LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 13 SEPTEMBER. NV 214. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ISSj). ly deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST A DS-RER JGHTKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de passage over de Rtynstraatsbrug over den Mleuwen ItIJnwegens herstelling, van 13 tot en met IS September a. s.zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 11 September 1880. E. KIST, Secretaris. Ill N N E M.AM >SCHE BK BIGTEN LEIDEN, 11 September. De minister van binnenlandsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie belast in 1880/81 met het afnemen van de praciische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878, zal zitting houden op Woensdag 22 dezer en volgende dagen, te Utrecht. 's Lands middelen over de acht eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt f 63.393 673.02zijnde 1,499,770.77 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1379. 8/12 der raming bedroeg ƒ65,550,722.08. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 73 volwassen personen en 7 tot 10 kinderen. Heden namiddag is een 6-jarig meisje door Jden hond van v O. op de Hooglandsche Kerkgracht in het been gebeten. De hond is tot onderzoek van den gemeente veearts afgezonderd. Wederom is alhier door de politie aangehouden en naar de gevangenis te 's Hage overgebragt een manspersoon, genaamd A. J. R., alhier niet te huis behoorende, welke zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor'het lager onder wijs deden voor de acte in de vrouwelijke handwerken 11 candidaten examen; 10 werden toegelaten, mej.E. van der Bruggen voor nut, uit Vlaardingen; A. M. Legner voor nut en smaak, B. J. L. Maltha voor nut en smaak, F. P. Moulijn voer nut en smaak, J. Noordam voor nut en smaak, B. van Roon voor smaak, M. A. van der Schalk voor nut en smaak, allen uit Schiedam; Th. M. J. van der Toorn voor nut, uit Rhoon; M. ten Zijthofl voor nut, uit Ridderkerk, en M. J. Comjjn voor nut, uit Barendrecht. Naar de IV. R. C. verneemt sluit de staatsbegrooting voor 1881 met een tekort van 20 millioen. Onder bevel van den kapitein der infanterie F. G. Bodaan zal den 25fleD van Harderwijk een detachement Indische troepen vertrekken, sterk 50 manbenevens 4 onderofficierenbestemd om de reis naar Java voort te zetten aan boord van het stoomschip Celebes. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, is op 10 Sept. van Port-Saïd vertrokken. De Conrad, op weg naar Batavia, is op 9 Sept. van Napels vertrokken. Tot de evangeliebediening bij de Ned. hfrv. kerk zijn toegelaten door hel prov. kerkbestuur van Noordbrabant en Limburg de hb. W. H.Slegenga en Otto Schrieke, candidaten aan de universiteit te Utrecht. -- De Heraut verneemt, dat d». J. Eigeman, te Dordrecht, van het on langs door eene synodus contracta tegen hem gewezen vonnis in hooger be roep is gekomen bij de synode plenair. Volgens dat blad is de inwijding der "Vrije Universiteit" te Amsterdam alsnu defiuilief vastgesteld op de dagen van 18-20 October e. k. Van de belangstelling der gemeente in deze stichting komen, zegt dat blad, allengs verblijdende berigten. Het land is thans in bjjna 250 districten en onder districten ingedeeld. Op een zeventig na zijn in al deze reeds correspon denten aangesteld Voor elk dier districten is bij volledig slagen geraamd op vijf leden. Nu reeds zijn in sommige districten meer dan twaall lid- j maatschappen geplaatst. Ook de locale comités begonnen hun arbeid in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en den Haag. Tc Rotterdam, dat op tien onder-districten geraamd was, is men nu reeds boven bet complete cijfer. In Amsterdam, dat dertig onder-districten telt, is men in geldcijfer het eer ste honderdtal voorbij. Van belangstellende zijde is door een der broederen /250 's jaars voor eiken catheder aangeboden. