LEIDSCHE COURANT. 1HS». ZATURDAG II SEPTEMBER. M°, 213. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekoster». Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliïn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezingter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaatsen ten eevolge van het overlijden van de heeren D'. W. C. VAN DEN RRANDELER en Mr. L. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden M'. A. VAN HETTINGA TROM1', die in 1888 en F. STOKHUYZEN, die in 1885 moesten aftreden, zal plaats hebben op Otns- dag, den 5d™ October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstemmingzoo die mocht noodig wezenzal geschie den op Dinsdag. 19 October a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leider, 3 September 1880. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE RKRIGTKN. LEIDEN, }0 September. Men leest in de Staatscourant: De koning heeft den ondergeteekende gelast, om door middel van de Staatscourant Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen aan autoriteitencollegiën en particulierendie aan Zijne Majesteit hunue gelukwenschingen hebben aangeboden Ier gelegenheid van de bevalling van Hare Majesteit de koningin. De directeur van het kabinet des konings, Alewjjn. Het bestuur van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heelt gisteren avond tot concierge van het Nutsgebouw benoemd den adjuncl-bode W. F. Wijting. De nieuwe titularis zal zijne betrekking met 1" October a. s. aanvaarden. Gisteren avond is iu de Witte Laan aan den Zoeterwoudschen weg eene vrouw, die ecnige huisselijke boodschappen had verrigt, bij hel naar huis gaan. door de duisternis misleid, in de langs die laan loopende sloot geraakt. Gelukkig werd haar hulpgeroep door haar man gehoord, die er in slaagde haar op den vasten grond te brengen. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, verkozen lid der tweede kamer in het hoofdkies district Gorinchem, heeft verklaard zijne benoeming niet aan te nemen, en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier kamer in dat hoofd kiesdistrict moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben Donderdag 23 September a. s.en dat, indien herstemming noodza kelijk is, die zal geschieden Donderdag 7 October daaraanvolgende. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs Ie 's llage werd gisteren voor de acle in de Engelsche taal examen afgelegd door 6 candidaten, van welke 3 werden toegelaten: de hh. S. Klaus en G. van Rijn uit 'silage, J. W. van Wetlum uit Leidschendam. Voor de acte a|s hulponderwijzer slaagden van de 12 candidaten de hh. II. Betist uil Alphen, J. de Rruyn nit Ilazerswoude, 11. Blok uit Boskoop, E. van Danlzig uil Gouda, A. van der Gicssen uil LeidenD. Koning uil NieuwerbrugA. Visser uil Leiden en A. G. Vromans uit Woubrugge. Den 7" September is de Willem Barents van llammcrfest vertrokken naar het vaderland. De kommandant van Broeklmyzendie diep in de IJs zee is doorgedrongenachtte het onderzoek van het schip in een haven noo- I dig. Hieruit is geblekendat alleen de kiel beschadigd wasen dat het onnoodig was te repareren, zoodat hij onmiddellijk, na een nieuw anker gekocht te hebbenin zee stak. -- Volgens een telegram, den 8eB dezer afgezonden door den komman dant der zeemagl in Ncderl. Indië, is de steenen vuurtoren, staande op de le punt. Tandjong Koelong, van Java's Westkust door eene hevige aardbe ving ingestort. Dat kunstwerk was met groote moeite en kosten op een 40 meter hooge rots gebouwd. Den 16" Junij 1877 werd dal licht voor het eerst ontstoken en strekte de schepen tol geleider voor hel binnengaan van de Prinsenstraat en Straat Sunda. Blijkens aanschrijving van den minister van oorlog aan de intendance j in de legerplaats by Milligen beslaat hel voornemen om de kamperende troepen den 15" dezer naar hunne garnizoenen te doen lerugkcereu Door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn na afgelegd examen tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. J. A. Th. Krol en Th. de Visser, theol. dr., beide candidaten in de godgeleerdheid aan de Utrechtsche hoogeschool. