BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d3 September 3880, iV°. HÓ4-. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De president en leden van den hoogen raad zullen aanstaanden Maan dag, des namiddags ten 5 ure, bij Z. M. den koning worden toegelaten, ten einde aan Hd. hunne gelukwenschen aan te bieden ter gelegenheid van de bevalling van H. M. de koningin. Behalve het collegie van den hoogen raad der Nederlanden zal Z. M. de koning aanstaanden Maandag in audiëntie van gelukwensching met de geboorte der prinses Pauline ontvangen: ten 4 ure den raad van state, ten 4% ure de algemeene rekenkamer. De minster van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De nieuwe vertegenwoordiger van het keizerrijk Japan wordt reeds morgen op zijnen post alhier verwacht, vergezeld van de leden van het legatie-personeel. De inmiddels in de residentie aangekomen secretaris van de legatie zal het hoofd van het gezantschap en gevolg aan de grenzen ont vangen en naar de residentie begeleiden. De gezant zal zijn intrek nemen in het hotel den Ouden Doelen. Het geregtshof alhier behandelde gisteren drie criminele zaken. In de eerste plaats stond teregt de timmermansknecht B. S.uit Rotterdam, die volmondig bekende, door armoede gedreven, zich te hebben schuldig gemaakt aan de vervaardiging van een bon, dien hij met den naam van den timmermansbaas C. S. had onderteekend en waarop hem ten nadeele van de firma v. S. en Zoon te Rotterdam vier deelen zijn afgegeven. De procureur-generaal jhr. mr. van den Bergh eischte eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf en twee boeten van ƒ50. De verdediger, mr. van Rees, wees het hof op een aantal z. i. aanwezige verzachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde aan het einde zijner zitting den besch. tot 4 maanden eenzame opsluiting en de geëischte boeten. Vervolgens namen in de bank der beschuldigden plaats een paar jeugdige arbeiders uit Rhoon, genaamd P. B. en W. S.onder verdenking van in den avond van 2 Maart jl. door uitligting van eene gebroken glasruit uit eene herberg aldaar te hebben weggenomen een karaf met likeur, die te zamen geledigd en de karaf daarna weggeworpen te hebben. De eerste besch. ontkende aan den diefstal schuldig te zijnmaar de tweede beleed zijn schuld. Het bleek overigens, dat B. vroeger eene bekentenis had afgelegd, maar daarop thans was teruggekomen. Dit gaf den procureur- generaal aanleiding om voor hem eene zwaardere straf dan voor zijn mede- besch. te eischen. Het requisitoir strekte voor den len zes maanden en voor den 2en besch. 45 dagen celstraf. Ook de verdediger van deze beschul digden, mr. van Alphen, voerde voor zijne cliënten eenige verzachtende omstandigheden aan. Het hof sprak over beiden het schuldig uit, besliste, dat de tweede, die nog geen 16 jaren oud is, met oordeel des onderscheids had gehandeld en veroordeelde P. B. tot drie en W. S. tot eene maand eenzame opsluiting. Eindelijk h?d zich te verantwoorden M. W.wed. van J. S., uit Zwijn- drecht, beschuldigd van diefstad van een diamanten broche, een zilveren lepel en een gouden flaconstop ten nadeele van mej. D. A. v. R. aldaar, in de maand Februarij jl. Hoewel besch. aanvankelijk zich zeer onnoozel hield en deed alsof zij van niets wist, legde zij, toen zij bemerkte, dat de politie van het gebeurde was onderrigt, de broche en den lepel in een papier ge wikkeld op den drempel der woning van de bestolene neder en gaf bij hare aanhouding voor, dat zij de bedoelde voorwerpen uit de woning van de bestolene had medegenomen, behalve de flaconstop, die haar eigendom was, om zich voor eene som van ƒ23, die zij van de jufvrouw moest heb ben, schadeloos te stellen. In de instructie en ook thans voor het hof hield zij