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Eergisteren gaf de rederijkerskamer "de Harmonie" alhier eene openbare uitvoering. De stukken; "Bergen en Dalen", Fernand de Speler" en "de Geplaagde Schoolmeester" werden flink gespeeldzoodat het talrijk opgekomen publiek hoogst voldaan was. Wij hopendat deze bloeijende vereeniging ons spoedig weder met zulk eene degelijke uitvoering zal verrassen Bjj de opening van den cursus aan de instelling voor onderwjjs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft zijn ingeschreven 90 studenten. In den avond van 4 Augustus II. had te Haarlem eene dienstbode het ongeluk op de Groote Markt aangereden en verwond te worden door een in woeste vaart uit de Barteljorisstraat aankomend rjjtuig. De bestuurder van dat rijtuig, destijds in dienst bij een stalhouder op het Houtplein, is te dier zake door de regtbank tot zes dagen cellulaire gevangenisstraf en /8 boete veroordeeld. De vrouwelijke olifant in den Amsterdamschen dierentuin is plotseling overleden. Men moet apnnemen, dat het dier aan eene beroerte bezweken is, zamenhangende met zijn zeer vreesachtigen aard, waardoor hel by de minste aanleiding teekenen van schrik en ontsteltenis gaf. De Broedergemeente te Zeist hoopt den 15JeD dezer haar zendingsfeest te vieren. Des voormiddags ten 10 ure zal liet aanvangen met eene openings rede en het uitbrengen van verslagen, 's namiddags liefdemaal met toespraken en gezang, 'savonds wordt de opwekkende rede gehouden door den hoog leeraar J. J. van Oosterzee. Men meldt uit Zwolle; De ziekte onder de vroege aardappelen, die zich aanvankelijk onrustbarend liet aanzien, is gelukkig by de winter-aard- appelen zoo goed als geheel geweken. Men kan zich in deze streek over het geheel verheugen met ruimen oogst van veld- en boomvruchten. Toen in het begin der vorige maand de zilveren voorwerpen, welke by den lieer Cnopius nabg Zwolle gestolen waren, werden teruggevonden, ontbrak daaraan nog een paar gouden breiknopjes. Die knopjes hebben, naar de Zw. C. verneemt, geleid lot de ontdekking van den dader, daar deze die voorwerpen aan eene vrouw ten geschenke had gegeven. Het is geble ken dezelfde persoon te zyn, tegen wien thans een onderzoek plaats heeft ter zake van de zilverdiefstallen te Velp, Heemstede en el'ers gepleegd, die, juist op het oogenblik, dat hij naar Zwolle wilde vertrekken, te Arn hem aan het station in hechtenis werd genomrn. Te Zierikzce werd Donderdag avond de kermisvreugd verstoord door het uitbreken van brand in eene schuur van den landbouwer Gerards, staande aan de Engelsche Kade. Ofschoon de brandweer spoedig op de plaats tegenwoordig was, gelukte het eerst den brand te stuiten, nadat twee schuren van genoemden landbouwer en eene van de wed. Kooiman door het vuur waren verteerd. Twee dier schuren bevatten eene aanmer kelijke hoeveelheid geoogste veldvruchtendie verloren zijn. De gewone vergadering, gisteren avond door de afd. Leiden en omstrekeii der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder praesidinm van mr. H. L. A. Obreen, op "Zomerzorg" gehouden, was, behalve aan de mededeeling van eenige ingekomen stukken en de vermelding van nieuw aangekomen leden, hoofdzakelijk gewijd aan de bespreking der punten van beschrijving voor de negende algemeene vergadering der Maatschappij, den 14den dezer maand te Haarlem te houden. Vooraf meende de voorzitter hun, die het nog niet wisten, geen ondienst te doen met de mededeeling, dat het lid Beekman op de laatste bloemententoonstelling te Rotterdam een schitte rend succes had behaald. Een daverend applaudissement begroette deze mededeeling. Van de nu aan de orde komende punten ter beschrgving gaven tot meer of minder uitvoerige gedachtenwisseling aanleiding, in de eerste plaats een voorstel van het hoofdbestuur omtrent het houden der gewone jaarlgksche voordragten in de afdeelingen. Hieromtrent wordt opgemerkt, dat de toe stand der afdeelingen te dien opzigte nog al uiteen loopt. Hier is overvloed van sprekers, ginds gebrek. Men wenschte die zaak dus aan de prudentie van het hoofdbestuur over te laten. De bespreking der middelen, die kunnen strekken om den invoer van nieuwe planten ip Nederland (e bevorderen, gaf den voorzitter aanleiding

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1