dat volgens alle berigten, die het ontvangt, het tweede besluit tegen de niet-erkende geestelijke orden weldra toegepast zal worden. De thans gehouden ministerraad zai zeker ten gevolge hebben, dat er meer eenheid komt in de gouvernementele handeling en er een einde gemaakt wordt aan een toestand, die zonder schade niet langer zou kunnen duren. Het is nu bijna 6 maanden, dat de geestelijke orden aangemaand zijn hare statuten over te leggen en de bij de wet voorgeschrevene erken ning aan te vragen. Het is nu bijna 3 maanden, dat de haar gestelde ter mijn verstreken is. Men kan er der regering geen verwijt van maken, dat zij de duldzaamheid zoover gedreven heeft. Nu zij met de magtigste der orden had afgerekend, kon zij aan de andere tijd van nadenken laten. Dat heeft zij in de ruimste mate gedaan. Zij weet nu wat zij gedaan kan krijgen; iets anders dan de bekende verklaring heeft zij niet te verwachten. In verschillende steden des lands zullen de legitimisten, ter gelegenheid van den verjaardag van den graaf van Chambord, feestmalen houden. Men zal echter niet op 29 September, den geboortedag van Chambord, maar 6 October bijeenkomen. Donderdag trad de heerScholI, redacteur der Evenement, uit het café t Riche te Parijs, waar hij gedejeuneerd had, toen hij door den graaf de Dion aangevallen werd, die hem twee vuistslagen toediende en eene flesch cham- ij pagne op zijn hoofd stuk sloeg, zoodat hij naar zijne woning moest gedra gen worden. De heer de Dion werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Naar het schijnt moet in een artikel, voor eenige maanden in de Événement verschenen en waarin een en ander voorkwam over het bijzondere leven des heereu de Dion de aanleiding lot deze wraakoefening gezocht worden. SPANJE. Bij gelegenheid van de geboorte der infante heeft de koning 60000 realen beschikbaar gesteld voor de armen te Madrid60000 voor een lief- 5 dadigheidsgêsticht en 60000 voor het lossen van voorwerpen uit de bank van leening. y DVITSGHLANO. Volgens de dagbladen heeft de prins von Hohenlohe thans zijn besluit genomen, ten opzigte van de hem gedane voorstellen, om voor goed op te treden in de betrekking door hem ad interim gedurende eenige maanden bekleed. Hij heeft den stelligen wensch te kennen gegeven, naar zijn post te Parijs terug te keeren en als ambassadeur werkzaam te blijven. Eenigen tijd na den afloop van zijn verlof zal hij, tegen het einde van het jaar, die betrekking weder aanvaarden. - De te Karlsruhe vergaderde Gustaaf Adolf-vereeniging besloot eene gift van 24000 Mk. aan de Evangelische gemeente te Agram te zenden. Met betrekking tot de verklaring der Tyroolsche bisschoppen over de geloofs- eenheid in Tyrol werd het volgende besluit genomen: De algemeene ver gadering drukt de hoop uit, dat de geloofsgenooten in Tyrol, door zich naauw aaneen te sluiten en vast te houden aan de Evangelische gemeen schap, zich in woord en wandel het Evangelisch geloof waardig zullen toonen en geeft hun de verzekering van de meest mogelijke ondersteuning der vereeniging. Uit alle deelen van Duitschland waren afgevaardigden te zamen geko men, meer dan 400 in getal, en uit Frankrijk, Belgie, Nederland, Zwit serland. Oostenrijk waren afgevaardigden tegenwoordig. Door de vereeniging werd in het vorige jaar 750,760 mark aan 1158 onderscheidene gemeenten in en builen Europa verstrekt. De groothertog van Baden, die de zittingen bijwoonde, heeft als bewijs zijner sympathie voor de vereeniging een 100-tal leden op zijn slot uitgenoodigd. De groothertogin schonk voor eene arme gemeente prachtige kannen en bekers voor doop en avondmaal. Den 12(D Sept. is te Baden het jaarljjksch congres der oud-katholieken geopend. Er waren 150 afgevaardigden opgekomen. Den volgenden dag zijn stellingen aangenomen, waarbij uitgesproken werd: 1° de overeenstem ming van geloof en wetenschap; 2° het vereenigbare van zelfstandige natio nale kerken met het universeel karakter der kerk3° het onjuiste van de meening veler conservative protestanten, die in de Vaticaansche kerk een steun der troonen zien; 4° de noodzakelijkheid eener bestrijding van het Va ticaansche stelsel door het nieuwe Duitsche rijk; 5» het verwerpelijke der concordaten. De gemeenschap tusschen het edand Funen en het vasteland van Dene marken wordt onderhouden door een stoompont tusschen Middellart en Frie- dericia die ook den spoortrein van de eene plaats naar de andere overbrengt. In den ochtend van 13 Sept. had er bij dit vervoer een schromelijk ongeluk plaats, daar vier wagens over de klep heenliepen en in de Kleine Belt vielen. Een wagen bleef op de klep hangen de anderen stonden reglop in het water. Er bevond zich een paardenkooper uit Rauders in en 11 remonte-paarden. De man verdronk evenals de paarden. Men schrijft het onheil aan de af wezigheid van een remmer toe. OONTENRIJ K. Ter gelegenheid van het bezoekdoor den keizer aan Galicië gebragt, zijn onderscheidene aanzienlijke schenkingen aan allerlei instellingen daar te lande gedaan. Zoo heeft prins Alexander Lubomirski, die sedert jaren te Parijs woont, eene som van 1 millioen fl. aan de gezamenlijke inrigtingen van openbaar nut geschonken. Een advocaat te Lemberg heeft 100,000 fl. aan verschillende instellingen van liefdadigheid gegeven, en graaf Wladimir Dzieduszycki heeft zijn beroemd museum aan het land geschonken, benevens het paleis, waarin zijne kostbare verzamelingen bewaard worden. TÜRHIJE. De correspondent van de Londensehe Daily News te Konstantinopel, meldt omtrent den staat van zaken aldaar: Dat Said-pacha weêr aan het bewind gekomen is, beteekent, dat over de vrees des Sullans voor Europa gezegepraald heeft zijne nog grootere vrees voor Said-pacha en diens aanhan gersdie de minachting van elk goed Turksch ambtenaar verdienen en ook deelachtig zijn. De waarheid kan niet langer worden verheeld dat de Porte besloten heeft zich tegen de uitvoering van de wenschen der mogendheden te verzetten. De Sultan is omgeven door eene kliek van ambtenaren, wier onbekendheid met de beteekenis van de zamenwerking der Europesche mo gendheden waarschijnlijk even groot is als die van de hovelingen van een of anderen Indischen vorst. De raadgevingen van de mannen en vrouwen der hol kliek, wier denkbeeld van staatkunde opgaat in het verdrijven hun ner vijanden uit het bewind en het brengen hunner vrienden aan hét bestuur, j hebben gezegevierd, Said-pacha aan hun hoofd. De Engelsche admiraal Seymour zal 20 Sept. het opperbevel op zich nemen over de vereenigde eskaders der mogendheden in de Adriatische zee. Hij heeft het adviesjagt Helikon reeds gezonden om verkenningen te doen in de wateren voor üulcigno. PARIJS, 17 September. Men verzekert, dat de ministerraad in eene nieuwe bijeenkomst heden avond besloten heeft het tijdstip te vervroegen van de bijeenroeping van het tribunaal der conflicten, dat eerst 12 Novem ber zou vergaderen. De tenuitvoerlegging der decreten zou dan plaats heb ben na de beslissing van het tribunaal. De heer Grévy zal morgen ochtend naar de Jura terugkeeren. Léon Say bragt hem in den loop van den namiddag een bezoek. LONDEN, 18 September. Aan den Daily Telegraph wordt uit Konstan tinopel van gisteren gemeld: De Porte heeft aan de vertegenwoordigers in het buitenland instructiën gezonden, ten doel hebbende om te protesteren tegen het uitoefenen van pressie door de mogendheden met betrekking tot het Berlijnsche verdrag, en tegen de vlootdemonstratie. Zij hebben in last aan te toonen, dat de bemoeijing van Europa met het Montenegrijnsche vraag stuk onlusten en anarchie in Europecsch- en Aziatisch-Turkije kan ver wekken. De Porte verlangt de verzekering, dat de demonstratie ter zee niet zal geschieden. Indien Dulcigno wordt overgegeven, eischt de Porte, dat de regten der inwoners zullen gewaarborgd worden. PARIJS, 17 September ('s avonds). De Hgence Havas heeft aan de bladen eene mededeeling gezonden, waarin wordt gezegd, dat het Journal offi. morgen (Zaturdag) geen berigt betreffende den ministerraad zal bevatten, daar geen eindbesluit genomen moet zijn. PROGRAMMA TAST RIZIEKriTVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 19 September, ten twee ure, door het Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. le Afp.: 1. Marsch, Scharbel; 2. Ouverture //Romantique", Kéler-Béla3. Geraldine-Walzer, Godfrey; 4. Finale aus »Ariële", O. Bach. 2e Afd.: 5. Ouverture: Egmont", Beethoven; 6. Marsch und Finale aus "Aïda". Verdi; 7. //Hussarenritt", Spindler; 8. Fantaisie «Barbiere de Seviglia", Rossini; 9. "Hinaus", Marsch, Kiihnert. ZWOLLE, 17 September. Tarwe ƒ9 ti ƒ9 50; rogge ƒ8 k J 8.50; boekweit f 6 k f 6.50; gerst 6 a 6.50; aardappelen 2.50 k 3.75, alles per HL. Boter. Aanvoer 900/8; 150/16 en 380/2 KG. stukgoed. Middelmarkt ƒ1.55. per KG. Handelswaarde ƒ30519.50. Notitie van heden per KG. 1.20 k ƒ1.50; per 20 KG. of vat prima kwal. 32 a ƒ33.50; afwijkende soort ƒ30 k ƒ31.50; tweede soort 26 a 27.50. Eijeren ƒ3.50 k fi per 100 stuks. ZWOLLE, 17 September. De stalhandel deze week, de Zwollerkerspel voor- markt en de heden gehouden weekmarkt waren middelmatig in handel met prijzen als vorige week. Op de varkensmarkt bedroeg de aanvoer: 500 biggen en 250 overloopers. Biggen onveranderd. Overloopers duurder. Vette varkens 2 ets per KG. ruw hooger. Andere marktproducten met weinig aanvoer tot vorige prijzen. Huiden. Gedurende de eerste helft van Sept. zijn hier bij gunstiger stemming zoo wel in het binnen- als buitenland l k 2 ets per KG. voor versche en gezouten huiden meer besteed dan vorige maand. Paardenhuiden en schapenvellen behielden de markt der vorige maand. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6