voldat de jufvrouw haar in eene vlaag van buitengewone mildheid zoowel de broche, die eene groote waarde bezit, als den lepel had cadeau gegevende stop was bepaald haar eigendomzij had die bij haar huwelijk van haar thans overleden man gekregen. Die opgaven vonden echter bij den procureur-generaal geen ingang. Hij meende, dat uit de houding van besch. en hare tegenstrijdige verklaringen hare schuld voldoende resulteerde en eischte mitsdien hare veroordeeling lot 3 jaren gevangenisstraf. Als verdediger trad op jhr. mr. van den Bergh. Het hof nam de afwezigheid van nadeel als verzachtende omstandigheid aan en veroordeelde de vrouw tot 2 jaar gevangenisstraf. Naar aanleiding van het ongelukbij het schieten onlangs te Waals dorp voorgevallen, heeft de minister van oorlog gelast, dat eene nieuwe schietbaan in die vlakte zal worden aangelegd, waarop een verbeterde observatiepost zal worden gesteld. Het huis op de Paveljoensgraeht, waarin de wijsgeer Spinoza zijne laatste levensjaren doorbragt, is door een eenvoudig teeken aan het nage slacht aangewezen. Thans is boven in den voorgevel een vierkante ar duinen gedenksteen geplaatst, waarin het volgend geschrift gebeiteld is: //Hier woonde Spinoza van 1671 tot zijn dood 1677". Heden morgen ten half zeven ure is een verver, werkzaam aan een huis op het Oranjeplein van eenen achttien sporten hoogen ladder gevallen, j De ongelukkige stortte met het achterhoofd tegen de straatsleenen, waardoor eene hersenschudding veroorzaakt werd. Door de zorgen van de politie werd de patiënt naar het gasthuis overgebragt. Er bestaat geringe hoop op het behond van zijn leven. BELG IE. Zekere Delronge, oud 25 jaar, geboren te Warschau, had in de ge vangenis te Brusselwaar hij zich wegens diefstal bevondvan een anderen gevangene vernomen, dat eene vrouw, waarmede deze betrekkingen onder hield, veel spaargeld had. De kerel verliet op 28 Augustus de gevangenis n haastte zich naar de woning der vrouw; hij drong er binnen door mid del van braak en nam er al het geld mede, dat hij vond, ongeveer 12,000fr. De politie zocht den misdadiger op en is er in geslaagd hem aan te houden op de kamer van een zijner vrienden. Hij was nog in het bezit van 8000 fr. Hij is naar de gevangenis gebragt en ter beschikking gesteld van den pro cureur des konings. ENG ELAN». LONDEN, 10 September. De Indische correspondent van de Daily News meldt, dat het getal der gesneuvelden in den strijd van generaal Roberts tegen Ayoub-Khan niet meer dan 44 bedraagt. Het getal 248, dat vroeger is opgegeven, sloot ook de gekwetsten in. Generaal Roberts meldt, dat het ongewoon warm is in Ivandahar, maar dat van de gewondendie goed verpleegd wordenvelen zullen genezen. Over den gezondheidstoestand der troepen heeft hij geen klagen. Voor het verlies der Afganen, dat op 1000 man geschat wordt, geeft generaal Roberts geen getal op, maar wel meldt hijdat bij naauw- keurig onderzoek blijkt, dat de Afganen veel verloren hebben. Dit ver wondert hem nietdaar zij zich buitengewoon hardnekkig verdedigd heb ben en langen tijd weêrstand hebben geboden, ook toen de Britsche infan terie in hunne onmiddellijke nabijheid was. De Daily News bevat een brief van een Engelsch reiziger, waarin van allerlei gruwelen gesproken wordtdie de Bulgaren bedrijven. Met zekerheid meldt hij, dat een Turk levend verbrand is door eene bende hebzuchtige Bulgaren. Uit de kolenmijn te Scaham zijn 66 mannen levend te voorschijn ge haald. Doch daar er Dingsdag avond 237 lampen werden afgegeven, zoo berekent men, dat er 171 personen vermist worden, die men als verloren kan beschouwentenzij er enkelendie in afgelegen zijgangen werkzaam waren, langs andere schachten misschien nog een uitweg vinden. Er waren ook 180 paarden en hitten in