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Op de tentoonstelling van paarden, ter gelegenheid der paardenmarkt heden alhier gehouden, waren ongeveer 50 paarden gebragt. Bekroond werden de volgende heeren: C. Hoek, te Bleiswijk, met /15 voor eene 5-jarige vos merrie (laudbouwpaard), en G. Treurniet, te Zevenhuizen, met 5 voor een 5-jarigen bruinen ruin (laud bouwpaard); K. Broeder, te Zevenhuizen, met 15 voor eene 4-jarige zwarte merrie (rijtuigpaardt, en C. Enthoven, te Zevenhuizen, met 5 voor eene 4-jarige zwarte merrie (rjjtuigpaard); A. van Dool, te Nieuwerkerk a/d IJssel, met 10 voor eene 3-jarige zwarte merrie, en G. Treurniet, te Zevenhuizen, met 5 voor eeu 3-jarigen stekelharigen ruin; G. van den Rerg. te Schiebroek, met 10 voor eene 2-jarige zwarte merrie, en G. Verboom, te Moordrecht, met 5 voor eene 2-jarige zwarte merrie; D. C. Marck, te Zevenhuizen, met ƒ10 voor eene 1-jarige stekelharige bles merrie; H. Uiten- bogerd, le Bleiswjjk, met ƒ10 voor een veulen, zjjnde een vos-bles hengst, en H. Jongeneel Hz., le Zevenhuizen, met 5 voor een veulen, zytitle eene zwarte merrie. Op de paardenmarkt waren ongeveer 70 paarden aan de lyn. De handel ging vlug en men besteedde flinke prjjzen. Te Schiedam is Dingsdag avond een hevige brand uitgebarsten in de branderjj, gelegen op het Slootje te Schiedam, in eigendom beboerende aan den heer Scheflers, doch in gebruik bij den heer Swiukels. liet pand, aan alle z(jden door fabrieken omringd, vertoonde in een oogwenk van boven tol beneden een vuurgloed. De brandweer slaagde er in den brand bij het aangetaste perceel te bepalen. Alleen de branderij van den heer Persoon bekwam eenige schade, Te Haarlem is gisteren nacht een man, in beschonken toestand ko mende van eene bruiloft, op den kant van een der vleugels van de Melk- brug over hel Sparen gaan zitten, doch toen hij zich wilde verwijderen in hel water gevallen en verdronken. Te Pnrmerende had Dingsdag morgen een stoute diefstal plaats. Ter- I wijl H. op de markt aan den arbeid was, en zijne vrouw hem, na vooraf den huissleutel op een plankje boven de deur te hebben gelegdkoffij bragt, heeft meu zich door middel van dien sleutel toegang tot de woning welen te verschaflen. In de kamer heeft de dief den sleutel der linnenkast gevon den en daaruit ontvreemd: een gouden slot met 3 strengen koralen, een paar gouden oorhangerseen gouden doekspeldeen flacon met zilveren dop. een beursje met 6 rijksdaalders en uit een broek die aan den wand hing, een zilveren lucifersdoosje. De dader is niet ontdekt. Uit Wageningcn meldt men, dat eerlang nabij die gemeente, wanneer daarvoor de benoodigde gelden bijeen zijn, een gebouw zal verrijzen tot i opneming van ongehuwde aanstaande moeders, eene inrigting, die tol heden in Nederland ontbreekt. Op eene vergadering te Renkum gehouden, door de hh. H. Pierson uit Zetten, L. J. Heldring uil Amsterdam, O. W. Star Numan uit 's Gravenhage en G. W. graaf van Rechleren van Appeltern uit Renkum. is tot de stichting van een dergelijk huis besloten. Nabij den Wageningsclien Berg is, op eene afgelegen plaats, een bunder grond ten ge schenke aangeboden, zeer geschikt voor een dergelijk gebouw. Men ver wacht, dat nu weldra gelden voor dit doel zullen worden gevraagd en dan naar eene geschikie directrice zal worden omgezien. Als vaste regel zou aangenomen worden, dat alleen aan haar, die voor dc eerste maal gevallen is, hulp zal worden verleend, i De justitie te Heerenveen heeft te Oldeboorn een onderzoek ingesteld op vermoeden van moord, gepleegd door de ongehuwde J. E. B. op het kind, i waarvan zij 28 Augustus II. was bevallen. In de door deze vrouw bewoond wordende kamer werd in een gat onder den vloer begraven gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Te Roermond heeft de gewone processie op het feest van G. L. Vr. Geboorte niet plaats gehad. Volgens eene door den deken in de kerk ge dane mededeeling werd dit nagelaten wegens een van het parket ontvan gen ontkennend antwoord op de vraag, of die processie wettig gehouden mogt worden. Er zou legen dit antwoord worden geprotesteerd. In dc Fragen des Tijds komt over "Maten en gewigten" eene be schouwing voor van den hoogleeraar P. van Geer, naar aanleiding van liet aanhangige wets-ontwerp betreffende deze zaak. Het blijkt daaruit, dat nok de lioogleeraar zich niet kan vcrecnigen niet de wijze, waarop men dit

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1