LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 18 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. isso. N", 210. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van' LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezingter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlijden van de heeren D'. W. C. VAN DEN BRANDELER en M'. L. D. SURINGARdie in 1881 moesten aftreden Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STOKHUYZEN, die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dins dag, den 5*1'0 October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemmingzoo die mocht noodig wezenzal geschie den op Dinsdag. 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 3 September 1880. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 17 September. Dingsdag aanst., des namiddags ten twee ure, zal de rector magnificus der universiteit, de hoogleeraar II. Kern, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rec- toiaal overdragen aan zjjnen opvolger, den hoogleeraar T. Zaaijer. Voor het admissie-examen hebben zich aangemeld 70 adspiranten. - De dag van heden was bjjzonder belangrijk voor onzen hoogleeraar d'. J H. Scholten. Op 17 September 1840, dus nu 40 jaren geleden, aan vaardde hij zijn ambt te Franeker, en sedert 1843 mogl hij het hier ter stede vervullensteeds met grooten zegen. Het spreekt van zelf, dat zijne vroegere en latere leerlingen dien dag niet onopgemerkt lieten voorbijgaan maar ookdat zijne vele vrienden en vereerders zich bij deze gelegenheid evenmin onbetuigd lieten. De eersten verschenen ten 2 ure ten huize van den jubilaris, en spraken hem toe bij monde van den Groningschen hoog leeraar d'. F. W. B. van Bell, terwijl z|j hem een geschenk aanboden, dat in monumentaal geschrift de hulde van hun hart aan den beminden en ge- vierden leermeester uitdrukt. Hierop volgde eene toespraak van den theolo- gischen student, den heer Pijper, die, ook in naam zijner mede-studenten, den jubilaris aanbood een buste in medaillon van Spinoza, vervaardigd door den tevens aanwezigen beeldhouwer Collinet. Tegen half vier verschenen vereerders en vrienden, onder wie menig niet- theoloog, eveneens ten huize van den jubilaris, en spraken hem toe bij monde van dr. 11. G. Hagen, terwijl zij hem een aandenken aanboden, dat den indruk, door zijne geschriften op ben gemaakt, zinnebeeldig voorstelt. Het is een zilveren beeld, de theologie, die niet meer als kerkelijke opper- magtmaar als dienares van het godsdienstig levende fakkel der verlich ting omhoog houdt en de standaardwerken van prol. Scholten op liet altaar van de godsdienst nederlegt. Aan hare voeten liggen kroon en schepter, de teekenen harer vroegere heerschappij. Zij leunt tegen de boekwerken van groote geesten op wjjsgeerig gebied. Zóó slaat zjj op de rots der eeuwen, waarop in verschillende vakken de godsdienststelsels van den ouden dag zinnebeeldig zijn voorgesteld. Hel beeld met zijne attributen staat op een zwart marmeren voetstuk, waarop ook de vereischte opschriften zijn aan- gchragt. Hierbij werd in prachtig schoonschrift eene lijst met de namen der deelnemers overhandigd. Ten slotte werd ook aan den jubilaris de hulde van het studentencorps gebragt, by monde van zyn praeses, den heer de Vicq. Treilend was het, den waardigen Schollen te zien en Ie hooren, tot den einde onvermoeid bij al het vermoeijende aan zulk eene feestviering verbon den. Bezieling, geestdrift, tintelde door al wat hij op zooveel verschillende toespraken antwoordde. God geve hem, nog lang (e kunnen arbeiden met die helderheid van hoofd, warmte van hart, frischlieid van geest, zelf standigheid van karakter, waarover hij om van zijne wetenschappelijke beteekenis niet te spreken nog zoo ruimschoots te beschikken heeft. Gelijk wjj reeds vroeger mededeelden herdenkt onze geachte stadge noot. de heer P. Muller, heden den dag, waarop hij vóór vijftig jaren tot notaris werd benoemd. Heeft het hem bjj dit herdenken niet aan bewijzen van sympathie van menige zjjde ontbroken, ook zijne Leidsche ambtgenoo- ten wenschten hem een blijk van waardering te schenken, door zich. zoo- veel mogeljjk en corps, naar zijn buitenverblijf eBerkzicht", aan den Zoe- terwoudschen Singel te begeven en met den zoo zeldzamen feestdag geluk te wenschen. Die gelukwensch werd uitgesproken, bij plotseling opgekomen ongesteldheid van den heer