LE1D8CRE COURANT. W £i£. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. BUNNENLANDSCHE BER1GTEN. isso. De Cmrant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Versing afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 9 September. De hoogere burgerschool alhier is Oingsdag II. geopend met 153 leer lingen, aldus over de verschillende klassen verdeeld: 1* klasse 52, 2' klasse 36. 3' klasse 36, 4' klasse 23, 5' klasse 7. Den 174" dezer zal de heer P. Muller, notaris alhier, den dag mo gen herdenken waarop bij voor 50 jaren als zoodanig werd benoemd. Op 17 September 1830 toch werd hij benoemd tot notaris te Gendringen in Gel derland. Den 20"> Jiiljj 1832 werd hij benoemd tot notaris hier ter stede. De nabijheid der hofstad en daardoor de gelegenheid om de voornaamste artisteu van Dunkler's (thans Völlmar's) kapel achtmaal in eiken zomer, in Zomerzorg's bloemhof, te hooren, is een der privilegiën van Leidens inge zetenen zeldzamer valt hun het vcorregt te beurtdal de geheele kapel daar optreedt, maar als zjj het doet, dan kan men ook zeker zijn van een voor treffelijk programma. Dal voor Dingsdag 14 dezer bevat, behalve een feest- marsch van den direcLeur uit de ouverture van llérold's Zampa, twee solo voordrag ten, eene vau Dunkler voor cornet-a-pistons en eene van van Beet hoven voor oboe, en voorts twee fantaisiën (Bossini's Barbier en Meyerbeer's Huguenots) van Dunkler en Mendelssohn's prachtig concert op. 64, mede door Dunkler voor zijn corps gearrangeerd; hij, wiens smaak daar dus geen be vrediging vindt, moet wel zeer moeijeljjk zijn te voldoen. Ook voor de keuuismakiog met den veelbesproken Egyptischen marsch van Strauss zal men den begaafden directeur dankbaar zijn. Wjj durven den heer Couvée een vollen tuin, 'Onderlinge hulp" een flinke reeette en der koninklijke utili taire kapel een daverend applaus voorspellen. Te Zoeterwoudc hadden gisteren en heden de gewone jaarlijksche volksvermakeljjkhedcn plaats, bestaande in harddraverij en ringrjjden. Gisteren middag had aan het koflijhuis "het Wapen van Zoelerwoude", in het dorp, eene ringrijderij plaats door ingezetenen en paarden met til bury's uit de gemeente. Het getal deelnemers bedroeg 33. De prijs, eene bolervloot en twee kaasstolpen met zilver gemonteerd, werd behaald door Jac. van Haastereu; de eerste premie, een sigarenkoker met goud gemon teerd, door C. van Veen, en de tweede premie, eene portemonnaie met zilver gemonteerd, door L. Witzenburg. Na den afloop van den heeten strijd reikte de voorzitter der commissie, die zich met de regeling van deze volksfeesten heeft belast, de prijzen aan de overwinnaars uit met eene allezins gepaste toespraak, waarin hij, als een verblijdend feit, in het bij zonder wees op de eendragtwaarvan de ingezetenen van Zoeterwoude ook nu weder de blijken hadden gegeven De harddraverij had heden plaats aan den (loogen Bijndijk bij hel koflij huis "Zomerlust", des voormiddags van paarden uit de gemeente, die geen of niet meer dan een prijs in de gemeente gewonnen haddenen des na middags van paarden uit alle gemeenten, die nooit of niet meer dan twee prijzen behaald hadden. Des voormiddags namen 10 paarden aan de hard draverij deel. De prijs, een gebeeldhouwde regulateur met slagwerk, werd behaald door het paard Pietvan S. Hoogeveen, bereden door M. llooge- veen, en de premie, twee madera-karaffen met zilver gemonteerd, door het paard Mina, van C. Klein, hereden door A. de Boer. Des namiddags namen 14 uitmuntende paarden aan de harddraverij deel. De prijs, een prachtig kristallen pièce de milieu met dito bloemvazenwerd behaald door het paard Telegraaf, van Smit, van Slikkerveer, berjjder P. van San ten de premie, een inktkoker met zilver gemonteerd en twee bloemvazen op zilveren voet, door het paard Koningin, van G. Rees, te Dordrecht, be rjjder A. van den Akker, door den eigenaar daartoe aangezocht, ter ver vanging van P. van Santen. Door den voorzitter werden de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt met eene toespraak, waarbij hij ook dank zeide aan de ingezetenen van Zoeterwoude voor hunne vrijwillige bijdragen en aan den secretaris voor zijne vele bemoeijingen. Door den heer Rees werd een woord van hulde aan de commissie gebragt, dat door fanfares van de muziek werd gevolgd. Hoewel het weder niet uitlokkend was, werd dit volksfeest toch door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De commissie vindt in het welslagen van hel feest eene aangename voldoening voor de vele moeite en zorgen