de mijn, die allen omgekomen zijn. Op nieuw heeft een zware storm schade toegebragt aan de werken van de Tay-brug. De toestellen, die men aan de westzijde had opgerigt om met eene proefcylinder de bedding der rivier tot op eene diepte van 20 a 30 voet te onderzoekenzijn geheel en al vernield. Gelukkig is er niemand bij omgekomen; de arbeiders hadden, zoodra de storm opkwam, het werk gestaakt. Woensdag is een sneltrein van Glasgow bij Paisley in volle vaart op een goederentrein geloopen. Vier rijtuigen werden vermorzeld, vijf pas sagiers gedood en acht of tien anderen min of meer ernstig gekwetst. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken en eeredienst heeft aan de prefecten eene circulaire doen toekomen, waarin zij aangeschreven worden, hem onmiddellijk berigt te zenden, als een bisschop zonder vergunning van de regering zijn diocees heeft verlaten. De minister heeft dezen maatregel genomen met het oog op eeue algemeene vergadering van bisschoppen, die te Angers zal worden gehouden. Volgens den Dloniteur hebben thans bijna alle niet-erkende geestelijke congregatiën de bekende verklaring onderleekend en is het waarschijnlijk, dat geen enkele orde weigeren zal. De berigtgever van de Times te Parijs verzekert, dat de minister-pre sident de Freycinet de gematigde politiek ten aanzien der niet erkende congregatiën, door hem te Montauban aangeprezen, ook ten koste van zijne portefeuille in de kamer verdedigen zal. Indien hij de neêrlaag lijdt dan zal hij vallen in al zijne kracht en met eere als de verdediger van aller gelijk heid voor de weten later beschikbaar zijn voor een nieuw, echt republi- keinsch en van reactie volstrekt onverdenkbaar, maar gematigd kabinet. De vonnissen van de Parijsche regtbank over de vuile dagbladen en hunne uitgevers worden zwaarder. Zoo is weder de directeur van l'Evène- ment Parisien, wegens kwetsing der openbare zedelijkheid, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete. liet domeinbestuur zal tegen den minimum-prijs van 1,070,000 francs een groot gedeelte van het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars te koop aanbieden. Het bestaat uit de lange galerijen, de groote vestibules met de koepels, de vleugelgebouwen, voor zoover die niet reeds verkocht zijn, en al het metselwerk der fondamenten. Onder de afbraak komt on geveer 15000 ton ijzerwerk voor. De begrooting der stad Parijs zal voor het jaar 1879 een overschot van 14 millioen opleveren. De prefect van de Seine zal, naar men ver neemt, aan den gemeenteraad voorstellen om deze som als volgt te ver deden: 3 millioen voor de algemeene armen, 5 millioen voor de scholen, 5 millioen voor de riolen1 millioen om het plein der republiek in orde te brengen. Het onweder, dat Dingsdag boven Parijs gewoed heeft, heeft vooral in het quartier Latin groote schade berokkend. De Thermes van Julianus, in den tuin van het hotel Cluny, werden getroffen, benevens niet ver van daar een huis op den hoek der rue de la Sorbonne en de rue des Ecoles. Op de Place de Ia Sorbonne, waar rijtuigen gestationeerd zijn, gingen ver scheiden paarden op hol, door een hevigen donderslag verschrikt Ook het lycée Saint-Louis werd getroffen. Het ergste ongeval had plaats in de rue du Foin, waar twee huizen getroffen werden en een man gedood. Te Toulouse, op den boulevard de Strasbourg, zijn twee huizen inge stort, waarbij drie personen zijn omgekomen. DUITICHLAND. De nieuwe partijdie zich "de liberale partij" ,'zal [noemenheeft eene bijeenkomst te Berlijn gehouden. Zij werd door een 50-tal personen bijge woond. Er werd een bestuur benoemd, bestaande uit vijf te Berlijn woon achtige leden, waaraan werd opgedragen verdere stappen te doen. De

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5