mr. H. Obreen, die, met 1" Maart afgetreden, zich gaarne bij zijne anibtgenooten, ten jare 1880 hier gevestigd, had aan gesloten, door den heer J. M. E. Oercksen, die in hartelijke bewoordingen den feestvierenden collega toesprak en hem, namens de Leidsche notarissen, een inktkoker aanbood, welke den smaak en de kunstvaardigheid der heeren van Kempen eer aandoet. Een rond zilveren plateau, waarop de woorden: «De Leidsche notarissen aan hunnen ambtgenoot P. Muller, 17 Sept. 1880" te lezen slaan, draagt een kristallen iuklvaas, gesloten door een zilveren beeld, een genius, die in de eene hand een gouden krans draagt, terwijl de ander eene ontplooide geschiedrol vertoont, waarop «17 Sept. 1830" gegrift is. Hoogst aangedaan door dit bewjjs van welwillendheid, aan vaardde de heer Muller het geschenk, dal hem nog lang van trouwe pligts- bctrachting en hoogachting zijner ambtgenooten moge spreken. Ook de heeren ambtenaren van de registratie en domeinen, inspecteur, ontvanger en hypotheekbewaarder, bragtcn den jubilaris hunne gelukwen- schen, ennamens het katongeregt w erd hij begroet door den heer mr. N. L. J. van Bultingha Wichers, plaatsvervangend kautonregier. Zoo vele bewijzen van hartelijke belangstelling zullen zeker dezen dag bij den jubilaris onvergetelijk doen blijven. Uit Hansweert wordt aan de IV. li. C. gemeld, dat de incdedceling (ons door eene handelsfirma alhier gedaan), als zou ineu een telegram van daar niet hebben kunnen verzenden, omdat de telegrafist voor twee dagen uit was, niet waar is, en dat de gewone dienst niet is geslaakt geweest. Indien dit zoo is, dan komt ons het berigt van den schipper aan z|jue principalen al zeer onbegrijpelijk voor. Bij de gisteren te 's Ilage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acte als hoofdonderwijzer 9 candidatcn geëxamineerd; 6 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. P. F. Fuchs, A. A. van der Horst en W. H. L. Kuykuit 's Ilage. Voor de acte in de Engclsche taal werden 4 candidaten geëxamineerd; 1 werd afgewezen en 3 toegelaten, mej. B. M. Cohen Stuart, A. M. H. Dörr en C. C. de Rochemontuil 's Ilage. Omtrent het gebeurde op den spoorweg nabij Zevenhuizen meldt de IV. H. C. nogdat de bekendheid met den naam van den persoon verkregen is door onderzoek der bagage, die aanvankelijk was doorgegaan naar j Amsterdam en eerst tegen den avond van den dezer ter beschikking j van de justitie te Rotterdam kwam. Volgens het Fad. bevonden zich, althans lol Zondag avond, twee per sonen van den naam Rosenthal in dep Haag: Adolf, bankier te Berlijn, die aan het badhuis en in het hotel Bellcvue had gelogeerd; en Joseph, han delaar te Parijs, doch Duitscher van geboorte, die lot Zondag avond zijn intrek had in het hólel Toelast en dien middag met een vriend in het Hotel Garni te Scheveningen had gedineerd. Omtrent eerstgenoemde verneemt liet blad alleen, dat hij vrij wel met het bekend gemaakte signalement overeen komt; doch ook ten aanzien van den tweede is dit het geval. Deze nu, j gewoon in Rusland en Zweden te reizen, droeg steeds een revolver b|j zich. Geeft dit cenig vermoeden om aan te nemen, dat hij de overledene is, van den anderen kant wettigt de omstandigheid, dat hij Zondag avond reeds zeide te vertrekken, zich naar Utrecht begevende, de meening, dat de zelfmoor denaar zijn naamgenoot was. Men zal inlichtingen uit het buitenland dienen al te wachten, alvorens met zekerheid kan worden geconstateerd, wie de ongelukkige is. In de rivier de Noord, onder de gemeente Papendrecht, is eene zeil- schuit van Almkerk aangevaren door eene schroefboot. De zuster van den schipper, een meisje van ruim 20 jaren, is over boord geslagen en verdron ken. De schroefboot ging door, zonder eenige hulp te bieden. Te Wicringerwaard ontdekte men eergisteren morgen, dat de wasch op de bleek van den veldwachter verdwenen was. Dadelijk had men ver moeden op een paar bedelaars, die den vorigen dag met bijzondere aan dacht de gebouwen opgenomen hadden. Met telegrapheerdc naar Schagcn, cu in eene slaapstede werden daar de dief en diefegge gevondenrustende op de zakken, waarin zich de gestolen kleèren bevonden. Naar men aan de 11. C. meldt heeft in de Friesche gemeente M. een landbouwer uit drift den hond zijns buurmaus doodgeschoten en lot scha devergoeding 1000 aan de algemeenc armen geschonken.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1