daaraan besteed. Door de zorg der commissie zal morgen avond in het koffijhtiis »de Kleine Vink" nog een prijsbillarten voor ingezetenen plaats hebben. Als prj)s is uitgeloofd een zilveren inktkoker, en als premie een kristallen sigaren- standaard met zilver gemonteerd. Het Staatsblad bevat het kon. besluit van 30 Augustus jl. tot uitvoe ring van art. 4 der wet van 17 Augustus 1878. betreflende den bouw en de inrigting van lokalen, waarin openbaar onderwijs wordt gegeven, als mede het kon. besluit van 4 September, waarbij wordt bepaald, dat de wet tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw ofhoutleelt, in werking zal treden op 1 October aanst. Bij de acle-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden giste ren voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 7 candidaten; 3 werden toegelaten, de lib.: H. L. Brons en E. B. Koster uit Schiedam, J. Schouten uit Maasland. Voor de acte in de wiskunde deden 3 candidaten examen, die allen werden toegelaten, de hh.: J. Berkel uit Charlois, L. Driebergen uit Maassluis en M. Vader uit Zwijndrecht. Heden werden de hh. A. van der Giessen en A. Visser, uit Leiden, toegelaten als hulponderwijzers. Het stoomschip Voorwaarts is op 8 September te Batavia aangekomen. In de gisteren te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders iu de nieuwe Afrikaansche handelsvennootschap is tot directeur benoemd de heer A. Jung, op een salaris van ƒ10,000, en de hh. 11. Mul ler Sz. en \V. C. Schalkwijk tot mede-directeuren, op een salaris van 5000 ieder. Tot procuratiehouder is gekozen de heer J. Besselaar en tot con troleur de heer B. P. van Usselstein, deze laatste op een salaris van ƒ1200. Te Amsterdam bestaat hel voornemen in het volgende jaar aldaar een abattoir en eene overdekte groenmarkt op te rigten. De kosten voor eerst genoemd werk, geraamd op ƒ1,400,000, en voor hel laatstgenoemde op ƒ480,000, zijn op de gemeentebegrooting voor 1881 uitgetrokken. Boven dien is daarop beschikbaar gesteld eene som van ƒ579,000 voor den bonw van 9 nieuwe schoollokalen en 2 hulpscholen en de verbouwing van 4 be staande scholenten behoeve van het lager onderwijs. Men schrijft uit Wadenojjen aan de /V. K. C.: In den loop der volgende maand zal het kasteel, dat tot de heerlijkheid "Wadenotjen" behoort, bij publieke veiling tot slooping verkocht worden. Daarmede zal er een riant punt in deze gemeente verloren gaan. In het begin dezer eeuw door de familie van Borssele gebouwd en eenige jaren door haar bewoond, werden het kasteel en zijne bezittingen overgenomen door baron van Brakell van Doorwerth, die het met de uitgestrekte bosschen en groote tuinen tot het centrum van een waar lustoord maakte. Omstreeks het jaar 1845 kwam het in handen van den heer van Walcheren, te Amersfoort, en voor 6 jaren werd het kasteel met daarbij bchnorend bouw-, weiland en bosschen het eigendom van den tegenwoordigen bezitter, den heer Martinus Hijmans, te Rotterdam. De twee laatste eigenaars lieten het onbewoond. De troepen in het kamp van Milligen hebben van den inspecteur van het geneeskundig slaatsloezigt kennis gekregen, dat de roodvonk-epidemie op 7 September verklaard was geëindigd te zijn. Maandag hebben er zich echter nog twee gevallen voorgedaan. Te Arnhem zijn gisteren twee wagens van den eersten goederentrein naar Duiischland ontspoord en geheel in elkander geschoven, ten gevolge van het verzetten vau eenen wissel, terwijl de trein in vaart was. Persoon lijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Door de politie te Assen werden Maandag avond aan den weg gevon den twee mans- en twee vrouwspersonen, die zoo smoordronken waren, dal het hun onmogelijk was een voel te verzetten. Het bleek den agenten bij nadere kennismaking, dat zij met lieden van zeer verdacht allooi te doen hadden. Om hen van de plaats te krijgen, moest een wagen worden genomenten einde ze naar de stad te kunnen vervoeren. Van Bergen, op Zoom is gevankelijk naar Breda overgebragt zekere C. J., beschuldigd van brandstichting, llij hei ft reeds bekend oorzaak te zijn van den brand, die dezer dagen even builen de gemeente Bergen op Zoom plaats had. Maandag morgen vroeg barstte boven Vlissiugen een hevig onweder los, vergezeld met aanhoudende stortregens, hetwelk ruim drie uren aan hield. In de nabijliggende gemeente Riggekrrke sloeg de bliksem in deu timmermanswinkel van P. Geldol, welke tol den grond toe afbrandde; de beuoiiers kwamen met den schrik vrij.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1